gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Tanie ogrzewanie z pompą ciepła

aktualizacja: 25-04-2022, 05:45 – artykuł promocyjny


Pompy ciepła stanowią jedno z najlepszych rozwiązań zapewniających ogrzewanie rozmaitych obiektów codziennego użytku. Poszukując systemów grzewczych przyjaznych środowisku naturalnemu, warto zwrócić na nie uwagę. Pompy ciepła są bowiem niezwykle proekologicznym elementem systemu grzewczego z uwagi na to, że w przeciwieństwie do wielu innych technik nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery, wody i gleby.

 

Zasada działania

 

Zasada działania pompy ciepła polega na wykorzystaniu obiegu termodynamicznego. Zabiera ona bowiem ciepło z otoczenia (z powietrza, ziemi czy wody) i przekazuje do miejsca przeznaczenia. Jednak w odróżnieniu od zwykłej lodówki, w przypadku której mamy do czynienia z podobnym, choć odwrotnym procesem, pompa korzysta z gorącego, a nie zimnego obiegu. Praca pompy ciepła bazuje na samej różnicy temperatur. Urządzenie to ma za zadanie po prostu przenosić ciepło z jednego ciała charakteryzującego się niższą temperaturą, do drugiego ciała, którego temperatura jest wyższa. Jednak ciepło nie jest w stanie przemieszczać się między tymi ciałami samoistnie. Do tego potrzebna jest już odpowiednia energia napędowa, dzięki której pompa może spełnić swoją rolę.

 

Pompa ciepła typu powietrze-woda WPL 47 Set Apompa ciepła NTS

fot.: Stiebel Eltron - Pompa ciepła typu          fot.: NTS Energy - Pompa ciepła VENUS PWK
   powietrze-woda WPL 47 Set A                           typu powietrze-woda    

    

 

 

Rodzaje pomp

 

W zależności od tego, z jakiego otoczenia pompa pozyskuje potrzebne ciepło oraz w jaki sposób zostaje ono dostarczone do ogrzewanych pomieszczeń, można mówić o pompach wodnych, gruntowych i powietrznych. Poza tym spotyka się różne rodzaje pomp z uwagi na sposób ich zasilania. Wśród licznych ofert producentów tego typu urządzeń można zetknąć się z pompami gazowymi, elektrycznymi i olejowymi.

 

Hewalex - Pompa ciepła HEWALEX PCWU3,8Pompy ciepła powietrze-woda AUDAX Immergas

Rys. 1. Pompa ciepła HEWALEX PCWU3,8              fot.: Immergas - Pomp ciepła AUDAX      

 

Budowa

 

Pompa ciepła składa się z czterech głównych elementów, które tworzą opisywany wcześniej obieg termodynamiczny. Są to: parownik, sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny, a także krążący w całym obiegu czynnik roboczy czyli po prostu gaz charakteryzujący się możliwością wrzenia nawet w niskich temperaturach. Parownik odgrywa ważną rolę w całym mechanizmie działania pompy ciepła. Jest on odpowiedzialny za pochłanianie rozproszonego ciepła z jego dolnego źródła. Czynnik odparowujący jest transportowany do sprężarki specjalnymi przewodami. W sprężarce, w wyniku zachodzącego procesu sprężania wzrasta energia wewnętrzna czynnika odparowującego. Rośnie nie tylko ciśnienie, ale również jego temperatura. Następnie, czynnik roboczy wypływający ze sprężarki przemieszcza się do skraplacza. Tu pobrane wcześniej przez parownik ciepło oraz energia zgromadzona w napędzie sprężarki przekazywane są do ośrodka, w którym odbywa się odbiór ciepła przy odpowiednim poziomie temperatury.

 

Pompa ciepła Daikin Altherma

        fot.: Daikin           

 

 

Opłacalność

 

Nie ulega wątpliwości, że pompy ciepła stanowią inwestycję, która niesie za sobą spory wydatek, jednak z każdym rokiem staje się coraz bardziej opłacalna. Atrakcyjność tego typu instalacji wzrosła wraz z chwilą pojawienia się dotacji, przyznawanych nie tylko na zakup samych urządzeń, lecz również finansujących ich montaż. Z kolei w określonych warunkach pokrywany jest koszt wierceń, jeżeli zakupiona pompa ciepła ma docelowo wykorzystywać na przykład energię pochodzącą z wód podziemnych. Warto zatem rozważyć instalację pompy ciepła, która jest ciekawą alternatywą wobec tradycyjnych systemów grzewczych.


Gruntowa Pompa ciepła Buderus - aranżacja

               fot.: Buderus   

 

 

Zobacz także:


 

Pompy ciepła - przegląd oferty producentów 

 

Kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła 

 

Bezpłatne ciepło z wnętrza ZiemiOpracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: NTS Energy, Hewalex, Daikin, Stiebel Eltron, Immergas


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet