gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Instal-Projekt - grzejniki


Jak zwiększyć efektywność energetyczną systemu grzewczego

aktualizacja: 01-09-2020, 10:51 – artykuł promocyjny


Zimą, kiedy temperatura spada znacznie poniżej zera, wiele osób zastanawia się jak zwiększyć efektywność energetyczną systemu grzewczego w swoim domu. Chcąc zapewnić sobie komfort cieplny, podkręcamy ogrzewanie, co wiąże się z większymi kosztami. Rozwiązaniem problemu stanowi równoważenie hydrauliczne instalacji, które niezależnie od rodzaju źródła ciepła i rodzaju ogrzewania, pozwala na osiągnięcie komfortu cieplnego i optymalnych rachunków za ogrzewania przy niezawodnej i bezawaryjnej pracy instalacji.  Zrównoważone systemy są do 35% bardziej efektywne niż tradycyjne systemy.

W niezrównoważonych układach elementy instalacji najbardziej oddalone od źródła ciepła, ogrzewane są słabo lub wcale. Problemu tego nie możemy rozwiązać przy pomocy konwencjonalnych środków, takich jak na przykład: wcześniejsze ustawienie ogrzewania, zwiększenie temperatury zasilania czy zwiększenie wydajności pompy. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam automatyczny zawór termostatyczny A-exact marki Heimeier, który został wyposażony w unikalny ogranicznik przepływu. Zawór ten ogranicza przepływ do zadanej wartości niezależnie od wahań ciśnienia różnicowego w systemie. Wymagany przepływ może być ustawiony bezpośrednio na zaworze. Ustawiony przepływ nie zostanie przekroczony nawet w sytuacji, kiedy nastąpią zmiany obciążenia w systemie w przypadku, gdy inne zawory w systemie będą zamknięte lub w trakcie porannego rozruchu.

 

 zawór termostatyczny A-exact Heimeier

 

Tradycyjne zawory grzejnikowe bez problemu możemy wymienić na zawór A-exact, który jest oferowany w standardowych długościach. Jest on montowany bezpośrednio na grzejniku. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest fakt, iż regulatory ciśnienia różnicowego nie są już potrzebne. Zawór może być stosowany dla ciśnienia różnicowego do 60kPa.
Wymiana wkłądki zaworowej za pomocą narzędzia montażowego Heimeier bez konieczności opróżniania instalacji, jest gwarancją prawidłowej eksploatacji zaworu i całego systemu.

 

 

Rodzaje instalacji, w kórych zastosowanie znajduje zawór A-exact

schemat instalacji
W starych instalacjach często grzejniki są oddalone od siebie, co powoduje, że utrudnione lub wręcz niemożliwe jest określenie obiegu, do którego należą lub istnieją sekcje o małej liczbie grzejników i niskiej mocy bezpośrednio połączone do części z wieloma grzejnikami o dużej mocy.
schemat instalacji
Instalacje, w których trasa prowadzenia rurociągów, ich średnica oraz długości, są nieznane. Nie ma też możliwości zastosowania regulatora różnicy ciśnienia z uwagi na mały przepływ (grzejnik o małej mocy wpięty bezpośrednio do głównego rurociągu)
schemat instalacji
Instalacje z kotłami kondensacyjnymi, w których zastosowane pompy przekraczają 25 kPa wysokości podnoszenia mogą powodować problemy z hałasem na zaworach termostatycznych, a regulatorów różnicy ciśnienia nie da się zastosować.

We wszystkich wyżej wymienionych przypadkach, trudne a często nawet jest niemożliwe ustawienie klasycznych zaworów termostatycznych z nastawami w zależności od dostępnej różnicy ciśnienia oraz przepływu.

 

 

Dlaczego warto zastosować technologię AFC :

 

  • Poprawnie zrównoważona hydraulicznie instalacja grzewcza pozwala ograniczyć zużycie energii aż do 35%.
  • Nadprzepływ obniża efekt kondensacji nawet o 20%, co znacząco pogarsza efektywność kotła kondensacyjnego
  • Zrównoważenie hydrauliczne instalacji HVAC pozwala zredukować koszty zużycia energii elektrycznej do napędu pomp aż o 40%.
  • W systemach grzewczych podniesienie temperatury w pomieszczeniu o 1°C, powoduje wzrost rocznych kosztów eksploatacyjnych od 6 do 11%.
  • Wydłużenie czasu porannego rozruchu o każdą kolejną godzinę, powoduje niepotrzebny wzrost całkowitego zużycia energii aż o 1,25%.
  • Precyzyjne zawory termostatyczne pozwalają ograniczyć koszty zużycia energii aż do 28% w porównaniu do zastosowania ręcznych zaworów grzejnikowych


 

Opracowanie: Redakcja
Autor: Sławomir Świątecki
Kontakt w sprawie produktów:

IMI Hydronic Engineering
tel. (32) 75 88 200
www: www.imi-hydronic.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Grzejniki ze stojakiem od Diamond - funkcjonalność i design

Grzejniki ze stojakiem od Diamond - funkcjonalność i design

Grzejnik nie musi być tylko praktycznym elementem wyposażenia domu, odpowiedzialnym... ¬ więcej...

 
Zawory termostatyczne bez ołowiu*

Zawory termostatyczne bez ołowiu*

Najnowszą propozycją firmy ESBE są termostatyczne zawory mieszające z serii VTA320.... ¬ więcej...

 
Nowy termostat do grzejników Jaga

Nowy termostat do grzejników Jaga

Kompaktowy rozmiar, obsługa za pomocą ekranu dotykowego, funkcja zdalnego sterowania... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
regulus