zwiń


gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Ekoprojekt 2022 - co oznacza i jakie normy wprowadza

aktualizacja: 24-11-2020, 08:43 – artykuł promocyjny


Jakość powietrza oraz troska o środowisko naturalne to główne przesłanki za wprowadzaniem zmian w przepisach unijnych dotyczących zakupu i eksploatacji urządzeń grzewczych w budownictwie. Przepisy, normy i obostrzenia są wprowadzane sukcesywnie i dotyczą wszystkich państw członkowskich UE. W naszym kraju przemiany zostały zapoczątkowane w 2017 roku i trwają nadal. W 2022 roku zaczną obowiązywać unijne przepisy odnoszące się do emisji spalin generowane przez piece, kominki i inne urządzenia energetyczne. Do tych zmian przygotowywała się cała branża grzewcza i na mocy obowiązującego prawa, obecnie w sprzedaży dostępne są wyłącznie systemy grzewcze spełniające wyśrubowane wymagania środowiskowe.

 

Ekoprojektem to potoczna nazwa Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE. W dokumencie tym zawarte są ścisłe normy dotyczące granicznych wartości emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Ekoprojekte zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku i jest równoznaczny z zakazem sprzedaży na terenie całej UE pieców i kominków, które nie spełniają jego wymogów, do których należą:

 

Parametr:
Normy dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet - nie mnniejsze niż:
Sezonowa efektywność energetyczna 65%
Emisje cząstek stałych (PM) 40 mg/m3
Emisje organicznych związków gazowych (OGC) 120 mgC/m3
Emisje tlenku węgla (CO) 1500 mg/m3
Emisje tlenków azotu (NOx) 300 mg/m3

 

Dwa lata wcześniej w życie wszedł przepisy zakazujący sprzedaży na terenie całej UE kotłów, które nie spełniają normy ekoprojektu. Jeszcze wcześniej branża kotlarska musiała przystosować swój asortyment do wymagań klasy 5. Ekoprojekt odnosi się do wszystkich urządzeń wytwarzających ciepło (kotły, pompy ciepła, kominki), również tych używanych sezonowo, czy jako dodatkowe źródło ciepła. Na chwilę obecną przepisy dotyczą urządzeń nowych, które kupujemy. Jednak z czasem nałożony będzie na nas zakaz eksploatacji urządzeń pozaklasowych, które już są zamontowane w naszych domach (do 2026 trzeba będzie wymienić wszystkie kotły poniżej 5 klasy).  


WAŻNE! W kraju mogą obowiązywać również lokalne normy, które zakazują stosowania pewnych źródeł energii na określonym obszarze. W Polsce największe obostrzenia dotyczą miasta Kraków oraz województwa małopolskiego i śląskiego. Często w tych obszarach przepisy wdrażane są wcześniej niż w całym kraju, a ma to związek z bardzo słabą jakością powietrza na tych obszarach.

Ustawa antysmogowa - czym można palić Dom ekologiczny - jakie rozwiązania wybrać Dotacja Czyste Powietrze - wymień kocioł, zainstaluj pompę ciepła, ociepl dom
Ustawa antysmogowa - czym można palić

Dom ekologiczny - jakie rozwiązania wybrać

Dotacja Czyste Powietrze - zasady

 

Jak wybrać ekologiczne kotły i kominki?

 

Jeśli decydujemy się na zakup wkładu kominkowego, to po 1 stycznia 2022 roku musi on być oznaczony specjalnym piktogramem, na którym widnieje potwierdzenie, że produkt spełnia kryteria Ekoprojektu.

fot.: Zębiec - kocioł Onyks z oznaczeniem Ecodesign

 

Czy można palić drewnem?

 

W kominkach i piecach można palić nieimpregnowanym drewnem. Jest to opał uznawany za ekologiczny, jednak również musi spełniać pewne warunki. Chodzi tu głównie o jego wilgotność, która nie może przekraczać 20%, a więc powinno być sezonowane co najmniej dwa lata. Najlepiej, jeśli taki opał będzie zawierał małą ilość kory oraz będzie w formie dużych polan. Najlepiej sprawdza się drewno z drzew owocowych, a najwięcej substancji smolistych zawierają gatunki iglaste. Warto pamiętać, że lokalne regulacje prawne mogą zakazywać spalania wszelkich paliw stałych.

Kominek na drewno - czy jest ekologiczny?

fot.: Schiedel - systemy kominkowe Schiedel spełniają wymogi ustawy antysmogwej a firma przystąpiła do kampanii Drewno – pozytywna energia, mającej na celu odwrócenie negatywnego trendu wykluczającego drewno i biomasy, jako paliwa w ramach OZE >> sprawdź więcej

 

To warto wiedzieć:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Zębiec, Schiedel

Zobacz także
De Dietrich radzi jak wybrać kocioł gazowy

De Dietrich radzi jak wybrać kocioł gazowy

Sposób ogrzewania domu ma ogromne znaczenie dla domowego budżetu, komfortowej... ¬ więcej...

 
Pompy obiegowe MAGI 2 - najwyższa jakość z niezawodną gwarancją

Pompy obiegowe MAGI 2 - najwyższa jakość z niezawodną gwarancją

MAGI 2 to rozwiązanie spełniające większość oczekiwań Instalatorów. To... ¬ więcej...

 
Ekoprojekt 2022 - co oznacza i jakie normy wprowadza

Ekoprojekt 2022 - co oznacza i jakie normy wprowadza

Jakość powietrza oraz troska o środowisko naturalne to główne przesłanki... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet