
- NOWOŚĆ od PRO-VENT REKUPERATOR MISTRAL HOME
- Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji?
- Darmowa energia ciepła i chłodu z gruntowego wymiennika ciepła
- Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych
- Odświeżona wersja programu Czyste powietrze 2,0
- Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym
- Centrale rekuperacyjne PremAIR z modułem CF
-
Klimatyzatory AUX - przewaga konkurencyjna
- Jak dobrać wentylator łazienkowy?
- Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza

- Fotowoltaika i pompa ciepła
-
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
- Instalacja pompy ciepła - jak poprawić przepływ wody w instalacji c.o.
- Wycena pompy ciepła - bezpłatny kalkulator kosztów
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła - idealne do współpracy z grzejnikami
- Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań
- Porównanie pomp ciepła
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Dom ogrzewany pompą ciepła - zasada działania pompy ciepła

Wybieramy klimakonwektory
artykuł promocyjny
Klimakonwektor można zamontować w biurze, w salach wykładowych, ale i w mieszkaniu. Zimą ogrzewa powietrze w pomieszczeniu pełniąc rolę grzejnika, latem zaś chłodzi. Podstawowym zadaniem klimakonwektorów jest usprawnienie wentylacji w budynku, lokalu czy mieszkaniu oraz utrzymanie danej temperatury w pomieszczeniu.
fot.: NTS Energy - klimakonwektor fot.: Hewalex - klimakonwektor przypodłogowy
wodny BM450
Funkcje klimakonwektorów:
- grzanie
- grzanie
- chłodzenie
- chłodzenie.
Warunki cieplne panujące w pomieszczeniach są zmienne i zależne od wielu czynników, pogody za oknem, urządzeń, które wytwarzają ciepło, oświetlenie czy ilości osób z którymi przebywamy. By zapewnić sobie względnie stałe warunki, optymalną temperaturę powinniśmy pomyśleć o urządzeniu, które temperaturę we wnętrzu będzie regulować, chłodzić bądź ogrzewać. Takim urządzeniem jest klimakonwektor.
fot.: Alfaco - klimakonwektory BPS
Jego zadaniem jest jest utrzymanie danej temperatury w pomieszczeniu. Może pełnić rolę grzejnika, albo klimatyzatora. Wybierając klimakonwektor warto wiedzieć, jaki konkretnie typ tego urządzenia będzie nam pasował . Czy będzie to klimakonwektory grzewcze, grzewczo- chłodniczo, czy po prostu chłodnicze.
fot.: NTS Energy - budowa klimakonwektora
Jak działa klimakonwektor
Klimakonwektor w odróżnieniu od klasycznego klimatyzatora ma wodę jako podstawowy czynnik chłodniczy i grzewczy. Klimatyzatory wykorzystują do swego działania najczęściej szybko wrzący freon. Klimakonwektor działa na zasadzie wymiany ciepła z otoczeniem poprzez wentylatory, a powietrze schładza poprzez skraplanie wilgoci. Jest wyposażony w specjalny system odprowadzania skroplin. Jest to urządzenie wykonane z blachy pokrytej powłoką antykorozyjną. Jest ono wyposażone też w specjalne filtry jonizacyjne. Klimakonwektor filtruje powietrze w danym pomieszczeniu, gdzie jest zamontowany. Dostosowuje wykonywaną pracę do panujących warunków w danym pomieszczeniu, czyli albo ochładza powierzchnię albo też ją ociepla.
fot.: Iglotech - uniwersalny fot.: Iglotech - kasetonowy
klimakonwektor FX klimakonwektor serii K OG
(Acitonclima) (Airwell)
fot.: Klima-Therm - klimakonwektory Sabiana
Rodzaje klimakonwektorów:
- podłogowy,
- podsufitowy,
- kasetonowy
- ścienny.
Jednym z najczęściej używanych klimakonwektorów jest kasetonowy. Jest dużo mniejszy niż typowy klimakonwektor. Szczególnie przydatny, gdy chcemy go umieścić na suficie podwieszanym. Tego rodzaju urządzenie wyposażone jest między innymi w silnik elektryczny o trzech różnych prędkościach. Posiada ono także dwu lub czterorurowy wymiennik ciepła. Na ogół jest ono też wyposażone w różnego rodzaju filtry. Klimakonwektorr podłogowy sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie wymagane jest zachowanie określonych norm akustycznych, w sypialniach, salach widowiskowych, laboratoriach, aulach, dużych salach konferencyjnych.
fot.: Verano: CALIENTE - grzejnik konwektorowy stojący
fot.: Wienkra - klimakonwektory: kasetonowy i kanałowy CARRIER
Klimakonwektory wentylatorowe i indukcyjne
W zależności od konstrukcji występują klimakonwektory wentylatorowe oraz indukcyjne. Klimakonwektor wentylatorowy posiada wentylator, który poprzez filtr nawiewa powietrze na wymiennik ciepła. W pracy urządzenia te korzystają z zewnętrznego źródła ciepła – obieg wody grzewczej oraz zewnętrznego źródła zimna – obieg wody lodowej.
fot.: Klimakonwektor Centrum Klima
Wymiennik ciepła w zależności od potrzeb ogrzewa lub chłodzi przepływające przez niego powietrze, które następnie jest wywiewane do pomieszczenia. Zimą działa jako grzejnik, w lecie gdy przez wymiennik przepływa woda o temperaturze 7° - 12°C - działają jako klimatyzatory, chłodząc. W tym wypadku można indywidualnie regulować temperaturę.
Klimakonwektory indukcyjne nie mają wentylator. Powietrze napływa z centrali klimatyzacyjnej, i poprzez wykorzystanie zjawiska inżektora zasysa powietrze z pomieszczenia, po czym następuje wymieszanie obu strumieni, a powstały strumień przepływa przez wymiennik i w zależności od potrzeb jest ogrzany lub schłodzony i wydmuchany do pomieszczenia.
W zależności od tego jak klimakonwektor pobiera powietrze wyróżniamy klimakonwektory z jednym lub dwoma wymiennikami. Z jednym wymiennikiem to klimakonwektory dwururowe, które pracują zamiennie jako nagrzewnica lub chłodnica. Z dwoma wymiennikami to wymienniki czterorurowe, pracują równocześnie jako nagrzewnica i chłodnica.
Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja Zdjęcia: Alfaco, Verano, Centrum Klima, Iglotech, NTS Energy, Wienkra, Hewalex, Klima-Therm |

![]() | Nowa centrala oddymiania od D+H PolskaFirma D+H Polska, wprowadziła do swojej oferty nową centralę kompaktową CPS-B1-5-01-01... ¬ więcej... |
![]() | Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym, ochroną antysmogową i superchłonnymi filtrami powietrzaWentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperacją, jest dziś coraz... ¬ więcej... |
![]() | Jak głęboko montować gruntowy wymiennik ciepłaDzięki swojej prostocie i niedrogiej eksploatacji Gruntowy Wymiennik Ciepła... ¬ więcej... |


![]() LIQUID Technologies |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Neovent |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Östberg |
![]() Klimawent |
![]() Prodmax |