NTS Energy


Pompa ciepła do nowego budynku - gruntowa czy powietrzna

artykuł promocyjny


Budując nowy dom, powinniśmy uwzględnić optymalny system grzewczy, który pozwoli nam na wieloletnie użytkowanie bez konieczności dostosowywania do nowych wymogów aktualnej polityki UE, dlatego montaż pompy ciepła wydaje się oczywisty. Pod rozwagę pozostaje nam kwestia wyboru czy będzie to pompa powietrzna, czy gruntowa. Na co zwrócić uwagę? Jakie są tendencje na rynku pomp ciepła?

Wzrost zainteresowania pompami ciepła wynika z konieczności dostosowania domowych systemów grzewczych do wspólnej polityki UE. W ramach tych działań konieczne jest odejście od paliw kopalnych, a najlepszą alternatywą są pompy ciepła. W nowych domach nie mamy dodatkowych obostrzeń związanych z użytkowaniem instalacji tak jak w domach modernizowanych, gdzie już jest część instalacji. Decydując się na pompę ciepła do nowego budynku, powinniśmy od razu rozważyć ogrzewanie płaszczyznowe, czyli podłogówkę. Taki układ da nam najlepsze parametry pracy pompy ciepła bez względu na to, jaki typ pompy ciepła wybierzemy. W nowym budynku powinniśmy pomyśleć również o kolejnej instalacji - generującej własny prąd, czyli fotowoltaice. Dzięki temu nasz dom stanie się plusenergetyczny. Warto przy tym pamiętać, że dyrektywa budynkowa przyjęta przez Parlament Europejski nakłada na właścicieli nowych domów obowiązek inwestowania w technologie słoneczne - do 2028 roku wszystkie nowe domy będą posiadać instalacje PV, a do 2032 r. również te modernizowane. 

Pompa ciepła do nowego budynku - jaką wybrać

fot.: Stiebel Eltron - pompa ciepła powietrze-woda HPA-O 8 CS Plus do nowego budynku

 

Pompa ciepła do nowego budynku - dofinansowanie

 

Zakup pomp ciepła do nowego budynku to inwestycja, na którą możemy starać się o dofinansowanie z dwóch programów rządowego wsparcia w postaci programu Mój Prąd lub Czyste Powietrze. Wysokość dofinansowania zależy od wybranej technologii, i tak dla gruntowych pomp ciepła możemy starać się o dofinansowanie 30% (45% z Kartą Dużej Rodziny), czyli maksymalnie 21 tys. zł. Przy powietrznych pompach ciepła maksymalny poziom dotacji wynosi 7 tys. zł.

 

Szerokie zastosowanie pomp ciepła - więcej niż tylko ogrzewanie domu

 

Pompy ciepła to urządzenia o szerokim zastosowaniu. Oprócz ogrzewania domu, mogą zapewnić również ciepłą wodę użytkową, a nawet chłodzić niczym klimatyzacja w okresie letnim. W przypadku chłodzenia pasywnego (usuwanie nadmiaru ciepła z budynku) mogą brać udział jedynie pompy ciepła współpracujące z gruntem lub wodą gruntową. Przy chłodzeniu aktywnym (wykorzystujące pracę sprężarki) konieczne jest odwrócenie obiegu czynnika chłodniczego i możliwe jest ono do realizacji z każdym typem pompy ciepła. Jeśli chodzi o efektywność chłodzenia, to najlepszą osiągniemy przy wykorzystaniu instalacji podłogowej lub ściennej. Chłodzenie pasywne jest bardziej ograniczone niż aktywne. Jeśli chcemy stosować pompę ciepła również do chłodzenia, to powinniśmy uwzględnić jej parametry już na etapie planowania instalacji.

fot.: Purmo - grzejnik z wentylatorem, czyli klimakonwektor Vido S2 umożliwia grzanie i chłodzenie pomieszczeń...zobacz więcej


Jaka pompa ciepła do nowego budynku

 

Wybór między pompą ciepła powietrzną a gruntową zależy od wielu czynników. Oprócz klimatu (w Polsce również mamy strefy - jest ich 5) pod uwagę należy wziąć rozmiar budynku, czy dostępność gruntu. Bardzo ważnym czynnikiem zawsze też są koszty instalacji. Decydując się na pompę ciepła, nie możemy pominąć też kilku ważnych aspektów, jeśli chodzi o przygotowanie budynku. Te nowoczesne instalacje grzewcze są idealnym rozwiązaniem do domów budowanych zgodnie z najnowszymi wytycznymi w zakresie izolacyjności przegród i technologii wznoszenia budynku. Rodzaj instalacji rozprowadzającej ciepło również odgrywa ważną rolę. W nowych domach nie jesteśmy zmuszeni dostosowywać się do już działającego systemu, tylko tworzymy go od podstaw i dopasowujemy do naszych potrzeb.

Największą przewagą gruntowych pomp ciepła nad ich powietrznymi odpowiednikami jest stała wydajność przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe na zewnątrz, gdyż temperatura gruntu od określonej głębokości jest niezmienna. Pompy ciepła na powietrze wykazują się większym wahaniem wydajności na podstawie temperatury powietrza. Drugi bardzo istotny czynnik przemawiający na korzyść pomp czerpiących ciepło z gruntu to mniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne i pełna niezależność od innych czynników, gdyż urządzenia te nie wymagają wsparacia energią elektryczną, którą musimy wykorzystywać, gdy chcemy się ogrzewać powietrznymi pompami ciepła — dlatego montaż pompy ciepła na powietrze zwykle połączony jest z jednoczesnym zakładaniem instalacji fotowoltaicznej.

Jaka pompa ciepła do nowego budynku

fot.: Daikin

Powietrzne pompy ciepła swoją wielką popularność zawdzięczają niezwykle łatwemu montażowi, gdyż są to urządzenia niewielkich rozmiarów, które mogą być umieszczone praktycznie wszędzie, bez dodatkowych prac, czy ingerencji w grunt. W przypadku modeli gruntowych oprócz tego, że musimy zainwestować w prace ziemne, to jeszcze potrzebujemy sporo terenu na instalacje. Z tego też powodu na ten typ ogrzewania najlepiej zdecydować się na etapie budowy domu, gdy teren na naszej działce nie jest jeszcze zagospodarowany.

fot.: Bosch - podstawowy podział gruntowych pomp ciepła ze względu na kolektor to pompy z kolektorem poziomym lub pionowym

Kolejny czynnik konieczny do rozważenia dotyczy kosztów wykonania instalacji. I tu warto zwrócić uwagę na dwie kwestie — pompy ciepła gruntowe wymagają większych nakładów inwestycyjnych na etapie zakładania instalacji (wykonanie wierceń oraz rozłożenie instalacji rurowej), ale są bardziej opłacalne pod względem kosztów utrzymania, gdyż ich eksploatacja jest autentycznie bezkosztowa, więc wydatek szybko się zwraca.

fot.: Bosch - gruntowa pompa ciepła Compress 6000 LWM w wersji kompaktowej

 

Nowy dom z pompą ciepła - dlaczego warto ją wybrać

 

Inwestując w pompę ciepła, trzeba pamiętać, że inwestujemy również w wartość nieruchomości. Budując nowy dom, chcemy mieć pewność, że nasze ogrzewanie zapewni nam komfort, a właśnie pompy ciepła uchodzą za wygodne w użytkowaniu i wyjątkowo czyste, zarówno pod względem emitowanych zanieczyszczeń do atmosfery, jak i w kwestii stosowania w domu (brak składowania opału, popiołu). Decydując się na pompę ciepła w nowym domu, możemy wybrać projekt bez kotłowni - urządzenie wewnętrzne ustawimy w dowolnym innym miejscu, bez specjalnych wymagań >>  sprawdź szczegóły <<, zaoszczędzimy również na budowie kominów, bo nie są one potrzebne do źródła, które ogrzewa dom bez spalin.   

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Bosch, Purmo, Daikin, Stiebel Eltron


Zobacz także
IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

W dniach 7-8 lutego 2024, na targach ENEX firma IGLOO zaprezentowała rewolucyjną pompę... ¬ więcej...
 
LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG Electronics prezentuje nową pompę ciepła typu powietrze-woda - Therma V™ R290... ¬ więcej...
 
Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Rozwiązania Panasonic Heating & Cooling Solutions, dzięki zaangażowaniu firmy w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet













Facebook