System Rosenberg ECFanGrid

nVent - ogrzewanie przeciwobloedzeniowe


Systemy przeciwoblodzeniowe

artykuł promocyjny


Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe wykorzystuje elektryczne przewody grzejne do zabezpieczenia podjazdów, schodów i chodników przed oblodzeniem. System ogrzewania przeciwoblodzeniowego składa się z przewodów grzejnych oraz automatyki sterującej.

 

Tyco Thermal Controls - Systemy przeciwoblodzeniowe, Raychem

 

Skuteczną metodą utrzymania nawierzchni chodników, podjazdów i przejść w stanie zapewniającym bezproblemowe i bezpieczne poruszanie się jest zastosowanie elektrycznych przewodów grzewczych. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany system przeciwoblodzeniowy gwarantuje bezpieczeństwo ruchu kołowego i pieszego, ograniczenie kosztów napraw uszkodzeń nawierzchni spowodowanych działaniem zamarzającej wody, oszczędność energii i czasu na usuwanie oblodzenia oraz ochronę środowiska przed używaniem substancji do rozmrażania.
 

Tyco Thermal Controls - Systemy przeciwoblodzeniowe, RaychemTyco Thermal Controls - elektryczne przewody grzewcze, Raychem

 

 

Korzyści z zastosowania elektrycznych przewodów grzewczych:

 

  • Stały, całodobowy dostęp do budynku
  • Drogi odśnieżają się „same” – system eliminuje konieczność odśnieżania ręcznego
  • Ograniczenie czasu odśnieżania -  system zapobiega tworzeniu się zasp w trakcie ich powstawania.
  • Niskie koszty systemu – system pracuje tylko wtedy, kiedy pada śnieg. Dzięki zastosowaniu sterowników system grzewczy włącza się, gdy temperatura spadnie poniżej zaprogramowanej wartości i jednocześnie występują opady atmosferyczne.

 

 

Dobór systemu przeciwoblodzeniowego

 

System grzewczy powinniśmy dobrać w zależności od rodzaju nawierzchni oraz jej przeznaczenia:

 

  • Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe podjazdów asfaltowych

Wysokotemperaturowe przewody grzejne w izolacji mineralnej są najlepszym rozwiązaniem dla systemów grzewczych układanych w gorącym asfalcie. Żaden inny przewód grzejny nie jest tak odporny na wysoką temperaturę i uszkodzenia w czasie montażu. System, dostępny w zestawach od 1270W do 4290W, można łatwo dopasować  do powierzchni o nieregularnych kształtach. Zakończone fabrycznie przewody grzejne nie wymagają montażu zakończeń i zimnych przewodów podczas instalacji i mogą być mocowane do istniejącego zbrojenia lub taśm dystansowych.

 

  • Zapobieganie oblodzeniu podjazdów, chodników i schodów betonowych oraz pokrytych kostką brukową

W tym przypadku optymalne będzie zastosowanie przewodów i mat stałooporowych. Jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, charakteryzujące się prostotą i krótkim czasem montażu. Maty grzewcze o mocy 300W/ m² i szerokości 60 cm dobrze się sprawdzają do odśnieżania chodników i pasów jezdnych. Mogą być rozwinięte bezpośrednio przed wylaniem betonu.

Zakończone fabrycznie stałooporowe przewody grzejne o mocy 25 W/m układa się na schodach, powierzchniach złożonych i o nieregularnych kształtach. 2-żyłowa budowa przewodu oznacza tylko jeden zimny przewód, który należy podłączyć do zasilania i sterownika. Rozwiązania stałooporowe są najczęściej stosowane w budownictwie jednorodzinnym ze względu na niskie koszty zakupu i  ekonomiczną eksploatację.

 

  • Podrzewanie betonowych, zbrojonych ramp załadowczych

W miejscach o szczególnym natężeniu ruchu – na parkingach, rampach załadowczych, wjazdach do parkingów podziemnych a nawet na lądowiskach dla helikopterów i  lotniskach – używa się trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne przewodów samoregulujących (300W/ m², 90W/m przy 0°C). Dzięki technologii samoregulacji przewody te utrzymują wymaganą temperaturę na całej długości obwodu grzewczego. Są bardzo bezpieczne – nie przegrzewają się nawet w miejscu krzyżowania. Przewody samoregulujące są najczęściej wybieranym systemem dla dużych projektów i inwestycji, gdzie montaż odbywa się w betonie. Dzięki użyciu sterownika cały system pozwala zaoszczędzić do 80% energii.

 

Tyco Thermal Controls - elektryczne przewody grzewcze, RaychemTyco Thermal Controls - system przeciwoblodzeniowy, Raychem

 

Elektryczne ogrzewanie powierzchni zewnętrznych to wygoda, na którą nas stać, a w bogatej ofercie dostępnej na rynku - każdy znajdzie system odpowiedni do swoich wymagań i potrzeb. Dlatego rozwiązanie to, tak popularne w krajach, gdzie występują surowe zimy, szybko przyjmuje się również w naszym kraju. Z roku na rok rośnie zainteresowanie systemami, które nie tylko służą do ogrzewania dróg dojazdowych do posesji ale również chronią dachy rynny i rury z wodą przed zamarzaniem. Warto więc zrobić przegląd instalacji i sprawdzić, czy nie powinniśmy zabezpieczyć budynków jeszcze w tym sezonie.


 

Kontakt w sprawie produktów:

nVent Thermal Polska
tel. 22 33 12 950
www: www.nvent.com/pl-pl/raychem
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Z Uponorem zima niestraszna - system topnienia śniegu i lodu Meltaway

Z Uponorem zima niestraszna - system topnienia śniegu i lodu Meltaway

Sezon jesienno-zimowy to czas wytężonych działań i koniecznych zmian w pracy zarządców... ¬ więcej...
 
ELEKTRA ControlTec Smart SMC - nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodem

ELEKTRA ControlTec Smart SMC - nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodem

Najnowszej generacji regulator ELEKTRA ControlTec Smart SMC został stworzony do sterowania... ¬ więcej...
 
Nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodem

Nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodem

W czerwcu na rynek trafił najnowszej generacji regulator ELEKTRA ControlTec Smart SMC,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook