Jak wymienić gniazdo elektryczne

aktualizacja: 17-08-2018, 10:34 – artykuł promocyjny


Gniazda elektryczne są elementem instalacji elektrycznej, który służy do przyłączania do niej odbiorników energii elektrycznej. Wymiana gniazda na nowe nie jest trudna i może tę czynność wykonać samodzielnie, jednak należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, gdyż mamy do czynienia z prądem.

 

DECO gniazdo podwójne Karlik ElektrotechnikOspel - seria Kier, gniazdo  

      fot.: Karlik Elektrotechnik                         fot.: Ospel                 

      Berker B7 glas, gniazdo z uziemieniem, szkło białe Legrand - Mechanizm gniazda wtyczkowego 2P+Z Celiane  gniazdo wtykowe Kos 

            fot.: Hager Polo                            fot.: Legrand                     fot.: KOS Elektro System

 

Zanim przystąpimy do wymiany gniazdka należy wyłączyć prąd w instalacji elektrycznej. Aby to zrobić wystarczy na tablicy z bezpiecznikami przesunąć dźwignię z pozycji "on" na "off" - w nowoczesnej instalacji elektrycznej. Natomiast w starej trzeba wykręcić odpowiedni bezpiecznik. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie próbnikiem, czy prąd w gniazdku został wyłączony. Jeśli próbnik po włożeniu go do kontaktu nie zaświeci się, to oznacza to, że prąd w nim już nie płynie i możemy przystąpić do jego wymiany.

W celu wymiany gniazda najpierw musimy odkręcić jego obudowę, a następnie odkręcić wkręty mocujące gniazdo w puszce i go wyciągąć. Potem trzeba zobaczyć, jak podłączone są przewody z instalacji z przewodami gniazdka. Sposób podłączenia przewodów zależy od tego, czy gniazdko znajduje się w środku obwodu czy na jego końcu. Następnym krokiem jest odłączenie przewodów elektrycznych, które mogą być umocowane na dwa sposoby: zaciskowo od tyłu gniazdka, dwoma śrubkami na bokach gniazdka. W prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej są trzy rodzaje przewodów. Brązowy lub czarny - napięciowy, niebieski - neutralny (zerowy), i żółto-zielony - uziemiający.

Żeby podłączyć nowe gniazdo należy przewód napięciowy i zerowy wpinamy do zacisków, uziemiający do bolca. Po podłączeniu przewodów gniazdo wkładamy do puszki i przykręcamy obudowę. W celu sprawdzenia, czy kontakt został dobrze zamontowany wystarczy, sprawdzić próbnikiem czy płynie w nim prąd.

 


Zobacz koniecznie: Jak wymienić gniazdo?
 


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ospel, Hager Polo, KOS Elektro System, Karlik Elektrotechnik, Legrand


Zobacz także
Jaki okap kuchenny wybrać? Poradnik przed zakupem

Jaki okap kuchenny wybrać? Poradnik przed zakupem

Mnogość dostępnych na rynku okapów może przytłoczyć. Jaki okap... ¬ więcej...

 
Standard WT 2021 - wymagania, warunki techniczne

Standard WT 2021 - wymagania, warunki techniczne

WT 2021 to określenie dotyczące nowych wymagań stawianych budynkom, które... ¬ więcej...

 
Jak pozbyć się posmaku chloru z wody

Jak pozbyć się posmaku chloru z wody

Smaczna woda z kranu to przede wszystkim woda bez posmaku chloru. W jaki sposób... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet