intersoft

Syndrom chorego budynku - przyczyny, jak zapobiegać

aktualizacja: 21-08-2018, 09:33 – artykuł promocyjny


Syndrom chorego budynku (z ang. sick building syndrome w skrócie SBS) definiowany jest jako zespół dolegliwości zdrowotnych pojawiający się w czasie przebywania w konkretnym miejscu (budynku). Przyczyna związana jest bezpośrednio z klimatem wewnętrznym a pośrednio z wadami konstrukcyjnymi danego budynku.

 

Jak wiadomo człowiek spędza znaczną część swojego życia w pomieszczeniach zamkniętych - dom, praca, szkoła, sklepy, kino, restauracje... Przez cały ten okres musimy korzystać też z powietrza wewnętrznego. Jakość tego czym oddychamy ma kluczowe znaczenie dla naszego organizmu. A jak wiadomo bez powietrza jesteśmy w stanie wytrzymać zaledwie kilka minut. Stąd też często pojawiający się slogan, że jesteśmy tym czym oddychamy. Ma to bardzo duże znaczenie w kontekście małych dzieci, których organizm dopiero się rozwija.


Jak wiadomo powietrze ma swoją temperaturę i wilgotność. Te dwa czynniki odgrywają największą rolę w tym jak się czujemy. Optymalny, czyli komfortowy stan obu parametrów sprawia, że jest nam dobrze (neutralnie), czyli ani za zimno, ani za gorąco. O takim stanie mówi się "komfort cieplny". Oprócz wspomnianych właściwości powietrze musi znajdować się też w ciągłym ruchu, dlatego w każdym budynku konieczna jest wentylacja (wymiana powietrza). Doskonale widać to po wietrzeniu mieszkania - jeśli intensywnie wymienimy powietrze w domu, znacznie lepiej się nam oddycha, mamy więcej wigoru.

 

Geneza pojęcia - problem stary jak...

 

Zachwianie tej równowagi pojawiło się w momencie kiedy masowo zaczęto wprowadzać sztuczne materiały wykończeniowe, ograniczono wentylację poprzez izolacje ścian oraz zastosowanie sztucznych okien, a także w pomieszczeniach pojawiło się mnóstwo urządzeń elektronicznych. Nowe standardy budownictwa zmieniły jakość powietrza wewnętrznego. Pierwsze takie oznaki zaobserwowano w latach 70 XX wieku w USA w nowych biurowcach. Problem "chorego budynku" zdiagnozowano jednak nieco później i w biedniejszych krajach. Znaczne kroki w kierunku zbadania zjawiska podjęto w latach 90-tych XX wieku. Problem ten został zdefiniowany i uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako zagrażający naszemu zdrowiu i życiu.

  • szacunkowo nawet 30% budynków objętych jest "syndromem chorego budynku"
  • na SBS narażone są głównie biurowce i domy mieszkalne
  • największy odsetek budynków z SBS pojawił się w latach 1960-1990 kiedy była niska świadomość tego zagrożenia

 

 

Przyczyny powstawania syndromu chorego budynku

 

Wszystko zależy od powietrza - zbyt mała ilość świeżego powietrza w pomieszczeniu oraz jego zła jakość to główne przyczyny wystąpienia zespołu przykrych dolegliwości SBS. Do głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu zalicza się:

  • organizmy żywe - produkty uboczne oddychania, pocenia się, grzyby, pleśnie, bakterie
  • materiały budowlane i elementy wyposażenia wnętrz - rozpuszczalniki, impregnaty, związki emitowane przez farby malarskie, azbest, materiały syntetyczne
  • systemy wentylacji i klimatyzacji - mikroorganizmy żyjące w nieczyszczonych przewodach wentylacyjnych
  • powietrze zewnętrzne - zanieczyszczenia chemiczne powietrza w dużych aglomeracjach miejskich
  • samo użytkowanie pomieszczeń, np. palenie tytoniu, roztocza, spalanie gazu, zbyt szczelne okna, unikanie wietrzenia

 

Jak rozpoznać SBS? To proste. Jeśli szereg cech złego samopoczucia powtarza się nam w danej przestrzeni, a gdy opuszczamy to miejsce ustępują lub są łagodniejsze mamy podstawy by sądzić, że odpowiada za to syndrom chorego budynku.

 

Objawy i wpływ syndromu chorego budynku na zdrowie człowieka i stan budynku

 

Dolegliwości zdrowotne, które pojawiają się przy SBS mają bardzo ogólny charakter, przez co łatwo je pomylić, zbagatelizować lub zrzucić winę na coś innego. Powtarzające się bóle głowy, przemęczenie i senność to objawy, z którymi boryka się większość cywilizowanego społeczeństwa. Jeśli jednak dochodzą do tego mdłości, omdlenia i problemy z oddychaniem i zawsze dzieje się to w tym samym miejscu, np. w biurze lub w domu to powinno nas zastanowić, czy nie jest to właśnie SBS. Bardzo często towarzyszy temu silne podrażnienie błon śluzowych (piekące oczy, suchość w gardle i nosie). Bagatelizowanie tych przypadłości prowadzi do groźnych chorób i schorzeń. Dotyczy to głównie górnych dróg oddechowych oraz alergii. Co więcej przewlekły kontakt z miejscem objętym syndromem chorego budynku może być kancerogenne, czyli sprzyjać chorobom nowotworowym.

Ograniczenie wymiany powietrza ma też negatywny wpływ na stan samego budynku. Przede wszystkim może prowadzić do stanu zawilgocenia, gdyż para wodna w powietrzu nie jest prawidłowo odprowadzana na zewnątrz. Po drugie w takich warunkach niszczeją meble i ściany, tworzy się zaduch i stęchlizna. Coraz trudniej osiągnąć tam komfort cieplny, bo zbyt wilgotne powietrze jest trudno ogrzać.

fot.: Rekuperatory.pl

 

Wiele osób może zadać sobie pytanie, dlaczego w budynkach starych nie dochodzi do powstania SBS. Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. W takich budynkach jest znacznie większa kubatura, a szczelność przegród pozostawia wiele do życzenia. Ma to negatywny wpływ na koszty ogrzewania, ale eliminuje problem SBS. W takim razie być może nie opłaca się inwestować w dobrą izolację i nowoczesne okna? Stosowanie nowoczesnych technik w budownictwie to konieczność, która wynika z przepisów prawa budowlanego zakładającego, że każdy nowopowstający budynek ma spełniać określone kryteria jeśli chodzi o jego wpływ na środowisko. W takim kontekście trzeba po prostu zadbać o dostosowanie warunków panujących w budynku do możliwości wentylacji. Wysoki standard izolacyjności wymaga bowiem mechanicznego wspomagania w zakresie wymiany powietrza.

 

Jak uniknąć powstawania syndromu chorego budynku

 

Po pierwsze przeciwdziałać. Zapobieganie jest najskuteczniejszą metodą walki. Jednak jest to możliwe w nowych budynkach i to na etapie projektowania. W tych domach, gdzie SBS już się pojawił walka będzie znacznie dłuższa i trudniejsza. Kluczową rolę w tej kwestii odgrywa wentylacja. I tu nie ma już miejsca na niekontrolowany przepływ powietrza. Potrzeba systemów dających możliwość regulowania intensywności wymiany powietrza.

 

WAŻNE!

Powietrze to mieszanina gazów, w której najważniejszy dla organizmów jest tlen. Prawidłowa ilość tlenu w powietrzu wewnętrznym to 20%, z tym że nie może być go mniej niż 19,5% jeśli chcemy się dobrze czuć. W pomieszczeniach źle wentylowanych, jak na przykład sypialnia po nocy poziom ten spada nawet do 17%. Taki stan jest zagrożeniem dla naszego zdrowia.

 

Zapewnienie skutecznej wentylacji to pierwszy krok w eliminacji SBS. Kolejnym, bardzo ważnym działaniem jest dbanie o czystość elementów odpowiedzialnych za obróbkę powietrza. W układach wentylacyjnych panują warunki idealne do rozwoju groźnych bakterii, pleśni i grzybów.

Warunki dla "zdrowego budynku" to także świadomy wybór elementów wyposażenia. Nie zawsze możemy pozwolić sobie jedynie na naturalne materiały. Często musimy posiłkować się sztucznymi, syntetycznymi odpowiednikami. Warto jednak wybierać świadomie - wykładziny, które posiadają atest w zakresie spełnienia norm poziomu lotnych związków organicznych, czy farby asygnowane logo "Ecolabel".


W Polsce probelm SBS często jest bagatelizowany, a nowoczesna wentylacja uznawana jest za wymysł, tymczasem rekuperator to jedyna wentylacja, która działa zawsze z taką samą skutecznościąOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rekuperatory.pl


Zobacz także
Syndrom chorego budynku - przyczyny, jak zapobiegać

Syndrom chorego budynku - przyczyny, jak zapobiegać

Syndrom chorego budynku (z ang. sick building syndrome w skrócie SBS) definiowany... ¬ więcej...

 
Tapety - dekoracja, która wraca na salony

Tapety - dekoracja, która wraca na salony

Fototapety to z pewnością dobrze znana i chętnie stosowana ozdoba wnętrz. Malownicze... ¬ więcej...

 
Nowoczesne budownictwo - wybór instalacji

Nowoczesne budownictwo - wybór instalacji

Przyjazna dla środowiska, bazująca na odnawialnych źródłach energii oraz... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet