gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Bezpłatne ciepło z wnętrza Ziemi

aktualizacja: 06-04-2022, 11:15 – artykuł promocyjny


Współcześnie coraz częściej poszukujemy alternatywnych źródeł ciepła i energii. Dzieje się tak za sprawą ogólnych trendów utrzymujących się na światowych rynkach. Po pierwsze zużycie energii wciąż wzrasta, a tradycyjne surowce kurczą się. Po drugie koszty wykorzystania paliw kopalnych są coraz wyższe a ceny ulegają różnym zmianom i wahaniom na przestrzeni czasu, dlatego trudno przewidzieć, czy za kilka lat będzie opłacalne ogrzewanie domu danym surowcem.

Nowoczesne technologie związane z czerpaniem energii od sił natury są idealnym krokiem ku ekologicznemu i praktycznemu zastępowaniu gazu ziemnego, oleju opałowego czy innych konwencjonalnych surowców. Jednym ze sposobów na tanie ogrzewanie są pompy ciepła.

 

Daikin - pompa ciepła Daikin Altherma w kuchni

   Fot. Daikin - pompa ciepła Daikin Altherma w kuchni

 

 

Pompy ciepła - czysta energia

 

Pompy ciepła zyskują coraz większą rzeszę zwolenników wśród inwestorów w budownictwie indywidualnym i jednorodzinnym. Nic w tym dziwnego, skoro metoda ta pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. Korzyści ekonomiczne wynikają z redukcji kosztów konserwatorskich takiej pompy. Nakład finansowy jest jednorazowy (zakup i montaż pompy), a dodatkowo możemy ubiegać się o dofinansowanie tej inwestycji. Niskie koszty eksploatacji wynikają z wykorzystywaniem darmowej energii pochodzącej z gruntu, która zapewnia ok. 80% zapotrzebowania energetycznego. Pozostała część generowana jest przez sprężarkę zasilaną energią elektryczną.

Rozwiązanie to jest również proekologiczne z racji wykorzystywania niewyczerpalnych źródeł pozyskiwania energii. Poza tym pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, gdyż w procesie przetwarzania ciepła nie emitują żadnych zanieczyszczeń. System ten charakteryzuje się niską energochłonnością chroniąc przez to warstwę ozonową atmosfery. Jest to zatem rozwiązanie nowoczesne i idealnie wpisujące się w trendy ukierunkowane na ochronę środowiska naturalnego.

Gruntowa pompa ciepła typu solanka-woda Lumo 1209 Solo

fot.: Gruntowa pompa ciepła typu solanka-woda Lumo 1209 Solo

Kolejnym atutem tego rozwiązania jest komfort użytkowania - brak konieczności doglądania procesu spalania, nie trzeba martwić się uzupełnianiem paliwa oraz zlikwidowanie ryzyka związanego z wybuchem gazu, zatruciem spalinami czy pożaru. Instalacja nie wymaga specjalnych pomieszczeń typu kotłownia, nie ma konieczności wygospodarowani składu dla materiałów opałowych. Przy pompie ciepła nie potrzebny jest komin (dodatkowa oszczędność). Zasoby geotermalne dostępne są niezależnie od warunków klimatycznych, czy też zmian pogody. Ciepło wnętrza Ziemi występuje na całej planecie, co daje możliwość pozyskiwania jej w pobliżu odbiorcy. Jest to stale i ogólnie dostępne źródło energii.
 

pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej shp-a 300 plus stiebel eltron
  

Fot. Stiebel Eltron - pompa SHP-A 300 Plus do ciepłej wody użytkowej, odzysk ciepła z otaczajacego powietrza.Zasady działania pomp ciepła

 

Energię geotermalną, czyli pochodzącą z wnętrza Ziemi wykorzystują pompy gruntowe. Zasad ich działania opiera się na zamontowaniu w gruncie podajników, które pobiorą i wyniosą na powierzchnię ciepło zamieniane na energię. Owe podajniki źródła dolnego (gruntowego) mogą mieć różną postać - kolektor poziomy, pionowy lub dwie studnie.

 

  • Pompa ciepła może również czerpiać energię z powietrza - zobacz więcej
  • Wariant poziomy zakłada rozłożenia kolektorów pod powierzchnią gruntu (ok. 1,2 - 1,5 m w głąb).
  • System oparty na wybudowaniu dwóch studni (zasilająca i zrzutowa) pobiera energię z wód gruntowych. Przy montażu kolektorów pionowych należy wykonać ok. 100 metrowe odwierty (jeden lub kilka).

 

WAŻNE! pompa ciepła bez względu na sposób funkcjonowania zapewnia stały niski koszt eksploatacji w stosunku do ciągle rosnących cen innych źródeł ciepła

 

Decyzja o rodzaju użytej sondy współpracującej z pompą cieplną należy oprzeć na lokalnych uwarunkowaniach geologicznych oraz dysponowaną powierzchnią działki. Kolektory gruntowe czerpią ciepło powierzchniowo (z wierzchniej warstwy gruntu), w związku z tym potrzebna jest większa powierzchnia działki pod inwestycję (zasypanie instalacji umożliwia zasiew traw i roślin ozdobnych w tym obszarze). Sondy gruntowe w odwiertach nie zajmują aż tak dużej powierzchni oraz są nieco bardziej wydajne. Rozwiązanie to jednak jest droższe w realizacji.

Kolejnym elementem jest system grzewczy w budynku - może to być ogrzewanie podłogowe, ścian i sufitów oraz tradycyjne kaloryfery. Całość działa na zasadzie obiegu termodynamicznego w układzie zamkniętym. Instalacja jest bezobsługowa. Pobór ciepła z wnętrza Ziemi zachodzi przy użyciu prądu elektrycznego. Udział tego sposobu zasilania stanowi ok. 20% zapotrzebowania na energię. Resztę energii dostarcza nam otoczenie z pokładów, które są niewyczerpalne i co równie ważne owe 80 % nic nas nie kosztuje. W praktyce możemy zaoszczędzić ok. 60% na ogrzewaniu domu jednorodzinnego.

 

 

Kryteria doboru pompy

 

Świadome zużycie energii oparte na zoptymalizowaniu kosztów pozyskiwania energii przy użyciu pompy ciepła powinno uwzględniać podstawowe dane o budynku obejmujące powierzchnię, kubaturę oraz rodzaj termoizolacji. Następnie do specyfiki naszego domu należy dobrać odpowiedni model pompy cieplnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na moc grzewczą, moc elektryczną, współczynnik COP (efektywność energetyczna) oraz moc chłodniczą urządzenia. Na etapie planowania należy uwzględnić również czynniki środowiskowe i klimatyczne wpływające na efektywność systemu. Są to położenie geograficzne, wietrzność, nasłonecznienie itp. Jeśli wszystkie parametry zostaną odpowiednio zestawione istnieje możliwość 100%  zaspokojenia zapotrzebowania domu na energię uwzględniając ogrzanie budynku, wody, a latem system ten można wykorzystać również do chłodzenia budynku. Prace związane z wyborem pompy do konkretnej powierzchni najlepiej zlecić wykwalifikowanym instalatorom lub projektantom.

 

      

fot. Pompa ciepła gruntowa Hewalex

 

Dobór systemu ogrzewania zlecony doświadczonej firmie, która zadba również o zintegrowaną z pompą hydraulikę oraz zasobnik ciepłej wody (system modułowy lub kompaktowy) pomoże nam ustrzec się wielu częstych błędów. Prace ziemne może wykonać jedynie specjalistyczna firma. Warto wybrać taką, która załatwi również wszelkie formalności i pozwolenia w tej kwestii. Podłączenie systemu do sieci elektrycznej musi zostać zlecone elektrykowi.

     

           Fot. Buderus                                  Fot. NTS Energy                      

 

Większe koszty inwestycyjne związane z decyzją o wykorzystaniu pompy cieplnej do ogrzewania domu są lokatą długoterminową i przyszłościową, która z upływem lat zostanie zamortyzowana. Jest to nowoczesne założenie architektoniczne spełniające wymogi ekologiczne i ekonomiczne, które wpływa również na cenę nieruchomości.
 

Zobacz koniecznie:

 

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Daikin, Stiebel Eltron, NTS Energy, Buderus, Hewalex, Lumo


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet