gorące tematy

tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas    logo igloo     

logotyp partner serwisu E.ON FotonHewalex

nVent     Galmet

SalusFerro  

EsbeRoth Polska

   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

polecamy

NTS Energy


Powietrzna pompa ciepła - SPLIT czy MONOBLOK

artykuł promocyjny


Pompy ciepła to najbardziej efektywne i ekologiczne rozwiązanie, jakie możemy wybrać do ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ta w wersji powietrznej niezależnie od pory roku czerpie energię słoneczną zgromadzoną w powietrzu atmosferycznym, która jest bezpłatna i dostępna w nieograniczonej ilości. Do tego jej montaż jest najmniej inwazyjny. Technologia produkcji coraz częściej pozwala osiągać wyniki efektywności na wysokim poziomie, porównywalnym nawet z odpowiednikiem pomp gruntowych.

Powietrza pompa ciepła - SPLIT czy MONOBLOK

fot.: De Dietrich - powietrzne pompy ciepła idealnie sprawdzą się przy modernizacji istniejących instalacji grzewczych, np. z klasycznym kotłem gazowym

Pompa ciepła MultiTherma

fot.: MultiTherma

 


WAŻNE!

COP - współczynnik mówiący ile zostało wykorzystanego ciepła z powietrza, wody lub ziemi, w stosunku do zużytej energii elektrycznej. Ten współczynnik pozwala miarodajnie porównać różne modele pomp ciepła.

Powietrza pompa ciepła - SPLIT czy MONOBLOK

fot.: Galmet - pompa ciepła Airmax2 pracująca w systemie powietrze – woda w klasie efektywności energetycznej do A++, COP: do 4,72 (A7W35)

 

Powietrze jako nośnik energii cieplnej

 

Powietrze to bardzo dobry nośnik ciepła, jednak podlega szybkim zmianom związanym z aktualnie panującymi warunkami atmosferycznymi. Nawet przy ujemnych temperaturach, powietrze zawiera ciepło, które można wykorzystać na cele grzewcze. Co więcej ta sama pompa ciepła może stanowić element chłodzący nasz dom, czyli zastąpić latem klimatyzator.

fot.: Iglotech - generalny dystrybutor pomp ciepła Neoheat

Pompy ciepła typu powietrze/woda ma przewagę nad jednostkami gruntowymi, ponieważ nie ma konieczności wykonywanie dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego. Z tego też powodu takie rozwiązanie sprawdzi się na małej działce.

Instalacja grzewcza z powietrzną pompą ciepła Bosch

fot.: Junkers - instalacja grzewcza z powietrzną pompą ciepła Bosch


Sposób działania powietrznej pompy ciepła

Powietrze oddaje energię do czynnika chłodniczego, który podgrzewany jest w sprężarce poprzez sprężanie. To on również odpowiada za transport tej energii do budynku. Medium robocze oddaje energię w formie ciepła do systemu grzewczego budynku (grzejniki, podłogówka). Schłodzony czynnik chłodniczy spływa do sprężarki, gdzie może ponownie przyjąć energię z powietrza. Cały proces wymaga dodatkowego zasialania - najczęściej jest to prąd.

fot.: Elektronika - dystrybutor pomp ciepła Mitsubishi

 

Powietrzna pompa ciepła - fakty i mity

 

 • Koszt budowy instalacji z powietrzną pompą ciepła jest tańszy od pozostałych rozwiązań tego typu - bez odwiertów
 • Czas zwrotu inwestycji to mniej więcej 4 lata
 • Oszczędzamy miejsce oraz obniżamy koszty budowy i wyposażenia, które należy przy konwencjonalnych źródłach ciepła zarezerwować na kotłownię - montowana jest na zewnątrz
 • Prostszy montaż to także mniejsze ryzyko błędów wykonawczych oraz awarii
 • Montaż powietrznej pompy nie wymaga ingerencji w działkę
 • Instalacja całoroczna, gdyż pompa powietrzna może pracować od -25oC do +45oC - przed wyborem danego urządzenia warto sprawdzić zalecenia producenta w tej kwestii - jednak przy mrozach spada efektywność energetyczna pompy (tzw. COP).
   

Okiem eksperta

NTS Zobacz koniecznie poradnik NTS Energy >> Fakty i mity o powietrznych pompach ciepła

 

Powietrzna pompa ciepła - fakty i mity

fot.: Pompy PCWU z oferty firmy Hewalex są przystosowane zarówno do pobierania powietrza wprost z pomieszczenia, jak i do niezależnego pobierania go z zewnątrz poprzez podłączenie rury wentylacyjnej do króćca powietrza

 

Odwieczny dylemat inwestora przy wyborze urządzenia – split czy monoblok

 

Pompa ciepła jako element grzewczy współpracuje z instalacja grzewczą naszego budynku oraz dostarcza ciepło dla zbiornika C.W.U. Należy więc pamiętać o odpowiednim zestrojeniu tych dwóch członów dla prawidłowej pracy oraz dla uzyskania jak najbardziej efektywnej i ekonomicznej pracy. Instalacja grzewcza powinna być wykonana w technologii niskotemperaturowego zapotrzebowania po stronie zasilania oraz zbiornik C.W.U przystosowany do pracy z pompą ciepła (odpowiedni wymiennik w zbiorniku C.W.U). Im niższy parametr temperatury zasilania naszej instalacji, tym większy współczynnik COP naszej pompy co również przekłada się na koszty jej eksploatacji.

Pompa ciepła typu splitPompa ciepła typu monoblok

fot.: LG - pompa ciepła typu split i monoblok

 

Obydwa modele maja swoje zalety, ale również wady.

 

SPLIT – Model pompy który dzieli się na dwa elementy. Pierwszym elementem jest jednostka zewnętrzna tzw. agregat. Jednostka zewnętrzna która w swojej budowie zawiera kluczowe elementy pracy pompy ciepła takie jak kompresor, wymiennik zewnętrzny (parownik), zawór dławiący, wentylator dzięki któremu odpowiednia masa powietrza przepływa przez wymiennik. Drugim elementem jest jednostka wewnętrzna która w swojej budowie zawiera wymiennik płytowy (skraplacz), pompę obiegową dla układu wodnego oraz przepływową grzałkę elektryczną. Grzałka która pełni rolę wspomagania układu poniżej punktu biwalentnego (obliczeniowa moc pompy względem zapotrzebowania na ciepło dla budynku przy ujemnej temperaturze zewnętrznej). Te dwa elementy wymagają od instalatora połączenia za sprawą instalacji chłodniczej. Instalator zatem musi mieć odpowiednie umiejętności oraz wiedzę do wykonania takiej instalacji. Pojawia się również kwestia kontroli szczelności układu, ponieważ instalacja nie jest w całości wykonana fabrycznie i nie może być traktowana jako hermetycznie zamknięta. Za to przemawia tutaj kwestia zakupu urządzenia która względem monobloku jest tańsza. Również kwestia zabezpieczenia przed zamarzaniem wody w wymienniku jest rozwiązana, ponieważ jednostka wewnętrzna z obiegiem wodnym przez wymiennik płytowy znajduje się w środku budynku.

 

MONOBLOK – Model który jest w swojej budowie zespolony w całości. Urządzenie jako jedność i jako jednostka zewnętrzna posiada wszystkie elementy w swojej konstrukcji w jednym. Nie wymaga dodatkowej instalacji chłodniczej. Jako zespolony element wykonany w całości w fabryce traktowany jest jako urządzenie hermetyczne, gdzie nie musimy urządzenia kontrolować pod względem okresowej kontroli szczelności. Urządzenie posiada króćce przyłączeniowe po stronie wodnej. Czyli montaż jest dużo prostszy oraz nie zajmuje nam miejsca w środku budynku jak za sprawą jednostki typu split. Niestety tutaj należy zatem pamiętać o kwestii zabezpieczenia przeciw zamarzaniu wody w wymienniku płytowym. Urządzenie samo w sobie takie zabezpieczenie posiada ale tylko kiedy ma zasilanie elektryczne. Należy zatem instalację wykonać odpowiednio dla tej jednostki, czyli nasze medium po stronie wodnej musi spełniać wymagania dla niskiej temperatury (glikol). Koszt urządzenia jest w stosunku do jednostki Split również wyższy.

Schemat pompa ciepła monoblokSchemat pompa ciepła split

fot.: LG - systemy ogrzewania z pompami ciepła typu monoblok i split

 

Urządzenia typu split oraz monoblok tak naprawdę maja taka sama specyfikę działania oraz osiągają porównywalne wydajności. Różni je natomiast cena oraz sposób montażu. Jedna jest tańsza ale wymaga dodatkowo połączenia instalacji chłodniczej. Druga nie wymaga montażu instalacji chłodniczej, ale jest droższa. Jedna wymaga zabezpieczenia przed zamarzaniem w przypadku braku energii elektrycznej, natomiast druga potrzebuje miejsca dla montażu w środku pomieszczenia. Wybór należy zatem do inwestora według aranżacji powierzchni oraz możliwości jakie daje nam montaż jednej lub drugiej jednostki.
 

Powietrzna pompa ciepła - wybór jednostki              Powietrzna pompa ciepła - wybór jednostki

fot.: Junkers - powietrzne pompy ciepła typu split Bosch Compress 3000 AWES oraz typu monoblok: Bosch Compress 7000i AW

 

W układach typu MONOBLOK cały układ chłodniczy wykonuje fabryka mamy zatem większą pewność szczelności. Urządzenia SPLIT o mocy powyżej 10 kW konieczne jest prowadzenie karty produktu, która obliguje nas do regularnych kontroli szczelności przez wykwalifikowanego pracownika. Nie trudno się też domyśleć, że urządzenia w technologii MONOBLOK są droższe, ale zapewniają nam jednak większy kmfort. Przede wszystkim są dobrze zaizolowane, a przez to działają ciszej, mają estetyczny wygląd. Po stronie MONOBLOKÓW stoi ich konstrukcja wydłużająca ich żywotność. Pompy ciepła typu SPLIT są łatwiejsze do wykonania, a to czyni je znacznie bardziej rozpowszechnionymi i tańszymi. Jeśli chodzi o wydajność obu technologii produkcji to nie ma tu wyraźnych różnic, jest ona zbliżona w obu przypadkach.

 

Powietrzna pompa ciepła - wybór jednostki

Pompy ciepła serii WPL od STIEBEL ELTRON można zainstalować na zewnątrz budynku nie prowadząc żadnych prac związanych z wykonaniem instalacji dolnego źródła:

 • inwerterowa, kompaktowa pompa ciepła powietrze/woda z funkcją chłodzenia aktywnego
 • do ogrzewania podłogowego i grzejnikowego oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej
 • Zakres temperaturowy: -20°C do +40°C
 • szczegóły >> link
   
Powietrzna pompa ciepła - wybór jednostki

Logatherm WLW196i AR to najwyższej klasy pompa ciepła powietrze-woda od Buderus:

 • niezwykle nowoczesny wygląd
 • składa się z modułu zewnętrznego oraz modułu wewnętrznego
 • moduły połączone są za pomocą przewodów instalacji wodnej
 • COP>4,0
 • funkcja grzania i chłodzenia zapewnia komfort cieplny latem i zimą
 • zapewnia dostarczanie ciepła do temperatury -20°C stopni na zewnątrz budynku
 • szczegóły >> link
   
Powietrzna pompa ciepła - wybór jednostki

Niskotemperaturowa pompa ciepła powietrze-woda Daikin Altherma:

 • w połączeniu z układem ogrzewania podłogowego lub grzejnikami niskotemperaturowymi - pobiera mniej energii do ogrzewania
 • nadają się do stosowania we wszystkich strefach klimatycznych przez cały rok
 • ogrzewa, chłodzi i zaopatruje dom w ciepłą wodę
 • szczegóły >> link
   

System S - pompa ciepła Dimplex typu split do ogrzewania, chłodzenia i c.w.u.
Do nowego oraz modernizowanego budownictwa.

 • 3 warianty wyposażenia: ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. lub zasobnikiem c.w.u. i zbiornikiem buforowym, a także z modułem hydrobox.
 • Temperatura zasilania do 65°C dostępna przez cały rok.
 • Klasa efektywności energetycznej A+++ (temp. zasilania: 35°C) oraz A++ (temp. zasilania: 55°C).
 • Sprężarka o regulowanej wydajności (inwerter).
 • Ekologiczny czynnik chłodniczy R32.
 • Automatyka z dotykowym panelem obsługowym i możliwością zdalnej obsługi za pomocą urządzeń mobilnych
 • szczegóły >> link
   
Iglotech - pompa ciepła NEOHEAT EKO 9

Iglotech - pompa ciepła NEOHEAT EKO Plus 9

 • zapewnia kompletne ogrzewanie domu i całoroczne podgrzewanie wody
 • 10.1 kW
 • wbudowana pompa obiegowa
 • wbudowany zawór trójdrogowy do rozdziału CWU i CO
 • sterowanie dwoma obiegami cieplnymi - np. ogrzewanie podłogowe i tradycyjne grzejnikowe
 • dotykowy panel sterujący w języku polskim
 • opcja trybu wakacyjnego
 • sterowanie Wi-Fi (opcja)
 • szczegóły > link
   
Refsystem - pompa ciepła Haier CO+CWU (R32)

Refsystem - pompa ciepła Haier CO+CWU (R32)

 • dostępne modele: 7,8/5,5 kW
                             11.0/11.5 kW
                             16,0/14,5 kW
 • monoblok - łatwość montażu
 • R 32 można je montować bez posiadania certyfikatu f-gazowego
 • urządzenie może pracować w trybie QUIET i TURBO, pozwalając na wydajne ogrzewanie dostosowane do potrzeb użytkowników
 • szczególy >> link
   
Pompy ciepła Gree Versati Pompy ciepła Gree Versati

Alfaco Polska - pompa ciepła Gree Versati

 • Zakres wydajności grzewczej zamyka się między 6,0 – 9,5 kW dla split oraz 7,5 – 10,0 kW dla monoblok.
 • Cechą charakterystyczną urządzeń Gree jest wysoka efektywność pracy i niezawodność.
 • Urządzenia są w stanie ogrzewać pomieszczenia przy temperaturach zewnętrznych nawet -25°
 • Klasa energetyczna dla grzania to A+++.
 • Objęte są one aż 5 letnią gwarancją.
 • szczegóły >> link

 

Zobacz koniecznie >> Pompy ciepła - przegląd oferty producentów

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: LG, MultiTherma, Galmet, Junkers, NTS Energy, Elektronika S.A, Neoheat, Haier, Alfaco Polska, Dimplex, De Dietrich, STIEBEL ELTRON, Daikin, Buderus, Hewalex, Mitsubishi


Zobacz także
Wymiana czynnika w pompie ciepła

Wymiana czynnika w pompie ciepła

Pompy ciepła zyskały sobie w ostatnim czasie niemałą popularność. Jedną z wielu... ¬ więcej...

 
Mój Prąd 5.0 i marka Daikin w ofercie E.ON Foton - oszczędzaj na rachunkach za energię z modelami pomp ciepła objętymi programem dofinansowania Mój Prąd 5.0
 
Z tymi pompami ciepła zaoszczędzisz nawet 20% energii

Z tymi pompami ciepła zaoszczędzisz nawet 20% energii

Właściciele nowych bądź modernizowanych domów, którzy chcą zastosować... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetFacebook