Hewalex - patron sekcji


Dlaczego warto zbierać deszczówkę - jaki kupić zbiornik na deszczówkę?

aktualizacja: 26-08-2020, 10:04 – artykuł promocyjny


Świat coraz bardziej stawia na eko. To nie chwilowa moda, ale styl życia, często też konieczność. Rosnąca świadomość ekologiczna pozwala nam dbać o naszą planetę, a przy okazji zyskujemy coś jeszcze – jak się okazuje, bycie eko to również możliwość oszczędności i to nie małych pieniędzy. Zatem jeśli nie zyski ekologiczne, to może większa zasobność naszego portfela przekona nas do instalacji oszczędzających cenne zasoby jak na przykład zbiorniki na deszczówkę firmy WERiT.

Do zbierania deszczówki zachęcają naukowcy, tłumacząc to zjawiskiem suszy, które dotyka nasz kraj. Jest to również jedno z tych proekologicznych działań, które nie wymaga od nas dużego nakładu, a korzyści są odczuwalne na wielu płaszczyznach. Nie bez powodu cieszy się to coraz większą popularnością, a walory tego rozwiązania podkreśla wiele osób. Dlaczego warto się zainteresować deszczówka i co z tego zyskamy my, a co środowisko?

 

Korzyści dla środowiska

 

Pierwszym i najważniejszym aspektem, który należy podkreślić, jest to, że opady są odnawialnym źródłem wody. W ostatnich latach nieraz skarżyliśmy się na suszę i musieliśmy dodatkowo podlewać rośliny w ogrodzie. W okresie suszy podlewamy swoje rośliny wodą pitną. Wydaje się oczywiste, że woda w kranie jest. Często zapominamy o tym, że jest cenna i może się wyczerpać. Nie brakuje przecież regionów świata, w których są jej deficyty. Okresowe ograniczenia korzystania z wody wodociągowej pojawiają się również w niektórych gminach w Polsce. 


Druga sprawa – nasze rośliny wolą wody opadowe niż wodę z kranu, która jest twardsza. Z deszczu rośliny czerpią wartości odżywcze, a woda jest miększa i ma lepsze dla roślin pH. Nie ma w niej takich związków jak chlor albo fluor, które dla roślin nie są szczególnie korzystne, a ich obecność jest niezbędna do uzdatniania wody, a tym samym pierwiastki te pojawiają się w wodzie kranowej. Jeżeli będziemy je podlewać deszczówką, rośliny odpłacą się tym, że będą bujnie rosnąć.

Poza podlewaniem roślin deszczówkę możemy wykorzystać do mycia tarasu, samochodu, czy wiaty. Korzystanie z wody opadowej chroni także zasoby ściekowe.

 

Korzyści dla nas

 

Przede wszystkim mamy świadomość, że działamy na rzecz ochrony przyrody, a już samo to może wpłynąć na nasze samopoczucie. Decydując się na zbieranie deszczówki, efektywniej gospodarujemy wodą i nawet w okresie suszy mamy czym podlewać rośliny i to bez nadwyrężania budżetu w związku z większymi opłatami za wodę. Korzystając z wody zgromadzonej w zbiorniku na deszczówkę, mniej używamy wody z wodociągu. Idąc tym tropem, nie tylko zmniejszymy rachunek za wodę, ale też nie będzie opłaty za podlicznik wody w ogrodzie.


Pojawia się zatem pytanie, ile możemy zaoszczędzić? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy od tego, jaka jest obecna cena za metr sześcienny wody, ile było w ostatnim czasie opadów i ile deszczówki udało się zgromadzić. Ważne też jak duży mamy ogród. Jednak już po jednym sezonie koszt zakupu zbiorniku na deszczówkę całkowicie się zwraca.

 

Grunt to dobry pojemnik na deszczówkę

 

Jeżeli zainwestujemy w dobrej jakości zbiornik, który będzie z trwałych i odpornych na czynniki atmosferyczne materiałów, zakup będzie jednorazowy, a zbiornik posłuży przez długie lata. Wymagania te spełniają zbiorniki na deszczówkę WERIT. Przede wszystkim wykonano je z wysokocząsteczkowego PE-HD - materiału odpornego na działanie promieniowania UV i inne warunki atmosferyczne. Dzięki zielonemu zabarwieniu można wyeliminować ryzyko rozprzestrzeniania się nalotów glonów.


Zbiorniki na deszczówkę mogą być różnej objętości. Aby poziom oszczędności był zauważalny, nie możemy decydować się na bardzo mały zbiornik. W wielu przypadkach optymalną objętością okazuje się 1000 litrów i takie też są parametry zbiorników WERIT. Czasem przed zakupem pojawiają się wątpliwości związane z tym, czy zbiornik jest wystarczająco duży. I tutaj również z pomocą przychodzą produkty WERIT. W dowolnej chwili możemy podłączyć kolejną beczkę lub beczki, a zatem jeśli nasze potrzeby się zwiększą, wystarczy dokupić jeszcze jeden zbiornik i gotowe. Możliwe jest także podłączenie rur spustowych RG 70, RG 100 albo węża „1”. Górna zamykana pokrywa ma wymiar 400 mm.


Chociaż podstawowym zadaniem beczek na deszczówkę jest oczywiście zbieranie opadów, można je dobrać w taki sposób, by pasowały do naszych oczekiwań i budynku. Z tego względu dostępne są w wielu wzorach.

 

Kontakt w sprawie produktów:

WERIT Polska Sp z o.o.
tel. +48 (0) 71 336-25-95
www: werit.eu/pl/
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Rekuperatory ZYPHO i pompy ciepła - ekologiczny sposób na odzyskanie energii cieplnej dla twojej wody

Rekuperatory ZYPHO i pompy ciepła - ekologiczny sposób na odzyskanie energii cieplnej dla twojej wody

Wspomóż swoją pompę ciepła i ogrzewaj wodę jeszcze taniej przy użyciu... ¬ więcej...

 
Właściwy przepływ informacji kluczem do efektywnego zarządzania pracownikami w terenie

Właściwy przepływ informacji kluczem do efektywnego zarządzania pracownikami w terenie

Szybkie i wydajne działanie pracowników w terenie jest niemożliwe bez sprawnej... ¬ więcej...

 
Co zrobić ze zużytą żarówką i dlaczego? III edycja kampanii edukacyjnej

Co zrobić ze zużytą żarówką i dlaczego? III edycja kampanii edukacyjnej

Jak postępować z żarówką LED, która się zużyje? A jak z klasyczną... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet