Podatek od deszczu - od kiedy, kto i ile zapłaci opłaty deszczowej

artykuł promocyjny


Na podstawie ustawy o Prawie wodnym w naszym kraju obowiązuje podatek od deszczu. Wraz z początkiem roku 2022 ma on zostać znowelizowany, przez co znacznie więcej gospodarstw domowych zostanie objętych obowiązkiem płacenia kolejnego podatku. Na czym polegają zmiany w prawie, kto i ile będzie musiał zapłacić oraz skąd tego typu zmiany?

Co to jest podatek od deszczu?

fot.: Pipelife


Warto przeczytać: Jakie są rodzaje zbiorników na wodę deszczową?

 

Co to jest podatek od deszczu?

 

Jak określa ustawodawca, podatek od deszczówki to rodzaj opłaty z tytułu utraconej retencji. Tego typu rachunki obwiązują również w innych krajach, m.in. w Niemczech, czy Szwecji. Często nazywa się go też podatkiem od betonu lub od zabetonowania, gdyż to właśnie ilość zabudowanej działki decyduje o tym, czy będziemy podlegać tej opłacie, czy nie.

Zbiornik na deszczówkę - budowa, rodzaje

fot.: Eko-Bio - wydajny zbiornik na deszczówkę pozwala zebrać około 60% wody opadowej

 

Od kiedy obowiązuje podatek deszczowy

 

Do tej pory (od 2018 roku) podatek deszczowy obowiązywał właścicieli nieruchomości powyżej 3500 m2, które były zabudowane w 70%. W świetle nowych przepisów limit ten został określony na zaledwie 600 m2 oraz przy zabudowaniu działki w 50% (dom, taras, parking, garaż, kostka brukowa), co prowadzi do zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.


Planowane zmiany to efekt poszukiwania rozwiązań w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy.


Ministerstwo szacuje, że liczba nieruchomości podlegających temu podatkowi zwiększy się nawet 20-krotnie, a średnia wysokość opłaty wyniesie 1350 zł/rok, co da wpływy do budżetu Państwa na poziomie ok. 135 mln złotych rocznie. Rozwiązaniem mają być inwestycje pozwalające na retencję wody - zarówno w skali prywatnych gospodarstw domowych, jak i krajowej. Już działa program dotracji >> Moja woda, a pozyskane fundusze mają zachęcić większą rzeszę ludzi do udziału w tworzeniu systemów zbierania deszczówki.


Przeczytaj koniecznie:

 

Kto zapłaci podatek od deszczu

 

Zgodnie z projektem ustawy od 1 stycznia 2022 roku podatek od deszczu obejmie więcej gospodarstw domowych, ale też placówki publiczne jak szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe, czy szpitale. Należy spodziewać się również wzrostu wysokości tego podatku.

System skrzynek retencyjno-rozsączających STORMBOX II

fot.: Pipelife


Z podatku zwolnione są:

  • jezdnie dróg publicznych i drogi kolejowe, z których wody opadowe lub roztopowe są odprowadzane do wód, lub do ziemi przy pomocy urządzeń wodnych umożliwiających retencję, lub infiltrację tych wód.
  • kościoły i inne związki wyznaniowe.
  • nieruchomości o powierzchni powyżej 600 m2 i poniżej lub równej 3 500 m2 jeśli zastosują urządzenia do retencjonowania wody opadowej o pojemności powyżej 50% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem.

 

Jak wyliczyć podatek od deszczu?

 

Wysokość podatku deszczowego będzie zależała od wielkości nieruchomości oraz stopnia zabudowy. Wysokość opłaty uzależniona będzie od stosowanych przez właścicieli sposobów retencji wody.

 

Podatek od deszczu = jednostkowa stawka opłaty* x wielkości utraconej powierzchni biologicznie czynnej [m2] x czas [lata]

 

* Stawki wynoszą:

  • dla nieruchomości bez urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem = 1 zł za 1 m2/rok (proponowana podwyżka 1,50 zł).
  • dla nieruchomości z urządzeniami do retencjonowania wody o pojemności do 10% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem = 0,60 zł za 1 m2/rok (proponowana podwyżka 0,90 zł).
  • dla nieruchomości z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności od 10-30% odpływu rocznego = 0,30 zł za 1 m2/rok (proponowana podwyżka 0,45 zł).
Opracowanie: Redakcja
Źródło: Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. 2017 poz. 1566)
Zdjęcia: Pipelife, Eko-Bio
Zobacz także
Instalacje szyte na miarę gwarancją efektywności i niskich kosztów

Instalacje szyte na miarę gwarancją efektywności i niskich kosztów

Rozwiązania systemowe – to termin, który zaczyna zyskiwać na popularności... ¬ więcej...
 
Podatek od deszczu 2023 - kto zapłaci?

Podatek od deszczu 2023 - kto zapłaci?

Opłata deszczowa weszła w życie już na początku 2018 roku. Jest to podatek za zmniejszenie... ¬ więcej...
 
Czym przykryć dach garażu?

Czym przykryć dach garażu?

Szczelność dachu garażu jest niezwykle ważna z kilku powodów. Przede wszystkim... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook