
- System powietrzno-spalinowy - kiedy się sprawdza
-
Ogrzewanie domu kotłem - sterowanie przez Internet
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Mniej dymu i łatwiejsze rozpalanie - wentylator Draftbooster
- Rozsądna alternatywa - elektryczne kotły grzewcze Elterm
-
Maty grzewcze NANOHEAT
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu
- Ceramiczne i systemy kominowe Schiedel
- Zbiorniki Flexcon Top i Flexcon Solar z membraną butylową
- Niezawodne sterowanie temperaturą Euroster
- Pompy ciepła - kryteria doboru, zasada działania

- Kocioł gazowy - jaki wybrać
- Kotły kondensacyjne - zestawienie oferty producentów
- Koszt ogrzewania domu gazem - kocioł kondensacyjny
- Koszt ogrzewania domu prądem
- Dotacja Czyste Powietrze - wymień kocioł
- Jaki kocioł - gazowy, olejowy, na paliwo stałe czy elektryczny
- Ekologiczny kocioł CO - co to jest 5 klasa i EcoDesign
- Kotły na pellet - jak wybrać, ceny, przegląd oferty
- Kotły na ekogroszek – przegląd
- Ustawa antysmogowa - czym można palić


Ogrzewanie podłogowe a ogrzewanie kanałowe - porównanie
aktualizacja: 02-04-2019, 06:25 – artykuł promocyjny
Wybór sposobu ogrzewania domu to jedno z ważniejszych zadań jakie stoi przed każdym inwestorem. Najczęściej decyzję podejmujmy na etapie budowy domu, choć zdarza się zmiana systemu grzewczego podczas większego remontu lub termomodernizacji budynku. Coraz częściej spotyka się także system łączony, czyli ogrzewanie wykorzystujące tradycyjne grzejniki oraz jedną z metod podłogowych. Zdecydowanie najważniejsze w takim przypadku jest wyznaczenie miejsc, gdzie typowe grzejniki będą najmniej kłopotliwe oraz wybór tych, gdzie lepiej zrezygnować z zawieszanych elementów grzejnych na rzecz nowoczesnych rozwiązań. I tu rodzi się kolejne pytanie - czy lepsze jest ogrzewanie podłogowe, czy może jednak kanałowe?
fot.: Pipelife fot.: REGULUS-system
Ogrzewanie podłogowe czy kanałowe - różnice i podobieństwa
Ogrzewanie kanałowe i podłogowe może być łączone lub występować jako samodzielny system grzewczy. Szczególnie polecany jest układ, w którym dopasujemy możliwości danej instalacji do potrzeb i warunków panujących w danym pomieszczeniu. Tak jeden, jak i drugi system ma swoje wady i zalety.
fot.: Cała instalacja ogrzewania podłogowego (Roth) zatopiona jest w wylewce, widoczna pozostaje jedynie aparatura sterująca (Prandelli)
-
Estetyka
Oba systemy schowane są w powierzchni podłogi, przez co są estetyczne, mało inwazyjne oraz dają więcej wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Ich aranżacyjne znaczenie jest tu rzeczywiście bardzo zbliżone. Jeśli w budynku pojawiają się otwarte pomieszczenia i duże powierzchnie przeszklone to polecanym rozwiązaniem są formy podłogowe. Taka aranżacja nadaje wnętrzu wrażenie przestronności i lekkości, dlatego warto zainwestować dodatkowo w komfort i wygląd oraz funkcjonalność wnętrza wynikające z ogrzewania. Ogrzewanie ukryte w podłodze nie zaburza przestrzeni, jest wygodne, pozostawia wnętrze dostępnym do swobodnej aranżacji. W przypadku ogrzewania kanałowego możemy wybrać ciekawe kratki wykończeniowe, które dopasowuje się do stylistyki wnętrza.
fot.: Jaga - ażurowa kratka do grzejnika kanałowego
fot.: Kampmann - zwijane kratki - warianty: Optiline, Keyline, z aluminium, z mosiądzu, ze stali szlachetnej, drewniane, liniowe
-
Materiał wykończeniowy na podłogę
W tym przypadku widać już zdecydowane różnice. Przy podłogówce konieczny jest wybór materiałów wykończeniowych o dobrych parametrach przewodzenia ciepła. Wybór wówczas najczęściej pada na płytki, terakotę lub kamień naturalny. Przy innych materiałach - można układać jedynie niektóre rodzaje drewna, paneli czy wykładzin - trzeba zachować dużą dozę ostrożności.
Przy grzejnikach kanałowych mamy większą dowolność. Taki typ ogrzewania pozwala na wykorzystanie drewna, dywanów lub wykładzin. Dla miłośników drewnianych podłóg istnieje możliwość zamówienia kratki z surowego drewna i wykończenia jej tak, jak parkiet na całej podłodze.
fot.: Convector - samo wykończenie kratki kanału grzewczego może stać się ozdobą wnętrza
-
Wygoda użytkowania
Ogrzewanie ukryte pod podłogą nie wymaga konserwacji ani czyszczenia. Grzejniki kanałowe trzeba odkurzać regularnie. Co więcej przyśpiesza schnięcie podłogi, dlatego świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na częste zabrudzenia podłogi - hol, łazienka, kuchnia.
-
Ograniczenia aranżacyjne
W czasie pracy układu grzewczego ani pętli ogrzewania podłogowego ani rynien grzejników kanałowych nie można zasłaniać, czy to dywanami, czy meblami. Latem, gdy instalacja nie pracuje można pozwolić sobie na większą dowolność.
-
Potrzebna instalacja
Ogrzewanie podłogowe wymaga izolacji stropu, wylewki jastrychowej oraz rozprowadzenia instalacji rurowej. Przy grzejnikach kanałowych konieczne jest zastosowanie stropu o grubości minimum 8-10 cm umożliwiający wkucie wanny grzejnikowej. Podłogówka ma dużą bezwładność cieplna i powoli reaguje na zmianę temperatury we wnętrzu. Inaczej jest w ogrzewaniu kanałowym charakteryzującym się małą bezwładnością cieplną, a grzejniki szybko reagują na zmianę temperatury i szybko nagrzewają pomieszczenie.
-
Warunki użytkowania
Podłogówka działa na drodze radiacji, czyli ciepłe powietrze rozchodzi się równomiernie nad całą powierzchnią podłogi, a kanałowe ogrzewanie wykorzystuje konwekcję polegającą na dyfuzji (rozchodzeniu się) ciepłego powietrza. W użytkowaniu małą przewagę ma ogrzewanie podłogowe, gdzie dodatkowo możemy liczyć na przyjemny efekt ciepłej podłogi. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że jest to zjawisko nie polecane dla osób z problemami żylnymi dolnych kończy. W obu wariantach istnieje możliwość rozbudowania systemu również o opcję chłodzenia. Energii więcej zużywa wariant kanałowy, ale za to niweluje efekt pocenia się okien i chłodu bijącego od szklanej powierzchni.
Zobacz także:
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Pipelife, Kampmann, REGULUS-system, Jaga, Roth, Prandelli, Kan, Convector |

![]() | Euroster 4040 TXRX - funkcjonalność w minimalistycznej formieŁatwe i efektywne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach to obowiązkowy element... ¬ więcej... |
![]() | Komfort zimą i latem. Wewnątrz i na zewnątrz.Jaga Climate Designers to grzejniki, które precyzyjnie i ekonomicznie zapewniają... ¬ więcej... |
![]() | Grzejnikowe innowacjeGrzejnik to jeden z podstawowych elementów wyposażenia wnętrz. Choć z pozoru... ¬ więcej... |

![]() AG Grzejniki Design |
![]() Perfexim |
![]() Pompy ciepła Solsum |
![]() Sterownikitech.pl - Regulatory temperatury i sterowniki do pieca co |
![]() Urządzenia grzewcze Galmet |