Przydomowa oczyszczalnia ścieków - czy wymaga dużego zaangażowania w użytkowaniu?

artykuł promocyjny


Budując dom na działce bez dostępu do kanalizacji powinniśmy zadbać o odprowadzanie ścieków. Coraz popularniejszym sposobem na rozwiązanie tego problemu są oczyszczalnie przydomowe. W porównaniu do tradycyjnego szamba, jest to opcja zarówno ekonomiczna, jak i ekologiczna, jednak u niektórych inwestorów pojawiają się obawy co do nakładów pracy związanych z utrzymaniem tego typu instalacji. W naszym artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości.


Przydomowa oczyszczalnia ścieków - czy wymaga dużego zaangażowania w użytkowaniu?
Kliknij w zdjęcie i przejdź na stronę firmy

 

Na czym polega przewaga przydomowych oczyszczalni ścieków?


Omawiając to jak funkcjonują przydomowe oczyszczalnie ścieków, warto posłużyć się porównaniem ich możliwości z klasycznym szambem. Pomimo tego, że szamba przeszły ewolucję w zakresie materiałów z których są budowane, ich wytrzymałości oraz szczelności, to zasada ich działania pozostała niezmienna. Jest to bowiem bezodpływowy zbiornik, który trzeba regularnie opróżniać. Wiąże się z tym kilka mankamentów, jak:

  • możliwość przepełnienia;
  • nieprzyjemne zapachy;
  • wysokie koszty eksploatacji oraz uciążliwości związane z koniecznością regularnego opróżniania.

Szambo ma jednak zasadniczą korzyść, jaką jest prosta konstrukcja i związana z nią niska cena oraz szybki czas budowy. Dla wielu właścicieli domów są to argumenty, które ostatecznie determinują wybór tej opcji. Inne nowocześniejsze konstrukcje wzbudzają u nich obawy, szczególnie w zakresie konieczności wyższych nakładów finansowych oraz poziomu skomplikowania instalacji i związanego z tym serwisu. Jak to jednak wygląda w praktyce?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są bardziej zaawansowane, niż klasyczne szamba. W zależności od sposobu działania składają się najczęściej z więcej niż jednego zbiornika, z którym może współdziałać system drenaży rozsączających. Przekłada się to też na wyższą cenę takiej konstrukcji oraz konieczność skorzystania z usług profesjonalnych przedsiębiorstw specjalizujących się w ich budowie – jak np. EKO-BIO z województwa łódzkiego. W ofercie tej firmy znajduje się również cały przekrój przydomowych oczyszczalni ścieków – zarówno biologicznych, jak i biologiczno-chemicznych, przeznaczonych dla aglomeracji powyżej 100 tys. osób.

Wybór oczyszczalni przydomowej wiąże się jednak z szeregiem korzyści, które kompensują wyższe nakłady pracy i pieniędzy. Należą do nich przede wszystkim:

  • niskie koszty eksploatacji oraz niższa uciążliwość – zbiornik opróżnia się raz na kilka miesięcy z zalegającego osadu;
  • mniejsza uciążliwość – bieżące oczyszczanie sprawia, że nie ma ryzyka nagromadzenia ścieków;
  • ekologia rozwiązania – woda może być odprowadzona w miejscu w którym została pobrana.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są więc inwestycją, która ze względu na niskie koszty utrzymania szybko się zwróci – nawet w małym gospodarstwie domowym. Zastosowanie takiego rozwiązania wpływa także na brak typowych dla szamba uciążliwości, a także jest przyjazne dla środowiska.

 


Użytkownie przydomowej oczyszczalni ścieków – co warto wiedzieć?


Stopień skomplikowania instalacji często wiąże się ze zwiększonymi nakładami pracy związanymi z jej codziennym użytkowaniem. Czy tak samo jest w przypadku oczyszczalni przydomowych?
Instalacje te powstały przede wszystkim z myślą o wygodzie użytkowania, dlatego też ich konserwacja sprowadza się najczęściej do dwóch prostych czynności, takich jak:

  • regularne uzupełnianie preparatów, które wyzwalają biologiczne procesy oczyszczania – z reguły raz na dwa tygodnie;
  • wywóz  zalegającego w zbiorniku osadu – najczęściej raz na kilka miesięcy, jednak inne wymogi w tym zakresie mogą narzucać przepisy prawa miejscowego.

Trzeba podkreślić, że poszczególne czynności mogą się różnić w zależności od typu instalacji, dlatego też użytkując przydomową oczyszczalnię ścieków należy stosować się do instrukcji oraz zaleceń producenta. Na rynku poza popularnymi oczyszczalniami biologicznymi, dostępne są również ich inne rodzaje, jak np. biologiczno-chemiczne. W takich przypadkach – poza preparatem biologicznym – uzupełniać należy również specjalny środek chemiczny redukujący zawartość fosforanów w osadzie oczyszczonym.

przydomowa oczyszczalnia od EKO BIO
 

Podsumowując można więc zauważyć, że konserwacja takiej oczyszczalni jest znacznie łatwiejsza i mniej uciążliwa, niż tradycyjnego szamba. Przed podjęciem decyzji o sposobie odprowadzania ścieków należy zatem rozpoznać alternatywne opcje, nie obawiając się nowych rozwiązań. Warto też pamiętać, by polegać na sprawdzonych dostawcach i wykonawcach, którzy poza samym wykonaniem instalacji, będą również w stanie zapewnić skuteczne doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniego miejsca i wielkości oczyszczalni, a także udzielą instrukcji co do jej konserwacji. Takie wsparcie otrzymać można w EKO-BIO - firmy z wieloletnim doświadczeniem i tysiącami zadowolonych klientów.

Kontakt w sprawie produktów:

EKO-BIO Oczyszczalnie Sp z o.o. Sp k.
tel. 506-226-116, 784-761-082
www: oczyszczalnia.net
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - czy wymaga dużego zaangażowania w użytkowaniu?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - czy wymaga dużego zaangażowania w użytkowaniu?

Budując dom na działce bez dostępu do kanalizacji powinniśmy zadbać o odprowadzanie... ¬ więcej...
 
Systemy pozyskiwania wody deszczowej i oczyszczalnie ścieków od Metria

Systemy pozyskiwania wody deszczowej i oczyszczalnie ścieków od Metria

Pozyskiwanie i wykorzystanie wody deszczowej to rozwiązanie, które w najbliższej... ¬ więcej...
 
Co zrobić gdy na naszej działce nie ma kanalizacji?

Co zrobić gdy na naszej działce nie ma kanalizacji?

Wiele działek budowlanych – szczególnie tych znajdujących się na wsiach... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook