gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła

aktualizacja: 04-10-2021, 10:49 – artykuł promocyjny


Nowoczesne instalacje grzewcze, które coraz częściej montujemy w naszych domach mają za zadanie podnieść standard energetyczny budynku, obniżyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery oraz stworzyć sprawny układ grzewczy. Budując dom możemy od razu przygotować go do montażu pompy ciepła. Jakie warunki musimy uwzględnić oraz o co i na jakim etapie budowy zadbać decydując się na pompę ciepła?

fot.: De Dietrich - pompa ciepła zamontowana w przestrzeni gospodarczej domu

 

Czy pompę ciepła należy uwzględnić na etapie budowy

 

Pompa ciepła może być wykorzystywana jako źródło ogrzewania domu lub c.w.u. Może też być samodzielną instalacją lub pracować w układzie hybrydowym, czyli współpracować z innym źródłem. Do tego istnieją 3 typy pomp - powietrzna, wodna i gruntowa. Wszystkie te czynniki warunkują zakres prac przygotowawczych oraz warunkują sposób przeprowadzania instalacji.
 

Sprawdź więcej informacji na temat >> Pompa ciepła

 

Jeśli w czasie budowy od razu zaplanujemy pompę ciepła możemy uniknąć później wielu przeróbek oraz maksymalnie wykorzystać cały potencjał tej nowoczesnej instalacji.

Czy pompę ciepła należy uwzględnić na etapie budowy

fot.: Mitsubishi

 

Dom z pompą ciepła - na co zwrócić uwagę

 

Dom, w którym ma funkcjonować pompa ciepła powinien spełniać standardy budownictwa energooszczędnego. Tylko w takiej sytuacji zasadność korzystania z instalacji ekologicznych jest całościowe i uzasadnione. W innych przypadkach również pompa ciepła będzie spełniać swoją funkcję, może jednak okazać się, że jest mniej wydajna i nie pracuje w zakresie podanym przez producenta.

fot.: Pompa ciepła HKS Lazar

 

Termoizolacja w domu z pompą ciepła

 

Termoizolacja budynku będzie warunkować sprawność pompy. W praktyce oznacza to, że nawet większy dom dobrze zaizolowany łatwiej nam ogrzać pompą ciepła niż ten mniejszy, ale o gorszych parametrach przewodzenia ciepła. To właśnie termoizolacyjność budynku decyduje również o kwestii doboru urządzenia, czyli jego mocy i wielkości, a to z kolei decyduje o kosztach całej instalacji. Im mniejsze straty ciepła, tym szybciej też zwraca się nam inwestycja w pompę ciepła. Można powiedzieć, że nakłady poniesione na ocieplenie domu mają realne przełożenie na oszczędnościach w domu wykorzystującym pompę ciepła do ogrzewania.

 

Wybór instalacji grzewczej niskotemperaturowej

 

Wybierając pompę ciepła jako instalację grzewczą w domu trzeba pamiętać, że jej specyfika pracy wiąże się z niską temperaturą wody grzewczej, dlatego w tradycyjnym układzie grzejnikowym nie ma ona racji bytu. Zdecydowanie dobrze zaś funkcjonuje w niskotemperaturowych układach płaszczyznowych. Dlatego decydując się na pompę ciepła w domu na etapie budowy łatwiej jest zaplanować podłogówkę niż ją tworzyć, gdy już w budynku funkcjonuje ogrzewanie grzejnikowe lub układ łączony.

fot.: Pipelife

Ogrzewanie domu wyłącznie pompą ciepła lub prawie wyłącznie wymaga od inwestora uwzględnienia systemów ogrzewania podłogowego w całym budynku oraz zadbania o dobrą termoizolację, która poprawi parametry pracy podłogówki. Dodatkowo w pomieszczeniach, w których powierzchnia podłogi jest niewielka, bo na przykład - jak w łazience zakrywają ją wanna i brodzik - lepiej wybrać inny typ ogrzewania płaszczyznowego (ścienne lub sufitowe).

Ogrzewanie ścienne czy podłogówka

fot.: Skalar Systems - ogrzewanie płaszczyznowe zapewnia równomierny rozkład temperatury otoczenia, ograniczenie ruchów powietrza unoszących kurz i alergeny oraz estetyczny wygląd pomieszczeń

W przypadku instalacja pompa ciepła - ogrzewanie podłogowe, która od początku jest uwzględniona w projekcie domu łatwiej wprowadzić rozwiązania mogące znacznie poprawić funkcjonalność grzewczą. W tym celu przeprowadza się modyfikację odstępu między rurami grzewczymi (zmniejszenie go) oraz zwiększenie średnicy rur. Najczęściej dochodzi też do podzielenia pętli na mniejsze lub tworzenia sekcji o znacznie większych rozmiarach.

Pompa ciepła i podłogówka - schemat instalacji

fot.: Buderus: System grzewczy z gruntową kompaktową pompą ciepła dla domu jednorodzinnego z ogrzewaniem podłogowym - schemat instalacji

 

Miejsce na pompę ciepła

 

W nowobudowanym domu, w którym ma działać pompa ciepła ważne jest także uwzględnienie przestrzeni gospodarczej, gdzie będzie stała jednostka wewnętrzna. Gabarytami oraz głośnością pracy można ją porównać do lodówki, dlatego nie powinno przysporzyć nam większego kłopotu ulokowanie jej w domu. Jeśli jesteśmy na etapie projektowania domu dobrze zaplanować miejsce jej montażu jak najwcześniej.

Pompa ciepła powietrze woda Dimplex LA 11TAS

fot.: Dimplex

 


Instalacja z pompą ciepła - przeczytaj również:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Pipelife, Buderus, HKS Lazar, Dimplex, Mitsubishi, De Dietrich, Skalar


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet