Jak doprowadzić powietrze do kominka

aktualizacja: 22-09-2017, 12:08 – artykuł promocyjny


Warunkiem właściwej pracy każdego kominka jest doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza. Brak dopływu świeżego powietrza do paleniska może powodować wydostawanie się dymu do wnętrza pomieszczenia. Brak tlenu uniemożliwia cały proces spalania bez względu na rodzaj kominka. Brak sprawnej wentylacji wywiewnej i stałego dopływu świeżego powietrza z zewnątrz w odpowiedniej ilości, jest najczęstszą przyczyną śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla.
 

Zobacz również: Domowe czujki tlenku węgla (czadu)

kominek Jolly-Mec

fot.: kominek firmy Jolly-Mec

 

 

Ile powietrza potrzebuje kominek

 

Kominki zamknięte ok. 100-150 m3/h w przeliczeniu na każdy 1 kW nominalnej mocy cieplnej. Kominek otwarty zużywa ok. 300-400 m3 powietrza na godzinę. Warto zauważyć, że ilość powietrza potrzebna do spalania bardzo często przewyższa ilość powietrza znajdującą się w pomieszczeniu średniej wielkości, dlatego konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza.
 

Przeczytaj więcej: Wentylacja dla domu z kominkiem

 

 

Skąd powietrze do kominka

 

Do kominków z zamkniętą komorą spalania doprowadza się powietrze z zewnątrz budynku. Nie mniej jednak podłączenie kanału powietrznego do wkładu nie jest szczelne i kominek częściowo pobiera też powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje, stąd też konieczność zadbania o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Zgodnie z dominującymi kierunkami wiatrów w naszym kraju najbardziej optymalne położenie czerpni powietrza to zachodnia ściana, nie można jedak pominąć indywidualnych cech położenia domu.
 

Przeczytaj także: Zasady rozmieszczenia kratek wentylacyjnych i anemostatów

 

 

Jak doprowadzić powietrze

 

Powietrze doprowadza się rurą 100 - 110 mm średnicy. Najczęściej kanalizacyjną bo taką instalację można tanio i szybko wykonać we własnym zakresie. W budynkach niepodpiwniczonych kanał dolotowy należy poprowadzić pod warstwą „chudego betonu” w gruncie. Minimalny przekrój przewodu to 200 cm2. W przypadku tworzenia instalacji w już istniejącym budynku rozwiązaniem ułatwiającym doprowadzenie powietrza jest zlokalizowanie naszego wkładu przy ścianie zewnętrznej.

Jak doprowadzić powietrze do kominka - schemat

fot.: Jak doprowadzić powietrze do kominka - schemat

Wszelkie zasady podłączenia urządzeń pobierających w procesie spalania powietrze regulowane jest Polskim Prawem Budowlany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Z dnia 15 czerwca 2002 r.) wprowadza szereg ustaleń, które nas obowiązują podczas instalowania tych urządzeń.


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja


Zobacz także
System DGP, czy płaszcz wodny - jaki kominek wybrać

System DGP, czy płaszcz wodny - jaki kominek wybrać

Decydując się na kominek w domu, należy określić kilka ważnych elementów.... ¬ więcej...

 
Ekologiczne termokominki opalane peletem - BRETA PELET

Ekologiczne termokominki opalane peletem - BRETA PELET

BRETA PELET to urządzenia przystosowane do spalania peletu o średnicy do 8 mm i długości... ¬ więcej...

 
Palenie w kominku - jakie gatunki drewna

Palenie w kominku - jakie gatunki drewna

Temat zagrożenia smogiem w przypadku spalania w tradycyjnych... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj