zwiń


gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

Beretta   Dragon Kotły

     Esbe

KAN Sp. z o.o.   Schiedel

Kospel    NTS Energy

Pipelife    Logo STERR

Stiebel Eltron Radox Radiators

  Dimplex

logo Wilo   De Dietrich

Prandelli  Roth Polska

Brötje Heizung   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

    Grupa Armatura

Immergas

Akra   Lindab

znajdź fachowca

Ogrzewanie ścienne - wady, zalety, przegląd

aktualizacja: 19-09-2018, 07:49 – artykuł promocyjny


Poszukiwanie rozwiązań grzewczych, które będą zarówno tanie w eksploatacji, jak również przyjazne środowisku coraz częściej skupiają się na systemach płaszczyznowych. Rozpowszechniona już podłogówka coraz częściej ustępuje miejsca ogrzewaniu ściennemu, które działa na tych samych zasadach, inny jest tylko nośnik ciepła. Wady i zalety tego rozwiązania oraz przegląd systemów dostarczających ciepło przez ściany warto poznać zanim podejmiemy decyzję odnośnie sposobu ogrzewania naszego domu.

fot.: Kan - budowa instalacji ogrzewania i chłodzenia ściennego (1. Rury grzewcze; 2. Izolacja termiczna; 3. Mocowanie rur; 4. Rozdzielacze; 5. Szafki instalacyjne; 6. Automatyka)

 

Ciepłe ściany - system grzewczy

 

Ogrzewanie ścienne to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, do którego należy również ogrzewanie podłogowe. Elementy grzejne na stałe wbudowane są w ściany i poprzez emisję ciepła ogrzewają pomieszczenie. Ciepło rozchodzi się łagodnie i nie powoduje unoszenia kurzu, dlatego docenią go alergicy.


Ogrzewanie ścienne, podobnie jak podłogowe i sufitowe należy do układu płaszczyznowego, dzięki czemu zapewniony jest lepszy rozkład temperatury w pomieszczeniu. Jakie są zatem różnice między poszczególnymi typami i jaka jest przewaga ogrzewania ściennego?

Po piewsze większość ciepła jest przekazywana przez promieniowanie (90%), a mniej przez konwekcję (10%). W ogrzewaniu ściennym nie występuje problem oporu cieplnego wykładziny podłogi oraz np. zjawisko rozsychania się posadzki drewnianej.


Co więcej w ogrzewaniu ściennym istnieje możliwość zastosowania wyższej temperatury zasilenia niż w podłogówce, mniejsza jest też grubość przykrycia rur tynkiem niż betonem w ogrzewaniu podłogowym. Daje to mniejszą bezwładność cieplną i łatwiejszą regulację temperatury w pomieszczeniu.


Ogrzewanie ścienne można łatwiej wykorzystać w okresie letnim do chłodzenia pomieszczeń niż ogrzewanie podłogowe. Idealne przy wykorzystaniu niskotemperaturowych źródeł ciepła, takich jak gazowe kotły kondensacyjne, a szczególnie pompy ciepła oraz zapewniające najwyższy komfort cieplny ogrzewanego pomieszczenia. Może być montowane zarówno na ścianach nośnych jak i działowych, wykonanych z cegły, pustaków czy elementów betonowych. Najlepsze właściwości przenikania i magazynowania ciepła oraz ograniczanie strat ciepła dają tynki gliniane.


Można również wykonać układ mieszany - ogrzewanie ścienno – podłogowe. Temperatura powietrza w pomieszczeniu z ogrzewaniem ściennym może być obniżona o 2 do 4 stopni przy zachowaniu komfortu cieplnego. Trzeba przy tym pamiętać, że jak w każdym systemie grzewczym wymagany jest projekt ogrzewania ściennego, który pozwoli nam optymalnie dobrać moc cieplną dla poszczególnych pomieszczeń gwarantując ekonomiczne użytkowanie.
 

 

Ogrzewanie ścienne - rodzaje

 

Dostępne są trzy źródła ciepła w ogrzewaniu ściennym: powietrzem, wodą lub energią elektryczną. W przypadku sposobu montażu najczęściej stosuje się rozwiązania techniczne w systemie „mokrym” (z przykryciem rur grzewczych warstwą tynku), w systemie „suchym” (przykrycie płytą gipsowo-kartonową) oraz z zastosowaniem gotowych paneli ściennych.
 

  • Ogrzewanie ścienne powietrzne

Ten typ ogrzewania wymaga wykonania kanałów wewnątrz ścian umożliwiających przepływ ogrzanego powietrza. Trzeba przy tym pamiętać, że taki układ zmniejsza powierzchnię użytkową pomieszczeń.

Ściany mogą być wykonane np. z bloczków wapienno- piaskowych z pionowymi otworami, które należy bardzo dobrze zaizolować od zewnątrz (ściana zewnętrzna powinna mieć współczynnik przenikania U ≤ 0,4 W/m2) lub z płyt gipsowo-kartonowych w układzie podwójnym. Powietrze podgrzewane jest zawsze u dołu ściany, a następnie za sprawą konwekcji przemieszcza się wolnymi przestrzeniami ku górze.
 

  • Ogrzewanie ścienne wodne

Wodny system grzewczy nie wymaga już tak dużej grubości ścian. Instalacja bazuje na dwóch kolektorach połączonych rurkami, tzw. registrami. Mogą one mieć układ poziomy, pionowy lub falisty. Całość zatopiona jest w tynku lub schowana za płytami g-k. Jest to rozwiązanie znacznie prostsze w montażu.

W czasie użytkowania powinniśmy korzystać z wody o temperaturze w przedziale 30-45oC. Wyższe wartości negatywnie wpływają na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu.
 

  • Ogrzewanie ścienne elektryczne

Jest to zasilanie o największych zaletach - zarówno pod kątem wygody użytkowania jak również montażu. Największą wadą jest wyższa cena za paliwo. Ogrzewanie realizowane jest za pomocą elektrycznych kabli grzejnych (dwużyłowe – zasilane z jednej strony lub jednożyłowe – zasilane z dwóch stron), które mają znacznie mniejszą średnicę niż te wykorzystywane do grzania wodnego. Dużym plusem jest również znacznie prostsza obsługa systemu. Długość danej pętli wynika ze ściśle określonych parametrów. Aby zminimalizować ryzyko przepalenia kabla zawsze trzeba pamiętać by odstęp od ściany i mebli zapewniał swobodny przepływ powietrza. Dodatkową wadą ogrzewania elektrycznego jest wytwarzane przez nie pole elektromagnetyczne.

 

Ogrzewanie ścienne – wady i zalety

 

Wśród najczęściej przytaczanych przez producentów zalet jest ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Wiąże się to z możliwością obniżeniem temperatury powietrza w pomieszczeniu. Do realizacji tego typu ogrzewania wymagana jest niska temperatura czynnika grzewczego (35-55 st.C). Przekazywanie ciepła do pomieszczenie zachodzi głównie na zasadzie promieniowania, co jest korzystne i zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, bez względu na jego wysokość. Brak grzejników, równomierne nagrzewanie całego pomieszczenia to zalety każdego ogrzewania wykonanego w technologii płaszczyznowej.

Jednak trzeba przy tym pamiętać by uwzględnić straty ciepła na ścianach zewnętrznych, które emitują naszą energię na zewnątrz. Zgodnie z zasadą im wyższa temperatura ściany tym większe straty ciepła konieczne jesgt zapewnienie grubszej izolacji ścian, co podwyższa koszty inwestycyjne. Najlepsze osiągnięcia zapewniają ściany pozbawione zabudowy meblowej - a nie zawsze mamy tyle przestrzeni by móc sobie na to pozwolić. Instalacja wymaga również dużej uwagi z naszej strony, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na zmianę aranżacji - np. możliwość łatwego uszkodzenia przy wbijaniu kołków w ścianę.

 

Gdzie stosować ogrzewanie ścienne

 

Ogrzewanie ścienne sprawdzi się zarówno w domach, jak również w biurach i obiektach komercyjnych. Najczęściej wybierane jest do pokoju dziennego, sypialni, pokoju dziecięcego, łazienek oraz gabinetów, poczekalni czy pomieszczeń biurowych.


Zdecydowanie nie poleca się tego systemu do kuchni, gdzie zabudowa meblowa zajmuje wszystkie ściany oraz pomieszczeń typu biblioteki.
 

 

Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe - instalacja ścienna: producenci

 

 

 

W ofercie firmy Prandelli znajdują się elastyczne rury o odpowiednim współczynniku przekazywania ciepła idealne do ogrzewania ściennego:
 

  • wielowarstwowe sieciowane rury Multyrama PEX/AL/PEX D16x2,0,
  • wielowarstwowe rury Tris-up PERT/AL/PERT typ 2 D16x2,0,
  • jednorodnych rur z warstwą antydyfuzyjną PEX O2STOP  Turborama D16x2,0.


Jako rozdzielacze polecane są zestawy mieszająco-pompowe z rotametrami Colmix-R oraz szczególnie solidnie wykonane rozdzielacze RP-R

Montaż ogrzewania ściennego

 


 

 

Producent Systemu KAN-therm promuje także nowoczesne i przyjazne dla użytkowników instalacje ogrzewania i chłodzenia ściennego. Do budowy instalacji ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego w Systemie KAN-therm można zastosować dwa rodzaje rur tworzywowych:
 

  • rury polibutylenowe PB, rury polietylenowe PE-Xc, PE-RT oraz PE-RT Blue Floor z osłoną antydyfuzyjną
  • rury wielowarstwowe PE-RT/Al/PE-RT z wkładką aluminiową.


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Prandelli, Kan

Zobacz także
Przewodowy termostat tygodniowy Prandelli z WiFi do ogrzewania płaszczyznowego

Przewodowy termostat tygodniowy Prandelli z WiFi do ogrzewania płaszczyznowego

Dzięki wbudowanemu WiFi termostat łączymy przewodem bezpośrednio z siłownikami... ¬ więcej...

 
Rury do ogrzewania podłogowego - przegląd oferty rynkowej

Rury do ogrzewania podłogowego - przegląd oferty rynkowej

Podłogówkę najczęściej wykonuje się z giętkich rur z tworzywa, które... ¬ więcej...

 
Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe COSMO

Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe COSMO

System ogrzewania i chłodzenia COSMO to rozwiązanie, którego zastosowanie... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet