
- Jak rozmawiać z architektem, który projektuje Ci dom? - poradnik
- Zasilanie awaryjne instalacji
- Jak bezpiecznie przechowywać chemikalia - pojemniki Dehoust
-
EKO rozwiązania dla domu - jakie dają korzyści?
- Syndrom chorego budynku - przyczyny, jak zapobiegać
- Nowoczesne budownictwo - wybór instalacji
- Podgrzewanie wody użytkowej latem - najlepsze sposoby
- Kamień kotłowy - przyczyny, usuwanie, zapobieganie
- Walka ze smogiem - wybór ogrzewania
- Testery i przyrządy pomiarowe
- Usuwanie wilgoci w domu - najlepsze sposoby

- Dotacja Moje Ciepło - zmiany w 2023 roku
-
Mój prąd 5.0 - jak otrzymać dofinansowanie?
-
Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku
-
Magazyn energii - koszt, opłacalność
-
Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej
-
Ogrzewanie współpracujące z instalacją fotowoltaiczną
-
Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
-
Żywotność paneli fotowoltaicznych
-
Panele fotowoltaiczne - zestawienie oferty producentów


Jak rozmawiać z architektem, który projektuje Ci dom? - poradnik
artykuł promocyjny
W końcu budujesz swój pierwszy dom. Działka budowlana kupiona, kredyt załatwiony, wszystkie zgody zorganizowane. Pozostaje tylko projekt i można ruszać z budową. Radzimy, żeby w tym miejscu zatrzymać się na dłużej i dokładnie ustalić z architektem wszystkie niezbędne aspekty nowej budowy. Jeśli o czymś zapomnisz, w trakcie prac może spotkać Cię przykra niespodzianka.
Wielkość, kształt i położenie działki
Architekt, przygotowując projekt domu, powinien wziąć pod uwagę wielkość i kształt działki oraz jej otoczenie. Oprócz metrażu samego domu, na tym etapie ustal, jak duży ma być ogród, garaż i pomieszczenia gospodarcze. Ważne jest też bezpośrednie sąsiedztwo Twojej działki: przyległe do niej zabudowania czy drogi. Pamiętaj, że projekt domu musi zostać dostosowany do warunków panujących na danym terenie (rodzaj gruntu, ukształtowanie terenu). Zastanów się również, czy Twój nowy dom ma mieć podpiwniczenie.
Rodzaj ogrzewania domu
To, czym będziesz ogrzewać swój dom, również ma duży wpływ na ostateczny kształt projektu domu. Gaz ziemny należy doprowadzić rurociągami z najbliższej sieci gazowej. Gaz płynny natomiast dostarczany jest do odbiorców cysternami do zainstalowanych na posesji zbiorników. Popularnym paliwem stałym nadal wykorzystywanym do ogrzania domu jest węgiel (najczęściej kamienny), którego stosowanie jest jednak uciążliwe i negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Dom możesz ogrzewać także drewnem opałowym, za pomocą kolektorów słonecznych lub prądem pozyskiwanym z sieci elektrycznej.
Rodzaj płyty grzewczej
Wybranie płyty gazowej lub elektrycznej to nie tylko względy indywidualnych preferencji. Płyta elektryczna wymaga podłączenia instalacji elektrycznej, płyta gazowa przyłącza gazowego. Dodatkowo – w zależności od rodzaju płyty na różnej wysokości montuje się okap kuchenny. Architekt powinien to wiedzieć na etapie prac nad projektem.
Okap kuchenny do zabudowy Loteo 80.4 White
Rodzaj okapu kuchennego
Przede wszystkim architekt powinien uwzględnić, w jakim trybie zostanie podłączony okap kuchenny. Do wyboru są dwa:
- wyciąg, czyli okap podłączony rurą do komina wentylacyjnego (obieg otwarty, gdzie wilgotne opary wyprowadzane są poza pomieszczenie)
- pochłaniacz, czyli okap pracujący w trybie zamkniętym z filtrem węglowym (bez podłączenia do komina wentylacyjnego)
Dlaczego jest to takie ważne?
Gdyż montując okap w trybie wyciągu, czyli z podłączeniem rurą do komina wentylacyjnego, należy przygotować miejsce na rury i zastosować odpowiedniej wielkości maskownicę. Już sam wybór ściany, na której zamontowany zostanie okap, jest niezwykle istotny. Najlepiej, gdyby znalazł się od na ścianie, w której biegnie przewód wentylacyjny, żeby łatwiej można było się do niego dostać, a poprowadzony odcinek rury był możliwie najkrótszy, z jak najmniejszą ilością dodatkowych załamań w postaci kolanek.
Okap kuchenny rustykalny Bertez 6.1 Black
Pamiętaj! Większość okapów kuchennych ma wylot z silnika okapu o średnicy fi 15 cm. Planując zabudowę rur wentylacyjnych w suficie podwieszanym pamiętaj, aby podłączyć okap rurami o średnicy odpowiadającej średnicy wylotu z silnika okapu lub jej odpowiednikami rur w formie kanałów płaskich (w przypadku rury fi 15 cm, jest to kanał płaski 22 x 9 cm). Na etapie budowy oznacza to, że podwieszenie sufitu musisz zaplanować tak, aby zmieścić w nim wybrany kanał wentylacyjny.
Układ kuchni, rozmieszczenie mebli, stref roboczych
Niezależnie od tego, czy wybierzesz kuchnię jednorzędową, w kształcie litery U czy z wyspą kuchenną – architekt musi w projekcie przewidzieć bieg instalacji elektrycznej, wodociągowo-kanalizacyjnej i wentylacyjnej. Jest to o tyle ważne, że poszczególne meble i sprzęty AGD muszą dać się w łatwy sposób do tych instalacji podłączyć.
Zwłaszcza w przypadku wyspy kuchennej należy ten aspekt przewidzieć dużo wcześniej. Okap wyspowy zamontowany nad płytą grzewczą wymaga poprowadzenia zarówno przewodów elektrycznych, jak i (gdy pracuje w trybie wyciągu) rur wentylacyjnych okrągłych lub przewodów płaskich (np. w suficie podwieszanym, co wpłynie na wysokość pomieszczenia).
Okap wyspowy Cylindro Isola 39.6 Miedź
Jeśli planujesz okap blatowy, kanały płaskie należy zamontować w podłodze jeszcze przed zrobieniem wylewki betonowej.
|

![]() | Podatek od deszczu 2023 - kto zapłaci?Opłata deszczowa weszła w życie już na początku 2018 roku. Jest to podatek za... ¬ więcej... |
![]() | Czym przykryć dach garażu?Szczelność dachu garażu jest niezwykle ważna z kilku powodów. Przede wszystkim... ¬ więcej... |
![]() | Sprzęty, które pobierają prąd, nawet jeśli nie działająJak zużywać mniej prądu? Jednym z prostych sposobów jest wyłączanie nieużywanych... ¬ więcej... |
