Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

artykuł promocyjny


Technologia budowania współczesnych domów wraz z coraz to wyższymi wymaganiami technicznymi sprawiły, że domy stały się cieplejsze, a to z kolei pozwoliło na powszechne zastosowanie systemów ogrzewania niskotemperaturowego. Jednym z systemów, który zdobył największą popularność, są pompy ciepła. Do ich prawidłowej pracy konieczne są jednak odpowiednie grzejniki niskotemperaturowe. Jakie grzejniki sprawdzą się do pracy w systemach niskotemperaturowych? Czy lepszym wyborem będą klimakonwektory? A może jedyny opłacalny system to ogrzewanie podłogowe?


Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

fot.: Regulus-system - dekoracyjny grzejnik TOWER VENT do pompy ciepła w instalacji niskotemperaturowej

 

Niskotemperaturowe systemy grzewcze. Grzejnik czy klimakonwektor?

 

Niskotemperaturowe systemy grzewcze są ekologiczne, gdyż zużywają mniej energii na przygotowanie ciepła, co wynika też z mniejszych strat ciepła w budynkach dobrze zaizolowanych. Przy modernizacji ogrzewania ze starego systemu wysokotemperturowego (każdy kocioł z temperaturą zasilania około 70-80°C) na niskie temperatury zasilania konieczne jest ponowne obliczenie obciążenia cieplnego dla każdego pomieszczenia.


Biorąc pod uwagę stopień izolacji i nowo obliczone obciążenie cieplne, można określić najniższą możliwą temperaturę zasilania. Następnie na tej podstawie należy zdecydować o wyborze grzejnika:
 

  • Przy systemach, gdzie temperatura przekracza 40°C, możliwe jest wykorzystanie nowoczesnych grzejników płytowych — nowoczesne grzejniki mają budowę pozwalającą na wydajną pracę przy niższych temperaturach zasilania niż kiedyś. Większego wymiarowania grzejników wymagają instalacje pracujące w budynkach niedostatecznie zaizolowanych. Wydajność pracy grzejnika to także efekt zastosowanego systemu regulacji termostatycznej odpowiedzialnego za precyzyjne sterowanie temperaturą bez niepotrzebnych strat ciepła.
  • W systemach, gdzie temperatura spada poniżej 40°C, lepszym wyborem będą klimakonwektory. W takim układzie konieczne jest wzbudzenie konwekcji, a możliwe jest to przy wykorzystaniu wentylatorów. Konwekcyjne rozpraszanie ciepła przekłada się także na lepszą wydajność cieplną. Dużą przewagą klimakonwektorów nad tradycyjnymi grzejnikami jest możliwość pracy w układzie odwróconym, czyli również do chłodzenia pomieszczeń.

Grzejnik czy klimakonwektor - obliczenie obciążenia cieplnego

fot.: Purmo - porównanie rozmiarów tradycyjnego grzejnika i klimakonwektora o tej samej mocy


W takim przypadku mamy do wyboru jeszcze drugie rozwiązanie, czyli wybór grzejników z wentylatorem. Grzejniki niskotemperaturowe od zwykłych grzejników różnią się tym, że posiadają dodatkowy element wymuszający ruch powietrza, czyli najczęściej wbudowany wentylator. Dzięki temu grzejnik do instalacji niskotemperaturowej może być normalnych rozmiarów - w przypadku tradycyjnych modeli uzyskanie komfortowej temperatury wymagałoby znacznego zwiększenia powierzchni samego grzejnika. Zastosowanie wentylatora w grzejnikach niskotemperaturowych zwiększa ich moc nawet o 40% w zależności od typu wentylatora.

 

Czy warto inwestować w klimakonwektory?

 

Jednym z elementów, który warto wziąć pod uwagę to praca w obiegu odwróconym, czyli chłodzenie latem. W przypadku klimakonwektorów zyskujemy dodatkową funkcjonalność, gdyż mogą one pracować zarówno w trybie grzania, jak i chłodzenia pomieszczeń. Przy tradycyjnych grzejnikach do chłodzenia pomieszczeń musimy tworzyć nową instalację oraz zakupić dodatkowe jednostki, które wymagają też miejsca, a z klimakonwektorami współpracującymi z pompami ciepła z funkcją chłodzenia (tzw. rewersyjne) mamy wszystko w jednej instalacji — to spora oszczędność inwestycyjna.

Instalacja niskotemperaturowa - czy warto inwestować w klimakonwektory?

fot.: Iglotech - Neoheat Klimakonwektor NP

 

Klimakonwektory to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się zarówno w nowych budynkach, jak i tych modernizowanych. Można je wykorzystać także w lokalach biurowych, usługowych itp. Jednak to właśnie możliwość wpięcia do standardowej 2-rurowej instalacji grzewczej jest dużym atutem tych urządzeń, które świetnie sprawdzają się w budynkach poddawanych zmianie źródła ciepła z kotła na pompę ciepła.

Czy warto inwestować w klimakonwektory?

fot.: Hewalex - klimakonwektor Bm


Grzejnik, klimakonwektor a ogrzewanie podłogowe - porównanie

 

Przy wyborze pompy ciepła duże znaczenie ma to, czy adaptujemy ją do domu już użytkowanego z istniejącą instalacją odbiorczą, czy dom poddawany jest gruntowej modernizacji i zakres prac przekracza tylko wymianę źródła ciepła, czy może urządzamy nowy dom i stajemy przed wyborem najbardziej przyszłościowego rozwiązania. 
 

Wielu ekspertów podkreśla, że najlepsze parametry i komfort cieplny przy pompie ciepła osiąga instalacja płaszczyznowa, czyli grzanie podłogowe, ścienne lub umieszczone na suficie. To rozwiązanie z pewnością warto wybrać, jeśli dopiero budujemy dom. Możliwe jest także zastosowanie hybrydowego systemu dystrybucji ciepła, w którym obok pętli grzewczych pojawią się także grzejniki w wybranych pomieszczeniach. Przy modernizacji ogrzewania dużo mniej kłopotliwym wyborem są grzejniki lub klimakonwektory. Jak zapewniają producenci prawidłowe obliczenia i mądry wybór rozwiązań technologicznych zapewnią najwyższy poziom komfortu cieplnego — jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie dobrać optymalne rozwiązanie, powinniśmy skorzystać z pomocy fachowca. Przy tak dużej inwestycji to naprawdę opłacalna opcja.

Grzejnik, klimakonwektor a ogrzewanie podłogowe - porównanie

fot.: Regulus-system


Klimakonwektor w przeciwieństwie do ogrzewania płaszczyznowego o dużej powierzchni wymiany ciepła cechuje się małą bezwładnością cieplną. Klimakonwektory zwane też grzejnikami rewersyjnymi są też łatwo sterowalne pod kątem utrzymania komfortu termicznego w pomieszczeniach, a osiąganie zadanej temperatury odbywa się w bardzo krótkim czasie.

Grzejnik, klimakonwektor a ogrzewanie podłogowe - porównanie

fot.: NTS Energy - klimakonwektory wodne „SLIM”, model podtynkowy

Klimakonwektory oferują również bardzo dużą różnorodność, jeśli chodzi o sposób montażu — mogą być umieszczone jak tradycyjny grzejnik na ścianie, na niewielkiej wysokości od podłogi, mogą oszczędzać miejsce i być jak klimatyzator powieszone przy suficie lub zostać wbudowane we wnękę.

 

Najczęstsze pytania:

 

1) Czym się różni klimakonwektor od klimatyzatora?

Klimatyzator wykorzystuje czynnik chłodniczy, a klimakonwektor wodę z systemu centralnego ogrzewania.


2) Ile osztuje klimakonwektor?

Urządzenie o mocy 3,5 kW kosztuje ok. 2 000 zł.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Regulus-system, NTS Energy, Purmo, Hewalex, Iglotech


Zobacz także
Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Technologia budowania współczesnych domów wraz z coraz to wyższymi wymaganiami... ¬ więcej...
 
Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Ogrzewanie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb to klucz do komfortu i oszczędności... ¬ więcej...
 
Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Co roku wraz z początkiem sezonu grzewczego mnóstwo osób zadaje sobie to... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet







regulus

regulus





Facebook