Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

artykuł promocyjny


Co roku wraz z początkiem sezonu grzewczego mnóstwo osób zadaje sobie to pytanie: jak oszczędzać na ogrzewaniu. Choć można wprowadzić wiele małych i prostych zmian, które wpłyną na obniżenie rachunków - kilka z nich przedstawimy w poniższym artykule - warto wiedzieć jak ważny jest dobór odpowiednich grzejników. Grzejniki aluminiowe, charakteryzują się mniejszą bezwładnością cieplną i pozwalają bardziej wydajnie i oszczędnie korzystać z ciepła.

 

biały grzenik aluminiowy na ścianie w jasnym salonie  - kfa armatura

fot.: Grzejnik aluminiowy G500F KFA Armatura

 

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Właściciele domów muszą zadbać o odpowiednie ogrzewanie w domu przez cały sezon grzewczy, co z jednej strony jest ważnym, odpowiedzialnym zadaniem, z drugiej pozwala decydować o ogrzewaniu w sposób niezależny od żadnego dostawcy ciepła. Mogą oni swobodnie skonfigurować swój system grzewczy i wybrać takie źródło ciepła, które będzie najbardziej odpowiadać preferencjom ich oraz ich rodziny, a jednocześnie sprzyjać jak największym oszczędnościom. Inaczej jest w przypadku osób mieszkających w bloku - w dużej mierze są zależne od dystrybutora ciepła i zwykle nie mają możliwości odłączenia się od sieci ciepłowniczej. W takim wypadku mogą decydować jedynie o końcowym odcinku systemu grzewczego - grzejnikach - oraz próbować obniżyć koszty ogrzewania poprzez jego racjonalne wykorzystanie.

Grzejniki Regulus-system

fot.: Grzejnik miedziano-aluminiowy od Regulus-system

 

Wskazówki, które pomogą oszczędzić na ogrzewaniu

  • zadbaj o okna i drzwi - jeśli twoje rachunki za ogrzewanie wydają ci się zbyt wysokie, może to wynikać ze złego stanu stolarki okienno-drzwiowej w mieszkaniu, które nie zapewniają odpowiedniej izolacji. W chłodne, wietrzne dni do środka przenika zimne powietrze, co sprawia że kaloryfery muszą zużywać więcej energii by utrzymać w poszczególnych pomieszczeniach zadaną temperaturę. Jeśli chłód przenika przez niewielkie wnęki czy otwory w oknach i drzwiach, warto je uszczelnić. Pewną pomocą mogą tu być również zasłony, które będą stanowić barierę między oknem i wnętrzem mieszkania.
  • Nie zasłaniaj grzejników - jeśli jednak używasz zasłon, o których wspomnieliśmy wyżej, lepiej żeby nie były za długie i nie zasłaniały grzejnika. W przypadku długich zasłon większość ciepła emitowanego przez grzejnik będzie kumulować się w przestrzeni między zasłoną a oknem, zamiast ogrzewać pokój. Przy grzejnikach nie powinno się również stawiać roślin czy mebli, będzie to negatywnie wpływać na ogrzewanie pomieszczenia.
  • Odpowiednie wietrzenie - nie pozostawiaj okien długo otwartych, bo grozi to zbytnim wychłodzeniem pomieszczenia. Najlepiej jeśli otworzysz okno na oścież, ale przez krótki czas. Wówczas wprowadzisz do środka świeże powietrze, a jednocześnie zachowasz większość ciepła. Podczas wietrzenia zakręcaj grzejnik.
  • Nie grzej od początku sezonu - jeśli dystrybutor uruchamia ogrzewanie we wrześniu lub październiku, możliwe że nie masz jeszcze potrzeby
  • Określ optymalną temperaturę i nie przegrzewaj się - na początku sezonu zewnętrzne temperatury są jeszcze całkiem wysokie i dlatego warto zastanowić się, czy od początku potrzebne są Ci ciepłe kaloryfery. Pamiętaj o tym by je odpowietrzyć, a później zakręć je do czasu, gdy ogrzewanie będzie realnie potrzebne. Dobrze jest też określić jaka temperatura jest dla nas komfortowa i starać się utrzymywać ją później przez okres grzania - Różnica nawet 1 czy 2 stopni może przyczynić się do znacznych oszczędności
  • Załóż ciepłe ubranie - może to banalna rada, ale warto zdawać sobie sprawę, że odpowiednie ubieranie się realnie wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania. Pamiętaj, że kończyny mogą szybko zmarznąć, dlatego ubieraj ciepłe skarpety, kapcie i koszule. To pomoże Ci utrzymać komfort cieplny, nawet jeśli nieco zakręcisz kaloryfer.

 

Jaki grzejnik pomaga oszczędzać?

Najbardziej wydajnym typem grzejników są grzejniki aluminiowe, dlatego warto zdecydować się na wymianę grzejników stalowych czy żeliwnych na ten właśnie typ grzejników. Mają wiele cech, które sprzyjają oszczędnościom.

  • są lżejsze
  • wykorzystują mniej wody
  • szybciej reagują na regulację temperatury
  • bardzo wydajnie przewodzą ciepło
  • mają nowoczesną konstrukcję minimalizującą straty ciepła

 

Grzejnik aluminioowy Keller Grupa SBS

fot.: Keller - Grupa SBS

 

Zalety grzejników aluminiowych

Grzejniki aluminiowe mają mniejszą bezwładność cieplną, czyli szybciej reagują na regulację temperatury. Oznacza to szybsze nagrzewanie grzejnika, a w sytuacji gdy w pokoju jest za ciepło, szybsze oddawanie energii cieplnej. Grzejnik aluminiowy nagrzewa się nawet kilka razy szybciej niż grzejnik stalowy lub żeliwny grzejnik o podobnej mocy. Jeśli porównamy go z kolei do ogrzewania płytowego, okaże się, że aluminowy grzejnik nagrzewa się nawet kilkanaście razy szybciej.

 

Grzejniki aluminiowe wykorzystują mniejszą ilość wody za sprawą ich konstrukcji (wąskich kanałów wodnych). W grzejniku aluminiowym płynie około 3 litry wody, a w stalowym ponad dwa razy więcej. To również przekłada się na krótszy czas nagrzewania, szybszą reakcję na zmiany, a w efekcie na oszczędności.

 

Aluminium to metal o bardzo dobrych właściwościach przewodzenia ciepła, co w połączeniu z nowoczesną konstrukcją grzejnika przekłada się na wysoki stopień wydajności. Nowoczesne grzejniki aluminiowe mają w pełni zabudowane plecy i kierownice powietrza, co mniej naraża układ na straty ciepła. Ogrzane powietrze jest bowiem kierowane w kierunku pomieszczenia, zamiast kumulować się w okolicy okien czy parapetów.

 

Poza parametrami grzewczymi grzejniki aluminiowe wygrywają też bezapelacyjnie swoja wagą - wpływa to na łatwiejszy transport oraz montaż tych urządzeń.

 

Grzejniki miedziano-aluminiowy. Wysoka wydajność

Dobrym, wydajnym rozwiązaniem są również grzejniki miedziano-aluminiowe, które wykorzystują właściwości obu metali. Ukłąd wodny zbudowany jest z miedzianych rur, natomiast układ oddawania ciepła z aluminium. Do tego połączenie miedzi i aluminium jest suche i nie zachodzi w nim zjawisko elektrochemiczne. Grzejniki z miedzi i aluminium mają wysoki współczynnik przewodnictwa ciepła. Jest ono dystrybuowane w mieszany sposób - poprzez promieniowanie oraz konwekcję.                                                                                                                                                                                                                              

Grzejnik miedziano aluminiowy

fot. Grzejnik miedziano-aluminiowy w technologii LOW H2O od Jaga

 

 

Modułowe grzejniki aluminiowe

Dobrym rozwiązaniem są grzejniki złożone z modułów, czyli łączonych kompletnych elementów - w zależności od potrzeb grzewczych danego pomieszczenia można zamontować w nim grzejnik złożony z kilku czy kilkunastu takich modułów. To pozwala kupić grzejnik najlepiej dostosowany do potrzeb, który ani nie będzie przewymiarowany, ani zbyt mały do ogrzania danej przestrzeni. Przed zakupem takiego grzejnika powinno się określić zapotrzebowanie cieplne danego wnętrza - najlepiej zdać się na pomoc eksperta.

 

Grzejnik aluminiowy od kfa w kolorze miedzianym

fot.: Grzejnik aluminiowy 500F od KFA Armatura

Opracowanie: Redakcja
Źródło: KFA, Grupa SBS, Regulus-system, Jaga, Euroterm


Zobacz także
Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Technologia budowania współczesnych domów wraz z coraz to wyższymi wymaganiami... ¬ więcej...
 
Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Ogrzewanie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb to klucz do komfortu i oszczędności... ¬ więcej...
 
Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Co roku wraz z początkiem sezonu grzewczego mnóstwo osób zadaje sobie to... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet







regulus

regulus





Facebook