Wienkra


Kupujemy klimatyzator - jakie funkcje warto wybrać?

artykuł promocyjny


Jeśli wydaje się nam, że klimatyzator to urządzenie przydatne tylko w czasie upałów, to jesteśmy w błędzie. Większość dostępnych na rynku modeli posiada szereg funkcji, które sprawiają, że mogą one być wykorzystywane przez cały rok oraz stanowią wielozadaniowe rozwiązanie, idealne na większość problemów w każdym domu. Utrzymaniu komfortowej temperatury towarzyszy regulacja wilgotności powietrza, a to oznacza brak ryzyka rozwoju grzybów i pleśni. Nowoczesne klimatyzatory redukują większość zanieczyszczeń powietrza, dbając o jego uzdatnienie, gdyż są w stanie wyeliminować kurz, pył, roztocza oraz alergeny, ale także wirusy, w tym SARS-CoV-2. Aby korzystanie z klimatyzacji było komfortowe, ekologiczne i ekonomiczne warto poznać najbardziej popularne rozwiązania i funkcje, jakie oferują producenci.

fot.: Ventia - klimatyzator należy dobrać pod względem wyglądu oraz funkcji, które będą dla nas optymalne

 

Cichy niczym szept

 

Przy wyborze klimatyzatora warto pamiętać o tym, że jest to urządzenie o szerokim spectrum zastosowania. Koniecznie musimy zatem określić funkcje, na których nam zależy i dopasować model do naszych wymagań. Praca klimatyzatora nie powinna zakłócać naszego rytmu dnia, dlatego zaleca się sprawdzenie danych na etykiecie urządzenia - znajdziemy tu również informacją o generowanym hałasie. Najcichsze klimatyzatory emitują do 35 dB(A), czyli hałas porównywalny do cichej rozmowy. Warto dobierać urządzenia generujące ciche dźwięki, gdyż nasze otoczenie i tak jest dość głośne, a dźwięki mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Jak wiadomo:

 • poniżej 35 dB – dźwięk jest obojętny dla naszego zdrowia. Możemy spokojnie pracować, uczyć się, odpoczywać.
 • w przedziale 35-70 dB – dźwięk zaczyna powodować zmęczenie, utrudnia rozmowę.


Szukając cichego klimatyzatora, warto rozważyć montaż jednostki ściennej typu split, w której komponenty emitujące najgłośniejsze dźwięki umieszcza się na zewnątrz budynku.

Klimatyzator pokojowy Haori toshiba Wienkra

fot.: Wienkra - klimatyzator HAORI został zaprojektowany tak, by zapewnić niemal bezgłośną pracę. Funkcja Quiet redukuje hałas jednostki wewnętrznej do ledwo słyszalnego poziomu 19 dB(A), a agregat jednostki jest jednym z najcichszych na rynku, oferując przy nominalnej pracy zaledwie 44 dB(A), a po jego obniżeniu - przy pomocy specjalnej funkcji aktywowanej ze sterownika lub aplikacji - do 37 dB(A).

Praca klimatyzatora oznacza jednostajny szum - każdy inny dźwięk to efekt źle przeprowadzonego montażu lub usterka urządzenia. Im cichsza praca jednostki, tym większy komfort osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu, ale kwestie akustyki urządzeń w budynkach regulują przepisy prawa budowlanego. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w części „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach” oraz w polskiej Normie PN-87/B-02151/02 wskazane są dopuszczalne wartości dźwięków dostających się do pomieszczeń ze wszystkich źródeł. I tak może to być: 

 • w godzinach 6.00-22.00 – 40 dB(A)
 • w godzinach 22.00-6.00 – 30 dB(A)


Funkcje spotykane w klimatyzatorach, ktore poprawiają ich akustykę:

 • Tryb cichy jednostki zewnętrznej - pozwala zmniejszyć hałas wydawany przez jednostkę zewnętrzną nawet o 4 dB

 

Sterowanie klimatyzatorem za pomocą WiFi

 

Do niedawna systemy, którymi mogliśmy zarządzać zdalnie, były wizją przyszłości, obecnie to już standard. Sterowanie WiFi oraz aplikacje mobilne dostępne są w przypadku niemal każdego nowoczesnego klimatyzatora. Wbudowany moduł łączności internetowej to wielka wygoda i ogromna oszczędność. Obniżanie temperatury w klimatyzowanych pomieszczeniach może być ściśle powiązane z naszym harmonogramem dnia i wynikać z osobistych preferencji. Nie zaskoczy nas nawet gwałtowna zmiana pogody.

fot.: Bosch Klimatyzacja - aplikacja Bosch Climate Select

 

 

Filtry oczyszczające

 

Jakość powietrza to jeden z najbardziej gorących tematów ostatnich lat i z pewnością będzie on coraz mocniej akcentowany, dlatego dobrze jest wiedzieć, że montując klimatyzację, możemy liczyć na szereg funkcji oczyszczających powietrze zarówno z zanieczyszczeń pochodzenia naturalnego (alergeny, pleśnie, wirusy itd.), jak i tych antropogenicznych (smog, dym tytoniowy itp.). Na nasz komfort termiczny duży wpływ ma temperatura i wilgotność powietrza, a system klimatyzacji dba o oba te parametry, co przekłada się na lepsze samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu klimatyzowanym. W klimatyzatorach stosuje się szereg filtrów, które pełnią różne funkcje, oto najważniejsze z nich:

 • Filtr o strukturze plastra miodu – zatrzymuje zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu takie jak kurz, czy pył.
 • Filtr o wysokiej gęstości – zwiększona gęstość filtra zapewnia większą skuteczność w zatrzymywaniu zanieczyszczeń zawartych w powietrzu.
 • Filtr Anti-PM2,5 – zatrzymuje 99,9% drobnych cząsteczek znajdujących się w powietrzu stanowiących główny składnik smogu.
 • Filtr antybakteryjny – skutecznie chroni przed drobnoustrojami i działa sterylizująco na wszystkie rodzaje bakterii. Bakteriobójcze substancje na powierzchni filtra zatrzymują unoszące się w powietrzu bakterie i hamują ich rozwój.
 • Filtr plazmowy - zaawansowany system oczyszczania powietrza oparty na wysokowydajnym filtrze o wysokiej skuteczności z plazmowym generatorem jonów to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań stosowanych w klimatyzatorach domowych.
 • Zmywalny filtr powietrza – filtr powietrza w jednostce wewnętrznej jest łatwo demontowany i można go czyścić pod bieżącą wodą.
 • Filtr BIO składa się ze specjalnego enzymu oraz biofiltra (HEPA), który wychwytuje cząsteczki kurzu, bakterie, grzyby i mikroby oraz eliminuje bakterie, rozpuszczając ich ściany komórkowe.
 • Technologia Flash Streamer - usuwa z powietrza alergeny, dzięki specjalnym wyłądowaniom plazmowym.
 • UVC Sterylizacja –  wbudowana w urządzenie lampa LED UVC, o działaniu dezynfekującym i biobójczym, naświetla promieniami UVC przepływające przez klimatyzator powietrze, zabijając ponad 90% wirusów i baterii.

fot.: Daikin

Klimatyzator to urządzenie pracujące również w służbie przyjemnych zapachów. Niechcianych zapachów skutecznie pozbędziemy się za pomocą powyższych filtrów. Klimatyzatory mogą dodatkowo roztaczać piękną woń po naszym domu. Za pomocą tzw. aromatyzerów działających na zasadzie zimnej dyfuzji, ulubiony zapach może zostać z nami na dłużej. 


Warto również sprawdzić, czy klimatyzator posiada opcję jonizatora, który niweluje nieprzyjemne zapachy oraz szkodliwe substancje w powietrzu. Bardzo praktyczna jest również funkcja sygnalizacji zabrudzenia filtr, dzięki której zawsze na czas wymienimy filtry. Przy utrzymaniu urządzenia w czystości oraz hamowanie rozwoju bakterii, pleśni i nieprzyjemnych zapachów niezbędna jest funkcje samooczyszczania.

 

Jaki czynnik chłodniczy - technologia w służbie ekologii

 

Czynnik chłodniczy to bardzo ważna część systemuy klimatyzacji. Odpowiada za transport chłodu, czyli warunkuje całą pracę klimatyzatora. Jest to jednak mieszanina chemiczna, które nie pozostaje obojętna dla środowiska naturalnego, dlatego podjęto szereg działań mających na celu wprowadzenie na rynek substancji o jak najmniejszym oddziaływaniu na warstwę ozonową (wskaźnik ODP) oraz o niskim GWP - Potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Oprócz proekologicznych właściwości ważne pozostaje wysoka wydajność. Takim czsynnikiem jest chociażby coraz bardzie popularny R32.

Seria Elite XA71I R32

fot.: Lindab

  

 

Chłodzenie, ogrzewanie, kontrola wilgoci - rzecz o wydajności klimatyzacji

 

Wydajność przekłada się na koszt użytkowania klimatyzacji, a to zawsze ma duże znaczenie. O sprawności urządzenia informuje nas etykieta energetyczna, ale warto poznać kilka podstawowych pojęć:

 • klasa efektywności energetycznej - między klasami wykazuje się różnicę ok. 10% efektywności na przykład klimatyzator w klasie B zużywa około 10% energii więcej niż takie samo urządzenie klasy A
 • wartość sezonowego współczynnika efektywności energetycznej (SEER) dla trybu chłodzenia idzie w parze z klasą energetyczną
 • wartość sezonowego współczynnika efektywności (SCOP) dla trybu ogrzewania idzie w parze z klasą energetyczną, czytaj dalej....

Klimatyzator 5000i

fot.: Bosch

Wydajne klimatyzatory pracują przy niskich temperaturach zewnętrznych, używając wówczas grzałki, pozwalającej na dogrzewanie pomieszczeń. Przydatną funkcją jest także Tryb osuszania, który usuwa z pomieszczenia wysoką wilgotność, szczególnie w parne dni.

 

Zdrowa klimatyzacja, czyli jaki nawiew najbardziej nam służy

 

Przeciąg i zbytnie obniżenie temperatury to najczęstsze przyczyny niekorzystnego wpływu klimatyzacji na nasze zdrowie. O ile sterowania temperaturą musimy sami pilnować, zgodnie z rozsądkiem (a eksperci zalecają, aby różnica temperatury między budynkiem a dworem nie była większa niż 6°C), to styl nawiewu zależy od dostępnych w klimatyzatorze funkcji:

 • Nawiew powietrza 3D/4D – żaluzje jednostki wewnętrznej poruszają się automatycznie w płaszczyźnie pionowej i poziomej, przez co powietrze nawiewane jest we wszystkich kierunkach (jednoczesny swing pionowy i poziomy).
 • technologia HADA Care firmy Toshiba – poprawia dystrybucję powietrza w pomieszczeniu i chroni poziom nawilżenia skóry. Specjalna konstrukcja i położenie żaluzji generuje pośredni przepływ, zapewniając cyrkulujące powietrze u góry pomieszczenia, co przekłada się na równomierne rozprowadzenie powietrza i zwiększenia poziomu komfortu.
 • unikalny przepływ powietrza Coanda Plus gwarantując większy zasięg i moc nawiewu z klimatyzatora. Dzięki czemu powietrze dociera równomiernie do każdej części pomieszczenia, zapewniając większy komfort użytkownikom.
 • Gentle Wind. Dzięki mikrootworom, rozproszony i łagodny strumień powietrza stopniowo schładza otoczenie, zużywając przy tym niewiele energii. W porównaniu do zwykłych klimatyzatorów, w których nawiew bywa zbyt intensywny - rozwiązanie "Gentle Wind" delikatnie i cicho schładza pomieszczenie.
 • Inteligentny nawiew – tryb chłodnej mgiełki lub ciepły nawiew od dołu

fot.: Lindab

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Bosch Klimatyzacja, Daikin, Lindab, Wienkra, Ventia
Zobacz także
Rotenso - najszersza oferta klimatyzatorów ściennych na rynku

Rotenso - najszersza oferta klimatyzatorów ściennych na rynku

Łącząc w sobie dążenie do dostarczenia wydajnych i energooszczędnych urządzeń... ¬ więcej...

 
LG ARTCOOL Beige - stylowy klimatyzator pokojowy w beżowym kolorze

LG ARTCOOL Beige - stylowy klimatyzator pokojowy w beżowym kolorze

Polska oferta klimatyzatorów pokojowych ARTCOOL marki LG została poszerzona... ¬ więcej...

 
Nowe jednostki kanałowe wysokiego sprężu FDU Mitsubishi Heavy Industries

Nowe jednostki kanałowe wysokiego sprężu FDU Mitsubishi Heavy Industries

Potrzeby rynku w zakresie jednostek kanałowych wysokiej wydajności chłodniczej i... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   logo ebm PapstVBW   Wienkra    Systherm    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet