Instalacja solarna a zagrożenie bakterią Legionella

artykuł promocyjny


Instalacje niskotemperaturowe uważane są za sprzyjające rozwoju groźnych dla życia człowieka bakterii Legionella. Dlatego w przypadku kolektorów słonecznych przygotowujących ciepłą wodę użytkową należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.



Przede wszystkim powinniśmy przestrzegać założeń Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgdonie z tym dokumentem prawnym każda instalacja ciepłej wody powinna zapewnić uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C oraz umożliwić okresowe jej podniesienie do nie niższej niż 70°C.

 


LEGIONELLA - powoduje złe samopoczucie, gorączkę, ból w klatce piersiowej i mięśni, kaszel i trudności w oddychaniu, a nawet uszkodzenie narządów, takich jak mięsień sercowy, nerki czy wątroba. Jest niebepzieczna bo może dostać się do naszego organizmu przez tzw. aerozol wodny oraz przy zachłyśnięciu się zakażoną wodą. Z powodu tej choroby corocznie na świecie umiera kilkadziesiąt tysięcy osób.



 

Jak walczyć z Legionellą w instalacji wodnej

 

  • najkorzystniejsze warunki rozwoju Legionelli w domowych instalacjach wodnych to : temperatura 25–45°C oraz zastoiny wody
  • rozwój ustaje przy temperaturze 50°C
  • w temperaturze 55°C żyją przeciętnie 20 minut
  • od 60°C ich przeżycie jest ograniczone do kilku sekund
  • 70°C powoduje wyginięcie kolonii
  • jeśli temperatura jest poniżej 20°C Legionella nie ma warunków rozwoju, jednak pozostaje w stanie uśpienia i może ożyć, gdy temperatura wzrośnie
  • obwód cyrkulacji c.w.u. musi być uruchamiany przynajmniej raz na dobę, aby nie stał się siedliskiem drobnoustrojów
  • istnienie tzw. "ślepych odnóg" to duże ryzyko rozwoju Legionella, dlatego należy je odciąć, opróżnić z wody i zamknąć


 

CWU z kolektorów słonecznych bez Legionelli

 

W przypadku kolektorów słonecznych podgrzewających ciepłą wodę użytkową dużym problemem jest wyłączenie ich z użytkowania w okresie zimowym. Rzadsza praca systemu to także niższa woda w zbiorniku i warunki dogodne do rozwoju bakterii Legionella. W typowych zbiornikach dwuwężownicowych nawet uruchomienie kotła  zasilającego górną wężownicę, dolna część zbiornika stanie się siedliskiem mikroorganizmów. Latem ten problem - bez względu na włączanie grzałki - ten problem jest minimalizowany ze względu na pracę kolektorów, które wygrzeje cały zbiornik przez wężownicę solarną. 
 

Producentci kolektorów proponują w takiej sytuacji zapewnić dodatkowy obwód antylegionellowy. Posiada on pompę umożliwiającą ruch wody w całym zbiorniku - z góry na dół - wyrównując temperaturę całej objętości. Taki wygrzew zaleca się wykonać raz w tygodniu. A sposób podłączenia zależy od modelu, którym dysponujemy - wiele nowoczesnych systemów posiada automatyczny sterownik wygrzewu antylegionellowego, w innym przypadku należy wykonać go ręcznie. To ważne rozwiązanie, które przy całym nakładzie na instalację solarną stanowi już niewielki wzrost kosztów, a może znacząco poprawić nasze bezpieczeństwo.

fot.: Hewalex - sterownik GH26-P09 z czujnikami temperatury do systemów solarnych realizujący funkcję wygrzewu antybakteryjnego (antylegionella)

 

Przeczytaj także:



Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hewalex


Zobacz także
Wspomaganie ogrzewania kolektorami słonecznymi

Wspomaganie ogrzewania kolektorami słonecznymi

Kolektory słoneczne mogą być wartościowym dodatkiem do systemu ogrzewania domu, zwłaszcza... ¬ więcej...
 
Dofinansowania do kolektorów słonecznych 2023 r. Z jakich programów można skorzystać?

Dofinansowania do kolektorów słonecznych 2023 r. Z jakich programów można skorzystać?

Kolektory słoneczne to przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które pozwala w... ¬ więcej...
 
Inwestycja w kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na najtańsze ciepło

Inwestycja w kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na najtańsze ciepło

Kolektory słoneczne a fotowoltaika. Jak wygląda porównanie kolektorów... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook