gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 Hewalex  

Buderus   Werit

Galmet    logo Stiebel Eltron

NTS Energy De Dietrich

    Immergas

  Solsum

znajdź fachowca

Hewalex - patron sekcji


Kolektory słoneczne latem - jak uniknąć przegrzewu

aktualizacja: 09-05-2019, 06:25 – artykuł promocyjny


Lato to okres, w którym instalacja solarna pracuje najintensywniej. Jednak jest to również czas, w którym zwiększa się ryzyko wystąpienia przegrzewów, czyli takich stanów, kiedy nadwyżki cwu nie są wykorzystywane, prowadząc tym samym do szybszego zużywania się czynnika obiegowego, a zatem i całej instalacji. Zjawisko to nasila się zwłaszcza w sezonie urlopowym, kiedy wyjeżdżamy i brak jest poboru ciepłej wody. Jak tego uniknąć?

fot.: De Detrich

 

Przede wszystkim systemy solarne mogą być wyposażone w jeden z dwóch dostępnych systemów zabezpieczeń - system ciśnieniowy na bazie naczynia wyrównawczego lub system samoopróżniający się bez naczynia wzbiorczego, który zasilają pola kolektorów tylko wtedy, gdy energia słoneczna jest dostępna, a zasobniki magazynujące muszą być podgrzewane. W pierwszym wariancie do pochłaniania rozszerzającego się płynu solarnego oraz złagodzenia ewentualnych skutków stagnacji w przypadku przegrzania wykorzystuje się niewielkie naczynie wzbiorcze. Taka instalacja jest bardzo prosta, ale sprawdza się jedynie w przypadku budynków z ciągłym i stałym zapotrzebowaniem na energię. Druga wersja wymaga zastosowania odpowiednich kolektorów i zachowania ostrożności podczas montażu obiegu solarnego: kolektory i cały obieg solarny muszą być opróżniane grawitacyjnie. Pompa solarna musi pokonać spadki ciśnienia w obiegu i wysokość słupa wody instalacji (wysokość budynku ograniczona do + lub – 40 m). Gdy są nieaktywne, kolektory są opróżniane, co zapobiega przegrzewaniu się zasobnika i czyni je odpowiednimi do zastosowań o bardzo zmiennych wymaganiach.


fot.: De Dietrich - system ciśnieniowy z naczyniem wzbiorczym (1) oraz system samoopróżniający się bez naczynia wzbiorczego (2)


Przeczytaj koniecznie >> Sterowanie instalacją solarną - przegląd rozwiązań

 

Przegrzew kolektorów - jak go uniknąć

 

Głównymi elementami chroniącymi instalację solarną przed przegrzewem są:

  • naczynie wzbiorcze - jest to element odpowiedzialny za przejęcie ciśnienia, które powstaje w momencie wzrostu objętości podgrzanej cieczy. Bardzo ważne jest już na etapie projektowania instalacji dobranie odpowiedniej wielkości takiego naczynia.

 

Flamco - naczynia wzbiorcze Flexcon Solar 8?25-8 bar do instalacji solarnych o pojemności od 8  do 1000 litrówFlamco - naczynia wzbiorcze Flexcon Solar 8?25-8 bar do instalacji solarnych o pojemności od 8  do 1000 litrów

fot.: Flamco - naczynia wzbiorcze Flexcon Solar 8–25-8 bar do instalacji solarnych o pojemności od 8  do 1000 litrów

  • zawór bezpieczeństwa - układ czuwający nad tym by czynnik grzewczy, który zawrze w instalacji nie doprowadził do zniszczeń. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest odprowadzenie nadmiaru ciepłej wody do kanalizacji. Zawór bezpieczeństwa otwiera się automatycznie, gdy naczynie wzbiorcze nie jest w stanie wyrównać ciśnienia.

 

Flamco - zawory bezpieczeństwa dla instalacji solarnych

fot.: Flamco - zawory bezpieczeństwa dla instalacji solarnych, przeznaczone do roztworów do 50 % glikolu oraz temperatur -30 °C do 160 °C (ciągła temperatura robocza 120 °C)
 

  • sterowniki z funkcją chłodzenia - działa na zasadzie radiatora, który ma za zadanie rozproszyć nadwyżkę zgromadzonego w ciągu słonecznego dnia ciepła. Możliwe jest to dzięki pracującej w nocy pompie ciepła, która odbiera ze zbiornika ciepło i rozprasza go do otoczenia. Funkcja ta jednak najlepiej sprawdza się w przypadku kolektorów płaskich.

 

Hewalex - sterownik solarny z funkcją chłodzenia

fot.: Hewalex - sterownik solarny z funkcją chłodzenia. Sterownik automatycznie załącza pompę kolektorową tak, aby temperatura wody w zbiorniku spadła poniżej 35°C

System sterujący pracą kolektorów słonecznych w czasie upałów

fot.: TECH Sterowniki - sterownik solarny ST-21 SOLAR

Nowoczesne sterowniki wyposażone są w funkcję urlopową, czyli ochrony instalacji przed przegrzewami przy dłuższym okresie braku odbioru ciepła. Największa zaletą tej opcji jest możliwość chłodzenia zarówno nocnego, jak i dziennego. Konieczne jest wówczas zastosowanie termostatycznego zaworu mieszającego na wyjściu z podgrzewacza wody.

 

ESBE - zawór termostatyczny

fot.: ESBE - zawór termostatyczny odpowiadający za mieszanie wody ochroni instalację solarną w czasie aktywnej funkcji urlopowej

W celu pełnej kontroli ciśnienia i stanu naszego systemu solarnego możemy skorzystać również ze zdalnego monitoringu. Taki system kontroli w swojej ofercie ma na przykład firma Hewalex. Ekontrol stanowi nie tylko element informujący nas o stanach alarmowych, ale także pozwala na optymalizację pracy systemu.

 

 

Zobacz także:

Kolektory słoneczne w zimie Kolektory słoneczne w zimie                   
Wymiana glikolu w instalacji solarnej Wymiana glikolu w instalacji solarnej

Zobacz również pozostałe artykuły w dziale kolektory słoneczne

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Flamco, De Dietrich, TECH Sterowniki, Hewalex, Esbe


Zobacz także
Termomodernizacja ze wsparciem: warto postawić na pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Termomodernizacja ze wsparciem: warto postawić na pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Pompy ciepła NIBE zapewniają nie tylko ekologiczne ogrzewanie domu, ale doskonale... ¬ więcej...

 
Modułowe przejścia komunikacyjne i podesty dachowe

Modułowe przejścia komunikacyjne i podesty dachowe

Dach w nowoczesnych budynkach to płaska przestrzeń dedykowana do posadowienia maszyn... ¬ więcej...

 
Ogrzewanie a nowe standardy WT 2021

Ogrzewanie a nowe standardy WT 2021

WT 2021 to przepisy, którym będą podlegać wszystkie budynki powstające od... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet