gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON FotonHewalex

nVent     Galmet

SalusFerro  

EsbeRoth Polska

   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

polecamy

NTS Energy


Pompy ciepła Mitsubishi Electric - innowacyjny sposób na oszczędność energii

artykuł promocyjny


Pompy ciepła są bazą ochronną dla naszego klimatu, przetwarzają większość energii niezbędnej do procesu ogrzewania bezpośrednio z otaczającego środowiska. Jak wiadomo, najpopularniejszym źródłem ciepła dla tych urządzeń jest powietrze lub woda. System pracy skierowany jest ku wykorzystaniu zasady fizyki - tak zwanego efektu Joule'a - Thomsona. Warto przyjrzeć się bliżej specyfikacji pomp ciepła firmy Mitsubishi Electric - zważywszy na istotny aspekt katalizatora odpowiedzialnego za pracę w dążeniu do znaczącej oszczędności energii. Warunkiem jest tu zastosowanie nowatorskich rozwiązań, które polegają na wykorzystaniu procesu pobierania ciepła z powietrza atmosferycznego i używania go do wysokosprawnego ogrzewania. Ważne są podczas srogich zim ekonomiczne walory oraz poczucie komfortu w budynkach. Tak więc, jaką pompę ciepła wybrać? Aktualnie rozwój w danym kierunku wskazuje jednoznacznie na doskonałe możliwości nowego modelu Ecodan o współczynniku wydajności (COP) równym 4,0: przy pobieranej energii elektrycznej 1 kW oraz energii cieplnej 3 kW pozyskanej z powietrza zewnętrznego. W rezultacie dostarczana moc grzewcza osiąga wartości 4 kW. Dzięki temu marka Mitsubishi staje na czele liderów, zważając na jej osiągnięcia w nowoczesnym zastosowaniu pomp ciepła modeli Ecodan.

pompa ciepła Mitsubishi Electric Ecoden jednostka wewnętrzna Cylinder

 

Generacja D Ecodan, a jednostka wewnętrzna


Innowacyjność i postęp zobligowała producenta do ukierunkowania się na rozwój w realizacji projektu nowych pomp ciepła. Zmienione pojemności jednostek z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej mieszczą się w granicach od 170 do nawet i 300 litrów. Przy czym wszystkie jednostki typu Cylinder zostały wyposażone w jednakową powierzchnię podstawy o rozmiarach 595 x 680 mm. Nadrzędnym elementem jest zawarty w nich warstwowy podgrzew użytkowej wody ciepłej. Zmodernizowano i ulepszono także jednostki rewersyjne - wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej dodatkowo wzbogacono o zintegrowaną tacę skroplin. W celu łatwiejszej dostępności do poszczególnych komponentów wszystkie elementy zostały umieszczone wyłącznie w przedniej części. Stanowi to znaczącą wygodę podczas ewentualnej potrzeby serwisowej danego urządzenia. Dla zapewnienia swobodnego i bezpiecznego transportu dołączono wspomagające uchwyty na froncie i tyle jednostki Cylinder.

rozszerzony typoszereg urządzeń Ecodan Mitsubishi Electric Centrowent
Podstawą działania jest warstwowy podgrzew CWU, w którym woda przygotowywana jest na bieżąco w przepływowy sposób. Natomiast sam proces zmiany temperatury na wyższą odbywa się poza zasobnikiem, zawdzięczamy to wsparciu uzyskanemu z zewnętrznego wymiennika płytowego. Niewielkich rozmiarów udoskonalona pompa obiegowa z dolnej części zasobnika przetłacza zimną wodę i po procesie podgrzania wprowadza do górnej jego części, skąd analogicznie podgrzana już woda zostaje bezpośrednio pobrana. Cała procedura zapobiega możliwości przemieszania warstw wody ciepłej z zimną wpływającą do zasobnika z sieci wodociągowej. Sprawniejszy system minimalizuje znacząco czas oczekiwania na całkowite ogrzanie wody ciepłej, czego definitywnie brakowało w powszechnie stosowanych systemach podgrzewu wężowego.

 

Czym charakteryzuje się moduł wewnętrzny pompy ciepła Ecodan?

 

pompa ciepła Ecodan Mitsubishi Electric Centrowent

Nadrzędną rolę odgrywa instalacja, w której skład wchodzą dwa moduły - zewnętrzny oraz wewnętrzny bez lub z wbudowanym zasobnikiem CWU. Moduł wewnętrzny, jak łatwo wywnioskować umieszczony jest zawsze w środku budynku. Występuje w dwóch wersjach - ma możliwości jedynie grzewcze bądź dodatkowo posiada opcję chłodzącą. Różnorodność typów stosowanych w pompach ciepła daje nam większe możliwości dopasowania do poszczególnych warunków zewnętrznych. Nowsze i uefektywnione moduły zostały opracowane z przeznaczeniem do wykorzystania z modelami Power Inverter PUHZ-SW160 i PUHZ-SW200 oraz Zubadan Inverter PUHZ-SHW230. Hydromoduł zawierający duży wymiennik ciepła typu E, doskonale współgra z jednostkami zewnętrznymi o mocy od 16 do 23 kW. Jeśli natomiast mamy jednostki w kaskadach to idealnie pasuje standardowa wersja aktualnego regulatora FTC5. Prosty monitoring energii zawdzięczamy zintegrowanej rejestracji ilości ciepła. W celu takowych pomiarów zamontowano doskonale sprawdzający się czujnik przepływu. Jest to dodatkowym udogodnieniem, które z pewnością ułatwia proces kontrolny. Mitsubishi Electric wystąpił z pionierską ofertą odpowiedniego w kaskadach regulatora master (PAC-IF061B-E). Ma on ogromną zaletę możliwości sterowania aż 6 pompami ciepła.

moduł wewnętrzny pompa ciepła Ecodan Mitsubishi Electric Centrowent

W zależności od mocy jednostki zewnętrznej w przypadku rewersyjnego modułu stosowane są z zasobnikiem dwa różnorodne wymienniki ciepła. Nowatorskim etapem jest dodanie współczesnego, wewnętrznego modułu Ecodan przeznaczonego docelowo do podgrzewania wody użytkowej za pośrednictwem zewnętrznego wymiennika płytowego. W porównaniu z dotychczasowym systemem, atutem jest w tym przypadku zwiększenie efektywności o 17,5%, gdzie temperatura wody po podgrzaniu wzrasta z 40 do 55°C. Zastosowano również zabezpieczenia przed możliwością osadzania się na urządzeniu kamienia. Do tego celu wykorzystano wełnę ze stali szlachetnej, która spełnia swoją funkcję niemal perfekcyjnie i w dodatku bezobsługowo. Umieszczono ją na zintegrowanym separatorze kamienia, który jest stosunkowo niedużej objętości wynoszącej 0,86 litra i jednocześnie sporej powierzchni 16,4 m2. W celu kontrolowanego odpływu pojawiającego się kondensatu w strefie cokołu wewnętrzny moduł rewersyjny został wyposażony w tace skroplin.

Poniżej przedstawiamy oznaczenia występujących symboli w nazwach poszczególnych modeli pomp ciepła Ecodan:

oznaczenia nazwy modelu Ecodan pompy ciepła Mitsubishi Electric Centrowent

Pompy ciepła Ecodan w trzech technologiach


Pierwszym rodzajem wyróżniającym się ze względów technologicznych jest jednostka wewnętrzna Eco Inverter SUHZ-SW45VAH. Charakteryzująca się dostępnością łączenia z oboma rodzajami modułów wewnętrznych. Wybór zależy w zależności od zaistniałej potrzeby wyłącznie podgrzewania czy dodatkowo chłodzenia. Gwarantowany zakres temperatury jest na poziomie od -15 do +35°C. Bezproblemowo osiąga on wysokie temperatury zasilania maksymalnie do 55°C. Zawdzięczamy to wymiennikowi ciepła zwiększającemu wyniki nawet o dodatkowe 68% oraz zoptymalizowanym sterowaniem inwenterowym przy zredukowanej ilości czynnika chłodzącego R410A do zaledwie 1,3 kg.

Pompy ciepła typu powietrze - woda wyróżniające się temperaturą, w której działają o wartości -20°C to specjalistyczne urządzenia typowo zewnętrzne z serii Power Inverter. Wykorzystują wysoką temperaturą zasilania osiągającą poziom 60°C przy temperaturze zewnętrznej do -3°C oraz  55°C w przypadku -10°C. Zasadą działania jest oziębianie czynnika chłodzącego przez służący do tego celu specjalny odbiornik Power Receiver - co w połączenia z dwoma osobno sterowanymi zaworami rozprężnymi, pozwala w osiąganiu optymalnej mocy grzewczej podczas bardzo energooszczędnej pracy. Doskonałym przykładem zastosowania jest znane nam ogrzewanie podłogowe. Idealnie sprawdzają się w warunkach zastosowanych w nowym budownictwie bądź też w starszych nieruchomościach o zastosowanej bardzo dobrej izolacji cieplnej.

Opatentowana technika Zubadan Inverter nie wymaga zmiany parametrów instalacyjnych w celu uzyskania marginesu bezpieczeństwa podczas pracy w trybie grzania. Pompy te są bardzo skuteczne i wręcz niezawodne w efektach działania. Zapewniona stabilizacja natężenia przepływu czynnika chłodniczego Zubadan za sprawą jego obiegu z dochładzaczem HIC i sprężarką posiadającą układ wytrysku typu Flash jest możliwa nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach dochodzących do -28°C. To wyróżnia je na tle innych innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie pomp ciepła typu powietrze - woda. Pompy ciepła Ecodan z urządzeniem Zubadan w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami także uzyskują rewelacyjne wskaźniki efektywności za sprawą temperatur zasilania na poziomie 60°C. Zubadan jest najlepszym dostępnym wyborem, bez względu na czynniki i panujące warunki zewnętrzne. Ponadto systemy wyposażono w zoptymalizowaną funkcję odmrażania, która zapewnia najwyższą niezawodność. Wartość ta regulowana jest w zależności od zapotrzebowania z uwzględnieniem parametrów temperatury zewnętrznej i powierzchni parownika, zważając przy tym na czas działania i trwania całego procesu. W porównaniu do typowych urządzeń okres, w jakim wykonany zostaje cały proces, jest możliwy do ograniczenia nawet o 50%, a odstępy pomiędzy kolejnymi działaniami mamy możliwość tym samym wydłużyć do 150 minut.

Zubadan Ecodan Pompa Ciepła Mitsubishi Electric CentrowentEcodam moduł zewnętrzny Pompa ciepła Mitsubishi Electric Centrowent

 

Moduły zewnętrzne Ecodan, co je wyróżnia?

 

Moduły zewnętrzne pomp ciepła Ecodan różnią się konstrukcją, uwzględniając moc urządzeń oraz budowę systemu. Charakterystyczne budowy typu VA o bardzo małych wymiarach stosowane są przeważnie w klasie mocy 5 kW. Mogą one bezproblemowo być umieszczane w sposób dyskretny w prawie każdym miejscu i wyjątkowo wymagającej sytuacji, a wszystko to dzięki swojej wysokości nieprzekraczającej 880 mm. W przypadku gdy konstrukcja skoncentrowana jest na znacznym obniżeniu poziomu mocy akustycznej i przy jednoczesnej poprawie efektywności, pompy ciepła o parametrach od 6 do 11,2 kW mają obudowy AA. Zasada ta wyłącza jedynie wariant monobloków Zubadan. Co do walorów wizualnych połączenie skromnej bieli z dodatkiem eleganckiego i wyrazistego antracytu zaskakuje doskonale dobraną kolorystyką, która cieszy swoim wyglądem. Moduł zewnętrzny też jest bardzo kompaktowy, o niewygórowanych wymiarach 1020 mm  wysokości i 1050 mm szerokości. Dodatkową zaletą jest bardzo cicha praca, nieprzeszkadzająca w codziennym użytkowaniu, co zapewnia umieszczenie w urządzeniu wyłącznie jednego większego wentylatora zamiast dwóch mniejszych. Zabieg ten umożliwia zmniejszenie prędkości obrotowej przy jednocześnie identycznym przepływie powietrza. Dokłada się to również do zmniejszenia emisji hałasu. Ponadto uwzględnione zostało akustyczne odseparowanie wszystkich przewodów czynnika chłodniczego od obudowy wraz z całkowitym zamknięciem w niej sprężarki. Ostatnim argumentem przemawiającym jest zastosowanie większej obudowy typu HA i KA w wariantach o specyfikacji mocy przekraczającej 12 kW.

pompa ciepła mode Ecodan moduł zewnętrzny Mitsubishi Electric CentrowentEcodan moduł zewnetrzny Centrowent

Kontakt w sprawie produktów:

CENTROWENT S.C.
tel. 71 333-65-60
71 332-68-20
71 729-92-44
www: centrowent.pl
centrowent.com
mail: wyślij wiadomośćZobacz także
Pompy ciepła powietrze-woda - dlaczego cieszą się największym zainteresowaniem?

Pompy ciepła powietrze-woda - dlaczego cieszą się największym zainteresowaniem?

Pompy ciepła to obecnie najbardziej pożądane przez Polaków urządzenia grzewcze.... ¬ więcej...

 
Czy pompa ciepła wytwarza hałas?

Czy pompa ciepła wytwarza hałas?

Jak głośno pracuje pompa ciepła? Czy pompa ciepła wytwarza hałas? Co wpływa na... ¬ więcej...

 
Nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie domu z pompami ciepła AUX

Nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie domu z pompami ciepła AUX

Działanie pomp ciepła opiera się na efektywnym wykorzystaniu energii cieplnej skumulowanej... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet