Co zrobić gdy na naszej działce nie ma kanalizacji?

artykuł promocyjny


Wiele działek budowlanych – szczególnie tych znajdujących się na wsiach – nie ma dostępu do kanalizacji. Jak więc w takim przypadku zadbać o odprowadzanie ścieków? Przez lata podstawowym sposobem była budowa szamba, jednak obecnie coraz częściej stosuje się rozwiązania alternatywne, czyli przydomowe oczyszczalnie ścieków. Dowiedz się, jakie korzyści dają oczyszczalnie i dlaczego zdeklasowały tradycyjne szamba.

 

przydomowe oczyszczalnie eko-bio


Szambo – co musisz wiedzieć?


W Polsce nadal popularnym rozwiązaniem są tradycyjne szamba, czyli szczelne, bezodpływowe zbiorniki na ścieki. Wcześniej budowane były domowymi sposobami, z wykorzystaniem specjalnych, betonowych kręgów. Obecnie korzysta się z gotowych rozwiązań, jakimi są prefabrykowane zbiorniki z betonu i żelbetu lub tworzyw sztucznych.  
Zasadniczą zaletą szamba są niskie koszty budowy, a także możliwość umieszczenia go również na niewielkiej działce.
Szamba posiadają jednak kilka minusów, do których należą:

  • konieczność monitorowania stanu ścieków;
  • koszty związane z bieżącym opróżnianiem;
  • konieczność zapewnienia miejsca dla wozu asenizacyjnego oraz hałas towarzyszący opróżnianiu szamba;
  • możliwość przepełnienia i związanych z tym uciążliwych zapachów.

 

Z tego też powodu wiele osób – zarówno w przypadku nowych, jak i istniejących już domów – coraz częściej decyduje się na alternatywne metody oczyszczania ścieków.


Przydomowe oczyszczalnie ścieków – jakie dają możliwości?


Małe, przydomowe oczyszczalnie to rozwiązanie, po które coraz chętniej sięgają inwestorzy. Wynika to z faktu, iż posiadają one szereg korzyści, które świadczą o ich przewadze w stosunku do tradycyjnego szamba. Wśród nich wskazuje się przed wszystkim na:

  • brak konieczności regularnego wywozu nieczystości, co redukuje związany z tym hałas i nieprzyjemne zapachy;
  • niskie koszty utrzymania;
  • brak konieczności ciągłego monitorowania poziomu ścieków;
  • niską uciążliwość dla mieszkańców;
  • ekologię i przyjazność wobec środowiska;
  • szeroki wybór technologii, które można dopasować do wielkości gospodarstwa, charakteru działki itp.


Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak wiele innych technologii, również przydomowe oczyszczalnie ścieków posiadają pewne wady. Pierwsza wiąże się z większymi kosztami budowy. W tym przypadku warto jednak potraktować tego typu instalację, jako inwestycję, która może nam się zwrócić ze względu na niskie koszty, jakie będzie generować w przyszłości.

 

przydomowa oczyszczalnia eko-bio    przydomowe-oczyszczalnie eko-bio

 


Jako kolejną wadę wskazuje się większe wymogi w zakresie rozmiarów i układu działki. Planując inwestycję warto więc skonsultować się z ekspertami w tej dziedzinie, którzy pomogą wykonać audyt działki, a także wybrać instalację o najlepszych dla nas parametrach. Niezależnie też od wybranej technologii, przy montażu szamba i oczyszczalni należy uwzględnić przepisy prawa miejscowego oraz przepisy ochrony środowiska, a także poziom wód gruntowych. Tego typu wsparcie otrzymamy w profesjonalnych firmach, jak np. EKO-BIO OCZYSZCZALNIE, która już od ponad 20 lat dynamicznie rozwija się na polskim i europejskim rynku oczyszczalni przydomowych.

 

oczyszczalnie od eko-bio


Przydomowa oczyszczalnia ścieków – technologia dopasowana do Twoich potrzeb!


Jedną z głównych zalet przydomowych oczyszczalni ścieków jest to, ze możemy wybierać spośród wielu, stale rozwijających się technologii. Przekrój możliwości w tym zakresie pokazuje oferta EKO-BIO z województwa łódzkiego. W katalogu swoich produktów posiadają bowiem zarówno przydomowe oczyszczalnie biologiczne, jak również przydomowe oczyszczalnie biologiczno-chemiczne.


Pierwsza kategoria bazuje na synergicznej technologii niskoobciążonego osadu czynnego, wspomaganego złożem zanurzonym. Daje to najwyższy, możliwy sposób oczyszczania ścieków socjalno-bytowych o potwierdzonej badaniami skuteczności, dochodzącej do 99%. Oczyszczalnie wykonane są z cienkościennych zbiorników z żywicy poliestrowej, wzmacnianej włóknem szklanym. Przemyślany, nowoczesny projekt pozwala na to, by w jednym zbiorniku zachodziły zarówno procesy beztlenowego, jak i tlenowego oczyszczania ścieków. 

 

instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków

 


Wysoka jakość oczyszczonej wody pozwala na odprowadzanie jej bezpośrednio do rowów melioracyjnych, studni chłonnych, czy też wykorzystywania jej do podlewania trawnika i ogrodu. Trzeba też pamiętać, że oczyszczalnie od EKO BIO działają niemal bezobsługowo, gdyż raz na dwa tygodnie wystarczy dodać do nich specjalnego preparatu bakteryjnego, a raz na dziewięć miesięcy wybrać nagromadzony osad.


Kolejny typ instalacji, to oczyszczalnie przydomowe EKO-BIOCh, pozwalające do minimum ograniczyć zawartość fosforanów w oczyszczonym osadzie. Ich rozwój związany jest z nowymi przepisami wydanymi przez resort środowiska i koniecznością wprowadzenia nowej metody oczyszczania w aglomeracjach liczących powyżej 100 tys. mieszkańców.

 

zamontowana przydomowa oczyszczalnia eko-bio

 


Oczyszczalnia ta konstrukcyjnie zbliżona jest do opisanej wcześniej instalacji bazującej na procesach biologicznych. W tym przypadku oczyszczanie tlenowe i beztlenowe również zachodzi w jednym zbiorniku. Całość została jednak wzbogacona o oczyszczanie chemiczne, co następuje dzięki urządzeniu skraplającym środek chemiczny PIX  112. Obsługa EKO-BIOCh wiąże się z uzupełnieniem raz na dwa tygodnie bakterii, wybraniem – raz na dziewięć miesięcy – osadu, a także uzupełnieniem środka chemicznego. Mimo dodatkowego elementu koszty użytkowania nadal są znacznie niższe, niż w przypadku kanalizacji, czy szamba bezodpływowego.


Warto podkreślić, że oba rodzaje oczyszczalni występują w kilku rozmiarach, które można dopasować do wielkości gospodarstwa, które będą obsługiwać.


Podsumowując należy zatem podkreślić, że brak kanalizacji wcale nie musi oznaczać dodatkowych problemów dla inwestora. Wręcz przeciwnie – dzięki wykorzystaniu przydomowych oczyszczalni biologicznych i biologiczno-chemicznych - możemy zyskać niezależność i  rozwiązanie, które pozwoli nam panować nad kosztami.

Kontakt w sprawie produktów:

EKO-BIO Oczyszczalnie Sp z o.o. Sp k.
tel. 506-226-116, 784-761-082
www: oczyszczalnia.net
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - czy wymaga dużego zaangażowania w użytkowaniu?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - czy wymaga dużego zaangażowania w użytkowaniu?

Budując dom na działce bez dostępu do kanalizacji powinniśmy zadbać o odprowadzanie... ¬ więcej...
 
Systemy pozyskiwania wody deszczowej i oczyszczalnie ścieków od Metria

Systemy pozyskiwania wody deszczowej i oczyszczalnie ścieków od Metria

Pozyskiwanie i wykorzystanie wody deszczowej to rozwiązanie, które w najbliższej... ¬ więcej...
 
Co zrobić gdy na naszej działce nie ma kanalizacji?

Co zrobić gdy na naszej działce nie ma kanalizacji?

Wiele działek budowlanych – szczególnie tych znajdujących się na wsiach... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook