gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Instal-Projekt   logo Daikin

Junkers

Buderus  Hewalex

nVent     Galmet

   Dragon Kotły

  Esbe

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

logo Wilo   De Dietrich

Prandelli  Roth Polska

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet     REGULUS-system


Intersoft

    Grupa Armatura

Immergas

Akra   Lindab

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Zawory i głowice termostatyczne - jak wybrać niezawodną armaturę na lata

aktualizacja: 26-09-2018, 12:29 – artykuł promocyjny


W każdym pomieszczeniu znajduje się grzejnik wraz ze swoimi nieodłącznymi elementami, jakimi są zawory i głowice termostatyczne. To właśnie te urządzenia dbają o komfort cieplny użytkowników i optymalizują koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej. Na rynku funkcjonuje obecnie szereg rozwiązań, różniących się zarówno zastosowaniem i wykorzystywaną technologią, jak również jakością komponentów i samego wykonania. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, gdy chcemy mieć niezawodną armaturę na lata?

 

Dopasowanie zaworu to podstawa

 

Wybór zaworu termostatycznego zależy przede wszystkim od jego dopasowania do przepływu obliczeniowego na konkretnym odcinku instalacji. W szerokiej gamie produktów na rynku możemy znaleźć urządzenia o zróżnicowanych zakresach pracy - od zaworów o obniżonym przepływie przeznaczonych do mniejszych odbiorników np. grzejników łazienkowych, aż po zawory obsługujące duże przepływy, czyli posiadające zwiększony współczynnik kv. Oprócz zakresu regulacji warto jest także wziąć pod uwagę ilość dostępnych pozycji nastawy wstępnej oraz fakt, czy po jej zainstalowaniu będzie ona widoczna. Trzeba zakupić takie urządzenie, które będzie spełniać ściśle określone warunki projektowe. Niska nastawa, a w konsekwencji słabe równoważenie między grzejnikami uzyskane w obliczeniach pojawią się, gdy przyłączymy zawory o zbyt dużym zakresie regulacji względem wymaganego przepływu. Wyżej wymienione parametry w istotny sposób wpływają na ceny zaworów. Mimo, że to koszty często stają się kwestią kluczową przy ich wyborze to w dłuższej perspektywnie nie warto oszczędzać i korzystać z najtańszych rozwiązań. Wszystkie zawory, których zakres pracy nie pokrywa się z przepływem obliczeniowym wynikającym z projektu, nie spełnią swojej roli i będą nadawały się do szybkiej wymiany.

 

http://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki2/glowice_i_zawory_termostatyczne_imi_hydronic_engineering_061015.jpg

 

 

Jakość tkwi w szczegółach


Zawór termostatyczny jest tym elementem, który widać gdy patrzymy na grzejnik, dlatego niektórzy klienci wybierają konkretne rozwiązania w oparciu tylko o wygląd zewnętrzny i ogólnie pojęty design. Przecież zawór musi pasować np. do ozdobnego grzejnika żebrowego. Mimo to, że dopasowanie techniczne jak i sposób komponowania się z pomieszczeniem są istotnymi kwestiami to najważniejsza powinna być jakość wykonania, która jest poza zasięgiem wzroku. Pod uwagę warto wziąć siłę znajdującej się w środku sprężyny, a także wewnętrzną szczelność konstrukcji. Unikatowym rozwiązaniem na rynku polskim tej kwestii są niemieckie zawory IMI Heimeier, których wyjątkowa trwałość wynika z konstrukcji z podwójnym uszczelnieniem o-ring. - Połączenie dużej siły nastawczej i silnej, pracującej w suchych warunkach sprężyny sprawia, że zawór taki nie zapieka się podczas nieużywania w miesiącach letnich. Oznacza to bezproblemowe użytkowanie mechanizmu w kolejnym sezonie grzewczym, bez konieczności kosztownych napraw i usuwania awarii - wyjaśnia Piotr Bachta, ekspert firmy IMI Hydronic Engineering.

 

http://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki2/instalacja_glowicy_termostatycznej_imi_hydronic_engineering_061015.jpg

 

 

Głowica termostatyczna? Sprawdź klasę!


Porządna głowica termostatyczna jest uzupełnieniem każdego dobrego zaworu. Podobnie jak sprzęty AGD i RTV posiadają swoje oznakowania, jak budynki - świadectwa charakterystyki energetycznej tak urządzenia te posiadają własny wskaźnik EEI, który jest przyznawany w opraciu o system oceny energetycznej TELL. Jest to skrót od słów thermostatic efficiency label co oznacza ogólną ocenę efektywności danego produktu. Certyfikacja obejmuje m.in. takie czynniki, jak wpływ temperatury czynnika na pracę armatury, czas zamykania, wpływ różnicy ciśnień oraz wartość histerezy, czyli odchyłki temperatury od wartości zadanej. Głowice mogą uzyskać klasy jakościowe - od A do F. Literą A oznaczony jest produkt najbardziej efektywny energetycznie. Warto także zwrócić uwagę na certyfikacje niezależnych instytucji kontrolujących jakość produktów oprócz wspomnianej już klasyfikacji TELL. Takie oznaczenia są szczególnie ważne, szczególnie teraz gdy wielu producentów przenosi swoje fabryki do państw azjatyckich w celu obniżenia kosztów produkcji. Jedną z takich instytucji kontrolujących jakość wielu urządzeń, w tym także elementów termostatyki jest ciesząca się zaufaniem niemiecka fundacja Stiftung Warentest. To właśnie 1/3 Niemców znanych z przywiązywania wagi do najmniejszych szczegółów dokonując wyboru kieruje się jej rekomendacjami. Na polskim rynku także możemy znaleźć produkty spełniające wyśrubowane niemieckie normy. Zawór termostatyczny IMI Heimeier z głowicą typu K, aż czterokrotnie otrzymywał najwyższą ocenę fundacji: „sehr gut”, czyli bardzo dobry. - To sprawdzony zestaw, który dba nie tylko o spokój instalatora i kieszeń klienta, ale też o optymalne zużycie energii w pomieszczeniu - tłumaczy Piotr Bachta.

 

http://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki2/glowica_termostatyczna_imi_hydronic_engineering_061015.jpg


Markowe rozwiązania o potwierdzonej jakości wykorzystywane jako elementy termostatyki w znaczny sposób ułatwią pracę instalatora. Wszystkie produkty, na których można polegać skutkują zadowolonym klientem i większą ilością zleceń. Dlatego też dobór solidnego zaworu i wysoce sprawnej głowicy, w połączeniu z doświadczeniem i wiedzą fachowca, pozwalają zrealizować dewizę: zamontuj i zapomnij.
 

Kontakt w sprawie produktów:

IMI Hydronic Engineering
tel. (32) 75 88 200
www: www.imi-hydronic.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Akcesoria do grzejników JAGA - funkcjonalna łazienka

Akcesoria do grzejników JAGA - funkcjonalna łazienka

Są stosunkowo niewielkie, ale odgrywają ważną rolę — akcesoria do grzejników.... ¬ więcej...

 
Oszczędź 20% kosztów ogrzewania dzięki systemowi SINUM lub zyskaj zwrot pieniędzy

Oszczędź 20% kosztów ogrzewania dzięki systemowi SINUM lub zyskaj zwrot pieniędzy

System do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym SINUM to nowe rozwiązanie, które... ¬ więcej...

 
Sterowanie ogrzewaniem wkracza do szkół, biur i urzędów

Sterowanie ogrzewaniem wkracza do szkół, biur i urzędów

Czy można skutecznie rozwiązać problem wysokich rachunków... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


regulus