vodaland


Zbiornik na deszczówkę - czy wymagane jest pozwolenie na budowę?

artykuł promocyjny


Rosnące ceny wody wodociągowej, okresy suszy oraz świadomość ekologiczna to czynniki, dzięki którym zbiorniki do gromadzenia i wykorzystywania wody deszczowej zyskują na popularności. Zasoby wodne są ograniczone, a woda z sieci również rządzi się swoimi prawami. Woda deszczowa wydaje się tanim, prostym i ekologicznym rozwiązaniem. Jakie jednak czekają nas formalności przy budowie przydomowych zbiorników retencyjnych? Jakie przepisy prawa obowiązują osoby, które chcą zamontować zbiornik na deszczówkę na swojej posesji?

 

Zbiornik na deszczówkę - formalności związane z budową

 


Czy zbiornik na deszczówkę wymaga pozwolenia na budowę, czy wystarczy zgłoszenie?

 

Zapisy ustawy Prawo budowlane nie wskazują jednocześnie jakim formalnościom podlega montaż zbiorników przeznaczonych do retencjonowania wody deszczowej — nie są one ujęte ani na liście obiektów wymagających uzyskania pozwolenia, ani tych zwolnionych z tego obowiązku. Niestety zmiany w przepisach pozostają nadal w kwestii pomysłu. W związku z tym przed planowanym montażem urządzeń dedykowanych do zbierania wody deszczowej dobrą praktyką jest weryfikacja aktualnych zapisów w starostwie odpowiednim dla miejsca inwestycji. Z pewnością sprawa wygląda łatwiej w przypadku zbiorników naziemnych, które są mobilne, nie wymagają ingerencji w grunt i tu zdecydowanie powinno wystarczyć zgłoszenie. Jednak w sytuacji, gdy chcemy zamontować zbiornik podziemny, warto dokładnie sprawdzić lokalne obostrzenia.

Czy zbiornik na deszczówkę wymaga pozwolenia na budowę, czy wystarczy zgłoszenie?

fot.: Pipelife

W planie są nowe zapisy w prawie budowlanym, które uproszczą procedury. Rezygnacja z pozwolenia na budowę zbiorników na deszczówkę od 5 m3 do 15 m3 (będzie potrzebne jedynie zgłoszenie) to kluczowe przedsięwzięcie. Takie zmiany wpłyną nie tylko na ograniczenie kosztów budowy, ale także czasu budowy. Systemy dla deszczówki mają szansę powstać w znacznie większej ilości gospodarstw, co ma pozytywny wpływ na domowe budżety i ekologię, może również ograniczyć problemy w okresach suszy.


WAŻNE! Powtórne wykorzystanie wody deszczowej pozwala zmniejszyć stawkę podatku od deszczu, koszty odbioru ścieków i opłaty za wodę wodociągową.

Czy zbiornik na deszczówkę wymaga pozwolenia na budowę, czy wystarczy zgłoszenie?

fot.: Werit

 

Jakiej wielkości zbiornika na deszczówkę można zastosować?

 

Dobór wielkości pojemnika na deszczówkę to zazwyczaj wypadkowa dwóch danych - wielkość działki oraz powierzchnia dachu, z jakiej będzie gromadzona deszczówka. I tak przyjmuje się, że na każde 25 m2 powierzchni dachu przypada 1 m3 pojemności zbiornika.

 

Lokalizacja zbiornika na deszczówkę

 

Ile metrów od granicy działaki można umieścić zbiornik na deszczówkę?

 

Budowa podziemnych lub instalacja nadziemnych zbiorników na deszczówkę musi przebegać według określonych zasad określonych w przepisach Prawa budowlanego. W myśl tego dokumentu możemy założyć, że zbiorniki na deszczówkę muszą spełniać wymagania takie same jak przydomowe oczyszczalnie ścieków. I tak mówi się o konieczności przestrzegania odległości:

  • 5 m od budynku,
  • 2 m od granicy działki

 

Montaż podziemnego zbiornika retencyjnego na działce już zamieszkanej

 

Co do zasady najlepiej jest wybrać miejsce o małej ilości roślin, których korzenie będą utrudniać wykop, a z czasem mogą stanowić również zagrożenie dla samego zbiornika. Konieczne jest też przeanalizowanie rozmieszczenia różnych instalacji rurowych i kablowych poprowadzonych pod gruntem.

Montaż podziemnego zbiornika retencyjnego na działce już zamieszkanej - przepisy

fot.: Eko-Bio

 

Podatek od deszczu i program Moja Woda - przepisy dotyczące wód deszczowych i roztopowych

 

Mała retencja przydomowa to bardzo korzystne przedsięwzięcie, które jest promowane również przez organy państwowe. Jednym ze sposobów na to jest program dofinansowania zakupu i montażu urządzeń, systemów i rozwiązań pozwalających na gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej MOJA WODA. W myśl tego projektu możemy otrzymać:

  • do 5 tys. zł, (ale nie więcej niż 80 proc kosztów na) na przydomowe systemy retencji wody deszczowej

 

Jednocześnie wprowadzana są dodatkowe opłaty, tzw. podatek od deszczu, które mają przeciwdziałać negatywnym zjawiskom zabudowywania terenów zielonych na działkach. Podatkiem tym objęci są właściciele nieruchomości, na których występuje wysoki wskaźniki zabudowań (ponad 70%), które pokrywają większość znajdującej się na gruncie zieleni (naturalnej retencji terenowej).

Warto jednak zwrócić uwagę, że aktualnie Ministerstwo finansów nie przewiduje dodatkowych ulg w podatku od nieruchomości dla właścicieli systemów gromadzenia deszczówki. Takie przywileje mogą natomiast wprowadzać władze lokalne — należy sprawdzić to w gminie, w której mieszkamy.

 

ZOBACZ TAKŻE:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Pipelife, Eko-Bio


Zobacz także
EsyBox Mini 3 - poznaj nowoczesny zestaw hydroforowy w nowej wersji

EsyBox Mini 3 - poznaj nowoczesny zestaw hydroforowy w nowej wersji

Obecnie wydajność, oszczędność energii i łatwość użytkowania są kluczowymi czynnikami... ¬ więcej...
 
NG Panel - inteligentny sposób zarządzania pracą pomp zatapialnych

NG Panel - inteligentny sposób zarządzania pracą pomp zatapialnych

NgPanel to nowoczesny panel sterująco-zabezpieczający stworzony do efektywnego zarządzania... ¬ więcej...
 
Zbiornik na deszczówkę - czy wymagane jest pozwolenie na budowę?

Zbiornik na deszczówkę - czy wymagane jest pozwolenie na budowę?

Rosnące ceny wody wodociągowej, okresy suszy oraz świadomość ekologiczna to czynniki,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook