NTS Energy


Lokalizacja i montaż pompy ciepła - wymogi instalacyjne

artykuł promocyjny


Montaż i lokalizacja pompy ciepła na działce oraz w budynku to ważna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę jeszcze na etapie planowania takiej inwestycji. Warto również wiedzieć co o zachowaniu odpowiednich odległości od granicy działki czy budynku mówią przepisy. Wybór odpowiedniej strony świata może mieć wpływ na działanie pompy ciepła. Poniżej wyjaśniamy czym się kierować przy usytuowaniu pompy ciepła. Jak wybrać najlepsze miejsce i ustawienie pompy ciepła? Ile miejsca potrzebuje to urządzenie i na co jeszcze zwrócić uwagę przed montażem. Podpowiemy również, czy możliwy jest samodzielny montaż pompy ciepła.

fot.: Hewalex - pompę należy umieścić w odległości 30 cm od ściany domu oraz 40 cm ponad gruntem

Kompletny montaż pompy ciepła na cele grzewcze (ogrzewanie budynku i ciepłej wody użytkowej) obejmuje różne prace i zależy, czy jest to budynek nowy, czy modernizowany. Oprócz montażu samej pompy ciepła konieczne jest wykonanie połączeń hydraulicznych całego systemu, przyłączy elektrycznych oraz montaż lub wymiana systemu grzewczego w domu. Do tego wszystkiego nie możemy zapomnieć o uruchomieniu i ustawieniu parametrów instalacji. Wszystkie te prace powinny być wykonane z najwyższą starannością przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. 

 

Najlepsze miejsce montażu pompy ciepła - ważne odległości

 

Wybór miejsca montażu jednostki zewnętrznej pompy ciepła związany jest bezpośrednio z jej pracą i emitowanym hałasem oraz koniecznością odprowadzania kondensatu. To właśnie ze względu na te dwa główne czynniki zaleca się zachowanie odpowiednich odległości, aby nikomu nie stwarzać problematycznych sytuacji. Nie ma bezpośrednich zapisów w prawie, które by normowały powyższe kwestie, dlatego tak ważne jest przestrzeganie dobrych praktyk na własną rękę.

 

  • Jaka odległość pompy ciepła od budynku?

W przypadku pomp ciepła typu SPLIT konieczne jest zachowanie swobodnego przepływu powietrza przez urządzenie, dlatego odległość pompy ciepła od ściany domu nie może być mniejsza niż 30 cm. Maksymalna odległość to ok. 1,5 metra, choć producenci pomp ciepła często podają własne wytyczne dla konkretnego modelu. W jednostkach SPLIT warto montować jednostki jak najbliżej siebie nie dalej jednak jak 4-6 metrów, bo na tyle starcza wewnętrznego czynnika chłodniczego — jeśli przekroczymy tę odległość, będziemy musieli dodać więcej czynnika chłodniczego.

Jaka odległość pompy ciepła od budynku?

fot.: Daikin

 

  • W jakiej odległości montaż pompy ciepła od sąsiada?

Jeśli chodzi o odległość od granicy działki, to tu przepisy mówią o zachowaniu odstępu 3 metrów. Jest to odległość minimalna, ale jeśli mamy możliwość to warto ją zwiększyć, gdyż pompy ciepła to urządzenia generujące, co prawda nie jakiś uciążliwy, ale jednak bezustanny dźwięk, co może być mało komfortowe, a raczej nie warto utrudniać życia sąsiadom.

 

  • Ile miejsca zajmuje pompa ciepła?

Jednostka zewnętrzna zajmie powierzchnię ok. 1.5 m2. Pompy ciepła typu monoblok zajmują mniej więcej tyle samo miejsca co SPLIT i co równie ważne, nawet te o dużej mocy nie różnią się aż tak bardzo rozmiarem od tych pomp dedykowanych na małe powierzchnie. 

W przypadku jednostki wewnętrznej powinniśmy zadbać o swobodny dostęp do sterownika i urządzenia w celu prac serwisowych. Pompa ciepła nie wymaga oddzielnego pomieszczenia typu kotłownia, co jest jej wielkim atutem. Wewnętrzna jednostka wymiarami przypomina lodówkę i najmniejsze jednostki to te dedykowane do współpracy z ogrzewaniem podłogowym, a przy tradycyjnych grzejnikach musimy wygospodarować dodatkowe miejsce na montaż pompy obiegowej i zbiornika buforowego. Małe jednostki z powodzeniem możemy zabudować w szafce.

Ile miejsca zajmuje jednostka wewnętrza pompy ciepła?

fot.: Buderus - pompa ciepła zamontowana w pomieszczeniu gospodarczym


WARTO WIEDZIEĆ:

- jednostki wewnętrzne również emitują hałas, dlatego raczej wybierzmy dla nich miejsce, w którym ten czynnik nie będzie robił nam różnicy.

- jednostki wewnętrzne potrzebują oddzielnego gniazda jedno- lub trójfazowego w zależności od modelu pompy ciepła i muszą być podłączone na osobnym zabezpieczeniu.

 


Montaż pompy ciepała a strony świata

 

Czy pompa ciepła musi stać w słońcu? Absolutnie nie, bo to nie od nasłonecznienia zależy efektywność pracy pompy ciepła. Ona pobiera ciepło z powietrza i równie dobrym miejscem montażu jest strona północna z dużą ilością cienia w ciągu dnia.

Montaż pompy ciepała a strony świata i nasłonecznienie

fot.: De Dietrich - pompe ciepła można zamontować nawet przy elewacji frontowej, gdyż urządzenie to ma nowoczesny wygląd i nie zajmuje dużo miejsca

 

Sposoby montażu pomp ciepła - wiszące czy stojące?

 

Podpory i konstrukcje pod jednostki zewnętrzne powietrznych pomp ciepła mogą być wykonane z metalu, z prefabrykatów lub być murowane. Najlepiej, aby były to niezależne konstrukcje wsporcze na gruncie, co pomoże uniknąć niepożądanego przenoszenia hałasu i drgań do wnętrza budynku. Jednostka zewnętrzna pompy ciepła może być zamontowana na fasadzie budynku lub stać na gruncie. Wszystko zależy od działki i naszych preferencji.

  • Na czym powinna stać pompa ciepła?

Pompę ciepła możemy postawić na cokole betonowym lub konstrukcji systemowej w odległości minimum 40 cm od gruntu, co ma chronić urządzenie przed dużymi zaspami śniegu. Przy wyborze miejsca montażu pompy ciepła ważne jest, by spływający kondensat nie ściekał na chodnik lub inne ścieżki, co grozi występowaniem oblodzeń zimą.
 

  • Czy pompę ciepła można powiesić na elewacji budynku?

W przypadku jednostek o małej mocy, a zatem mniejszym rozmiarze i wadze, możliwy jest montaż na specjalnym uchwycie na ścianie budynku.


Ważne — przy wyborze miejsca montażu pompy ciepła koniecznie należy uwzględnić odpływ kondensatu. W tym celu najlepiej jest zaplanować pod urządzeniem drenaż żwirowy z rurą spustową na głębokość 80 cm. Jeśli nie mamy możliwości odprowadzenia kondensatu do gruntu, powinniśmy rozważyć montaż grzałki tacy z odprowadzeniem kondensatu do najbliższej rynny lub pionu kanalizacji w budynku.

Sposoby montażu pomp ciepła - wiszące czy stojące?

fot.: Stiebel Eltron

 

Cicha praca pompy ciepła - jak tłumić dźwięk

 

Przy wyborze lokalizacji warto wybrać miejsce, gdzie dźwięk będzie się swobodnie rozpraszał, czyli pozbawione kątów, zaułków. Warto również zachować jak największą odległość od okien zwłaszcza tych od sypialni, ale nie tylko swojej, sąsiada również. 

 

Samodzielny montaż pompy ciepła - czy warto?

 

Wszystkie urządzenia elektryczne powinny być montowane przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia SEP,  Samodzielny montaż pompy ciepła - czy warto?w związku z tym samodzielny montaż pompy ciepła nawet w wersji MONOBLOK nie jest wskazany. Jeszcze więcej obostrzeń dotyczy jednostek typu SPLIT, które łączy obieg czynnika chłodniczego. Montażu rur takiego obiegu między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną pompy ciepła wymaga wiedzy, kwalifikacji i uprawnień tzw. F-gazowych. Taki obieg musi zostać również sprawdzony pod względem szczelności i napełniony czynnikiem chłodniczym w odpowiedniej ilości, a do tego oprócz wspomnianych już uprawnień wymagane są specjalistyczne narzędzia i przyrządy.

 

 

fot.: Hewalex

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hewalex, Buderus, De Dietrich, Stiebel Eltron, Daikin


Zobacz także
IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

W dniach 7-8 lutego 2024, na targach ENEX firma IGLOO zaprezentowała rewolucyjną pompę... ¬ więcej...
 
LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG Electronics prezentuje nową pompę ciepła typu powietrze-woda - Therma V™ R290... ¬ więcej...
 
Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Rozwiązania Panasonic Heating & Cooling Solutions, dzięki zaangażowaniu firmy w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook