gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Gruntowa pompa ciepła - wymiennik poziomy czy pionowy

aktualizacja: 20-05-2022, 12:45 – artykuł promocyjny


Pompy ciepła to urządzenia grzewcze nowej generacji, które są bezpieczne, ekologiczne i nowoczesne. Wykorzystują tanią i odnawialną energię skumulowaną w środowisku naturlanym. Robią to bez ingerencji w przyrodę i czerpią z zasobów bez negatywnych skutków dla natury. Jeśli uwzględnimy różne rodzaje pomp ciepła to okaże się, że najbardziej ekonomiczne są te gruntowe. Korzystają z najgłębszych pokładów energii, która jest w najmniejszym stopniu podatna na warunki pogodowe. Jednak nawet w tym przypadku możemy wybrać wariant gruntowych kolektorów o przebiegu poziomym lub pionowym, które będą się różnić między sobą efektywnością procesu grzania.

 

fot.: Daikin Altherma - pionową sondę albo poziomy kolektor (4) umieszcza się w gruncie i przyłącza do jednostki pompy ciepła (1) wewnątrz domu ze zintegrowanym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej (2) oraz emiterów ciepła (3) w pomieszczeniach w całym domu (możliwość podłączenia układu ogrzewania podłogowego, grzejników oraz konwektorów pompy ciepła)

 

 

Sprawdź, wszystko, co musisz wiedzieć o >> pompie ciepła

 

Zatem pojawia się pytanie, w który wymiennik (dolne źródło) warto zainwestować i jaka jest różnica w kosztach wykonania jednego i drugiego rozwiązania.

Po pierwsze, zgodnie z prawami fizyki im niżej, tym temperatura ulega mniejszym wahaniom i wartość ta pozostaje stała w ciągu całego roku. Przyjmuje się, że grunt poniżej głębokości przemarzania ma w miarę stałą temperaturę, która zawsze jest wyższą od 0 st. C. Ale kolejne prawo fizyki mówi nam, że wraz z głębokością maleje też dopływ słońca a ziemia jest coraz mniej nagrzana. Przy czym ten stan należy uzupełnić o informację, że w tej strefie nie mamy do czynienia z wychładzaniem mrozem i zimnym wiatrem. Temperatura gruntu jest więc stała i stabilna, a w działaniu pompy ciepła praca na tych samych, stałych parametrach to podstawa ekonomicznego działania. Na głębokości poniżej 10 m temperatura utrzymuje się zawsze w granicach 10 st. C.

Montaż pompy ciepła - wymienniki gruntowe

fot.: Hewalex - rodzaj gruntu wpływa na wydajność dolnego źródła ciepła

Wymiennik powierzchniowy wykorzystuje w znacznym stopniu energię słońca i wód opadowych, gdyż rury przebiegają blisko powierzchni topograficznej. W związku z tym istotne jest nie tylko zapewnienie dużej przestrzeni, ale też odpowidnie zagospodarowanie działki. Przede wszystkim grunt nad kolektorami musi pozostać wolny od zabudowań. Co więcej pozostałe elementy muszą być tak zaplanowane by nie zacieniały całej instalacji. Najlepiej więc obszar ten pozostawić wolny o elementów zagospodarowania, co umożliwi regenerację poprzez nagrzewanie gruntu.

Zasada działania gruntowej pompy ciepła GSHP marki De Dietrich w różnych wariantach montażu:

1) w przypadku kolektorów poziomych, energia jest odzyskiwana z głębokości od 80 do 120 cm. W przewodach kolektora krąży płyn termiczny i przenosi energię do urządzenia.

2) kolektor pionowy znajduje się w odwiercie zlokalizowanym do 100 metrów głębokości

3) Przy poborze energii z wody gruntowej - odwiert o głębokości od 5 do 10 m lub studnia - pompa ciepła zapewnia stałą temperaturę ogrzewania mieszkania. Woda gruntowa nie jest zużywana, lecz zwracana do swojego naturalnego środowiska

 

Najważniejszym czynnikiem wyboru wymiennika jest wielkość działki i rodzaj gruntu

 

Przewaga jednego rozwiązania nad drugim wydaje się być oczywista, ale oba są praktywowane. Wszystko bowiem jest kwestią tego, jakim warunkom mamy sprostać. Każdy przypadek jest indywidualny i takiego też wymaga podejścia.

 

COP, czyli współczynnik, mówiący ile zostało wykorzystanego ciepła z ziemi, w stosunku do zużytej energii elektrycznej jest najwyższy (najbardziej korzystny dla inwestora), gdy rury wymiennika znajdują się w głębokich odwiertach. Przy kolektorach pionowych jest to zazwyczaj głębokość od 40 do 150 m, a ich wykonanie (wywiercenie) wiąże się ze sprowadzeniem specjalistycznych maszyn. To rozwiązanie jest droższe, ale ma rację bytu w przypadku małej działki. W przypadku montażu takiej instalacji na zamieszkałej i zagospodarowanej posesji nie dochodzi do rujnacji tego co już posiadamy, gdyż prace ziemne są mało inwazyjne, czego nie można powiedzieć o kolektorach poziomych. Obszar wokół kolektorów nie podlega wpływom atmosferycznym, zatem jego zagospodarowanie nie będzie problemem.

 

W instalacji z wymiennikiem poziomym rury przebiegają na znacznie większym obszarze i zdecydowanie płycej (do wykonania takiej instalacji wystarczy zwykła koparko-spycharka). Najczęściej jest to około 0,5 m poniżej poziomu przemarzania. Taka instalacja jest tańsza i łatwiejsza do wykonania, ale warunkiem koniecznym jest duża działaka i to z wolną przestrzenią (baz zabudowań i elementów architektury krajobrazu).

 

Kiedy lepiej sprawdzą się kolektory poziome?

 

Na takie rozwiązanie zdecydowanie lepiej zdecydować się jeśli posiadamy działkę o gruntach gliniastych i mocno nasączonychwodą powierzchniową. Na działkach z piaskami bardziej wydajne będą kolektory pionowe. Do tego dochodzi aspekt wspomnianej wielkości. Na obszarach podmiejskich, gdzie występuje bardzo duże rozdrobnienie działek właściwie nie mamy wyboru - pozostaje nam tylko sonda geotermalna. Ale już w obszarach wiejskich, gdzie jest więcej miejsca można rozważyć również drugi, tańszy we wykonaniu wariant.

 

Ostateczny wybór zawsze najlepiej podjąć po ocenie fachowca, który przy pomocy profesjonalnego sprzętu dokona pomiarów przewodności i pojemności cieplnej gruntu, co jest podstawą wskazania rozwiązania optymalnego dla danej lokalizacji.
ZOBACZ TAKŻE:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hewalex, Daikin,De Dietrich


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet