
- Instalacje przeciwoblodzeniowe - przegląd oferty rynkowej
- Lindab SolarRoof™ - panele fotowoltaiczne zintegrowane z dachem
- Podgrzewacze solarne - przegląd oferty rynkowej
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Czym się kierować wybierając rynny?
-
Chłodne dachy - więcej energii z paneli fotowoltaicznych
- Żywotność paneli fotowoltaicznych
-
Dotacja Czyste Powietrze
- Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
- Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe – koszty
- Ochrona przed gromadzeniem się śniegu i zamarzaniem

- Fotowoltaika i pompa ciepła
-
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
- Instalacja pompy ciepła - jak poprawić przepływ wody w instalacji c.o.
- Wycena pompy ciepła - bezpłatny kalkulator kosztów
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła - idealne do współpracy z grzejnikami
- Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań
- Porównanie pomp ciepła
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Dom ogrzewany pompą ciepła - zasada działania pompy ciepła


Systemy przeciwzamarzaniowe Raychem
artykuł promocyjny
Ujemne temperatury mogą spowodować szereg zniszczeń i zakłóceń w funkcjonowaniu obiektów. Zamarznięte rury, narażone na działanie niskich temperatur, mogą stanowić poważny problem. Samoregulujący przewód grzejny FroStop w połączeniu z odpowiednią izolacją termiczną zabezpiecza rury z wodą, systemy hydrantowe i tryskaczowe przed zamarzaniem.
Zadaniem elektrycznych systemów grzewczych jest ochrona przed zamarzaniem rur wodociągowych i kanalizacyjnych, zabezpieczenie instalacji doprowadzających olej opałowy lub inne ciecze zmieniające swoje właściwości fizyko-chemiczne pod działaniem niskich temperatur oraz utrzymanie właściwej temperatury rurociągu. Stosowanie samej izolacji cieplnej lub zwiększanie jej grubości często jest niewystarczające lub niekorzystne ze względów ekonomicznych. Szczególnie przy braku ciągłego przepływu czynnika w instalacji, stosowanie ogrzewania elektrycznego jest konieczne.
Elektryczne przewody grzejne Raychem dostosowane są do wielu zastosowań:
- Zabezpieczenie przed zamarzaniem rur z wodą, przewody układane na rurach: Frostop Green (10 W/m przy 5°C), FroStop Black (18 W/m przy 5°C)
- Zabezpieczenie przed zamarzaniem rur z wodą, przewody układane wewnątrz rur: ETL-10 (10 W/m przy 5°C w powietrzu, 20W/m przy 5°C w wodzie)
-
Utrzymanie temperatury rur kanalizacyjnych zawierających substancje tłuszczowe: FS-C-2X
Przewody mogą być stosowane zarówno do rur metalowych jak i rur z tworzyw sztucznych. Układa się je wzdłuż rurociągu pod warstwą izolacji. Moc grzejna, jaką należy doprowadzić w celu skompensowania strat ciepła, a więc jaki przewód należy zastosować i jaką izolację cieplną – obliczamy lub dobieramy na podstawie gotowych tabel strat ciepła. Do każdego systemu zapewniamy kompletny zestaw komponentów oraz sterowników. W celu sterowania pracą takich obwodów możemy zastosować specjalne termostaty. Podstawowe sterowanie polega na pomiarze temperatury powierzchni rurociągu w najzimniejszym jego punkcie i załączaniu obwodów grzejnych, gdy temperatura osiągnie nastawioną wartość. Do większych instalacji uzasadnione jest stosowanie termostatów z funkcją oszczędzania energii np. Raystat-Eco-10. Wyznaczają one cykl pracy obwodów w oparciu o pomiar temperatury otoczenia zgodnie z opracowanym w tym celu specjalnym algorytmem PASC (sterowanie proporcjonalne względem temperatury otoczenia).
Zabezpieczenie rur przed zamarzaniem
Coraz ważniejszym aspektem, szczególnie z punktu widzenia właścicieli i administratorów budynków jest ochrona dachów i rynien przed gromadzeniem się śniegu i lodu. Ciężkie sople spadają na ziemię i stwarzają zagrożenie dla przechodniów. Stojąca woda prze¬cieka przez wewnętrzne ściany i elementy wykończeniowe.
Kompletny samoregulujący system z elektrycznym przewodem grzejnym FroStop Black (28 W/m w śniegu/lodzie, 16 W/m w powietrzu przy 5°C) stanowi niezawodną ochronę przed uszkodzeniami w warunkach zimowych. Utrzymuje drożność odpływu topniejącego śniegu i lodu, jednocześnie eliminując zagrożenie spowodowane soplami i nawisami lodowymi. Zabezpiecza poszycie dachu, rynien i rur odpływowych przed działaniem zamarzającej wody nagromadzonej pod zalegającym śniegiem.
Przewody grzejne układa się prostoliniowo wzdłuż rynien i wewnątrz rur. W rynnach skrzynkowych lub korytach, może zaistnieć potrzeba ułożenia przewodu w kilku liniach. Do mocowania przewodu, wykonywania rozgałęzień, podłączenia zasilania i zakończenia służą akcesoria stanowiące element danego systemu. Istnieje możliwość pełnej automatyzacji pracy - sterownik EMDR-10 z czujnikiem temperatury i wilgotności włącza system samoczynnie tylko pod warunkiem jednoczesnego wystąpienia określonych warunków atmosferycznych.
|

![]() | Z Uponorem zima niestraszna - system topnienia śniegu i lodu MeltawaySezon jesienno-zimowy to czas wytężonych działań i koniecznych zmian w pracy zarządców... ¬ więcej... |
![]() | ELEKTRA ControlTec Smart SMC - nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodemNajnowszej generacji regulator ELEKTRA ControlTec Smart SMC został stworzony do sterowania... ¬ więcej... |
![]() | Nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodemW czerwcu na rynek trafił najnowszej generacji regulator ELEKTRA ControlTec Smart... ¬ więcej... |

![]() Ekologiczne dachy Lindab |
![]() Ochrona przed zamarzaniem rynien i rur spustowych ... |
![]() Systemy rynnowe Gamrat |