LG Therma V - skąd bierze się popularność pomp ciepła?

artykuł promocyjny


Uznanie dla pomp ciepła w Polsce stale rośnie, ponieważ coraz bardziej przekonujemy się do zalet takich rozwiązań. Nie tylko z racji sytuacji energetycznej na świecie, ale również z przyczyn technologicznych. Bezobsługowe, przyjazne środowisku urządzenia zastępują dotychczasowe kotły gazowe czy na węgiel.

Pompa ciepła Therma V LG

Najważniejszym argumentem opowiadającym się za pompami ciepła jest fakt, iż nie zużywają one paliw kopalnych, a do ogrzewania domu wykorzystują energię elektryczną, ale w głównej mierze energię odnawialną, pozyskiwaną z powietrza zewnętrznego. Na polskim, jak i europejskim rynku największą popularnością cieszą się pompy typu powietrze-woda, które są tańsze i łatwiejsze w montażu niż np. pompy gruntowe czy wodne. Ponadto sama eksploatacja pompy ciepła jest tańsza niż kotłów na gaz bądź węgiel. Jakie są inne korzyści? Przede wszystkim brak emisji spalin, większe bezpieczeństwo czy automatyczne sterowanie. Wreszcie – znacznie niższe koszty ogrzewania.

 

Firma LG, jeden z najważniejszych producentów systemów HVAC, oferuje bogaty wybór produktów grzewczych - szeroką gamę wysoce energooszczędnych i zaawansowanych systemów energii odnawialnej. Celem LG jest dostarczanie rozwiązań grzewczych, odpowiadających na różnorodne wymagania oraz dostosowanych do każdego budynku.

Pompy ciepła Therma V

 

Inwestycja w przyszłość

 

Koszty inwestycyjne pompy ciepła bywają wyższe niż tradycyjnych systemów grzewczych, ale wcale tak nie musi być. Przykład? Warto odnieść się do instalacji z kotłami grzewczymi. Tu potrzeba najczęściej oddzielnego, odpowiednio wyposażonego pomieszczenia, które podnosi koszt budowy domu (np. wybudowanie kominów). Spore wydatki ponoszą także osoby, które instalują przyłącze gazowe. W innych przypadkach należy przewidzieć np. miejsce na składowanie paliw (chociażby węgla czy drewna), co również sprawia, że budowa domu staje się bardziej wymagająca. Wszystko to przestaje być zaś potrzebne, gdy decydujemy się na pompę ciepła.

 

Największy atut pomp ciepła stanowią niższe rachunki za ogrzewanie, możliwe dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W przypadku urządzeń firmy LG, przy optymalnych warunkach zewnętrznych, około 25 proc. energii to zasilanie elektryczne, reszta zaś, czyli aż 75 proc. pozyskiwane jest z zewnątrz.

 

Przyjmuje się też, że koszt zakupu i instalacji pompy ciepła zwraca się już po kilku sezonach grzewczych. Współcześnie, z uwagi na rosnące ceny gazu, węgla i innych tradycyjnych źródeł energii, może stać się to nawet szybciej. Nie dziwi zatem rosnąca popularność pomp ciepła, a niektórzy mówią wręcz o rewolucji w systemach grzewczych, która dzieje się na naszych oczach. Ponadto urządzenia te w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną sprawiają, że koszty związane z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej czy na cele c.o. minimalizowane są do symbolicznej opłaty.

 

Wydajność pod kontrolą

 

Co najważniejsze, aby maksymalnie wykorzystać potencjał pompy ciepła (a przez to jeszcze więcej zaoszczędzić na ogrzewaniu), należy unikać czterech błędów:

 

  • niewłaściwe wyliczenie zapotrzebowania budynku OZC,
  • niedowymiarowanie pompy ciepła (moc niebędąca w stanie pokryć zapotrzebowania budynku na ciepło),
  • przewymiarowanie pompy ciepła (niestabilna praca i ryzyko awarii),
  • nieprawidłowo dobrane górne źródło ciepła (czyli instalacja grzewcza w domu).

 

Jeśli chodzi o wspomniane górne źródło ciepła, z pompami ciepła szczególnie dobrze współpracuje ogrzewanie podłogowe.

 

Pompa ciepła plus ogrzewanie podłogowe

 

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy mieć pompę ciepła? Chodzi tu o mniejsze różnice temperatury między dolnym źródłem ciepła (powietrze z otoczenia) a górnym (instalacja grzewcza), które przekładają się na niższe koszty eksploatacyjne pompy. Warto zaś pamiętać, że ogrzewanie podłogowe – dzięki dużej powierzchni grzewczej – wymaga właśnie niższej temperatury (na poziomie 30–35 st. C) niż tradycyjne grzejniki. Szacuje się, że w instalacji z ogrzewaniem podłogowym pompa ciepła osiąga o 30 proc. większą wydajność. Ponadto tego rodzaju ogrzewanie wykazuje najbardziej zbliżony rozkład temperaturowy do profilu idealnego.

Wykres komfortu cieplnego

Firma LG Electronics dostarcza na rynek nowoczesne pompy ciepła Therma V Split, Monobloc czy Hydrosplit pracujące w oparciu o ekologiczny czynnik R32. Urządzenia te charakteryzują się przede wszystkim:

 

  • wysoką wydajnością ogrzewania nawet w niskiej temperaturze (100% wydajności do temp. -7 / -15 °C*),
  • szerokim zakres pracy,
  • zmniejszonym poziom hałasu.

 

Zaawansowana technologia pozwala jeszcze bardziej ułatwić użytkowanie poprzez zastosowanie:

 

  • sterownika z intuicyjnym interfejsem,
  • własnego rozwiązania Wi-Fi (LG ThinQ),
  • monitorowania informacji o zużyciu energii.

 

*W przypadku pomp ciepła typu split, hydrosplit wydajność 100% do temp. zewnętrznej -7°C. W przypadku Monobloc S 100% wydajności do temp. zewnętrznej -15°C.

 

Charakterystyka pomp ciepła LG Therma V

 

Therma V R32 Monobloc S – Silence Supreme

 

Therma V Monobloc S to przedstawiciel II generacji pomp typu monoblok od LG, działających na czynnik R32. Zgodnie z nazwą (Silence Suprime) pompa ta zapewnia niski poziom hałasu i najlepszą wydajność w serii Therma V. Dzięki połączeniu w jedno urządzenie dwóch jednostek - wewnętrznej i zewnętrznej - możliwe jest podłączenie pompy z instalacją wewnętrzną za pomocą samych rur wodnych, bez potrzeby instalowania rur chłodniczych. Co więcej, w środku jednostki zlokalizowano elementy hydrauliczne - płytowy wymiennik ciepła, zbiornik wyrównawczy, pompa wody, czujnik przepływu, czujnik ciśnienia, zawór odpowietrzający oraz zawór bezpieczeństwa. R32 Monobloc S gwarantuje najwyższą wydajność grzewczą, zwłaszcza w niskich temperaturach otoczenia i równocześnie minimalizuje emisję CO2 dzięki wykorzystaniu ekologicznego czynnika R32.

 

Therma V R32 Hydrosplit

 

Myśląc innowacyjnie i w trosce o bezpieczeństwo, marka LG w przypadku urządzenia LG Therma V R32 Hydrosplit zdecydowała się na rozłączenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej - są one połączone jedynie rurami wodnymi. Wymiennik ciepła znajduje się w jednostce zewnętrznej, dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko wycieku czynnika chłodniczego w środku budynku. Instalacja pompy jest szybka i nie sprawia kłopotów, dzięki temu, że elementy hydrauliczne zostały wbudowane w jednostkę wewnętrzną (elementy te to pompa wody, zbiornik wyrównawczy oraz odpowietrznik). Firma LG w swoim portfolio oferuje urządzenie w dwóch wersjach: ze zintegrowanym zbiornikiem CWU lub bez.

Pompa ciepła Hydrosplit

 

Therma V R32 Split

 

Jednostka wewnętrzna i zewnętrzna w przypadku pompy ciepła Therma V Split zostały rozdzielone. Oba komponenty są ze sobą połączone czynnikiem chłodniczym. Elementy po stronie wodnej - pompa wody, naczynie wzbiorcze, płytowy wymiennik ciepła - zostały umieszczone w jednostce wewnętrznej.Co więcej wszystkie przewody wodne wykorzystywane przy ogrzewaniu również znajdują się wewnątrz budynku - to ogranicza ryzyko zamarznięcia wody. SPlit zaprojektowano z myślą o nowo budowanych, jak i remontowanych domach.

Pompa ciepła Therma V R32 Split

Wysokowydajne urządzenia marki LG gwarantują efektywne działanie - wydajnie ogrzewają pomieszczenia i dostarczają ciepłej wody, wykorzystując specjalną sprężarkę R1 LG i czynnik chłodniczy R32, mający niski współczynnik ocieplenia globalnego (GWP). System można też opcjonalnie wyposażyć w moduł Wi-Fi i wraz z aplikacją LG ThinQ zdalnie monitorować i sterować urządzeniami LG za pomocą smartfona. Firma LG w swoim portfolio oferuje urządzenie w dwóch wersjach: ze zintegrowanym zbiornikiem CWU lub bez.

Kontakt w sprawie produktów:

LG Electronics Polska Sp. z o.o.
tel. +48 22 48 17 100
www: www.LG.com
www.strefaklimatyzacji.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

W dniach 7-8 lutego 2024, na targach ENEX firma IGLOO zaprezentowała rewolucyjną pompę... ¬ więcej...
 
LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG Electronics prezentuje nową pompę ciepła typu powietrze-woda - Therma V™ R290... ¬ więcej...
 
Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Rozwiązania Panasonic Heating & Cooling Solutions, dzięki zaangażowaniu firmy w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook