NTS Energy


Ogrzewanie hybrydowe - przegląd oferty rynkowej

artykuł promocyjny


Instalacja hybrydowa inaczej nazywana jest układem wielosystemowym, w którym wykorzystuje się kilka różnych źródeł ciepła. Najczęściej jest to połączenie konwencjonalnych metod ogrzewania z nowoczesnymi i ekologicznymi formami pozyskiwania energii z przyrody. Tego typu systemy najchętniej wybierane są do budynków modernizowanych i służą zarówno do przygotowania ciepłej wody użytkowej, jak też centralnego ogrzewania. Nie ma jednak żadnych przeszkód by tak ogrzewać również nowo powstające budynki, a nawet obiekty użyteczności publicznej.


System taki doskonale wpisuje się w strategię Unii Europejskiej dotyczącej ograniczenia emisji CO2 oraz rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii. Jak wiadomo w polityce krajów członkowski dominuje trend na ciągłe obniżanie zapotrzebowania energii oraz zwiększanie wykorzystania darmowej energii odnawialnej, a układ hybrydowy doskonale spełnia te kryteria, gdyż jest w pełni komfortowym i tanim w eksploatacji sposobem ogrzewania.

Hybrydowe ogrzewanie domu - schemat przykładowej instalacji Galmet

fot.: Hybrydowe ogrzewanie domu - schemat przykładowej instalacji Galmet


WAŻNE!

Za hybrydowy układ grzewczy można właściwie uznać każdą instalację działającą z wykorzystaniem różnych źródeł, np. kocioł gazowy i kominek z płaszczem wodnym. W praktyce jednak chodzi o systemy, które bazują na nowoczesnej automatyce odpowiedzialnej za analizę warunków eksploatacyjnych przekładających się na ich sprawność oraz koszty wytworzenia ciepła oraz wybór korzystniejszego rozwiązania. Wszystko po to by obniżyć całkowite koszty ogrzewania, głównie za sprawą zastępowania pracy źródeł ciepła o wysokich kosztach eksploatacji.

Ogrzewanie hybrydowe z 3 źródłami ciepła - schemat instalacji

fot.: Hewalex - schemat instalacji hybrydowego ogrzewania z kotłem gazowym (KG), pompą ciepła Split (PCCO) oraz instalacją solarną (SOL)Integrowanie wielu systemów w jeden układ to coraz powszechniejsza praktyka, która uwzględnia wiele aspektów, w tym koszty, automatykę działania, komfort użytkowania i wpływ naszej instalacji na środowisko. Rosnące ceny tradycyjnych paliw lub brak dostępności tańszych nośników energii cieplnej pomagają w wyborze tego wariantu.

Sterownik do instalacji hybrydowej

fot.: Salus - regulator pogodowy Multi-Mix do zintegrowanych systemów grzejnych

 

CIEKAWOSTKA!

Specyficznym układem połączonym może być również korzystanie ze źródeł ciepła pobierających prąd (w tym pompy ciepła), które będą zasilane przez instalację fotowoltaiczną produkującą darmową energię elektryczną na potrzeby gospodarstwa domowego.

Hybrydowe instalacje grzewcze z fotowoltaiką

fot.: Solsum - dom jednorodzinny wyposażony w pompę ciepła i ogniwa fotowoltaiczne pozwala obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie o 90% rocznie

 

Hybrydowe systemy grzewcze - więcej niż jedno źródło ciepła

 

Systemy hybrydowe dają możliwość łączenia różnych urządzeń, jak np. pompy ciepła, kotła grzewczego, kolektorów słonecznych. Ich integralność wiąże się ze współdziałaniem, które można osiągnąć wybierając odpowiedni moduł do sterowania. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że w danym momencie działa źródło, które jest bardziej opłacalne (wydajne). Tak elastyczne dopasowanie systemu grzewczego skutkuje pracą układu, w której uwzględnia się nawet ceny paliw oraz, co bardziej oczywiste, warunków atmosferycznych. I tak przykładowo latem hybryda z kolektorami słonecznymi będzie bazować głównie na tym źródle, ale gdy wydajność kolektorów spadnie automatycznie system przełączy się na kocioł (bez naszej ingerencji).


Zastosowanie takiej instalacji ma wiele zalet:

 • uniezależnienie od jednego dostawcy - większe bezpieczeństwo ciągłości wytwarzania energii (np. przy awarii, dużych różnicach w cenie danego nośnika)
 • dywersyfikację źródeł energii
 • mniejsze rachunki za ogrzewanie
 • kompleksowe zaopatrzenie domu w energię
 • redukcja emisji CO2 - system ekologiczny
 • wygodne użytkowanie z automatyczny systemem bezobsługowym
 • wysoka efektywność energetyczna układu - więcej możliwości i dodatkowo pozwala zaoszczędzić energię
 • duże łączne moce grzewcze przy oszczędności miejsca montażowego
 • ogrzewania spełniające wymagania stawiane budynkom przez UE

 

Skąd te korzyści? To proste. Jeśli wybierzemy pompę ciepła pracującą w systemie hybrydowym to z powodzeniem możemy zdecydować się na urządzenie o mniejszej mocy grzewczej, czyli tańsze. Dzięki temu inwestycja staje się dla nas atrakcyjniejsza. System grzewczy, w którym znajduje się co najmniej dwa źródła ciepła korzystające z różnych rodzajów paliw zazwyczaj odznacza się różną mocą grzewczą, np. pompa ciepła dostarczająca 80% ciepła i kocioł grzewczy dobrany tak by wytworzyć brakujące 20% energii.

W hybrydowych instalacjach grzewczych bardzo ważne jest także zapewnienie inteligentnego sterowania. Automatyka ta pozwoli na większe oszczędności.

 

Przeczytaj koniecznie >> Sterowniki do kotłów grzewczych - rodzaje, oferta producentów

 

Hybrydowe instalacje grzewcze - propozycje producentów

 

Hybrydowe ogrzewanie domu to system urządzeń wchodzących w skład tzw. OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii będących przykładem inwestycji podlegających dofinansowaniu z różnych programów. Kombinację urządzeń wchodzących w skład instalacji hybrydowej najlepiej rozważyć z doradcą danej marki, który pomoże z doborem urządzeń również pod kątem ich mocy i wielkości. W oszczędnym ogrzewaniu bardzo ważne jest indywidualne podejście do każdej instalacji.

 

 • Hybrydowy System Grzewczy Galmet - przykładowe urządzenia

Hybrydowy System Grzewczy - kolektory słoneczne Galmet    Hybrydowy System Grzewczy - pompa ciepła GalmetHybrydowy System Grzewczy - kocioł Galmet

Zestaw solarny Premium Standard dla 2-3 osób, gruntowa pompa ciepła Maxima 7 - 16 GT do c.o. i c.w.u., ekologiczny kocioł Genesis² KPP z podajnikiem na pellet

 

 • Hybrydowe urządzenia grzewcze Immergas

Magis Combo - system hybrydowy z pompą ciepła

Nowoczesny system hybrydowy Magis Combo na bazie kotła kondensacyjnego zintegrowane z modułem hydraulicznym powietrznej pompy ciepła typu Split

 

 • De Dietrich - zestawy hybrydowe: MCR3 PLUS Hybrid, Modulens Hybrid AGC, NeOvo Hybrid

Oszczędne i ekologiczne ogrzewanie z hybrydowym systemem grzewczym

Układy hybrydowe De Dietrich z pompą ciepła oraz kotłem gazowym lub olejowym dają duże możliwości i generują oszczędności w trakcie użytkowania

 

 • Technologia hybrydowa Daikin

Hybrydowa pompa ciepła z kotłem gazowym Daikin

Hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma w połączeniu z gazowym kotłem kondensacyjnym pozwala optymalizować efektywność energetyczną niezależnie od temperatur na zewnątrz

 

Pompa ciepła - przeczytaj także:

 


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Daikin, Hewalex, Immergas, Galmet, De Dietrich, Solsum, Salus


Zobacz także
Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła? Postaw na wsparcie techniczne!

Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła? Postaw na wsparcie techniczne!

Na etapie wyboru pompy ciepła przyszły nabywca bierze pod uwagę wiele czynników,... ¬ więcej...
 
Zacznij sezon grzewczy z Euroterm

Zacznij sezon grzewczy z Euroterm

Początek września to moment, który każdy instalator kotłów gazowych... ¬ więcej...
 
Nowoczesna centrala grzewcza do pompy ciepła KOSPEL

Nowoczesna centrala grzewcza do pompy ciepła KOSPEL

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników ceniących uniwersalność i kompaktowość... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook