NTS Energy


Pompa ciepła

aktualizacja: 12-02-2018, 11:18 – artykuł promocyjny


Budując dom jedną z podstawowych instalacji jest ta grzewcza. Jej wybór wcale nie jest taki oczywisty. Okazuje się, że mało stabilny rynek surowcowy, wzrastające wymogi dotyczące standardów energetycznych budynku oraz wszechobecna pogoń za ekologią zaczęły dyktować warunki, którym musimy sprostać. Instalacja grzewcza stanowi też jedną z najdroższych w utrzymaniu. Stąd też potrzeba wyboru rozwiązań alternatywnych. Takim źródłem jest właśnie pompa ciepła.

Bezobsługowy system ogrzewania z pompą ciepła

fot.: Lumo - pompy ciepłą mogą być wykorzystywane zarówno do prywatnych inwestycji (domy jednorodzinne), jak też w budownictwie wielorodzinnym czy komercyjnym


Sprawdź: Bezpłatne ciepło z wnętrza Ziemi


 

Alternatywne źródło ciepła - bez smogu, bezobsługowe

 

Pompa ciepła ma za zadanie przede wszystkim zminimalizować koszty utrzymania domu. Skąd ta oszczędność? Okazuje się, że pompa ciepła, choć zasilana energią elektryczną (najdroższy sposób ogrzewania konwencjonalnego) w perspektywie lat daje nam oszczędności. Pompy ciepła uważa się za najbardziej efektywny i ekologiczny sposób ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. System bazujący na energii słonecznej zgromadzonej w gruncie, wodach gruntowych, czy powietrzu atmosferycznym jest niezależny od pory roku (wbrew obiegowej opinii). Ta energia jest bezpłatna i nieograniczona, co przekłada się na nasz komfort również ten finansowy.

Pompa ciepła - nowoczesne budownictwo, nowoczesne ogrzewania z gruntową pompą ciepła Maxima

fot.: Galmet - decyzję o pompie ciepła warto podjąć jak najwcześniej, aby zaoszczędzić jak najwięcej

Sprawdź: Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła

 

Pompa ciepła chroni środowisko naturalne

 

Zapotrzebowanie na paliwa kopalne wykazuje ciągłą tendencję wzrostową, a zasoby wciąż się kurczą. W perspektywie czasu ich cena z pewnością będzie rosnąć a dodatkowo możemy spodziewać się również kolejnych opłat związanych z ich wpływem na atmosferę.

Pompy ciepła typu powietrze-woda

fot.: Immergas - pompa ciepła jest w stanie zapewnić 100% zapotrzebowania energetycznego budynku w ciągu roku

Spalanie paliw kopalnych to proces związany z emisją zanieczyszczeń do atmosfery. W zależności od paliwa zmienia się ilość i jakość spalin, którymi później oddychamy. A są to związaki bardzo szkodliwe, zarówno dla zdrowia człowieka, jak też dla środowiska. Należą do nich m.in. dwutlenek siarki, tlenki azotu, sadze oraz innych szkodliwe substancje. To właśnie te składniki powodują efekt cieplarniany odpowiedzialny w pewnym stopniu za globalne zmiany klimatu. Ciepło wykorzystywane przez pompę ciepła jest 70% neutralne dla środowiska. Pozostała część pochodzi z energii elektrycznej, która również uchodzi za jedną z bardziej ekologicznych.

Pompa ciepła - wpływa na środowisko naturalne

fot.: De Dietrich - ogrzewanie pompą ciepła może zmniejszyć emisję CO2 nawet o 25 %

 

Pompa ciepła - analiza kosztów

 

Pompy ciepła zapewniają niższe koszty eksploatacji w porównaniu z pozostałymi źródłami konwencjonalnymi. Uzyskana energia jest czysta i ekologiczna. Pompy ciepła wypadają także bezkonkurencyjnie jeśli chodzi o awaryjność. Są to urządzenia niezawodne i wymagające małych nakładów konserwacyjnych, czyli też niższych kosztów jeśli chodzi o eksploatację.

Koszty inwestycyjne często wydają się barierą. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę wiele czynników, nie tylko sam zakup urządzenia. Inwestując w pompę ciepła możemy zrezygnować z komina spalinowego, przyłącza gazowego lub zbiorników oleju opałowego. W wielu przypadkach nasz budżet zostanie odciążony również od kosztów związanych z opłatami stałymi, np. za gaz.

 

Zakup pompy ciepła - dofinansowanie

 

Pompa ciepła jako urządzenie ekologiczne często stanowi ważny element modernizacji i dostosowania systemu grzewczego do wymogów jakie stawia się w obliczu zagrożeń związanych z nadmiernym obciążeniem atmosfery spalinami. Daje to podstawę do wprowadzenie wsparcia finansowego dla osób zainteresowanych takimi działaniami. Sprawdź o programie dopłat w naszym kraju w artykule >> Pompy ciepła z dopłatami

 

Ile prądu zużywa pompa ciepła

 

Decydując się na pompę ciepła trzeba mieć świadomość, że darmowa energia pobierana z otoczenia potrzebuje czynnika, który ją przetransportuje. Wykorzystuje się tu najczęściej prąd, za który trzeba zapłacić zgodnie z obowiązującą taryfą. Posiadacze pompy ciepła moga rozważyć opcję korzystania z taryfy nocnej, gdy stawka za 1 kWh jest niższa. Ostateczany koszt wynika z kilku czynników - wielkości domu i instalacji, ceny za prąd oraz sprawności urządzenia, bo nigdy nie ma dwóch identycznych instalacji. Przyjmując, że standardowy dom jednorodzinny w naszym kraju ma średnio 150 m2 to przy 4 osobowej rodzinie możemy oszacować, że koszt przygotowania c.w.u. przez pompę ciepła wynisie w granicach 50 PLN, a za ogrzewanie trzeba będzie zapłacić około 180 PLN. Trzeba przy tym pamiętać, że przykładowo eksploatacja kotła gazowego w podobnych warunkach będzie nawet 4 razy droższa od eksploatacji pompy ciepła. 

 

Nowoczesne ogrzewania z pompą ciepła - komfort i  bezpieczeństwo ogrzewania

 

Cicha i automatyczna praca pompy ciepła to komfort, na który warto zwrócić uwagę. System grzewczy, którego nie trzeba kontrolować, regulować, a nawet konserwować. Dom z pompą ciepła nie ma kotłowni, nie potrzebuje składu paliwa (drewna, oleju, gazu). Montaż pompy ciepła to także rozwiązanie pozwalające realnie zwiększyć metraż przestrzeni w domu, bo system oparty tylko na tym urządzeniu powoduje, że nie potrzebujemy komina ani żadnego miejsca do magazynowania energii.

 

Pompa ciepła to także bardzo bezpieczny system grzewczy w domu. Brak płonienia to brak zagrożenia pożarem. Nie ma również ryzyka ulatniania się gazu, czy wycieku oleju.
 

Pompy ciepła to rozwiązanie idealne budynków wykonanych w technologii pasywnej, spełniających standardy budownictwa ekologicznego. Doskonale sprawdzają się przy modernizacji proekologicznej. Najlepszy duet tworzą z niskotemperaturowym systemem ogrzewania, takim jak ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, ścienne, sufitowe). A jak wiadomo tego typu sposób oddawania ciepła do pomieszczeń uchodzi za najbardziej komfortowy dla człowieka.
 

Pompy ciepła to również urządzenia wielofunkcyjne. Przede wszystkim ogrzewają - wodę i pomieszczenia ale też mogą chłodzić latem. Modele, które grzeją i chłodzą w jednym systemie to przyszłość tego sektora.

 

Ile miejsca zajmuje pompa ciepła

 

Obecnie pompy ciepła to zaawansowane urządzenia działające jak węzeł cieplny, czyli w jednej zabudowie mieszczą się wszystkie podzespoły. Całość zajmuje niewiele miejsca - często jest to nie więcej niż 1m2, a do tego są one tak zaprojektowane, że ich praca nie zakłóca normalnego funkcjonowania, w związku z tym nie potrzebują oddzielnego pomieszczenia i mogą stać w dowolnym miejscu.
 

Sprawdź też >> Gdzie umieścić pompę ciepła


 

Pompa ciepła w układzie hybrydowym

 

Choć pompa ciepła to urządzenie, które może samodzielnie ogrzać dom to najczęściej wybierany wariant łączy różne źródła w jednej instalacji. Taki układ dominuje głównie w domach modernizowanych. Współpraca z konwencjonalnym źródłem ciepła to gwarancja niezależności oraz inwestycja w nowoczesne i ekologiczne budownictwo.

Hybrydowe ogrzewanie domu z pompą ciepła

fot.: Immergas - hybrydowe ogrzewanie domu z pompą ciepła Magis Combo

Ciekawym zestawieniem jest także połączenie pompy ciepła z wentylacją. W takim układzie dochodzi do odzysku ciepła z wentylacji i powtórne wykorzystanie go do produkcji ciepłej wody użytkowej czy nawet ogrzewania przy współpracy ze specjalną pompą ciepła określaną jako wentylacyjną. 

Ogrzewanie, chłodzenie i wentylacja w jednej instalacji

fot.: Stiebel Eltron - pompa ciepła z funkcją wentylacji
Do współpracy z instalacją na bazie pompy ciepła idealnie pasują także klimakonwektory. Są to niewielkie urządzenia przypominające grzejnik, które realizują funkcję chłodzenia i grzania. Wymuszenie przepływu powietrza przez wentylator zapewnia wysoki poziom komfortu cieplnego. Występują w wersji podsufitowej oraz przypodłogowej. Konwektory wentylatorowe zapewniają korzystne warunki pracy dla pompy ciepła ze względu na wysoką efektywność energetyczną pozwalającą obniżyć temperaturę wody w trybie grzewczym.

Hewalex - klimakonwektory do współpracy z pompą ciepła, czyli grzania i chłodzenie w jednym

fot.: Hewalex

 

Praca pompy ciepła - wyposażenie dodatkowe

 

  • Sterowniki

Sterowanie instalacją pozwala na maksymalne dopasowanie możliwości danego urządzenia do naszych potrzeb. Wykorzystanie aparatury sterującej daje również największe oszczędności, dlatego trudno wyobrazić sobie nowoczesne instalacje bez automatyki.

Sterownik do pompy ciepłaSterowniki do pompy ciepła

fot.: TECH Sterowniki

 

  • Zbiorniki buforowe

Wykorzystując pompę ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej konieczne jest zapewnienie także odpowiedniego zbiornika na wodę. Można też wybrać wariant pompy ciepła ze zintegrowanym zbiornikiem c.w.u.

Zasobnik na c.w.u. do pompy ciepła

fot.: Hewalex - Zasobnik buforowy ZBCO 80

 

Sprawdź >> Zasobniki c.w.u. do pompy ciepła - przegląd

 

 

Montaż pompy ciepła - co trzeba wiedzieć

 

  • CO TO JEST POMPA CIEPŁA


Pompa ciepła jest urządzeniem wykorzystywanym w technice grzewczej do zmiany naturalnego kierunku przepływu ciepła pod wpływem dostarczanej z zewnątrz energii. Ta maszyna cieplna wymusza napływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do tego z wyższą. Mają szerokie zastosowanie, ale ostatnio renesans przeżywają pompy ciepła, które pobierają ciepło z otoczenia i wykorzystują go do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej.

 

Rodzaje pomp ciepła Pompa ciepła  typu powietrze-woda Pompa ciepła WPW woda-woda - rodzaje pomp ciepła

fot.: Wyróżnia się 3 rodzaje pomp ciepła: gruntowe (NTS Energy), powietrzne (Dimplex) i wodne (Stiebel Eltron)

Fenomen tych urządzeń spowodował, że coraz częściej możemy korzystać z tanich i ekologicznych źródeł ciepła. Jest to szczególnie ważne w okresie tzw. kryzysu energetycznego, w czasie którego świat zaczął poszukiwania naturalnych i mniej inwazyjnych oraz co bardzo ważne niewyczerpalnych źrodeł energii. Jak każda technologia, tak i pompy ciepła, z początku były dorgą inwestycją. Z czasem wzrosła konkurencja a produkt upowszechnił się. Dziś jest szansa na to by stał się standardem nowobudowanych domów oraz tych modernizowanych, w których właściciele chcą podnieść standard energetyczny budynku.    

Zasada działania pompy ciepła

fot.: Hydro-tech Alpha Innotec: pompa ciepła bez względu na sposób funkcjonowania zapewnia stały niski koszt eksploatacji w stosunku do ciągle rosnących cen innych źródeł ciepłaGeneralnie pompa ciepła wykorzystuje do swojej pracy energię elektryczną, ale spotykane są także inne rozwiązania, jak np. gazowe pompy ciepła (z silnikiem spalinowym na gaz ziemny) bądź też absorpcyjne pompy ciepła (z bezpośrednim odparowaniem czynnika).Przeczytaj więcej: Standardy energetyczne budynków

 

  • CO TO JEST COP

COP jest to współczynnik tzw. chwilowej efektywności. Dla urządzeń, gdzie COP określony jest jako 5 mamy zależność, że na każdy 1 kW zużywanej energii elektrycznej przypada 5 kW wytwarzanego łącznie ciepła. Pompa ciepła wykorzystuje więc 1 kW energii elektrycznej i 4 kW ciepła z otoczenia, aby wytworzyć w sumie 5 kW ciepła.
 

  • JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA


Mechanizmy działania pomp ciepła pozwalają na wykorzystanie bezpłatnej energii zgromadzonej w ziemi, powietrzu i wodzie. Z racji niskiej temperatury źródła te nie mogą być pozyskiwane bezpośrednio. Potrzebują przekaźnika, którym jest właśnie pompa ciepła. Pompa ciepła jest wygodna - nie wymaga obsługi jak tradycyjne piece. Jest czystym źródłem energii, gdyż w czasie jej pracy nie powstaje dym, czad ani żadne inne formy uboczne typu popiół. Atrakcyjność takiego systemu grzewczego podnoszą programy wspierające mikroinstalacje w prywatnych gospodarstwach, które są rządowe i zapewniają dofinansowanie.
 

Sprawdź koniecznie: Program Prosument - wykorzystaj darmowe ciepło

Buderus - pompa ciepła podłączona do domowego systermu grzewczego

fot.: Buderus - pompa ciepła podłączona do domowego systermu grzewczego

Korzystając z dofinansowania eliminujemy największą wadę pomp ciepła stosowanych w domach, czyli względnie wysoki koszt zakupu urządzenia. Dla niektórych osób kłopotliwe może być również wykonanie profesjonalych prac ziemnych przy modelach gruntowych, które wykazują największą stabilność energetyczną. Powietrzne pompy ciepła sa mniej inwazyjne ale za to ich efektywność najbardziej zmienna.
 

Przeczytaj więcej: Inwestycje w oszczędność

Pompy ciepła powietrze-woda AUDAX - korzyści z pompy ciepła

fot.: Immergas - pompy ciepła powietrze-woda AUDAX zostały wyposażone w pompę obiegową i wymiennikowy płyn, które ułatwiają ich instalację i późniejsze użytkowanie. Pompę ciepła można wykorzystać w systemie grzewczym opartym na ogrzewaniu podłogowym oraz tradycyjnym z grzejnikami i zbiornikiem buforowym, ale także z systemem chłodzącym w lecie współpracującym z klimakonwektorem. Pozwala to na efektywne wykorzystanie, komfort użytkowania i redukcję dotychczasowych kosztów


  • POMPA CIEPŁA W DOMU JEDNORODZINNYM

Pompy ciepła nie zajmuje więcej miejsca niż przeciętny piec, nie wymagają oddzielnych pomieszczeń (np. kotłowni) i mogą być umieszczona nawet w pomieszczeniach dziennego przebywania ludzi. Trzeba się jednak liczyć, że w czasie pracy powstaje hałas - porównywalny jak przy pracy lodówki - który z czasem może być dokuczliwy. Modele powietrzne i niektóre gruntowe montuje się na zewnątrz budynku.

Pompa ciepła NIBE F1255 - ekologiczne i tanie ogrzewanie domu i wody

fot.: NIBE - pompa ciepła w budynku zajmuje mniej więcej tyle miejsca co lodówka i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu

 

  • POMPA CIEPŁA - JAK WYBRAĆ

Pompę ciepła należy dobrać indywidualnie do potrzeb danego obiektu. Warto również zadbać o profesjonalną ekipę montażową, która wyreguluje cały system i da nam gwarancję. Prace instalacyjne bardzo często oferowane są przez producentów, którzy pomagają również dobrać adekwatne parametry urządzenia i pozostałych elementów instalacji (np. grzejników). Warto pamietać, że tylko prawidłowo dobrane parametry pozwola na ekonomiczne korzystanie z pompy ciepła. 

 

Pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, podgrzewania wody basenowej, do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń w budynku - propozycje producentów

 

W poniższym zestawieniu pojawiają się pompy ciepła każdego typu, do różnych zastosowań i od wielu producentów. Kilkadziesiąt modeli zestawionych i porównanych pod kątem mocy oraz ceny w jednym miejscu:
 


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: NTS Energy, Galmet, De Dietrich, Stiebel Eltron, Buderus, Immerrgas, NIBE, Lumo, Hydro-tech Alpha Innotec, Dimplex, TECH Sterowniki


Zobacz także
Ogrzewanie hybrydowe - przegląd oferty rynkowej

Ogrzewanie hybrydowe - przegląd oferty rynkowej

Instalacja hybrydowa inaczej nazywana jest układem wielosystemowym, w którym... ¬ więcej...

 
Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła

Gruntowa pompa ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenie grzewcze, które... ¬ więcej...

 
Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła

Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła

Nowoczesne instalacje grzewcze, które coraz częściej montujemy w naszych domach... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj