zwiń

systemy grzewcze pompy ciepła

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

NTS Energy


Pompa ciepła

aktualizacja: 04-10-2021, 09:28 – artykuł promocyjny


Budując dom jedną z podstawowych instalacji jest ta grzewcza. Jej wybór wcale nie jest taki oczywisty. Okazuje się, że mało stabilny rynek surowcowy, wzrastające wymogi dotyczące standardów energetycznych budynku oraz wszechobecna pogoń za ekologią zaczęły dyktować warunki, którym musimy sprostać. Instalacja grzewcza stanowi też jedną z najdroższych w utrzymaniu. Stąd też potrzeba wyboru rozwiązań alternatywnych. Takim źródłem jest właśnie pompa ciepła.

 

Dlaczego "pompa" i dlaczego "ciepła"

Urządzenie to nazywa się pompą ponieważ „przepompowuje” ciepło ze źródła dolnego (grunt, woda, powietrze) do źródła górnego, czyli odbiornika (do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody). W urządzeniu zachodzi przemiana termodynamiczna - stąd określenie "ciepła". Działanie pompy ciepła można porównać do pracy lodówki lub klimatyzatora. Ważną kwestią jest fakt, że pompa nie wytwarza ciepła tylko je przekazuje z dolnego do górnego źródła.

Bezobsługowy system ogrzewania z pompą ciepła

fot.: Lumo - pompy ciepłą mogą być wykorzystywane zarówno do prywatnych inwestycji (domy jednorodzinne), jak też w budownictwie wielorodzinnym czy komercyjnym


Sprawdź: Bezpłatne ciepło z wnętrza ZiemiRodzaje pomp ciepła

 

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru pompy ciepła jest decyzja o źródle, z którego pompa będzie pozyskiwać ciepło. Na to w znacznej mierze wpływa wielkość i położenie działki oraz naszych możliwości finansowych. Wyróżnia się pomy ciepła powietrzne, gruntowe i wodne:
 

 • Najłatwiejsza w instalacji (najmniej inwazyjna) oraz najtańsza jest powietrzna pompa ciepła. Ale jak to często bywa - to co sprawia najmniej kłopotów ma też sporo wad. W przypadku tego typu pompy największym problemem jest spadek efektywności przy niskich temperaturach, czyli de facto wtedy, gdy mamy największe zapotrzebowanie na ciepło. Co prawda nasz klimat zmienia się i w Polsce mamy coraz wyższe średnie roczne temperatury powietrza, jest też coraz mniej mroźnych dni w skali roku, a do tego technologia produkcji tych urządzeń poszła na tyle do przodu, że zaczynają sobie radzić również w okresie zimowym. Trzeba zwrócić jednak uwagę na fakt, że im niższa temperatura powietrza, tym pompa zużywa więcej energii elektrycznej. Przy ekstremalnych warunkach atmosferycznych może dojść do sytuacji, że pompa przestanie pracować, a zacznie działać grzałka elektryczna, która standardowo jest w nią wbudowana. Sprawdź również >> Powietrza pompa ciepła - SPLIT czy MONOBLOK


powietrzna pompa ciepła - schemat instalacji
powietrzna pompa ciepła - schemat instalacji

fot.: Stiebel Eltron

 

 • Kolejny typ pompy ciepła to ta wykorzystująca ciepło zgromadzone w wodzie gruntowej. Do jej działania potrzebujemy dwóch studni głębinowych: czerpnej i zrzutowej. Woda ma stosunkowo wysoką temperaturę przez cały rok, równieżą w zimie, a więc jest efektywnym dolnym źródłem. Tego typu rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w przypadku działki z dostępem do stawu lub innego zbiornika wodnego. Jeśli chodzi o wady wodnych pomp ciepła to trzeba pamiętać o filtracji wody, a i tak często wymagana jest wymiana elementów transportujących czynnik. Najlepiej sprawdzi się więc w obiektach o bardzo dużym zapotrzebowaniu na ciepło.

Jaką pompę ciepła wybrać

fot.: Wolf

 • Jednym z najczęściej wykorzystywanych dolnych źródeł jest grunt. Gruntowe pompy ciepła mają najwyższą efektywność również bez względu na porę roku, gdyż grunt jest stabilnym nośnikiem ciepła. Na głębokości około 1,5 m temperatura ta wynosi od 0 do 8°C. Decydując się na gruntowe pompy ciepła musimy podjąć ważną decyzję - wymiennik poziomy czy pionowy. Jej wadą jest najdroższa instalacja, gdyż wymagane są prace ziemne wyspecjalizowanym sprzętem.  Nakład ma szansę się dość szybko zwrócić, co również przemawia na korzyść tych pomp.

Bosch Compress 3000 AWS          pompa ciepła Bosch Compress 6000 LW

fot.: Pompa ciepła powietrzna Bosch Compress 3000 AWS i gruntowa Bosch Compress 6000 LW • Kolejny typ pomp ciepła to urządzenia rewersyjne. Ich zadaniem jest realizacja jednocześnie funkcji ogrzewania i aktywnego chłodzenia. Zasada działania systemu jest stosunkowo prosta, gdyż każda pompa ciepła pracuje jak agregat, wystarczy zatem odwrócić proces, by urządzenie mogło również chłodzić. Takie pompy muszą posiadać dodatkowy wymiennik ciepła umożliwiający wykorzystanie ciepła odpadowego w trybie chłodzenia.

Dimplex - Rewersyjne pompy ciepła

fot.: Dimplex - schemat instalacji z rewersyjną pompą ciepła

 

fot.: Metalbet - rewersyjna pompa ciepła typu split WKF Neo Compact MetalbetCIEKAWOSTKA!

Generalnie pompa ciepła wykorzystuje do swojej pracy energię elektryczną, ale spotykane są także inne rozwiązania, jak np. gazowe pompy ciepła (z silnikiem spalinowym na gaz ziemny) bądź też absorpcyjne pompy ciepła (z bezpośrednim odparowaniem czynnika).

 

Alternatywne źródło ciepła - bez smogu, bezobsługowe

 

Pompa ciepła ma za zadanie przede wszystkim zminimalizować koszty utrzymania domu. Skąd ta oszczędność? Okazuje się, że pompa ciepła, choć zasilana energią elektryczną (najdroższy sposób ogrzewania konwencjonalnego) w perspektywie lat daje nam oszczędności. Pompy ciepła uważa się za najbardziej efektywny i ekologiczny sposób ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. System bazujący na energii słonecznej zgromadzonej w gruncie, wodach gruntowych, czy powietrzu atmosferycznym jest niezależny od pory roku (wbrew obiegowej opinii). Ta energia jest bezpłatna i nieograniczona, co przekłada się na nasz komfort również ten finansowy.

Pompa ciepła - nowoczesne budownictwo, nowoczesne ogrzewania z gruntową pompą ciepła Maxima

fot.: Galmet - decyzję o pompie ciepła warto podjąć jak najwcześniej, aby zaoszczędzić jak najwięcej

Sprawdź: Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła

 

Pompa ciepła chroni środowisko naturalne

 

Zapotrzebowanie na paliwa kopalne wykazuje ciągłą tendencję wzrostową, a zasoby wciąż się kurczą. W perspektywie czasu ich cena z pewnością będzie rosnąć a dodatkowo możemy spodziewać się również kolejnych opłat związanych z ich wpływem na atmosferę.

Pompy ciepła typu powietrze-woda

fot.: Immergas - pompa ciepła jest w stanie zapewnić 100% zapotrzebowania energetycznego budynku w ciągu roku

Spalanie paliw kopalnych to proces związany z emisją zanieczyszczeń do atmosfery. W zależności od paliwa zmienia się ilość i jakość spalin, którymi później oddychamy. A są to związaki bardzo szkodliwe, zarówno dla zdrowia człowieka, jak też dla środowiska. Należą do nich m.in. dwutlenek siarki, tlenki azotu, sadze oraz inne szkodliwe substancje. To właśnie te składniki powodują efekt cieplarniany odpowiedzialny w pewnym stopniu za globalne zmiany klimatu. Ciepło wykorzystywane przez pompę ciepła jest w 70% neutralne dla środowiska. Pozostała część pochodzi z energii elektrycznej, która również uchodzi za jedną z bardziej ekologicznych.

Pompa ciepła - wpływa na środowisko naturalne

fot.: De Dietrich - ogrzewanie pompą ciepła może zmniejszyć emisję CO2 nawet o 25 %

 

Pompa ciepła - analiza kosztów

 

Pompy ciepła zapewniają niższe koszty eksploatacji w porównaniu z pozostałymi źródłami konwencjonalnymi. Uzyskana energia jest czysta i ekologiczna. Pompy ciepła wypadają także bezkonkurencyjnie jeśli chodzi o awaryjność. Są to urządzenia niezawodne i wymagające małych nakładów konserwacyjnych, czyli też niższych kosztów jeśli chodzi o eksploatację.

Koszty inwestycyjne często wydają się barierą. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę wiele czynników, nie tylko sam zakup urządzenia. Inwestując w pompę ciepła możemy zrezygnować z komina spalinowego, przyłącza gazowego lub zbiorników oleju opałowego. W wielu przypadkach nasz budżet zostanie odciążony również od kosztów związanych z opłatami stałymi, np. za gaz.

fot.: Klima-therm - Pompa ciepła powietrze-woda Fujitsu serii Comfort R32 do energooszczędnych domów jednorodzinnych i małych biur

 

Zakup pompy ciepła - dofinansowanie

 

Pompa ciepła jako urządzenie ekologiczne często stanowi ważny element modernizacji i dostosowania systemu grzewczego do wymogów jakie stawia się w obliczu zagrożeń związanych z nadmiernym obciążeniem atmosfery spalinami. Daje to podstawę do wprowadzenie wsparcia finansowego dla osób zainteresowanych takimi działaniami. Sprawdź o programie dopłat w naszym kraju w artykule >> Pompy ciepła z dopłatami

 

Ile prądu zużywa pompa ciepła

 

Decydując się na pompę ciepła trzeba mieć świadomość, że darmowa energia pobierana z otoczenia potrzebuje czynnika, który ją przetransportuje. Wykorzystuje się tu najczęściej prąd, za który trzeba zapłacić zgodnie z obowiązującą taryfą. Posiadacze pompy ciepła moga rozważyć opcję korzystania z taryfy nocnej, gdy stawka za 1 kWh jest niższa. Ostateczany koszt wynika z kilku czynników - wielkości domu i instalacji, ceny za prąd oraz sprawności urządzenia, bo nigdy nie ma dwóch identycznych instalacji. Przyjmując, że standardowy dom jednorodzinny w naszym kraju ma średnio 150 m2 to przy 4 osobowej rodzinie możemy oszacować, że koszt przygotowania c.w.u. przez pompę ciepła wynisie w granicach 50 PLN, a za ogrzewanie trzeba będzie zapłacić około 180 PLN. Trzeba przy tym pamiętać, że przykładowo eksploatacja kotła gazowego w podobnych warunkach będzie nawet 4 razy droższa od eksploatacji pompy ciepła. 

 

Ogrzewanie domu za pomocą pompy - tryby pracy

 

 • Monowalentny - pompa ciepła jako jedyne źródło ciepła w budynku. Ten tryb pracy jest odpowiedni dla wszystkich niskotemperaturowych systemów grzewczych o maksymalnej temperaturze zasilania 55°C.
 • Monoenergetyczny - praca pompy ciepła jest wspomagana przez dodatkową grzałkę elektryczną, zalecany do pomp ciepła powietrze-woda, które w czasie największych mrozów często wymagają wspomagania.
 • Biwalentny alternatywny - pompa ciepła dostarcza całkowite ciepło grzewcze do określonej ustawionej temperatury zewnętrznej (np. 0°C). Gdy temperatura spadnie poniżej tej wartości, pompa ciepła wyłączy się, a ogrzewanie zostanie zapewnione przez drugie źródło ciepła.
 • Biwalentny równoległy - ciepło jest wytwarzane przez samą pompę ciepła do określonej temperatury zewnętrznej. Przy niższych temperaturach włącza się również drugie źródło ciepła. Jeżeli temperatura zewnętrzna spadnie poniżej drugiej wartości granicznej, pompa ciepła zostanie wyłączona, a drugie źródło ciepła zapewni pełne źródło ciepła. W przeciwieństwie do biwalentnej pracy alternatywnej udział pompy ciepła w rocznej produkcji jest znacznie wyższy.

 

Nowoczesne ogrzewanie z pompą ciepła - komfort i  bezpieczeństwo ogrzewania

 

Cicha i automatyczna praca pompy ciepła to komfort, na który warto zwrócić uwagę. System grzewczy, którego nie trzeba kontrolować, regulować, a nawet konserwować. Dom z pompą ciepła nie ma kotłowni, nie potrzebuje składu paliwa (drewna, oleju, gazu). Montaż pompy ciepła to także rozwiązanie pozwalające realnie zwiększyć metraż przestrzeni w domu, bo system oparty tylko na tym urządzeniu powoduje, że nie potrzebujemy komina ani żadnego miejsca do magazynowania energii.

fot.: Pompa ciepła HKS Lazar

Pompa ciepła to także bardzo bezpieczny system grzewczy w domu. Brak płonienia to brak zagrożenia pożarem. Nie ma również ryzyka ulatniania się gazu, czy wycieku oleju.
 

Pompy ciepła to rozwiązanie idealne budynków wykonanych w technologii pasywnej, spełniających standardy budownictwa ekologicznego. Doskonale sprawdzają się przy modernizacji proekologicznej. Najlepszy duet tworzą z niskotemperaturowym systemem ogrzewania, takim jak ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, ścienne, sufitowe). A jak wiadomo tego typu sposób oddawania ciepła do pomieszczeń uchodzi za najbardziej komfortowy dla człowieka.
 

Pompy ciepła to również urządzenia wielofunkcyjne. Przede wszystkim ogrzewają - wodę i pomieszczenia ale też mogą chłodzić latem. Modele, które grzeją i chłodzą w jednym systemie to przyszłość tego sektora.


Pompy ciepła to także idealne rozwiązanie jeśli chodzi o modernizację budynku pod względem energetycznym. Są one standardem w nowym budownictwie, ale kwestia wymiany starego systemu ogrzewania na ten z efektywną instalacją opartą na odnawialnym źródle jest równie ważna. W takim przypadku sprawdzą się rozwiązania, które można podłączyć do istniejącej sieci, np. grzejników. 

Modernizacyjna pompa ciepła Mitsubishi

fot.: Mitsubishi - pompa ciepła Ecodan z opatentowaną technologią inwerterową Zubadan pozwalająca na efektywne udostępnianie wyższych temperatur zasilania, np. dla istniejących grzejników

 

Ile miejsca zajmuje pompa ciepła

 

Obecnie pompy ciepła to zaawansowane urządzenia działające jak węzeł cieplny, czyli w jednej zabudowie mieszczą się wszystkie podzespoły. Całość zajmuje niewiele miejsca - często jest to nie więcej niż 1m2, a do tego są one tak zaprojektowane, że ich praca nie zakłóca normalnego funkcjonowania, w związku z tym nie potrzebują oddzielnego pomieszczenia i mogą stać w dowolnym miejscu.
 

Sprawdź też >> Gdzie umieścić pompę ciepła


 

Pompa ciepła w układzie hybrydowym

 

Choć pompa ciepła to urządzenie, które może samodzielnie ogrzać dom to najczęściej wybierany wariant łączy różne źródła w jednej instalacji. Taki układ dominuje głównie w domach modernizowanych. Współpraca z konwencjonalnym źródłem ciepła to gwarancja niezależności oraz inwestycja w nowoczesne i ekologiczne budownictwo. Zobacz też inne rozwiązania >> Ogrzewanie hybrydowe - przegląd oferty rynkowej

Hybrydowe ogrzewanie domu z pompą ciepła

fot.: Immergas - hybrydowe ogrzewanie domu z pompą ciepła Magis Combo

Ciekawym zestawieniem jest także połączenie pompy ciepła z wentylacją. W takim układzie dochodzi do odzysku ciepła z wentylacji i powtórne wykorzystanie go do produkcji ciepłej wody użytkowej czy nawet ogrzewania przy współpracy ze specjalną pompą ciepła określaną jako wentylacyjną. 

Ogrzewanie, chłodzenie i wentylacja w jednej instalacji

fot.: Stiebel Eltron - pompa ciepła z funkcją wentylacji
Do współpracy z instalacją na bazie pompy ciepła idealnie pasują także klimakonwektory. Są to niewielkie urządzenia przypominające grzejnik, które realizują funkcję chłodzenia i grzania. Wymuszenie przepływu powietrza przez wentylator zapewnia wysoki poziom komfortu cieplnego. Występują w wersji podsufitowej oraz przypodłogowej. Konwektory wentylatorowe zapewniają korzystne warunki pracy dla pompy ciepła ze względu na wysoką efektywność energetyczną pozwalającą obniżyć temperaturę wody w trybie grzewczym.

Hewalex - klimakonwektory do współpracy z pompą ciepła, czyli grzania i chłodzenie w jednym

fot.: Hewalex

 

Praca pompy ciepła - wyposażenie dodatkowe

 

 • Sterowniki

Sterowanie instalacją pozwala na maksymalne dopasowanie możliwości danego urządzenia do naszych potrzeb. Wykorzystanie aparatury sterującej daje również największe oszczędności, dlatego trudno wyobrazić sobie nowoczesne instalacje bez automatyki. Zobacz >> więcej

Sterownik do pompy ciepłaSterowniki do pompy ciepła

fot.: TECH Sterowniki

 

 • Zbiorniki buforowe

Wykorzystując pompę ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej konieczne jest zapewnienie także odpowiedniego zbiornika na wodę. Można też wybrać wariant pompy ciepła ze zintegrowanym zbiornikiem c.w.u.

Zasobnik na c.w.u. do pompy ciepła

fot.: Hewalex - Zasobnik buforowy ZBCO 80

 

Sprawdź >> Zasobniki c.w.u. do pompy ciepła - przegląd

 

 

Montaż pompy ciepła - co trzeba wiedzieć

 

 • CO TO JEST POMPA CIEPŁA


Pompa ciepła jest urządzeniem wykorzystywanym w technice grzewczej do zmiany naturalnego kierunku przepływu ciepła pod wpływem dostarczanej z zewnątrz energii. Ta maszyna cieplna wymusza napływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do tego z wyższą. Mają szerokie zastosowanie, ale ostatnio renesans przeżywają pompy ciepła, które pobierają ciepło z otoczenia i wykorzystują go do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej.

 

Rodzaje pomp ciepła  Pompa ciepła WPW woda-woda - rodzaje pomp ciepła

fot.: Wyróżnia się 3 rodzaje pomp ciepła: gruntowe (NTS Energy), powietrzne i wodne (Stiebel Eltron)

Fenomen tych urządzeń spowodował, że coraz częściej możemy korzystać z tanich i ekologicznych źródeł ciepła. Jest to szczególnie ważne w okresie tzw. kryzysu energetycznego, w czasie którego świat zaczął poszukiwania naturalnych i mniej inwazyjnych oraz co bardzo ważne niewyczerpalnych źrodeł energii. Jak każda technologia, tak i pompy ciepła, z początku były drogą inwestycją. Z czasem wzrosła konkurencja a produkt upowszechnił się. Dziś jest szansa na to by stał się standardem nowobudowanych domów oraz tych modernizowanych, w których właściciele chcą podnieść standard energetyczny budynku.    

Zasada działania pompy ciepła

fot.: SAS: pompa ciepła bez względu na sposób funkcjonowania zapewnia stały niski koszt eksploatacji w stosunku do ciągle rosnących cen innych źródeł ciepłaPrzeczytaj więcej: Standardy energetyczne budynków

 

 • CO TO JEST COP

COP jest to współczynnik tzw. chwilowej efektywności. Dla urządzeń, gdzie COP określony jest jako 5 mamy zależność, że na każdy 1 kW zużywanej energii elektrycznej przypada 5 kW wytwarzanego łącznie ciepła. Pompa ciepła wykorzystuje więc 1 kW energii elektrycznej i 4 kW ciepła z otoczenia, aby wytworzyć w sumie 5 kW ciepła.
 

 • JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA


Mechanizmy działania pomp ciepła pozwalają na wykorzystanie bezpłatnej energii zgromadzonej w ziemi, powietrzu i wodzie. Z racji niskiej temperatury źródła te nie mogą być pozyskiwane bezpośrednio. Potrzebują przekaźnika, którym jest właśnie pompa ciepła. Pompa ciepła jest wygodna - nie wymaga obsługi jak tradycyjne piece. Jest czystym źródłem energii, gdyż w czasie jej pracy nie powstaje dym, czad ani żadne inne formy uboczne typu popiół. Atrakcyjność takiego systemu grzewczego podnoszą programy wspierające mikroinstalacje w prywatnych gospodarstwach, które są rządowe i zapewniają dofinansowanie.
 

Sprawdź koniecznie: Program Prosument - wykorzystaj darmowe ciepło

Buderus - pompa ciepła podłączona do domowego systermu grzewczego

fot.: Buderus - pompa ciepła podłączona do domowego systermu grzewczego

Korzystając z dofinansowania eliminujemy największą wadę pomp ciepła stosowanych w domach, czyli względnie wysoki koszt zakupu urządzenia. Dla niektórych osób kłopotliwe może być również wykonanie profesjonalych prac ziemnych przy modelach gruntowych, które wykazują największą stabilność energetyczną. Powietrzne pompy ciepła sa mniej inwazyjne ale za to ich efektywność najbardziej zmienna.
 

Przeczytaj więcej: Inwestycje w oszczędność

Pompy ciepła powietrze-woda AUDAX - korzyści z pompy ciepła

fot.: Immergas - pompy ciepła powietrze-woda AUDAX zostały wyposażone w pompę obiegową i wymiennikowy płyn, które ułatwiają ich instalację i późniejsze użytkowanie. Pompę ciepła można wykorzystać w systemie grzewczym opartym na ogrzewaniu podłogowym oraz tradycyjnym z grzejnikami i zbiornikiem buforowym, ale także z systemem chłodzącym w lecie współpracującym z klimakonwektorem. Pozwala to na efektywne wykorzystanie, komfort użytkowania i redukcję dotychczasowych kosztów


 • POMPA CIEPŁA W DOMU JEDNORODZINNYM

Pompy ciepła nie zajmuje więcej miejsca niż przeciętny piec, nie wymagają oddzielnych pomieszczeń (np. kotłowni) i mogą być umieszczona nawet w pomieszczeniach dziennego przebywania ludzi. Trzeba się jednak liczyć, że w czasie pracy powstaje hałas - porównywalny jak przy pracy lodówki - który z czasem może być dokuczliwy. Modele powietrzne i niektóre gruntowe montuje się na zewnątrz budynku.

 

 • POMPA CIEPŁA - JAK WYBRAĆ

Pompę ciepła należy dobrać indywidualnie do potrzeb danego obiektu. Warto również zadbać o profesjonalną ekipę montażową, która wyreguluje cały system i da nam gwarancję. Prace instalacyjne bardzo często oferowane są przez producentów, którzy pomagają również dobrać adekwatne parametry urządzenia i pozostałych elementów instalacji (np. grzejników). Warto pamietać, że tylko prawidłowo dobrane parametry pozwola na ekonomiczne korzystanie z pompy ciepła. 

 

Pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, podgrzewania wody basenowej, do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń w budynku - propozycje producentów

 

W poniższym zestawieniu pojawiają się pompy ciepła każdego typu, do różnych zastosowań i od wielu producentów. Kilkadziesiąt modeli zestawionych i porównanych pod kątem mocy oraz ceny w jednym miejscu:
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: NTS Energy, Klima-therm, Wolf, HKS Lazar, Dimplex, Bosch, Galmet, De Dietrich, Stiebel Eltron, Mitsubishi, Buderus, Immerrgas, Lumo, SAS, TECH Sterowniki, Metalbet


Zobacz także
Pompa ciepła - niewielkie urządzenie, wielkie oszczędności

Pompa ciepła - niewielkie urządzenie, wielkie oszczędności

Nowoczesna, niezawodna, ekologiczna i komfortowa - o pompie ciepła nie bez powodu... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła do nowych budynków - program Moje Ciepło

Pompy ciepła do nowych budynków - program Moje Ciepło

To już kolejna forma dofinansowania, jaką proponuje rząd prywatnym inwestorom. Tym... ¬ więcej...

 
Nowa pompa ciepła Bosch: Compress 5000 AW

Nowa pompa ciepła Bosch: Compress 5000 AW

Bosch poszerza ofertę o nową, przyjazną dla środowiska pompę Compress 5000 AW.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet