gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

Pentair Raychem

     Esbe

KAN Sp. z o.o.   Schiedel

Kospel    NTS Energy

Ferroli   Nibe

Pipelife   Stiebel Eltron

logo Wilo   De Dietrich

Prandelli   Roth Polska

Hydro-Tech Konin   

Radox Radiators

Metalbet  Dimplex

Ferdom      REGULUS-system

Intersoft  Nibco

    Grupa Armatura

Immergas   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Onninen    Akra

   Logo Dragon Kotły

Logo STERR logo Centrum Klima S.A.

Italy Dicrect

znajdź fachowca

NTS Energy


Pompa ciepła

aktualizacja: 16-10-2017, 09:54 – artykuł promocyjny


Budując dom jedną z podstawowych instalacji jest ta grzewcza. Jej wybór wcale nie jest taki oczywisty. Okazuje się, że mało stabilny rynek surowcowy, wzrastające wymogi dotyczące standardów energetycznych budynku oraz wszechobecna pogoń za ekologią zaczęły dyktować warunki, którym musimy sprostać. Instalacja grzewcza stanowi też jedną z najdroższych w utrzymaniu. Stąd też potrzeba wyboru rozwiązań alternatywnych. Takim źródłem jest właśnie pompa ciepła.

fot.: Lumo

Pompa ciepła ma za zadanie przede wszystkim zminimalizować koszty utrzymania domu. Skąd ta oszczędność? Okazuje się, że pompa ciepła, choć zasilana energią elektryczną (najdroższy sposób ogrzewania konwencjonalnego) w perspektywie lat daje nam oszczędności.
 

Sprawdź: Bezpłatne ciepło z wnętrza Ziemi


  • CO TO JEST POMPA CIEPŁA


Pompa ciepła jest urządzeniem wykorzystywanym w technice grzewczej do zmiany naturalnego kierunku przepływu ciepła pod wpływem dostarczanej z zewnątrz energii. Ta maszyna cieplna wymusza napływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do tego z wyższą. Mają szerokie zastosowanie, ale ostatnio renesans przeżywają pompy ciepła, które pobierają ciepło z otoczenia i wykorzystują go do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej.

 

Pompa ciepła Vitocal 350-A typu powietrze-woda Pompa ciepła WPW woda-woda

fot.: Wyróżnia się 3 rodzaje pomp ciepła: gruntowe (NTS Energy), powietrzne (Viessmann) i wodne (Stiebel Eltron)

Fenomen tych urządzeń spowodował, że coraz częściej możemy korzystać z tanich i ekologicznych źródeł ciepła. Jest to szczególnie ważne w okresie tzw. kryzysu energetycznego, w czasie którego świat zaczął poszukiwania naturalnych i mniej inwazyjnych oraz co bardzo ważne niewyczerpalnych źrodeł energii. Jak każda technologia, tak i pompy ciepła, z początku były dorgą inwestycją. Z czasem wzrosła konkurencja a produkt upowszechnił się. Dziś jest szansa na to by stał się standardem nowobudowanych domów oraz tych modernizowanych, w których właściciele chcą podnieść standard energetyczny budynku.    

fot.: Hydro-tech Alpha Innotec: pompa ciepła bez względu na sposób funkcjonowania zapewnia stały niski koszt eksploatacji w stosunku do ciągle rosnących cen innych źródeł ciepła

 Przeczytaj więcej: Standardy energetyczne budynków

  • JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA


Mechanizmy działania pomp ciepła pozwalają na wykorzystanie bezpłatnej energii zgromadzonej w ziemi, powietrzu i wodzie. Z racji niskiej temperatury źródła te nie mogą być pozyskiwane bezpośrednio. Potrzebują przekaźnika, którym jest właśnie pompa ciepła. Pompa ciepła jest wygodna - nie wymaga obsługi jak tradycyjne piece. Jest czystym źródłem energii, gdyż w czasie jej pracy nie powstaje dym, czad ani żadne inne formy uboczne typu popiół. Atrakcyjność takiego systemu grzewczego podnoszą programy wspierające mikroinstalacje w prywatnych gospodarstwach, które są rządowe i zapewniają dofinansowanie.
 

Sprawdź koniecznie: Program Prosument - wykorzystaj darmowe ciepło

Buderus - pompa ciepła podłączona do domowego systermu grzewczego

fot.: Buderus - pompa ciepła podłączona do domowego systermu grzewczego

Korzystając z dofinansowania eliminujemy największą wadę pomp ciepła stosowanych w domach, czyli względnie wysoki koszt zakupu urządzenia. Dla niektórych osób kłopotliwe może być również wykonanie profesjonalych prac ziemnych przy modelach gruntowych, które wykazują największą stabilność energetyczną. Powietrzne pompy ciepła sa mniej inwazyjne ale za to ich efektywność najbardziej zmienna.
 

Przeczytaj więcej: Inwestycje w oszczędność

Pompy ciepła powietrze-woda AUDAX

fot.: Immergas - pompy ciepła powietrze-woda AUDAX zostały wyposażone w pompę obiegową i wymiennikowy płyn, które ułatwiają ich instalację i późniejsze użytkowanie. Pompę ciepła można wykorzystać w systemie grzewczym opartym na ogrzewaniu podłogowym oraz tradycyjnym z grzejnikami i zbiornikiem buforowym, ale także z systemem chłodzącym w lecie współpracującym z klimakonwektorem. Pozwala to na efektywne wykorzystanie, komfort użytkowania i redukcję dotychczasowych kosztów


  • POMPA CIEPŁA W DOMU JEDNORODZINNYM

Pompy ciepła nie zajmuje więcej miejsca niż przeciętny piec, nie wymagają oddzielnych pomieszczeń (np. kotłowni) i mogą być umieszczona nawet w pomieszczeniach dziennego przebywania ludzi. Trzeba się jednak liczyć, że w czasie pracy powstaje hałas - porównywalny jak przy pracy lodówki - który z czasem może być dokuczliwy. Modele powietrzne i niektóre gruntowe montuje się na zewnątrz budynku.

Pompa ciepła NIBE F1255

fot.: NIBE - pompa ciepła w budynku zajmuje mniej więcej tyle miejsca co lodówka i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu

 

  • POMPA CIEPŁA - JAK WYBRAĆ

Pompę ciepła należy dobrać indywidualnie do potrzeb danego obiektu. Warto również zadbać o profesjonalną ekipę montażową, która wyreguluje cały system i da nam gwarancję. Prace instalacyjne bardzo często oferowane są przez producentów, którzy pomagają również dobrać adekwatne parametry urządzenia i pozostałych elementów instalacji (np. grzejników). Warto pamietać, że tylko prawidłowo dobrane parametry pozwola na ekonomiczne korzystanie z pompy ciepła. 
 

Zobacz także: Pompy ciepła - przegląd oferty producentów


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: NTS Energy, Stiebel Eltron, Viessmann, Buderus, Immerrgas, NIBE, Lumo, Hydro-tech Alpha Innotec

Zobacz także
Pompy ciepła - zasady działania, rodzaje, najważniejsze parametry

Pompy ciepła - zasady działania, rodzaje, najważniejsze parametry

Energia odnawialna coraz częściej traktowana jest już nie w kategoriach trendu,... ¬ więcej...

 
Pompa Skalar Silent 260 MWU. Jakie korzyści płyną z zastosowania powietrznych pomp ciepła?

Pompa Skalar Silent 260 MWU. Jakie korzyści płyną z zastosowania powietrznych pomp ciepła?

Powietrzne pompy ciepła do c.w.u. cieszą się coraz większą popularnością na... ¬ więcej...

 
Wymarzone ogrzewanie pompą ciepła dla domów z tradycyjnymi grzejnikami wysokotemperaturowymi

Wymarzone ogrzewanie pompą ciepła dla domów z tradycyjnymi grzejnikami wysokotemperaturowymi

Ze względu na niską temperaturę zasilania pompą ciepła, niektóre instalacje... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2017 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj