Oświetlenie wystaw - 3 kroki do optymalnego oświetlenia muzeów i ekspozycji

Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

artykuł promocyjny


Rozliczając roczne zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych, czyli ulgi termomodernizacyjnej. Jakie terminy i warunki obowiązują przy uldze termomodernizacyjnej? Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Wyjaśniamy, co i jak można odliczyć w 2024 roku.


Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

fot.: SBS

 

Ulgę termomodernizacyjną odlicza się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki

 

Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć wydatki na remont swojego domu, warunek jest taki, że musimy być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości. O ulgę nie mogą starać się osoby wynajmujące budynek. Datą graniczną jest 30 kwietnia, bo do tego dnia musimy złożyć zeznania podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych (od 15 lutego). Warto pamiętać, że ulga ta dotyczy jedynie budynków jednorodzinnych i wyłącznie już wybudowanych.

 

WAŻNE! Ulga termomodernizacyjna istnieje od 2019 roku i możemy z niej korzystać nawet kilka razy (do wyczerpania limitu) na różne przedsięwzięcia termomodernizacyjne, które muszą być zakończone w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, na który przypada pierwszy wydatek (pierwsza faktura).


Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie od podstawy podatkowej wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, czyli możemy zmniejszyć dochód lub przychód podlegający opodatkowaniu.

  • termomodernizacja musi być przeprowadzona ze środków własnych, czyli nie może być finansowana ze środków publicznych, jak np. NFOŚiGW w ramach rządowych programów dotacji.
  • inwestycja może być współfinansowana przez podmioty zewnętrzne, przy czym do odliczenia brany pod uwagę jest tylko wkład własny.

 

Ulga termomodernizacyjna 2024 - dla kogo 53 tys. zł a dla kogo 106 tys. zł?

 

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć do 53 000 zł rocznie. W praktyce można uzyskać nawet podwójną kwotę ulgi — jeśli wydatki na remont ponoszą współmałżonkowie, to każdemu z nich przysługuje prawo do odliczenia po 53 000 zł.

Ulga przysługuje na podstawie udokumentowanych wydatków — musimy posiadać faktury VAT, na których jest imię i nazwisko podatnika (w przypadku współmałżonków faktury mogą być wystawione na jednego z nich, nie trzeba dzielić faktur na dwie osoby). Do rocznego zeznania należy dołączyć PIT/0, czyli zeznanie dotyczące odliczenia.

Ulga termomodernizacyjna 2024 - dla kogo 53 tys. zł a dla kogo 106 tys. zł?

fot.: Stiebel Eltron


WAŻNE! Jeśli kwota odliczenia przekracza roczny dochód, mamy możliwość przeniesienia niewykorzystanej części ulgi na kolejne lata. Ustawodawca określa jednak maksymalny czas odliczeń  nie może on przekraczać 6 lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

 

Ulga termomodernizacyjna 2024 - co można odliczyć?

 

Ulga termomodernizacyjna obejmuje szereg materiałów i usług budowlanych (tylko tych, za które zostały wystawione faktury VAT). Najczęściej są to:

  • materiały budowlane do termomodernizacji: styropian, pianki, wełna mineralna i inne systemy wykorzystywane do izolacji termicznej
  • systemy ogrzewania (kotły gazowe kondensacyjne, pompy ciepła, zbiorniki na olej i gaz, węzły cieplne), przygotowywania CWU
  • system wentylacyjny z odzyskiem ciepła (rekuperacja)
  • instalacje fotowoltaiczne
  • audyt energetyczny, opracowanie dokumentacji projektowej, usługi związane z wykonaniem instalacji/wymianą stolarki, pokrycia dachowego, systemów ogrzewania i wentylacji.

Ulga termomodernizacyjna 2024 - co można odliczyć?

fot.: Pro-Vent

 

WARTO WIEDZIEĆ! Od początku 2022 roku ulgą nie są objęte już kotły węglowe, a w 2025 roku z tej listy usuniętę będą również kotły gazowe. Przeczytaj więcej >>

 

REDAKCJA POLECA RÓWNIEŻ:

  • Od 1 kwietnia 2024 roku, aby uzyskać wsparcie finansowe na zakup i montaż pompy ciepła trzeba będzie spełnić nowe warunki....zobacz więcej

  • Fotowoltaika to instalacja pozwalająca na obniżenie kosztów prądu zużywanego w indywidualnych gospodarstwach domowych. Czy będzie ona obowiązkowa? Nowe przepisy są jednoznaczne....zobacz więcej

  • Ile prądu rocznie zużywa się w domu na jego ogrzanie, zasilanie urządzeń elektrycznych oraz podgrzanie wody? Te informacje zawiera audyt energetyczny. Kto go musi wykonać? .... Zobacz więcej

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: SBS, Pro-Vent, Stiebel Eltron
Zobacz także
Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Rozliczając roczne zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych,... ¬ więcej...
 
Domowa stacja ładowania - jak dobrać ładowarkę, gdzie umieścić, zasady bezpiecznego ładowania samochodów

Domowa stacja ładowania - jak dobrać ładowarkę, gdzie umieścić, zasady bezpiecznego ładowania samochodów

Elektromobilność przybiera na sile, coraz więcej osób decyduje się na zakup... ¬ więcej...
 
Zakaz dla kotłów na paliwa stałe - od kiedy jakie paliwa będą zakazane, graniczne daty, jakie kary

Zakaz dla kotłów na paliwa stałe - od kiedy jakie paliwa będą zakazane, graniczne daty, jakie kary

Zakaz obejmuje dwa pojęcia — pierwsze to zakaz montażu urządzeń na paliwa stałe... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook