
- (R)ewolucja w elektrycznym ogrzewaniu pomieszczeń
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

- Dotacja Moje Ciepło - zmiany w 2023 roku
-
Mój prąd 5.0 - jak otrzymać dofinansowanie?
-
Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku
-
Magazyn energii - koszt, opłacalność
-
Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej
-
Ogrzewanie współpracujące z instalacją fotowoltaiczną
-
Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
-
Żywotność paneli fotowoltaicznych
-
Panele fotowoltaiczne - zestawienie oferty producentów


Modernizacja i remont instalacji grzewczej
artykuł promocyjny
Każda instalacja centralnego ogrzewania po pewnym czasie użytkowania wymaga modernizacji albo wymiany na nową, ponieważ nie jest już ona dostatecznie sprawna i występują duże straty ciepła jednocześnie przy wysokich rachunkach za ogrzewanie. Decydując się na unowocześnienie instalacji c.o., dąży się przede wszystkim do zmniejszenia wydatków na energię cieplną. Drugim celem, jaki można osiągnąć dzięki modernizacji lub wymianie instalacji c.o., jest zmniejszenie zużycia ciepła do ogrzania budynku.
Zakres modernizacji uzależniony jest od tego, w jakim stanie jest nasza stara instalacja i jakim kapitałem dysponujemy. Można bowiem dokonać wymiany tylko niektórych, wybranych elementów istniejącej instalacji lub wymienić ją na nową w całości. Im starsza instalacja, tym bardziej powinniśmy skłaniać się za tą drugą opcją.
W Polsce w większości domów występuje wodna instalacja centralnego ogrzewania. Modernizacja takiej instalacji może polegać na:
- izolacji rur przechodzących przez pomieszczenie nieogrzewane lub o niższej temperaturze w celu zminimalizowania strat ciepła
- uszczelnieniu instalacji, aby usunąć przecieki wodne
- przywróceniu drożności rur poprzez płukanie instalacji z osadów i zanieczyszczeń
- użyciu indywidualnych odpowietrzników na każdym pionie.
Innym usprawnieniem, zwiększającym efektywność systemu grzewczego, jest zastosowanie termostatu pokojowego, który w zależności od temperatury w wybranym pomieszczeniu włącza lub wyłącza kocioł, lub płynnie steruje jego mocą. Termostaty pokojowe mogą współpracować ze wszystkimi nowoczesnymi kotłami gazowymi i olejowymi, a także z niektórymi na paliwo stałe. Ponadto termostaty pokojowe mogą być połączone z programatorem, dzięki któremu można okresowo obniżyć temperaturę w pomieszczeniu w porze nocnej albo podczas nieobecności domowników. Zastosowanie regulacji pogodowej także powoduje zwiększenie efektywności ogrzewania. Regulacja pogodowa bowiem pozwala na dopasowanie temperatury w pomieszczeniach do warunków panujących na zewnątrz domu.
Przed modernizacją instalacji centralnego ogrzewania warto skonsultować z profesjonalnym instalatorem zakres modernizacji oraz rodzaj zmian. Warto także pomyśleć o wykonaniu projektu, którego sporządzenie najlepiej powierzyć fachowcowi. W projekcie tym należy określić rodzaj wszystkich urządzeń podlegających wymianie oraz sposób ich montażu i regulacji.
fot.: Modernizacja domowych instalacji z urządzeniami Dambat
Wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania
Gdy podejmujemy decyzję o wymianie całej instalacji, to najlepiej wybrać nowoczesny system grzewczy spełniający najnowsze wymagania w zakresie ekologii oraz warunków technicznych. Przede wszystkim należy wymienić stare kotły na paliwo stałe i najlepszą inwestycją jest zmiana źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Może to być gaz, ekogroszek, pellet lub system zero emisyjny, czyli kocioł elektryczny na przykład połączony z fotowoltaiką dla lepszej ekonomii takiego układu, lub najbardziej ostatnio pożądane instalacje na bazie pompy ciepła.
Dowiedz się więcej >> Dotacja Czyste Powietrze - wymień kocioł, zainstaluj pompę ciepła, ociepl dom
Wymiana rur
Wymiana starych grubych rur instalacji grzewczej na rury mniejszej średnicy zapewnia mniejszą ilość wody pracującej w obiegu. Obecnie najczęściej instalacje grzewcze wykonywane są z rur miedzianych lub z tworzyw sztucznych. Rury miedziane mogą służyć także jako grzejniki, gdyż się nagrzewają. Instalacje wykonane z rur miedzianych cechują się dużym stopniem bezpieczeństwa, który wynika z tego, iż nie występują tu połączenia metodą gwintową, jak miało to miejsce w przypadku rur stalowych.
Rury najlepiej prowadzić w podłodze najkrótszą drogą od rozdzielacza do grzejnika albo wzdłuż ścian zewnętrznych, ale to rozwiązanie wymaga wymiany podłóg. W sytuacji, gdy podczas modernizacji instalacji c.o. nie ma możliwości ukrycia rur w podłodze, to można poprowadzić je natynkowo na podłodze przy ścianach i zakryć odpowiednio dobranymi listwami przypodłogowymi.
Jak poprawić przepływ wody w starych rurach?
Może okazać się, że wymiana wszystkich rur nie jest konieczna, ale mimo wszystko warto je oczyścić z zalegających osadów - jest to głównie tzw. kamień, czyli twardy osad wytrącony z jonów mineralnych obecnych w twardej wodzie. Po wielu latach użytkowania taki nalot powstanie w niemal każdej instalacji, będzie różnił się jedynie stopniem zajęcia rur. Ilość tych osadów wpływa na zakres problemów eksploatacyjnych, dlatego w przypadku modernizacji systemu grzewczego bez wymiany rur, konieczne jest pozbycie się wszelkich nieczystości. Jak to zrobić? Jest kilka metod walki z kamieniem w rurach. Można rozważyć zastosowanie tzw. chemii kotłowej, dzięki której do instalacji wprowadzane są związki odpowiedzialne za rozpuszczenia osadów. Inny sposób to zastosowanie elektronicznych uzdatniaczy wody montowanych bezpośrednio na rurze z zimną wodą zasilającej cały budynek, które bez użycia środków chemicznych usuwa nagromadzone osady oraz przeciwdziała powstawaniu nowych. Na podobnej zasadzie działają magnetyzery wody. W przypadku domów z twardą wodą najlepiej sprawdzają się zmiękczacze wody, które nie tylko dbają o wodę w instalacji, ale także tą do spożycia.
fot.: FERDOM - dozator-Zmiękczacz FD406 marki „FERDOM” dozouje preparat Ferdos tworzący mikroskopijną membranę ograniczającą kontakt wody z metalowymi powierzchniami, co utrudnia proces wytrącania się osadów, a co za tym idzie również powstawania korozji
fot.: FERDOM - filtr magnetyczny FD090
Wymiana grzejników
Największą popularnością obecnie cieszą się grzejniki stalowe płytowe, które dzięki wewnętrznemu ożebrowaniu zwiększyły swoją moc cieplną. Wraz z wymianą grzejnika dobrze jest wymienić także zawory grzejnikowe, a najlepiej na zawory termostatyczne. Termostaty instalowane na grzejnikach zamykają lub otwierają dopływ ciepłej wody do grzejnika w takiej częstotliwości, aby zapewnić użytkownikowi utrzymanie temperatury. Termostaty przyczyniają się również do skrócenia cyklu pracy kotła. Oszczędność energii można także osiągnąć poprzez zainstalowanie za grzejnikami ekranów odbijających ciepło.
fot.: Armatura Kraków - grzejnik aluminiowy G 350 F
Aby ułatwić sobie montaż grzejników, warto zastosować rozciągliwe węże firmy Famas. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możemy swobodnie ustawić grzejnik, przesuwając go na boki, do góry lub na dół.
fot.: Famas - Węże rozciągliwe do grzejników
Zobacz koniecznie:
Wymieniamy grzejnik w domu
Czas na wymianę grzejników
Wymiana grzejników przed sezonem grzewczym
Pompa obiegowa
Modernizacja instalacji grzewczej wymaga często zamontowania pompy obiegowej, gdyż użycie rur o mniejszej średnicy oraz zaworów różnego rodzaju, powoduje powstanie dużych oporów przepływu wody. Zadaniem pompy jest wymuszanie przepływu wody w instalacji. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż pompy obiegowej na przewodzie zasilającym instalację centralnego ogrzewania.
fot.: Wilo fot.: DAB Pumps fot.: HEL-WITA
Wymiana kotła
Kotły grzewcze, które mają więcej niż 15 lat pracują z ograniczoną mocą grzewczą, tym samym z niską sprawnością - nie potrafią szybko reagować na zmieniające się warunki pogodowe i wymaganą temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach, a do tego zatruwają powietrze. Dzięki nowej instalacji grzewczej można zmniejszyć koszty energii o 30%, a w przypadku zastosowania kotła kondensacyjnego nawet o 40%. Sprawdź koniecznie >> Dotacja Czyste Powietrze - wymień kocioł, zainstaluj pompę ciepła, ociepl dom
fot.: Kocioł Pellet Comfort 25 kW firmy ORTE Polska Sp.z.o.o.
Nowoczesne kotły grzewcze są źródłem ciepła zarówno dla potrzeb centralnego ogrzewania, jak i dla ciepłej wody użytkowej. Przy wymianie kotła na nowy istotnym problemem jest wybór paliwa, którym ma być ogrzewany budynek. Jednym z najlepszych rozwiązań jest kocioł na gaz ziemny, a nowoczesne kotły gazowe zapewniają wysoką sprawność pozyskiwania ciepła. Tam, gdzie jest on niedostępny, wykorzystuje się energię elektryczną, olej opałowy lub gaz płynny, gdyż obowiązujące przepisy antysmogowe zmuszają inwestorów do rezygnacji z ogrzewania domu paliwami stałymi.
Zobacz koniecznie:
- Pompy ciepła do nowych budynków - program Moje Ciepło
- Ogrzewanie współpracujące z instalacją fotowoltaiczną - przegląd rozwiązań
- Czym zastąpić węgiel - modernizacja instalacji grzewczej
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Dambat, Ferdom, KFA Armatura, Wilo, Famas, DAB Pumps, Orte |

![]() | Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De DietrichNajnowsza seria kotłów C 230 EVO z zakresu Techniki Komercyjnej to kontynuacja... ¬ więcej... |
![]() | Nowy gazowy kocioł kondensacyjny Logamax plus GB272 o mocy znamionowej do 150 kWBuderus wprowadza do sprzedaży gazowy kocioł kondensacyjny Logamax plus GB272. Cechuje... ¬ więcej... |
![]() | Seria filtrów magnetycznych i siatkowych C.O. marki FERDOMMarka FERDOM jako lider na polskim rynku w sprzedaży filtrów magnetycznych... ¬ więcej... |

![]() KAISAI EUROPE |
![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |