
- Platforma merXu - ogrzewanie i hydraulika
-
Rekuperacja wody, czyli odzysk ciepła z wody szarej
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- System powietrzno-spalinowy - kiedy się sprawdza
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Mniej dymu i łatwiejsze rozpalanie - wentylator Draftbooster
-
Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
-
Maty grzewcze NANOHEAT
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

- Ścieki w domu - jak zagospodarować
- Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków
- Ekologiczna era w budownictwie
- Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków
- Eksploatacja i konserwacja przydomowych oczyszczalni ścieków
- Dofinansowanie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków
- Przydomowe oczyszczalnie ścieków
- Program Moja Woda - dopłaty do zbierania deszczówki
- Instalacja wody deszczowej - sposoby wykorzystania deszczówki w domu
- Oczyszczalnia biologiczna ratunkiem w czasie suszy
- Zbiornik na deszczówkę - oszczędzaj wodę i pieniądze
- Czy warto inwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków
- Systemy zagospodarowania wody deszczowej



Sterowanie instalacją solarną - przegląd rozwiązań
aktualizacja: 04-03-2021, 09:48 – artykuł promocyjny
Sterowanie, zarządzanie, pełna kontrola i wgląd w sposób działania instalacji to nowoczesne rozwiązania sprzyjające oszczędności oraz optymalizacji każdego systemu, w tym także układów solarnych. Zakup solarnych urządzeń warto przemyśleć również pod kątem dostępnego oprogramowania oraz układu sterującego. To właśnie wybór modułów zarządzających może mieć największy wpływ na wydajność pracy oraz przełożyć się na realne zyski z energii słonecznej.
Energia solarna - najtańsze ciepło bez emisji zanieczyszczeń
Urządzenia przetwarzające energię Słońca na potrzeby gospodarstwa domowego to najlepszy sposób, na to by zaoszczędzić na ogrzewaniu. Tego typu energia należy również do grupy ekologicznych rozwiązań, gdyż nie emituje się ubocznych produktów do atmosfery jak to ma miejsce przy spalaniu paliw.
Monitorowanie instalacji solarnej - przegląd oferty producentów
EKONTROL od Hewalex
Ekontrol to kompletny system umożliwiający zdalny monitoring oraz możliwość zarządzania instalacją grzewczą z każdego miejsca. Posiada bardzo szeroki zakres funkcji i jest dedykowany nie tylko do instalacji solarnej ale również do nadzoru pomp ciepła. Nadzorowana instalacja zostaje odwzorowana w formie animowanego schematu, który znajduje się w przeglądarce internetowej. Użytkownik widzi chwilowe stany pracy i wskazania punktów kontrolnych w zakresie temperatur. Niemal wszystkie parametry eksploatacyjne mogą być obsługiwane zdalnie.
fot.: Hewalex- schemat instalacji solarnej zarządzanej przez system Ekontrol
Ekontrol dba również o bezpieczeństwo - nieprawidłowości pracy instalacji zostaną natychmiast wykryte a użytkownik dostanie powiadomienie o zaistniałej sytuacji. W celu optymalizacji układu grzewczego system sporządza również statystyki w formie tabeli lub wykresu, które pozwalają dostosować całość do naszych potrzeb oraz kontrolować koszty. Działanie Ekontrol to komfort na co dzień, ale także wygoda w sytuacjach takich jak urlop, kiedy to manipulacja sterownikami z dowolnego miejsca pozwala kontrolować wszystkie komponenty włączone do systemu, a w drodze powrotnej zadba by woda użytkowa miała odpowiednią temperaturę.
Sprawdź również ofertę Hewalex w zakresie >> kolektorów słonecznych
Regulatory do kolektorów solarnych Salus
Regulatory kolektorów słonecznych służą do sterowania układem obiegu solarnego w zależności od danych uzyskanych z czujników temperatur tak, by możliwe było odzyskanie jak największej energii z kolektora. Bardzo ważna jest także wbudowana funkcja ochrony zasobnika i kolektora przed przegrzaniem - sprawdzi się na przykład w czasie wakacyjnego wyjazdu oraz gdy mamy upały. Regulatory to także swoiste inteligenten alarmy, które powiadamiają nas o rozpoznanym zagrożeniu lub nieprawidłowej pracy.
![]() |
Regulator PCSOL150
|
![]() |
Regulator PCSOL 201
|
Zobacz pełną ofertę sterowników w ofercie >> Salus Controls
Sterowniki do energii odnawialnej – system Energooszczędny Dom TECH Sterowniki
Energooszczędny dom pozwala racjonalnie wykorzystać energię odnawialną do zapewnienia ciepła i redukcji ilości zużywanej energii w stosunku do źródeł konwencjonalnych. Jednak na ten sukces składa się wiele czynników - nie tylko ekologiczne źródło jakim jest, na przykład energia słoneczna, ale także sprawne zarządzanie tymi zasobami przez nowoczesne sterowniki do energii odnawialnej. Pozwalają one w pełni wykorzystać potencjał kolektorów słonecznych.
Sterownik solarny ST-21 SOLAR
- zadaniem regulatora jest załączenie urządzenia, jeśli różnica temperatur czujników przekroczy zadaną wartość (T2-T1 ≥ Δ), oraz wyłączenie go gdy temperatury obu czujników zrównają się (T1≥T2)
- zapobiega to niepotrzebnemu działaniu urządzenia, co pozwala zaoszczędzić energię elektryczną, jak i przedłuża żywotność urządzenia.
Współczesna automatyka wykorzystana w sterownikach Tech-sterowniki optymalizuje ilość dostarczanego ciepła i sprzyja oszczędzaniu energii odnawialnej przez co jej koszty są jeszcze niższe. Sterowniki do systemów energooszczędnych mogą działać w złożonych systemach i efektywnie wspierać instalację grzewczą. Zarządzanie energią przynosi same korzyści - wyższy komfort cieplny za mniejsze pieniądze, a dla środowiska mniej szkodliwych substancji w powietrzu.
fot.: Schemat instalacji solarnej pracującej ze sterownikiem
Poznaj pełną ofertę sterowników w ofercie >> TECH Sterowniki
Regulator instalacji solarnych Immsol 51 Immergas
Regulator wyświetla schemat obsługiwanej instalacji wraz z aktualnym odczytem zamierzonych temperatur i wskaźnikiem mocy odbieranej z kolektora. Dolny pasek wyświetlacza zawiera informacje dotyczące realizowanego trybu pracy oraz dane takie jak godzina i dzień tygodnia.
Zapoznaj się z ofertą kolektorów słonecznych >> Immergas
fot.: Schemat - ładowanie zasobnika z kolektora słonecznego z trzema czujnikami oraz sterownie pompą cyrkulacyjną i zrzutem nadmiaru ciepła z zasobnika
Regulator IMMSOL 51 generuje również wykresy tygodniowe obrazujące dzienną ilość energii słonecznej pozyskanej z kolektora, a w wersji dobowej prezentuje moce chwilowe w zmienności czasowej od 6:00 do 20:00. Dodatkowe funkcje to "odladzanie" ciepłem pobrany z zasobnika oraz tryb "urlop" służący do chłodzenia zasobnika w przypadku braku poboru ciepłej wody.
Regulatory do systemów solarnych STIEBEL ELTRON
Regulatory do systemów solarnych SOM 7 E plus |
Regulatory do systemów solarnych SOM WMZ SOL |
|
|
![]() |
![]() |
Zobacz więcej >> STIEBEL ELTRON |
Zobacz także
- firmy oferujące kolektory słoneczne >> baza firm
- Instalacja solarna a zagrożenie bakterią Legionella
- Wymiana glikolu w instalacji solarnej
- Kolektory słoneczne latem - jak uniknąć przegrzewu
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hewalex, Salus Controls, Stiebel Eltron, TECH Sterowniki, Immergas |

![]() | Regulacja hydrauliczna w instalacjach solarnychKażda poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja wymaga elementów odpowiedzialnych... ¬ więcej... |
![]() | Czy warto inwestować w kolektory słoneczne - poznaj najnowsze faktyKolektory słoneczne to pierwsze alternatywne źródło energii, które... ¬ więcej... |
![]() | Instalacja solarna a zagrożenie bakterią LegionellaInstalacje niskotemperaturowe uważane są za sprzyjające rozwoju groźnych dla życia... ¬ więcej... |

![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Rehau |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |