gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

   Werit

  Schell

Ferdom

logotyp Faneco
PipelifeEko-Bio

logo sfa

logo armacell


Ferro
Grupa Armatura
   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

polecamy

Instalacja wody deszczowej - sposoby wykorzystania deszczówki w domu

artykuł promocyjny


Woda na cele sanitarne oraz ta do picia często pochodzą z jednego źródła, czyli wodociągu. Realne potrzeby co do jakości obu tych zasobów są znacząco różne, a fakt, że stale borykamy się z deficytem wody pitnej, powinien dać nam do myślenia. Działania warto podjąć na poziomie poszczególnych gospodarstw domowych. Zróżnicowanie źródła wody w domu może dać realne oszczędności na opłatach za wodę i ścieki, przyczynia się do oszczędzania cennych zasobów wody uzdatnionej do picia oraz pomaga zagospodarować wody opadowe.

Drenaż i zagospodarowanie wody deszczowej

fot.: Pipelife

Warto pamiętać, że każde gospodarstwo domowe ma obowiązek odprowadzenia wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie istnieje możliwość odprowadzenia takiej wody również na własny teren, ale pod żadnym pozorem nie dopuszcza się, aby tworzyć warunki sprzyjające odpływowi wody na sąsiednie posesje lub na ulice. Sama woda opadowa jest korzyścią dla działki, ale w sytuacji, gdy tworzymy duże powierzchnie utwardzone wokół domu, odpływ staje się utrudniony. Nadmiar wody to także ryzyko zamoknięcia fundamentów oraz problemy w poruszaniu się po kałużach i błocie w przypadku terenu słabo przepuszczalnego.

Zbiornik na deszczówkę - budowa, rodzaje

fot.: Eko-Bio

Zgromadzoną na działce wodę deszczową możemy wykorzystać przede wszystkim do podlewania terenów zielonych i większości inwestorów uważa, że na tym kończy się potencjał takiej instalacji. W praktyce korzyści jest więcej, bo mycie samochodów, sprzątanie w domu to również czynności, przy których taka woda sprawdza się doskonale. Jednak i na tym nie koniec, bo wykorzystując dodatkowe elementy instalacji, możemy zyskać darmową, a co ważniejsze miękką, czyli korzystną dla naszych urządzeń, wodę do prania. Decydując się na zasilanie toalety wodą opadową, możemy zaoszczędzić najwięcej, bo jak podają różne źródła, na ten cel w domowych gospodarstwach zużywamy aż do 40% wody (do gotowania zaledwie 3-5%).

 

WAŻNE! Magazynowanie wody powinno być dopasowane do naszych potrzeb - optymalne jest zapewnienie zapasu wody na ok. 2-3 tygodnie (14-21 dni). W przypadku zbiorników o zbyt dużej objętości, jakość magazynowanej wody spada. Zasadniczo przyjmuje się, że zbiorniki zewnętrzne o pojemności magazynowania 5-6 m3 są wystarczające dla domów mieszkalnych dla 4 osób.

 


fot.: Roth - system zagospodarowania wody deszczowej ze zbiornikami Roth RWA
 

W zależności od tego, czy wodę deszczową będziemy zużywać na cele zewnętrzne, czy wewnętrzne, nasza instalacja będzie się różnić. Jednak w obu przypadkach podstawowym urządzeniem jest pompa zatapialna do transportu wody na odległość.


fot.: DAB Pumps - pompa zatapialna VERTY NOVA             fot.: Dambat - pompy IBO    


W przypadku chęci wykorzystania wody deszczowej do zasilania instalacji gospodarczych w budynku musimy na etapie projektowania zaplanować oddzielny przewód wodociągowy połączony ze zbiornikiem na wodę deszczową.      


Zobacz więcej:Warto podkreślić, że woda deszczowa z racji sposobu przechowywania pozostaje bezwonna, czysta i klarowna przez długi okres. Zahamowany dostęp do światła słonecznego powoduje brak procesów gnilnych. Przy łapaniu wody z dachu najczęściej wykorzystuje się filtry koszowe, które wyłapują zanieczyszczenia typu liście, piasek, gałązki i inne tego typu. Część zanieczyszczeń osadzi się na dnie zbiornika lub będzie flotować na jego powierzchni, ale przy obfitych opadach dochodzi do samoczynnego oczyszczenia w wyniku przelewanie się wody.


Przeczytaj koniecznie >> Sposób na oszczędność wody - zbiorniki na deszczówkę


W budynku z doprowadzeniem wody ze zbiornika na deszczówkę konieczne jest wykorzystanie centrali deszczowej składającej się z pompy ssącej i tłocznej, zbiornika na wodę pitną oraz z urządzeń sterujących, dzięki którym stacja zostanie przełączona na zasilanie wodą z sieci wodociągowej w przypadku braku wody deszczowej w zbiorniku. W takiej centrali znajduje się również dodatkowy filtr odpowiedzialny za prawidłowe parametry wody dostarczanej do domowej instalacji.

fot.: Wilo - schemat instalacji wody deszczowej z centralą deszczową, pompą zatapialną i samozasysającą


Deficyt wody pitnej to wyzwanie dla wielu krajów, ale w Polsce ten problem jest coraz większy. W związku z tym rząd wprowadził program promujący racjonalne wykorzystanie tego cennego zasobu. Zmobilizować do tego ma nas specjalne dofinansowanie budowania instalacji w ramach działania "Moja woda". Jest to inicjatywa wspierająca wykorzystanie wody deszczowej na potrzeby domowe. 


Sprawdź szczegóły >>
Program Moja Woda - dopłaty do zbierania deszczówki

 

fot.: Dehoust

 

Każdy z nas ma wpływ na naszą planetę. Jeśli nie cele ekologiczne, to może ekonomiczne będą nas przekonywać do podejmowania działań na rzecz ochrony zasobów wodnych. Z pewnością w najbliższych latach możemy spodziewać się wzrostu cen za wodę oraz ścieki. Warto podjąć działania już dziś!


Zobacz także >> jak odzyskać ciepłą wodę w domu

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Wilo, Roth, Dehoust, Pipelife, DAB Pumps, Dambat, Eko-Bio


Zobacz także
Sanifos 110 - nowa wysokowydajna przepompownia do ścieków szarych i czarnych

Sanifos 110 - nowa wysokowydajna przepompownia do ścieków szarych i czarnych

W ofercie SFA pojawiła się nowa przepompownia o wysokiej wydajności do odprowadzania... ¬ więcej...

 
DAB Divertron. Nowy wymiar sprawności elektronicznych wielostopniowych zatapialnych pomp głębinowych
 
Co to jest hydrofor i do czego służy?

Co to jest hydrofor i do czego służy?

Hydrofor przydaje się głównie w przypadkach, kiedy budynek nie jest podłączony... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook