gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Modernizacja i remont instalacji grzewczej

aktualizacja: 29-06-2020, 07:56 – artykuł promocyjny


Każda instalacja centralnego ogrzewania po pewnym czasie użytkowania wymaga modernizacji albo wymiany na nową, ponieważ nie jest już ona dostatecznie sprawna i występują duże straty ciepła jednocześnie przy wysokich rachunkach za ogrzewanie. Decydując się na unowocześnienie instalacji c.o., dąży się przede wszystkim do zmniejszenia wydatków na energię cieplną. Drugim celem, jaki można osiągnąć dzięki modernizacji lub wymianie instalacji c.o. jest zmniejszenie zużycia ciepła do ogrzania budynku.

Zakres modernizacji uzależniony jest od tego, w jakim stanie jest nasza stara instalacja i jakim kapitałem dysponujemy. Można bowiem dokonać wymiany tylko niektórych, wybranych elementów istniejącej instalacji lub wymienić ją na nową.

W Polsce w większości domów występuje wodna instalacja centralnego ogrzewania. Modernizacja takiej instalacji może polegać na:
 

  • izolacji rur przechodzących przez pomieszczenie nieogrzewane lub o niższej temperaturze w celu zminimalizowania strat ciepła
  • uszczelnieniu instalacji, aby usunąć przecieki wodne
  • przywróceniu drożności rur poprzez płukanie instalacji z osadów i zanieczyszczeń
  • użyciu indywidualnych odpowietrzników na każdym pionie.


Innym usprawnieniem, zwiększającym efektywność systemu grzewczego, jest zastosowanie termostatu pokojowego, który w zależności od temperatury w wybranym pomieszczeniu włącza lub wyłącza kocioł, lub płynnie steruje jego mocą. Termostaty pokojowe mogą współpracować ze wszystkimi nowoczesnymi kotłami gazowymi i olejowymi, a także z niektórymi na paliwo stałe. Ponadto termostaty pokojowe mogą być połączone z programatorem, dzięki któremu można okresowo obniżyć temperaturę w pomieszczeniu w porze nocnej albo podczas nieobecności domowników. Zastosowanie regulacji pogodowej także powoduje zwiększenie efektywności ogrzewania. Regulacja pogodowa bowiem pozwala na dopasowanie temperatury w pomieszczeniach do warunków panujących na zewnątrz domu.

Przed modernizacją instalacji centralnego ogrzewania warto skonsultować z profesjonalnym instalatorem zakres modernizacji oraz rodzaj zmian. Warto także pomyśleć o wykonaniu projektu, którego sporządzenie najlepiej powierzyć fachowcowi. W projekcie tym należy określić rodzaj wszystkich urządzeń podlegających wymianie oraz sposób ich montażu i regulacji.

Modernizacja domowych instalacji z urządzeniami Dambat

fot.: Modernizacja domowych instalacji z urządzeniami Dambat

 

 

Wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania

 

Gdy podejmujemy decyzję o wymianie całej instalacji, to najlepiej wykonać ją jako zamkniętą, gdyż możliwe jest wtedy zamontowanie dowolnego rodzaju grzejnika. W instalacjach tego typu elementem zabezpieczającym kocioł przed nadmiernym wzrostem ciśnienia jest ciśnieniowe naczynie wzbiorcze - typu zamkniętego. Zamknięte instalacje c.o. są doskonale zabezpieczone przed korozją, gdyż są szczelne i powietrze nie ma do nich dostępu. Inną, ważną zaletę zamknięcia instalacji jest ograniczenie ubytków wody w instalacji na skutek parowania. Ponadto zamknięta instalacja centralnego ogrzewania pozwala na efektywne korzystanie z kotłów na paliwo stałe, ponieważ łączy się te kotły z instalacją grzewczą za pośrednictwem wymiennika ciepła.

 

 

Wymiana rur

 

Wymiana starych grubych rur instalacji grzewczej na rury mniejszej średnicy zapewnia mniejszą ilość wody pracującej w obiegu. Obecnie najczęściej instalacje grzewcze wykonywane są z rur miedzianych lub z tworzyw sztucznych. Rury miedziane mogą służyć także jako grzejniki, gdyż się nagrzewają. Instalacje wykonane z rur miedzianych cechują się dużym stopniem bezpieczeństwa, który wynika z tego, iż nie występują tu połączenia metodą gwintową, jak miało to miejsce w przypadku rur stalowych.

Rury najlepiej prowadzić w podłodze najkrótszą drogą od rozdzielacza do grzejnika albo wzdłuż ścian zewnętrznych, ale to rozwiązanie wymaga wymiany podłóg. W sytuacji, gdy podczas modernizacji instalacji c.o. nie ma możliwości ukrycia rur w podłodze, to można poprowadzić je natynkowo na podłodze przy ścianach i zakryć odpowiednio dobranymi listwami przypodłogowymi.

 

 

Wymiana grzejników

 

Największą popularnością obecnie cieszą się grzejniki stalowe płytowe, które dzięki wewnętrznemu ożebrowaniu zwiększyły swoją moc cieplną. Wraz z wymianą grzejnika dobrze jest wymienić także zawory grzejnikowe, a najlepiej na zawory termostatyczne. Termostaty instalowane na grzejnikach zamykają lub otwierają dopływ ciepłej wody do grzejnika w takiej częstotliwości, aby zapewnić użytkownikowi utrzymanie temperatury. Termostaty przyczyniają się również do skrócenia cyklu pracy kotła. Oszczędność energii można także osiągnąć poprzez zainstalowanie za grzejnikami ekranów odbijających ciepło.

 

Armatura Kraków - grzejnik aluminiowy  G 350 F
fot.: Armatura Kraków - grzejnik aluminiowy  G 350 F

 

Aby ułatwić sobie montaż grzejników, warto zastosować rozciągliwe węże firmy Famas. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możemy swobodnie ustawić grzejnik, przesuwając go na boki, do góry lub na dół.

 

wąż rozciągliwy do grzejników Famas

wąż Famas

fot.: Famas - Węże rozciągliwe do grzejnikówZobacz koniecznie:


Wymieniamy grzejnik w domu

Czas na wymianę grzejników
Wymiana grzejników przed sezonem grzewczym

 

 

Pompa obiegowa

 

Modernizacja instalacji grzewczej wymaga często zamontowania pompy obiegowej, gdyż użycie rur o mniejszej średnicy oraz zaworów różnego rodzaju, powoduje powstanie dużych oporów przepływu wody. Zadaniem pompy jest wymuszanie przepływu wody w instalacji. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż pompy obiegowej na przewodzie zasilającym instalację centralnego ogrzewania.

 

Wilo - Pompa Wilo-Yonos PICOPompa obiegowa EVOSTAHel-Wita

fot.: Wilo                                         fot.:   DAB Pumps                            fot.: HEL-WITA

 

 

 

Wymiana kotła

 

Kotły grzewcze, które mają więcej niż 15 lat pracują z ograniczoną mocą grzewczą, tym samym z niską sprawnością - nie potrafią szybko reagować na zmieniające się warunki pogodowe i wymaganą temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach. Dzięki nowej instalacji grzewczej można zmniejszyć koszty energii o 30%, a w przypadku zastosowania kotła kondensacyjnego nawet o 40%. Sprawdź koniecznie >> Dotacja Czyste Powietrze - wymień kocioł, zainstaluj pompę ciepła, ociepl dom

 

  Junkers - kocioł kondensacyjny Cerapur Smart ZSB/ZWB...-3C

fot.: kocioł kondensacyjny Junkers

 

Kocioł na pellet Comfort 7

fot.: Kocioł Pellet Comfort 25 kW firmy ORTE Polska Sp.z.o.o.

 

Nowoczesne kotły grzewcze są źródłem ciepła zarówno dla potrzeb centralnego ogrzewania, jak i dla potrzeb ciepłej wody użytkowej. Przy wymianie kotła na nowy istotnym problemem jest wybór paliwa, którym ma być ogrzewany budynek. Jednym z najlepszych rozwiązań jest kocioł na gaz ziemny, a nowoczesne kotły gazowe zapewniają wysoką sprawność pozyskiwania ciepła. Tam, gdzie jest on niedostępny, wykorzystuje się olej opałowy lub gaz płynny, gdyż obowiązujące przepisy antysmogowe zmuszają inwestorów do rezygnacji z ogrzewania domu paliwami stałymi.

 

Zobacz także:

Jak zwiększyć efektywność energetyczną instalacji grzewczej
Wybieramy kocioł co i grzejniki


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Dambat, Grupa Armatura, Junkers, Wilo, Famas, DAB Pumps, Orte


Zobacz także
Kompaktowy węzeł cieplny DSA HOME

Kompaktowy węzeł cieplny DSA HOME

Węzeł cieplny o wysokiej wydajności, przystosowany do zasilania domów jednorodzinnych.... ¬ więcej...

 
Kotły elektryczne w budownictwie energooszczędnym

Kotły elektryczne w budownictwie energooszczędnym

Budujemy coraz cieplejsze domy. Inwestorzy, w porównaniu z sytuacją sprzed... ¬ więcej...

 
ADISA - maksymalna moc na minimalnej powierzchni teraz także w Polsce

ADISA - maksymalna moc na minimalnej powierzchni teraz także w Polsce

Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery to jedno z najważniejszych wyzwań... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet