
- (R)ewolucja w elektrycznym ogrzewaniu pomieszczeń
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

- Dotacja Moje Ciepło - zmiany w 2023 roku
-
Mój prąd 5.0 - jak otrzymać dofinansowanie?
-
Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku
-
Magazyn energii - koszt, opłacalność
-
Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej
-
Ogrzewanie współpracujące z instalacją fotowoltaiczną
-
Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
-
Żywotność paneli fotowoltaicznych
-
Panele fotowoltaiczne - zestawienie oferty producentów


Powietrzna pompa ciepła - SPLIT czy MONOBLOK
artykuł promocyjny
Pompy ciepła to najbardziej efektywne i ekologiczne rozwiązanie, jakie możemy wybrać do ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ta w wersji powietrznej niezależnie od pory roku czerpie energię słoneczną zgromadzoną w powietrzu atmosferycznym, która jest bezpłatna i dostępna w nieograniczonej ilości. Do tego jej montaż jest najmniej inwazyjny. Technologia produkcji coraz częściej pozwala osiągać wyniki efektywności na wysokim poziomie, porównywalnym nawet z odpowiednikiem pomp gruntowych.
fot.: De Dietrich - powietrzne pompy ciepła idealnie sprawdzą się przy modernizacji istniejących instalacji grzewczych, np. z klasycznym kotłem gazowym
fot.: MultiTherma
WAŻNE!
COP - współczynnik mówiący ile zostało wykorzystanego ciepła z powietrza, wody lub ziemi, w stosunku do zużytej energii elektrycznej. Ten współczynnik pozwala miarodajnie porównać różne modele pomp ciepła.
fot.: Galmet - pompa ciepła Airmax2 pracująca w systemie powietrze – woda w klasie efektywności energetycznej do A++, COP: do 4,72 (A7W35)
Powietrze jako nośnik energii cieplnej
Powietrze to bardzo dobry nośnik ciepła, jednak podlega szybkim zmianom związanym z aktualnie panującymi warunkami atmosferycznymi. Nawet przy ujemnych temperaturach, powietrze zawiera ciepło, które można wykorzystać na cele grzewcze. Co więcej ta sama pompa ciepła może stanowić element chłodzący nasz dom, czyli zastąpić latem klimatyzator.
fot.: Iglotech - generalny dystrybutor pomp ciepła Neoheat
Pompy ciepła typu powietrze/woda ma przewagę nad jednostkami gruntowymi, ponieważ nie ma konieczności wykonywanie dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego. Z tego też powodu takie rozwiązanie sprawdzi się na małej działce.
fot.: Junkers - instalacja grzewcza z powietrzną pompą ciepła Bosch
Sposób działania powietrznej pompy ciepła
Powietrze oddaje energię do czynnika chłodniczego, który podgrzewany jest w sprężarce poprzez sprężanie. To on również odpowiada za transport tej energii do budynku. Medium robocze oddaje energię w formie ciepła do systemu grzewczego budynku (grzejniki, podłogówka). Schłodzony czynnik chłodniczy spływa do sprężarki, gdzie może ponownie przyjąć energię z powietrza. Cały proces wymaga dodatkowego zasialania - najczęściej jest to prąd.
fot.: Elektronika - dystrybutor pomp ciepła Mitsubishi
Powietrzna pompa ciepła - fakty i mity
- Koszt budowy instalacji z powietrzną pompą ciepła jest tańszy od pozostałych rozwiązań tego typu - bez odwiertów
- Czas zwrotu inwestycji to mniej więcej 4 lata
- Oszczędzamy miejsce oraz obniżamy koszty budowy i wyposażenia, które należy przy konwencjonalnych źródłach ciepła zarezerwować na kotłownię - montowana jest na zewnątrz
- Prostszy montaż to także mniejsze ryzyko błędów wykonawczych oraz awarii
- Montaż powietrznej pompy nie wymaga ingerencji w działkę
-
Instalacja całoroczna, gdyż pompa powietrzna może pracować od -25oC do +45oC - przed wyborem danego urządzenia warto sprawdzić zalecenia producenta w tej kwestii - jednak przy mrozach spada efektywność energetyczna pompy (tzw. COP).
Okiem eksperta |
|
![]() |
Zobacz koniecznie poradnik NTS Energy >> Fakty i mity o powietrznych pompach ciepła |
fot.: Pompy PCWU z oferty firmy Hewalex są przystosowane zarówno do pobierania powietrza wprost z pomieszczenia, jak i do niezależnego pobierania go z zewnątrz poprzez podłączenie rury wentylacyjnej do króćca powietrza
Odwieczny dylemat inwestora przy wyborze urządzenia – split czy monoblok
Pompa ciepła jako element grzewczy współpracuje z instalacja grzewczą naszego budynku oraz dostarcza ciepło dla zbiornika C.W.U. Należy więc pamiętać o odpowiednim zestrojeniu tych dwóch członów dla prawidłowej pracy oraz dla uzyskania jak najbardziej efektywnej i ekonomicznej pracy. Instalacja grzewcza powinna być wykonana w technologii niskotemperaturowego zapotrzebowania po stronie zasilania oraz zbiornik C.W.U przystosowany do pracy z pompą ciepła (odpowiedni wymiennik w zbiorniku C.W.U). Im niższy parametr temperatury zasilania naszej instalacji, tym większy współczynnik COP naszej pompy co również przekłada się na koszty jej eksploatacji.
fot.: LG - pompa ciepła typu split i monoblok
Obydwa modele maja swoje zalety, ale również wady.
SPLIT – Model pompy który dzieli się na dwa elementy. Pierwszym elementem jest jednostka zewnętrzna tzw. agregat. Jednostka zewnętrzna która w swojej budowie zawiera kluczowe elementy pracy pompy ciepła takie jak kompresor, wymiennik zewnętrzny (parownik), zawór dławiący, wentylator dzięki któremu odpowiednia masa powietrza przepływa przez wymiennik. Drugim elementem jest jednostka wewnętrzna która w swojej budowie zawiera wymiennik płytowy (skraplacz), pompę obiegową dla układu wodnego oraz przepływową grzałkę elektryczną. Grzałka która pełni rolę wspomagania układu poniżej punktu biwalentnego (obliczeniowa moc pompy względem zapotrzebowania na ciepło dla budynku przy ujemnej temperaturze zewnętrznej). Te dwa elementy wymagają od instalatora połączenia za sprawą instalacji chłodniczej. Instalator zatem musi mieć odpowiednie umiejętności oraz wiedzę do wykonania takiej instalacji. Pojawia się również kwestia kontroli szczelności układu, ponieważ instalacja nie jest w całości wykonana fabrycznie i nie może być traktowana jako hermetycznie zamknięta. Za to przemawia tutaj kwestia zakupu urządzenia która względem monobloku jest tańsza. Również kwestia zabezpieczenia przed zamarzaniem wody w wymienniku jest rozwiązana, ponieważ jednostka wewnętrzna z obiegiem wodnym przez wymiennik płytowy znajduje się w środku budynku.
MONOBLOK – Model który jest w swojej budowie zespolony w całości. Urządzenie jako jedność i jako jednostka zewnętrzna posiada wszystkie elementy w swojej konstrukcji w jednym. Nie wymaga dodatkowej instalacji chłodniczej. Jako zespolony element wykonany w całości w fabryce traktowany jest jako urządzenie hermetyczne, gdzie nie musimy urządzenia kontrolować pod względem okresowej kontroli szczelności. Urządzenie posiada króćce przyłączeniowe po stronie wodnej. Czyli montaż jest dużo prostszy oraz nie zajmuje nam miejsca w środku budynku jak za sprawą jednostki typu split. Niestety tutaj należy zatem pamiętać o kwestii zabezpieczenia przeciw zamarzaniu wody w wymienniku płytowym. Urządzenie samo w sobie takie zabezpieczenie posiada ale tylko kiedy ma zasilanie elektryczne. Należy zatem instalację wykonać odpowiednio dla tej jednostki, czyli nasze medium po stronie wodnej musi spełniać wymagania dla niskiej temperatury (glikol). Koszt urządzenia jest w stosunku do jednostki Split również wyższy.
fot.: LG - systemy ogrzewania z pompami ciepła typu monoblok i split
Urządzenia typu split oraz monoblok tak naprawdę maja taka sama specyfikę działania oraz osiągają porównywalne wydajności. Różni je natomiast cena oraz sposób montażu. Jedna jest tańsza ale wymaga dodatkowo połączenia instalacji chłodniczej. Druga nie wymaga montażu instalacji chłodniczej, ale jest droższa. Jedna wymaga zabezpieczenia przed zamarzaniem w przypadku braku energii elektrycznej, natomiast druga potrzebuje miejsca dla montażu w środku pomieszczenia. Wybór należy zatem do inwestora według aranżacji powierzchni oraz możliwości jakie daje nam montaż jednej lub drugiej jednostki.
fot.: Junkers - powietrzne pompy ciepła typu split Bosch Compress 3000 AWES oraz typu monoblok: Bosch Compress 7000i AW
W układach typu MONOBLOK cały układ chłodniczy wykonuje fabryka mamy zatem większą pewność szczelności. Urządzenia SPLIT o mocy powyżej 10 kW konieczne jest prowadzenie karty produktu, która obliguje nas do regularnych kontroli szczelności przez wykwalifikowanego pracownika. Nie trudno się też domyśleć, że urządzenia w technologii MONOBLOK są droższe, ale zapewniają nam jednak większy kmfort. Przede wszystkim są dobrze zaizolowane, a przez to działają ciszej, mają estetyczny wygląd. Po stronie MONOBLOKÓW stoi ich konstrukcja wydłużająca ich żywotność. Pompy ciepła typu SPLIT są łatwiejsze do wykonania, a to czyni je znacznie bardziej rozpowszechnionymi i tańszymi. Jeśli chodzi o wydajność obu technologii produkcji to nie ma tu wyraźnych różnic, jest ona zbliżona w obu przypadkach.
![]() |
Pompy ciepła serii WPL od STIEBEL ELTRON można zainstalować na zewnątrz budynku nie prowadząc żadnych prac związanych z wykonaniem instalacji dolnego źródła:
|
![]() |
Logatherm WLW196i AR to najwyższej klasy pompa ciepła powietrze-woda od Buderus:
|
![]() |
Niskotemperaturowa pompa ciepła powietrze-woda Daikin Altherma:
|
![]() |
System S - pompa ciepła Dimplex typu split do ogrzewania, chłodzenia i c.w.u.
|
![]() |
Iglotech - pompa ciepła NEOHEAT EKO Plus 9
|
![]() |
Refsystem - pompa ciepła Haier CO+CWU (R32)
|
![]() ![]() |
Alfaco Polska - pompa ciepła Gree Versati
|
Zobacz koniecznie >> Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: LG, MultiTherma, Galmet, Junkers, NTS Energy, Elektronika S.A, Neoheat, Haier, Alfaco Polska, Dimplex, De Dietrich, STIEBEL ELTRON, Daikin, Buderus, Hewalex, Mitsubishi |

![]() | Wymiana czynnika w pompie ciepłaPompy ciepła zyskały sobie w ostatnim czasie niemałą popularność. Jedną z wielu... ¬ więcej... |
![]() | Mój Prąd 5.0 i marka Daikin w ofercie E.ON Foton - oszczędzaj na rachunkach za energię z modelami pomp ciepła objętymi programem dofinansowania Mój Prąd 5.022.04 to data szczególna, w tym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi,... ¬ więcej... |
![]() | Z tymi pompami ciepła zaoszczędzisz nawet 20% energiiWłaściciele nowych bądź modernizowanych domów, którzy chcą zastosować... ¬ więcej... |

![]() KAISAI EUROPE |
![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |