Aktywne instalacje odgromowe w Polsce

aktualizacja: 24-02-2016, 11:49 – artykuł promocyjny


Od 1999 roku w Polsce trwa ekspansja nowoczesnej aktywnej ochrony odgromowej według NFC 17-102 (symbol normy francuskiej). Pomimo różnych opinii, od pozytywnych potwierdzających zasadność i skuteczność zastosowania tego typu ochrony odgromowej, po te negatywne, wręcz sektowo zwalczające możliwość zastosowania ich w jakiejkolwiek formie. Słabe punkty techniczne u niektórych producentów są bezlitośnie wykorzystywane przez oponentów.

 

Algrom - system odgromowyAlgrom - system odgromowyAlgrom - system odgromowy

 

Aktywna ochrona odgromowa, czyli ESE (early streamer emission) to głowice aktywne wyposażone w elementy inicjujące „wczesną emisję strimera” poprzez jonizację (zwiększanie przewodności elektrycznej) powietrza wokół głowicy. Zwiększenie przewodności elektrycznej wokół głowicy zostało udowodnione licznymi badaniami laboratoryjnymi, jak i testami w warunkach naturalnych. Większość firm, a prawdopodobnie wszystkie firmy produkujące głowice ESE, takie testy i badania przeprowadziły. Zwiększanie przewodności wokół głowicy (wczesna emisja strimera) odbywa się w poszczególnych głowicach inaczej. Są głowice jak np. PULSAR, które robią to za pomocą elektroniki w sposób impulsowy - napięcie, które pojawia się na ostrzu głowicy w chwili zadziałania jest wartością stałą i o określonej amplitudzie (informacje z folderu). Inne głowice uzyskują „ese” przy pomocy układu, który generuje napięcie stałe. Dla takich układów wzbudzania ESE bardzo istotną rzeczą jest wymagana rezystancja uziomu. Im mniejsza rezystancja tym lepsze zadziałanie układu elektronicznego w głowicy. Dlatego niektórzy producenci głowic aktywnych wymagają, aby impedancja uziomu wynosiła min. 5 Ω. Żadna z jakichkolwiek głowic aktywnych sprzedawanych w Polsce (na tą chwilę) nie wymaga zewnętrznego źródła zasilania. Natomiast na świecie sprzedawane są głowice zasilane z baterii bądź paneli fotowoltaicznych - w Polsce z uwagi na klimat nie mają one zastosowania. Każda z tych głowic aktywnych posiada jedną, ale istotną wadę - układ elektroniczny (cewki, kondensator). Każda elektronika kiedyś się psuje, ponieważ jest elementem oporowym dla przepływającego prądu odgromowego i najczęściej dzieje się to w najmniej odpowiednim momencie. I co wtedy? Otóż są głowice aktywne, które nie posiadają elektroniki jako elementu aktywnego ESE.

Takimi właśnie głowicami są „Wieloostrza Aktywne INGESCO PDC”, których sposób działania opiera się na układzie piezoelektrycznym. Otóż podobne działanie posiadają głowice tylko jednej firmy, z tą jednak różnicą do PDC, że ostrze aktywne konkurencyjnego produktu jest zawsze jedno i ukryte w komorze wydmuchowej. Komora ta posiada u góry trzy małe otworki przez które wydmuchiwane jest zjonizowane powietrze, podczas ruchu powietrza wokół głowicy. Problem w tym, że tkwiące w komorze ostrze aktywne działa tylko wtedy gdy występuje ruch powietrza. Poza tym istnieje możliwość zabrudzenia otworów (np. poprzez ptasie odchody) bądź zagnieżdżenia się wewnątrz samej komory, owadów. Jedna z tych rzeczy sprawia, że głowica tak skonstruowana staje się zwykłym masztem pasywnym (metalowym prętem) z tylko 18 miesięczną gwarancją producenta. Uwagi dotyczą produktu firmy Franklin France.

 

Algrom - system odgromowyAlgrom - system odgromowyAlgrom - system odgromowyAlgrom - system odgromowyAlgrom - system odgromowyAlgrom - system odgromowy

 

Jedynym aktywnym urządzeniem nie posiadającym tych wszystkich wad jest INGESCO PDC. Zwracając uwagę na konstrukcję głowic INGESCO PDC można stwierdzić, że:
 

  • nie posiadają układów elektronicznych,

  • ostrza aktywne nie są umieszczone w żadnej komorze wydmuchowej

  • wszystkie ostrza wykonane są z tylko najwyższej jakości stali nierdzewnej INOX

  • jako jedyne na świecie posiadają więcej niż jedno ostrze aktywne na głowicy

  • sześć różnych głowic o zmiennej ilości ostrzy aktywnych ( od 3 do 24) w zależności od modelu

  • ostrza aktywne, które nie uczestniczą w odprowadzaniu prądów gromowych

  • wszystkie głowice potwierdzone badaniami i certyfikatami różnych instytucji

  • 5 lat gwarancji producenta na głowice


Możliwość zmiany (zwiększania) promienia ochrony odgromowej następuje poprzez zwiększanie ilości ostrzy aktywnych na każdej kolejnej głowicy (max. 24 ostrza aktywne na jednej głowicy) - co możemy zobaczyć przeglądając ofertę INGESCO PDC. Same ostrza aktywne PDC chronione są przez płaskowniki ochronne, które połączone galwanicznie z masztem głównym wychwytują schodzące wyładowanie burzowe.

 

Algrom - system odgromowy

 

Powodem powstania tego artykułu jest fakt, że negatywne opinie o głowicach aktywnych dotyczą wyłącznie głowic z układem elektronicznym, który to układ może ulec uszkodzeniu po wyładowaniu burzowym. Dodatkowo niektóre z tych głowic możemy kupić jako wykonane z miedzi bądź miedziowane. Technologia ta jest karygodna z uwagi na powstawanie patyny (zasadowy węglan miedzi), która technicznie dla napięć elektrycznych jest izolatorem. Przy tak wyglądającej głowicy aktywnej mamy na dachu nic nie znaczący produkt (pręt miedziany z elektroniką i w izolacji z patyny), który musi być z zewnątrz czynnie przewodzący dla prawidłowego zadziałania ESE. Należy zwrócić na to uwagę w przypadku takich głowic na dachu i corocznie dokonywać konserwacji.

Głowice INGESCO PDC nigdy nie były i nie będą wykonane z innych elementów niż stal nierdzewna najwyższej jakości. Pomimo, że głowice PDC są stosowane w Hiszpanii od 1982 roku, to technologia oraz konstrukcja jest na chwilę obecną jedynym takim rozwiązaniem na świecie . Gwarantuje to autorytet, jakim jest laboratorium LABELEC, potwierdzający skuteczność i jakość systemów odgromowych INGESCO PDC.


 

Opracowanie: Redakcja
Autor: Dariusz Sosnowski
Kontakt w sprawie produktów:

Algrom
tel. 88 35 88888
www: www.algrom.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Wybór klasy instalacji odgromowej - przepisy, normy

Wybór klasy instalacji odgromowej - przepisy, normy

Instalacja odgromowa stanowi element zabezpieczający nasz dom przed skutkami bezpośredniego... ¬ więcej...

 
Instalacja odgromowa

Instalacja odgromowa

Instalacja odgromowa, która wchodzi w skład instalacji elektrycznej domu, odpowiedzialna... ¬ więcej...

 
Aktywne instalacje odgromowe w Polsce

Aktywne instalacje odgromowe w Polsce

Od 1999 roku w Polsce trwa ekspansja nowoczesnej aktywnej ochrony odgromowej według... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2017 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj