
- Jak rozmawiać z architektem, który projektuje Ci dom? - poradnik
- Zasilanie awaryjne instalacji
- Jak bezpiecznie przechowywać chemikalia - pojemniki Dehoust
-
EKO rozwiązania dla domu - jakie dają korzyści?
- Syndrom chorego budynku - przyczyny, jak zapobiegać
- Nowoczesne budownictwo - wybór instalacji
- Podgrzewanie wody użytkowej latem - najlepsze sposoby
- Kamień kotłowy - przyczyny, usuwanie, zapobieganie
- Walka ze smogiem - wybór ogrzewania
- Testery i przyrządy pomiarowe
- Usuwanie wilgoci w domu - najlepsze sposoby

- Fotowoltaika i pompa ciepła
-
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
- Instalacja pompy ciepła - jak poprawić przepływ wody w instalacji c.o.
- Wycena pompy ciepła - bezpłatny kalkulator kosztów
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła - idealne do współpracy z grzejnikami
- Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań
- Porównanie pomp ciepła
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Dom ogrzewany pompą ciepła - zasada działania pompy ciepła


Izolacje w budownictwie - aktualne wymagania, nowoczesne technologie
artykuł promocyjny
Izolacje stanowią podstawę nowoczesnego budownictwa, gwarantują najwyższą jakość ocieplenia, działania wielu instalacji, a obecnie narzucane są coraz bardziej rygorystyczne normy, dzięki czemu zapewniają oszczędne i ekologiczne gospodarowanie zasobami. Izolacje stosuje się na wielu powierzchniach, na każdym etapie budowy.
fot.: Paroc - izolacji wymagają zarówno instalacje domowe, jak i te przemysłowe
Izolacje chronią dom przed zimnem, ale też gorącem, przed przenikaniem wilgoci do wnętrza budynku oraz wyciszają i wpływają na niższe rachunki za ogrzewanie i klimatyzację. Są istotnym elementem każdej instalacji, dbając o jak najmniejsze straty.
Zobacz koniecznie >> Ile kosztuje klimatyzacja w domu
Izolacją jest każdy materiał, który uszczelnia środowisko wewnętrzne budynku, chroniąc je przed niekorzystnymi wpływami środowiska zewnętrznego. Także izolacją są zarówno papa, styropian oraz wełna, które zabezpieczają fundamenty, podłogi, dach i ściany budynku, jak i kauczuk syntetyczny, pianka poliuretanowa, czy spieniony polietylen stosowane przy izolacji różnych instalacji, a nawet próżnię zalicza się do izolatorów.
Izolacje będą prawidłowo spełniać swoją funkcję, jeśli zostaną profesjonalnie wykonane z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości.
Izolacja termiczna
Jest to jeden z podstawowych typów izolacji, której zadaniem jest ograniczenie wymiany ciepła między budynkiem a otoczeniem. Jej znaczenie jest coraz większe — zmiana trendów w ogrzewaniu nowoczesnych domów wymusza na inwestorach coraz lepsze parametry stosowanych rozwiązań. Izolację termiczną określają dwa parametry:
-
współczynnik przewodzenia ciepła (λD)
- "lambda" (λ) pokazuje, ile ciepła przeniknie przez materiał niezależnie od jego grubości - im niższa lambda, tym lepsza izolacja.
- „D” oznacza wartość deklarowaną zgodnie z przepisami - opór cieplny (RD) - im wyższy parametr "R", tym lepsza izolacja!
Dla całych przegród określa się jeszcze parametr zwany współczynnikiem przenikania ciepła U.
- określa on parametry termiczne poszczególnych materiałów tworzących przegrodę
- od jego wartości zależy ogólna termoizolacja budynku
- istotnym elementem jest tu rodzaj użytej izolacji: typ wełny mineralnej, typ styropianu, pianka natryskowa PUR czy płyty PIR.
Rodzaje materiałów do termoizolacji
W zależności od warunków, jakim będą musiały sprostać materiały izolacyjne, należy uwzględnić ich przewodnie cechy jak na przykład niska nasiąkliwość, wysoka paroprzepuszczalność lub odporność na obciążenia. Najczęściej stosuje się zasadę, że w miejscach, gdzie ocieplenie styka się z murem lub gruntem, lepiej sprawdzają się wyroby polistyrenowe, a w warunkach suchych możemy pozostać przy wełnie mineralnej.
Wełna mineralna - skalna czy szklana Izolacje z wełny skalnej powstają w procesie stopienia i rozwłóknienia skał naturalnych. Z kolei te z wełny szklanej to efekt połączenia cieniutkich włókien szklanych. Własności i zastosowanie obu typów wełny są praktycznie takie same. Wykazują jednak różną sprężystość, co może się przydać w przypadku nieforemnych przestrzeni - wówczas lepiej wybrać wełnę szklaną o dłuższych włóknach. Na ostateczne parametry izolacji z wełny mineralnej znaczący wpływ ma grubość i wykończeni powierzchni. |
Izolacje polistyrenowe - jaki wariant styropianu wybrać Spieniony polistyren kojarzy się głównie ze styropianem (polistyren ekspandowany, oznaczany jako EPS oraz polistyren ekstrudowany oznaczony jako XPS). Płyty XPS mają bardziej jednorodną strukturę z gładkim wykończeniem powierzchni, dzięki czemu charakteryzują się niższą nasiąkliwością i większą twardością niż styropian EPS. |
Sprawdź aktualne wymagania dla współczynnika U dla budynków stawianych po 2021 roku >> Standard WT 2021 - wymagania, warunki techniczne
Stosując różne środki do izolacji, wpływamy również na inne cechy przegród jak ochrona przeciwpożarowa, czy izolacja akustyczna. De facto są to cechy samych przegród, a nie materiałów izolacyjnych, ale warto pamiętać, że mamy na to wpływ.
fot.: Lindab - wybór rodzaju izolacji zależy od technologii i materiałów, z jakich wznoszony jest budynek
Dobrze dobrane i wykonane izolacje zapewniają niższe koszty ogrzewania i komfortowy mikroklimat pomieszczeń.
fot.: 4 ECO - izolacja dachu może poprawić nie tylko komfort w domu, ale zwiększyć również efektywność paneli fotowoltaicznych, co ma miejsce w przypadku specjalnych powłok termo refleksyjna 4 ECO PSCoat Roof
Zobacz także >> Powłoka 4 ECO PSCoat dociepli dom, skutecznie zastępując styropian
Hydroizolacja
Jedną z cech materiałów izolacyjnych jest również ochrona przed przenikaniem wody i wilgoci do wnętrza budynku. Wszystkie hydroizolacje dzielimy na 3 grupy. Pierwsza z nich chroni budynek przed wnikaniem wilgoci (izolacje przeciwwilgociowe), drugi typ to ochrona przed wodą (izolacje przeciwwodne) oraz parą wodną (paroizolacje). Wybór hydroizolacji zależy od miejsca oraz sposobu budowania domu. Tego typu uszczelniania stosuje się również w wykończeniu wnętrz, w każdym pomieszczeniu, gdzie jest ryzyko nagromadzenia wilgoci oraz niekontrolowanego wycieku wody, czyli głównie w łazienkach, pralniach. Warto pamiętać, że wilgoć w budynku zagraża wszystkim elementom konstrukcji i odpowiada za liczne schorzenia osób przebywających w takich warunkach.
fot.: Wiper - zestaw uszczelniający
Zobacz koniecznie >> Izolacja przeciwwilgociowa łazienek - jak poprawnie wykonać
Do uszczelniania fundamentów, piwnic, garaży, dachów i pod papy najlepiej sprawdzają się hydroizolacje bitumiczne. Do uszczelnień ścian, posadzek, fundamentów, balkonów i tarasów wykorzystuje się hydroizolacje mineralne. Przy zabezpieczeniu balkonów, tarasów, chodników, miejsc o wysokim natężeniu ruchu pieszego i kołowego idealnie pasują płynne membrany. Do uszczelnień łazienki i pomieszczeń wilgotnych dodatkowo warto zastosować masy na bazie poliuretanu, żywice i grunty, a także folie w płynie.
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Paroc, Lindab, Wiper, 4ECO |

![]() | Sprzęty, które pobierają prąd, nawet jeśli nie działająJak zużywać mniej prądu? Jednym z prostych sposobów jest wyłączanie nieużywanych... ¬ więcej... |
![]() | Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem określającym klasę energetyczną... ¬ więcej... |
![]() | Efektywne oszczędzanie wody i energii w naszych domachWiele polskich domów kładzie dziś naprawdę duży nacisk na oszczędzanie.... ¬ więcej... |
