Oświetlenie wystaw - 3 kroki do optymalnego oświetlenia muzeów i ekspozycji

Jak rozmawiać z architektem, który projektuje Ci dom? - poradnik

artykuł promocyjny


W końcu budujesz swój pierwszy dom. Działka budowlana kupiona, kredyt załatwiony, wszystkie zgody zorganizowane. Pozostaje tylko projekt i można ruszać z budową. Radzimy, żeby w tym miejscu zatrzymać się na dłużej i dokładnie ustalić z architektem wszystkie niezbędne aspekty nowej budowy. Jeśli o czymś zapomnisz, w trakcie prac może spotkać Cię przykra niespodzianka.

 

Wielkość, kształt i położenie działki

 

Architekt, przygotowując projekt domu, powinien wziąć pod uwagę wielkość i kształt działki oraz jej otoczenie. Oprócz metrażu samego domu, na tym etapie ustal, jak duży ma być ogród, garaż i pomieszczenia gospodarcze. Ważne jest też bezpośrednie sąsiedztwo Twojej działki: przyległe do niej zabudowania czy drogi. Pamiętaj, że projekt domu musi zostać dostosowany do warunków panujących na danym terenie (rodzaj gruntu, ukształtowanie terenu). Zastanów się również, czy Twój nowy dom ma mieć podpiwniczenie.

 

Rodzaj ogrzewania domu

 

To, czym będziesz ogrzewać swój dom, również ma duży wpływ na ostateczny kształt projektu domu. Gaz ziemny należy doprowadzić rurociągami z najbliższej sieci gazowej. Gaz płynny natomiast dostarczany jest do odbiorców cysternami do zainstalowanych na posesji zbiorników. Popularnym paliwem stałym nadal wykorzystywanym do ogrzania domu jest węgiel (najczęściej kamienny), którego stosowanie jest jednak uciążliwe i negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Dom możesz ogrzewać także drewnem opałowym, za pomocą kolektorów słonecznych lub prądem pozyskiwanym z sieci elektrycznej.

 

Rodzaj płyty grzewczej

 

Wybranie płyty gazowej lub elektrycznej to nie tylko względy indywidualnych preferencji. Płyta elektryczna wymaga podłączenia instalacji elektrycznej, płyta gazowa przyłącza gazowego. Dodatkowo – w zależności od rodzaju płyty na różnej wysokości montuje się okap kuchenny. Architekt powinien to wiedzieć na etapie prac nad projektem.

Rodzaj płyty grzewczej - to ważne przy projektowaniu instalacji w domu

Okap kuchenny do zabudowy Loteo 80.4 White

 

Rodzaj okapu kuchennego

 

Przede wszystkim architekt powinien uwzględnić, w jakim trybie zostanie podłączony okap kuchenny. Do wyboru są dwa:
 

  • wyciąg, czyli okap podłączony rurą do komina wentylacyjnego (obieg otwarty, gdzie wilgotne opary wyprowadzane są poza pomieszczenie)
  • pochłaniacz, czyli okap pracujący w trybie zamkniętym z filtrem węglowym (bez podłączenia do komina wentylacyjnego)

 

Dlaczego jest to takie ważne?


Gdyż montując okap w trybie wyciągu, czyli z podłączeniem rurą do komina wentylacyjnego, należy przygotować miejsce na rury i zastosować odpowiedniej wielkości maskownicę. Już sam wybór ściany, na której zamontowany zostanie okap, jest niezwykle istotny. Najlepiej, gdyby znalazł się od na ścianie, w której biegnie przewód wentylacyjny, żeby łatwiej można było się do niego dostać, a poprowadzony odcinek rury był możliwie najkrótszy, z jak najmniejszą ilością dodatkowych załamań w postaci kolanek.

Wybr okapu - ważna decyzja

Okap kuchenny rustykalny Bertez 6.1 Black

Pamiętaj! Większość okapów kuchennych ma wylot z silnika okapu o średnicy fi 15 cm. Planując zabudowę rur wentylacyjnych w suficie podwieszanym pamiętaj, aby podłączyć okap rurami o średnicy odpowiadającej średnicy wylotu z silnika okapu lub jej odpowiednikami rur w formie kanałów płaskich (w przypadku rury fi 15 cm, jest to kanał płaski 22 x 9 cm). Na etapie budowy oznacza to, że podwieszenie sufitu musisz zaplanować tak, aby zmieścić w nim wybrany kanał wentylacyjny.

 

Układ kuchni, rozmieszczenie mebli, stref roboczych

 

Niezależnie od tego, czy wybierzesz kuchnię jednorzędową, w kształcie litery U czy z wyspą kuchenną – architekt musi w projekcie przewidzieć bieg instalacji elektrycznej, wodociągowo-kanalizacyjnej i wentylacyjnej. Jest to o tyle ważne, że poszczególne meble i sprzęty AGD muszą dać się w łatwy sposób do tych instalacji podłączyć.
Zwłaszcza w przypadku wyspy kuchennej należy ten aspekt przewidzieć dużo wcześniej. Okap wyspowy zamontowany nad płytą grzewczą wymaga poprowadzenia zarówno przewodów elektrycznych, jak i (gdy pracuje w trybie wyciągu) rur wentylacyjnych okrągłych lub przewodów płaskich (np. w suficie podwieszanym, co wpłynie na wysokość pomieszczenia).

Układ kuchni, rozmieszczenie mebli, stref roboczych

Okap wyspowy Cylindro Isola 39.6 Miedź

Jeśli planujesz okap blatowy, kanały płaskie należy zamontować w podłodze jeszcze przed zrobieniem wylewki betonowej.

Kontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
System CERTA dla przemysłu ciężkiego

System CERTA dla przemysłu ciężkiego

Firma Thale, właściciel marki Niczuk, wprowadza linię CERTA, w skład której... ¬ więcej...
 
Instalacje szyte na miarę gwarancją efektywności i niskich kosztów

Instalacje szyte na miarę gwarancją efektywności i niskich kosztów

Rozwiązania systemowe – to termin, który zaczyna zyskiwać na popularności... ¬ więcej...
 
Podatek od deszczu 2023 - kto zapłaci?

Podatek od deszczu 2023 - kto zapłaci?

Opłata deszczowa weszła w życie już na początku 2018 roku. Jest to podatek za zmniejszenie... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


Facebook