strona główna » instalacje na dachu » instalacje ekologiczne

Hewalex - patron sekcji


Zakup instalacji solarnej z dotacją czy bez - za i przeciw

aktualizacja: 18-02-2016, 11:35 – artykuł promocyjny


Decydując się na montaż kolektorów słonecznych mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsza możliwość to skorzystanie z aktualnych ogólnopolskich programów dotacyjnych, a drugie wyjście to zakup bezpośredni. Poniżej prezentujemy porównanie plusów i miusów obydwu rozwiązań.

 

Viessmann - kolektor próżniowy Vitosol 300-T typ SP3B, z rurami typu Heat-Pipe z technologią odcięcia termicznego chroniącego instalację przed stagnacją

 

INSTALACJA SOLARNA Z DOTACJĄ

INSTALACJA SOLARNA BEZ DOTACJI            

Dotacje do inwestycji mają służyć obniżeniu obciążenia finansowego, jednak ich uzyskiwanie wiąże się z dodatkowymi nakładami czasu na spełnienie formalności.

Pozyskanie dotacji na obecną chwilę to przede wszystkim konieczność podpisania umowy z uwagi na formułę przyznawania je jako kredytu banku współpracującego z NFOŚiGW. Podpisanie umowy kredytowej wiąże się z dodatkowymi kosztami prowizji bankowej, a także ewentualnych kosztów odbiorców prac montażowych itp.

Skorzystanie z dotacji to również obowiązek rozliczenia jej w rocznym zeznaniu podatkowym PIT jako dodatkowego przychodu, a więc korzyści majątkowej.

Dotacja oparta o kredyt bankowy wiąże się ze stałym zobowiązaniem finansowym, spłaty rat w czasi zależnym od wyboru formy umowy i wymagań samego banku.

Jakie są korzyści z doatcji? Zawsze jest to jednak kwota, której nie wyda się z własnych środków, jednak trzeba zaznaczyć, że koszt inwestycji od jakiej liczona jest dotacja jest wyższy niż przy zakupie bezpośrednim z uwagi na dodatkowe wspomniane koszty, a także praktykowaną czasem wycenę droższych rozwiązań (nie zawsze uzasadnionych).

Jeśli uporamy się z formalnościami przed i po wykonaniu inwestycji, to pozostanie jedynie pamięć o terminach płatności rat kredytowych. Dodatkowe obiążenia, jakimi są: prowizja, odsetki, podatek dochodowy powodują, że wstępnie zakładana kwota dotacji w rzeczywistości będzie niższa. Przykładowo w programie tzw. "NFOŚiGW 45%" wynosiła ona zwykle 20-30%. Dla programu PROSUMENT można oszacować, że z deklarowanych 20% realnie korzyść wyniesie nie więcej niż 10%.
 

Zakup i montaż instalacji solarnej jedynie z własnego budżetu niesie ze sobą jeden mankament - obciążenie pełnymi kosztami inwestycji, ale do korzyści można zaliczyć:
 

  • brak formalności i umów
  • brak obciążeń podatkowych
  • brak stałych zobowiązań finansowych
  • brak ewentualnych ukrytych kosztów
  • przeważnie niższy koszt świadomie wybranego rozwiązanie technicznego dostosowanego technicznie i cenowo do potrzeb użytkownika

Instalacja solarna spośród wszystkich urządzeń korzystających z energii odnawialnej, zapewnia najniższe koszty wytwarzania ciepła, dzięki wysokiej sprawności pracy i niskiemu śladowemu zużyciu energii elektrycznej potrzebnej do zasilania pompy obiegowej.

Zestawy solarne HEWALEX w promocji PROSTO teraz od 3999 zł netto
Kontakt w sprawie produktów:

Hewalex sp. z o.o. sp. k.
ul. Słowackiego 33
43-502 Czechowice-Dziedzice


ZOBACZ TAKŻE
Sposoby wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej

Sposoby wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej

Alternatywne źródła energii zdominowane zostały przez urządzenia wykorzystujące... ¬ więcej...

 
2017 najlepszym dla Polskiej fotowoltaiki - 4 powody

2017 najlepszym dla Polskiej fotowoltaiki - 4 powody

Prognozuje się, że 2017 rok będzie rokiem, w którym fotowoltaika w Polsce... ¬ więcej...

 
Baterie słoneczne - budowa, zalety, opłacalność

Baterie słoneczne - budowa, zalety, opłacalność

Działanie baterii słonecznej opiera się na zjawisku fotowoltaicznym, polegającym... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2016 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj