gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Pompa ciepła kontra konwencjonalne systemy grzewcze

aktualizacja: 04-10-2021, 10:56 – artykuł promocyjny


Podejmując decyzję odnośnie wyboru sposobu ogrzewania swojego domu, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim na takie czynniki jak: koszt inwestycji oraz koszt wytwarzania ciepła przez określone urządzenie grzewcze. Innymi parametrami, które należy porównać są: warunki, czas i koszt wykonania kotłowni oraz żywotność systemu. Niezmiernie ważnymi kwestiami dotyczącymi wyboru rodzaju źródła ciepła są również komfort użytkowania, funkcjonalność, bezpieczeństwo a także wpływ urządzenia na środowisko naturalne. Ten ostatni czynnik będzie szczególnie istotny w okresie implementacji Dyrektywy OZE.

Kaskada pomp ciepła NIBE ogrzewa zakład produkcyjny NUTRICIA w Opolu, wykorzystując wody pochłodnicze

Kaskada składająca się z trzech bloków pomp ciepła NIBE o mocy 4,2 MW, która ogrzewa niemal cały zakład produkcyjny NUTRICIA w Opolu, wykorzystując w tym celu wody pochłodnicze

Z punktu widzenia ilości energii pierwotnej zużywanej przez określone urządzenie grzewcze, jedną z naj­bardziej energooszczędnych technologii są pompy ciepła. Pozwalają one obniżyć nawet o po­nad 50% energii pierwotnej w stosunku do innych systemów grzewczych. Aby użytkownik mógł w pełni porównać poszczególne technologie grzewcze powinien jednak dokonać analizy ekonomicznej całkowitych kosztów rocznych wszystkich rozwiązań. W skład całkowitego kosztu rocznego wchodzą: koszty zużycia energii, koszty kapitałowe oraz koszty konserwacji (napraw i przeglądów).
 

Porównanie całkowitego rocznego kosztu urządzeń grzewczych


Porównanie całkowitych kosztów rocznych dla wybranego budynku jednorodzinnego o pow. użytkowej 250m2, zlokalizowanego w II strefie klimatycznej, o zapotrzebowaniu na ciepło budynku 9,5 kW, obliczeniowa temperatura wewnętrzna 20°C,  z instalacją grzewczą o parametrach 35/30). Analizę wykonano w oparciu o wytyczne Związku Inżynierów Niemieckich VDI 2067.



Wyżej zaprezentowane wyniki przeprowadzonej analizy ekonomicznej, dowodzą, że pompa ciepła jest najbardziej ekonomicznym urządzeniem grzewczym spośród konwencjonalnych systemów grzewczych. Urządzenia te generują najniższe koszty eksploatacyjne, które nawet przy wysokich koszty inwestycyjnych, przechylają szalę na ich korzyść. Ponadto instalacja pompy ciepła podnosi wartość budynku. Korzyści ze sprzedaży budynku wyposażonego w to urządzenie grzewcze są wyższe w porównaniu do systemów konwencjonalnych, a czas poświęcony na sprzedaż krótszy.

Kolejnym parametrem ekonomicznym, na który często zwracają uwagę użytkownicy przy wyborze urządzenia grzewczego, jest okres zwrotu nakładu inwestycyjnego. Inwestycja w pompę ciepła typu solanka/woda, w zależności od systemu do którego ją porównujemy, zwraca się w czasie od 4 do 9 lat. Obliczenia te dokonano, przy uwzględnieniu wszystkich czynników wpływających na ten parametr.
 

Okres zwrotu nakładu inwestycyjnego dla pompy ciepła typu solanka/woda w porównaniu
z konwencjonalnymi systemami grzewczymi

Okres zwrotu inwestycji w pompę ciepła może być jeszcze krótszy, przy wykorzystaniu przez to urządzenie ciepła technologicznego. Jest to możliwe dzięki wyższej temperaturze dolnego źródła. Poniżej przykłady takich instalacji.

 

Kaskada pomp ciepła NIBE ogrzewa MPWiK w Wągrowcu, wykorzystując wodę z sieci miejskiej

Kaskada pomp ciepła NIBE o mocy 160kW ogrzewa pomieszczenia Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Wągrowcu, gdzie dolnym źródłem dla pomp ciepła jest woda z sieci miejskiej

 

 

Komfort i bezpieczeństwo

 

Biorąc pod uwagę aspekt komfort użytkowania i bezpieczeństwo, pompy ciepła nie mają sobie równych. Poniżej fakty, które decydują o przewadze tych urządzeń nad z konwencjonalnymi systemami grzewczymi

  • podnoszą temperaturę energii otoczenia dla celów grzewczych do pożądanego poziomu przy pomocy obojętnych i bezpiecznych dla środowiska czynników roboczych
  • nie wymagają zakupu działki uzbrojonej
  • nie potrzebują przyłącza gazu, składu opału, zbiorników na olej, czy zbiornika na propan-butan
  • nie wymagają budowy komina
  • funkcjonują bez palnego paliwa w budynku
  • nie wymagają dokonywania pomiarów spalin
  • nie emitują zanieczyszczeń
  • nie wymagają pomieszczenia kotłowni - można je zainstalować niemal w każdym pomieszczeniu. Urządzenia te wyróżnia ponadto nowoczesny wygląd, który nie odbiega od najnowocześniejszych sprzętów gospodarstwa domowego.
  • cicha praca (np. natężenie dźwięku podczas pracy pomp ciepła NIBE F1145/1245 wynosi zaledwie 43 dB)


Decydując się na instalację pompy ciepła,  przestajemy być palaczami we własnym domu, dzięki czemu oszczędzamy swój czas i zdrowie oraz chronimy środowisko naturalne.

Kolejną cechą wpływającą na komfort użytkowania pompy ciepła jest funkcjonalny system sterowania, który umożliwia optymalną pracę urządzenia w zależności od warunków pogodowych i preferencji użytkownika (np. sterowanie ogrzewaniem zgodnie z okresami obowiązywania tańszej energii). Wyliczając zalety tych urządzeń, koniecznie trzeba wspomnieć o tym, iż nie wymagają obsługi, a także są najmniej awaryjnym systemem grzewczym (przegląd pompy ciepła ogranicza się do sprawdzenia ustawień parametrów pracy i wyczyszczenia filtra zanieczyszczeń). Żywotność pompy ciepła szacowana jest na około 20-25 lat.

Pompy ciepła zaliczane są do urzą­dzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii, które wspierane są przez Unię Europejską. Dzieje się tak za sprawą wielu nowych ak­tów prawnych. Najważniejszym z nich jest Dyrektywa 2009/28/WE (RES), której zada­niem jest promowanie stosowania energii z odnawialnych źródeł i która jest obecnie implementowana do polskiego prawa w formie Ustawy OZE.

 

 

Funkcjonalność - dodatkowe korzyści

 

Pompa ciepła jest urządzeniem, które oprócz ogrzewania budynku, może spełniać dodatkowe funkcje, takie jak: chłodzenie, osuszanie, produkcja ciepłej wody użytkowej, ogrzewanie basenu czy też wentylacja pomieszczeń. Dzięki bogatej ofercie rynkowej pomp ciepła, możliwy jest dobór odpowiedniego urządzenia dla niemal każdego rodzaju, wielkości, przeznaczenia i technologii budynku.

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które jako nieliczne mogą realizować funkcję chłodzenia pasywnego i aktywnego. Pompy ciepła typu solanka/woda zapewniają chłodzenie pasywne budynku. W tym celu wykorzystują one chłód zakumulowany w gruncie. Funkcja ta realizowana jest w ekonomiczny sposób (bez udziału sprężarki), dzięki czemu rozwiązanie to jest nawet pięciokrotnie bardziej energooszczędne niż zastosowanie klimatyzatorów. Współczynnik efektywności chłodzenia EER dla pomp ciepła mieści się w zakresie 15-30, podczas gdy dla klimatyzatorów typu split wynosi maksymalnie ok. 3,5.
Chłodzenie aktywne jest doskonałym rozwiązaniem, które polecane nie tylko do domów jednorodzinnych, ale również, a może przede wszystkim do budynków użyteczności publicznej, komercyjnych i przemysłowych (np. biura).
 

Gruntowa pomp ciepła NIBE o mocy 30kW wykorzystywana jest do chłodzenia stacji transformatorów MPK w Poznaniu

Przykładem instalacji, w której pompa ciepła ma za zadanie chłodzić pomieszczenia, jest instalacja zastosowana w stacji transformatorowej MPK w Poznaniu. W centrum miasta w podziemiach Placu Wolności firma specjalizująca w montażu urządzeń wykorzystujących OZE (GRASANT z Poznania), zainstalowała gruntową pompę ciepła NIBE o mocy 30kW na potrzeby chłodzenia pomieszczeń transformatorów. Urządzenie to odzyskuje wyprodukowane przez transformatory ciepło i przekazuje je do gruntu, dzięki czemu w stacji utrzymywane są optymalne warunki klimatyczne.

 

Pompa ciepła, dzięki wykorzystaniu modułu wentylacyjnego, może także zostać wykorzystana do wentylowania budynku, zapewniając odzysk ciepła. Rozwiązanie to zapewnia komfort cieplny bez dodatkowych kosztów eksploatacji systemu.

Projektując dom ważną kwestię stanowi aspekt wyboru odpowiedniego systemu przygotowania c.w.u., który zapewni nam ekonomiczną produkcję przez cały rok. W dobie rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii decyzja ta często sprowadza się do wyboru pomiędzy kolektorami słonecznymi, a pompą ciepła typu powietrze - woda. Doskonałym rozwiązaniem jest instalacja pompy ciepła zasilanej powietrzem wentylacyjnym (np. BIAWAR OW-PC 270.1R lub NIBE F130), która do produkcji ciepłej wody wykorzystuje ciepło odzyskane ze zużytego w budynku powietrza. Urządzenie to zapewnia nie tylko ciepłą wodę przez cały rok, ale również wymuszoną wentylację w budynku, co jest szczególnie istotne w przypadku nowoczesnych, niskoenergetycznych budynków, charakteryzujących się coraz większą szczelnością. Zasada działania tego urządzenia jest niezwykle prosta. Wentylator doprowadza ciepłe powietrze z pomieszczeń przez kanały wywiewne do wymiennika ciepła w pompie ciepła. Następnie odzyskane ciepło przekazywane jest do zintegrowanego zbiornika ciepłej wody użytkowej. Świeże powietrze dostarczane jest poprzez nawiewniki znajdujące się w ścianach zewnętrznych. W kanałach nawiewnych nie dochodzi do zanieczyszczenia i zmiany jonizacji powietrza. Bardziej zaawansowane wentylacyjne pompy ciepła wyposażane są w zintegrowany zbiornik c.w.u., a także pozwalają realizować wentylację nawiewną, ponadto przejmują rolę zasilania instalacji c.o.
Zastosowanie pompy ciepła zasilanej powietrzem wentylacyjnym jest rozwiązaniem polecanym dla domach jednorodzinnych. Doskonale sprawdzi się ono w takich obiektach jak: domki letniskowe, restauracje, stołówki, kuchnie, w których istnieje zapotrzebowanie na wentylację i ciepłą wodę. Koszt tego typu urządzeń wynosi 7 000-12 000 zł netto i jest on porównywalny z kosztem instalacji solarnej.
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Nibe-Biawar Sp.z.o.o.
Zdjęcia: Ilustracje z archiwum firmy Nibe-Biawar
Autor: dr inż. Małgorzata Smuczyńska, Kierownik działu Odnawialnych Żródeł Energii


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet