Ile kosztuje orynnowanie

artykuł promocyjny


Chcąc porównać i poznać realny koszt systemu odwadniającego dla dachu należy zestawić: wielkość dachu do odwodnienia, cechy fizyczne materiału lub tworzywa, z którego został wykonany system rynnowy oraz cenę kompletnego systemu. Nie należy porównywać jedynie cen rynny i rury spustowej. To jeden z najczęściej popełnianych przez inwestorów błędów. A są przecież jeszcze haki rynnowe, dylatacje, narożniki, mocowania rur spustowych itd., cena i ilość których jest różna w zależności od systemu. To zmienia ostateczny koszt odwodnienia dachu. Najlepszą wycenę uzyskuje się na przykładzie konkretnego projektu.

 

Gamrat - system rynnowy

fot.: system rynnowy Gamrat

 

 

Z jakiego materiału wybrać rynny?

 

Obecnie na rynku znajduje sie szeroka gama rynnien z różnych materiałów. Każdy materiał na rynny posiada wady i zalety. Oto krótka charakterystyka dostępnych materiałów na rynny:

 

 • Rynny z ocynkowanej stalowej blachy: tanie, lecz nietrwałe, wymagają częstej konserwacji (malowania), niezbyt łatwy montaż - wymagający lutowania poszczególnych elementów, zmiana wyglądu rynnien (matowieją i ciemnieją)
   
 • Rynny z blachy stalowej powlekanej lub lakierowanej - trwalsze niż z ocynkowanej stalowej blachy,
   
 • Rynny z blachy tytanowo- cynkowej - trwałe, odporne na korozję, łączenie rynien polegające na lutowaniu bądź klejeniu, nie wymagają konserwacji.
   
 • Rynny z balchy miedzianej - bardzo trwałe, odporne na korozję, zmieniają kolor na zielonkawo-turkusowy, drogie, nie można stosować ich na dachach pokrytych blachą aluminiową lub stalową ze względu na korozję miedzi
   
 • Rynny z balchy aluminiowej - polakierowane, pokryte poliestrem lub akrylem lub pomalowane w celu zabezpieczenia przed korozją, montaż rynien przy użyciu nitów i uszczelnienia klejem do aluminium, gwarancja producenta wynosi 20 lat.
   
 • Rynny plastikowe - trwałe, odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne, nie wymagają konserwacji, łatwy i szybki montaż rynien przy użyciu złączek z uszczelką albo przy pomocy kleju, niska cena, przy dużych różnicach temperatur mogą się odkształcać.

 

Ile kosztuje orynnowanie

 

Najtańsze orrynowanie wykonamy z plastiku. Nieco więcej przyjdzie nam zapłacić za system stalowy. Jeśli zdecydujemy się na blachę powlekaną to koszty wzrosną o dodatkowe 10-20%. Aluminium pochłonie jeszcze większy budżet, ale i tak będzie znacznie tańsze niż odwodnienie wykonane z miedzi. Szacunkowy koszt orynnowania z poszczególnych tworzyw plasuje się następująco:

 • Orynnowanie z PCV: 1500-2500 zł
 • Orynnowanie stalowe: 2000–3000 zł
 • Orynnowanie z aluminium: 2500–3500 zł
 • Orynnowanie z miedzi: do 9000 zł

 

Im bardziej skomplikowana konstrukcja pokrycia dachowego, tym koszt orynnowania będzie wyższy!

 

fot.: Lindab

 

Zobacz cenniki:

 


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Rheinzink, Redakcja
Zdjęcia: Gamrat, Lindab


Zobacz także
Prawidłowe projektowanie i montaż systemów rynnowych i podsufitek Gamrat

Prawidłowe projektowanie i montaż systemów rynnowych i podsufitek Gamrat

Pełne wykorzystanie zalet wynikających z zamontowania systemów rynnowych z tworzyw... ¬ więcej...
 
System rynnowy - kryteria doboru

System rynnowy - kryteria doboru

Prawidłowy dobór orynnowania pomoże uniknąć zalania elewacji wodą deszczową,... ¬ więcej...
 
Jakie rynny wybrać? Rynny PVC kontra STAL

Jakie rynny wybrać? Rynny PVC kontra STAL

Jaki system rynnowy wybrać? To pytanie, na które odpowiedzi w pewnym momencie... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook