nVent - ogrzewanie elektryczne


Ogrzewanie elektryczne domu

artykuł promocyjny


Stojąc przed wyborem sposobu ogrzewania domu, mamy do dyspozycji wiele możliwych do zastosowania rozwiązań. Jednym z nich jest ogrzewanie elektryczne, polegające na przemianie energii elektrycznej w ciepło w elemencie oporowym, którym może być drut, pręt lub taśma metalowa. Ogrzewanie elektryczne cieszy się coraz większą popularnością. W ciągu ostatnich lat można zaobserwować wzrost zainteresowania tym rodzajem ogrzewania. Jest to spowodowane rosnącymi cenami gazu płynnego i oleju opałowego, co sprawia, iż zmniejsza się różnica pomiędzy cenami energii elektrycznej i pozostałych paliw. Do tego dochodzi świadomość na temat wpływu ogrzewania na środowisko, a tego typu systemy grzewcze są ekologiczne. Nie można zapomnieć również o tym, że ogrzewanie elektryczne jest najbardziej komfortowe w obsłudze, mało inwazyjne przy montażu oraz bezpieczne w użytkowaniu.
 


fot.: Centrowent - grzejnik elektryczny konwektorowy Electrolux Brilliant

Ogrzewanie elektryczne jest dobrym rozwiązaniem do ogrzania nie tylko domu czy mieszkania, ale również firm, obiektów handlowych oraz budynków zabytkowych poddawanych renowacji lub modernizacji. Ogrzewanie elektryczne w szczególności polecane jest w przypadku:
 

  • w małych mieszkaniach lub w bardzo dobrze ocieplonych domach, gdzie są niskie koszty ogrzewania
  • w domach okresowo ogrzewanych np. domach letniskowych, gdzie wymagane jest tylko podtrzymanie dodatniej temperatury, a tylko okresowo występuje konieczność ogrzewania do temperatury komfortowej.


ZOBACZ KONIECZNIE >> Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki

 

Elektryfikacja ogrzewania - najsilniejszy trend na najbliższe lata

 

Technologie elektrycznego ogrzewania mają szansę stać się najlepszymi rozwiązaniami stosowanymi w nowym budownictwie oraz podczas modernizacji. Ma to związek z koniecznością obniżenia emisji CO2 oraz wzrostem efektywności energetycznej budynków w najbliższych latach. Stąd też powinniśmy przyzwyczaić się do nowych systemów grzewczych opartych na pompach ciepła, kotłach elektrycznych oraz coraz mocniej inwestować w systemy pozyskiwania energii ze słońca, czyli fotowoltaikę.
 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE >> Standard WT 2021 - wymagania, warunki techniczne

Kotły elektryczneprzystosowane do współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi

fot.: Marax

 

Ogrzewanie elektryczne posiada wiele zalet:

 

  • ogólna dostępność do sieci elektroenergetycznej - w każdym budynku wykonuje się przyłącze (brak dodatkowych kosztów)
  • niskie koszty inwestycyjne i instalacyjne - nie ma konieczności budowy kotłowni, komina, gromadzenia opału
  • stabilność i przewidywalność cen energii elektrycznej
  • jest czystsze, gdyż nie pociąga za sobą spalania, a co się z tym wiąże, dymu i popiołu
  • wygoda i komfort użytkowania (nie wymagają konserwacji, działają bezobsługowo)
  • precyzyjne sterowanie i regulacja - indywidualne termostaty, możliwość spięcia różnych systemów ogrzewania w jednym sterowniku
  • duża sprawność i trwałość urządzeń ogrzewania elektrycznego
  • możliwość dowolnego kształtowania temperatury w każdym pomieszczeniu osobno,
  • bezpieczeństwo użytkowania - nie ma zagrożenia wybuchem, nie ma możliwości zaczadzenia, zalania mieszkania i sąsiadów z nieszczelnej instalacji c.o. Posiada ochronę w postaci odpowiednich bezpieczników przed nadmiernym przeciążeniem.
  • duża liczba urządzeń umożliwia ich indywidulane dopasowanie do wymogów klienta
  • jest stosunkowo ciche.
  • przyjazne alergikom.

 
Ogrzewanie elektryczne to rozwiązanie, które może być stosowane jako jedyna metoda ogrzewania pomieszczeń albo jako uzupełniająca w połączeniu z dowolnym innym systemem. Może być ono realizowane na wiele sposobów, a wybór jednego z nich zależy od wielkości zapotrzebowania na ciepło oraz od rodzajów zastosowanych urządzeń.

Na rynku znajduje się szeroka gama urządzeń do ogrzewania pomieszczeń energią elektryczną, a wśród nich: konwektory z naturalnym lub wymuszonym obiegiem, promieniujące płyty grzewcze, piece akumulacyjne, grzejniki olejowe, elektryczne kable, maty oraz folie grzewcze do ogrzewania podłogowego lub ściennego. Większość z tych urządzeń można bez problemu przenosić z miejsca na miejsce i ogrzewać te pomieszczenia, w których akurat jest zimniej.

ogrzewacz elektryczny ck 20 premium stiebel eltron

fot.: Ogrzewacz elektryczny CK 20 Premium - STIEBEL ELTRON

Jaki rodzaj ogrzewania elektrycznego najlepiej wybrać?

 

Dokonując wyboru spośród dostępnych metod ogrzewania elektrycznego bierze się przede wszystkim pod uwagę to, który ze sposobów zapewni nam odpowiednią temperaturę przy najniższych kosztach eksploatacyjnych. Najbardziej ekonomicznymi rozwiązaniami są: ogrzewanie akumulacyjne, konwekcyjne i promiennikowe.

 

Ogrzewanie akumulacyjne jest jednym ze sposobów ogrzewania elektrycznego domów, mieszkań, biur i warsztatów. Ten rodzaj ogrzewania jest ściśle związany z dwutaryfową instalacją elektryczną. Głównym jego elementem są piece akumulacyjne, nazywane także ogrzewaczami akumulacyjnymi. Zastosowanie pieca akumulacyjnego przynosi oszczędności, które wynikają z tego, iż piece te akumulują (gromadzą) ciepło w okresach, gdy energia elektryczna jest sprzedawana odbiorcom po niższej cenie, a następnie oddają ciepło w zależności od potrzeb w ciągu dnia, ogrzewając pomieszczenia i zapewniając przy tym pożądaną temperaturę wewnętrzną.


Ogrzewacze akumulacyjne dzielą się na urządzenia  z dynamicznym i statycznym rozładowaniem. Piec akumulacyjny ze statycznym rozładowaniem składa się z z bloku akumulacyjnego, w którym umieszczona jest grzałka elektryczna, izolacji cieplnej i obudowy. Natomiast w piecach akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem dodatkowym elementem jest wentylator, który wymusza przepływ powietrza wewnątrz urządzenia.
 


Zalety:

  • komfort, łatwość montażu i eksploatacji
  • nie ma konieczności wydzielania pomieszczenia na kotłownię, składowanie opału
  • nie potrzebuje komina
  • brak kosztów konserwacji

 

Wady:

  • duży ciężar
  • ogrzewanie tylko danego pomieszczenia, w którym znajduje się piec

 

Ogrzewanie konwekcyjne polega na tym, że energia elektryczna jest zamieniana na ciepło na bieżąco oraz dostosowując ilość ciepła do istniejącego zapotrzebowania. Elektryczne ogrzewacze konwekcyjne są urządzeniami, które zamieniają energię elektryczną na ciepło na zasadzie naturalnej konwekcji (czasem wspomaganej wentylatorem). Każdy z ogrzewaczy wyposażony jest w indywidualny regulator temperatury (termostat). Ogrzewacze konwekcyjne produkowane są w dwóch wersjach: jako urządzenia samodzielnie stojące lub tylko do zamontowania na ścianie. Sprawdzają się one jako ogrzewanie uzupełniające.


Zgodnie z unijną dyrektywą, wszystkie nowo wybudowane domy w Polsce muszą posiadać certyfikat energetyczny, co przyczyni się z pewnością do wzrostu popularności w Polsce ogrzewania elektrycznego. Ogrzewanie elektryczne dzięki tej regulacji stanie się idealnym i bardzo efektywnym rozwiązaniem.

 

Ogrzewanie dużych powierzchni - zobacz także:

Im większe pomieszczenie, tym trudniej utrzymać w nim komfortową temperaturę. W takiej sytuacji idealnie sprawdzają się rozwiązania pozwalające na ogrzewanie strefowe przy zastosowaniu energooszczędnych promienników elektrycznych, których działanie opiera się na radiacyjnym oddawaniu ciepła....czytaj dalej.

Ogrzewanie strefowe w pomieszczeniach wysokichOgrzewanie strefowe w pomieszczeniach wysokichOgrzewanie strefowe w pomieszczeniach wysokich - systemy grzewcze oparte na promiennikach infrared

fot.: Enerzon

 

Kotły elektryczne

 

Kospel - kocioł elektryczny

Do ogrzewania elektrycznego w domu można także zastosować kocioł elektryczny. Rozwiązanie to jest nowoczesnym, komfortowym, bezpiecznym i ekologicznym źródłem ciepła. Kotły elektryczne doskonale nadają się do ogrzewania budynków oddalonych od sieci gazowej. Idealnie sprawdzają się również w budownictwie energooszczędnym. Instalacja kotła elektrycznego jest niedroga, nie wymaga przyłącza gazowego, budowy komina, kotłowni ani pomieszczeń na składowanie opału, wystarczy tylko przyłącze elektryczne. Kotły elektryczne mogą stanowić samodzielne źródło ciepła bądź też współpracować z innymi kotłami na paliwo stałe czy też kominkiem. Są niewielkimi urządzeniami o estetycznym wyglądzie, które można łatwo zainstalować praktycznie w dowolnym pomieszczeniu.

 

fot.: Kospel


Zalety:

  • wysoka, niemal stuprocentowa sprawność
  • cena - zazwyczaj niższa od ceny kotła gazowego lub olejowego o podobnej mocy
  • komfort użycia - nie ma konieczności budowy komina, usuwania popiołu, brak ryzyka zaczadzenia
  • brak konieczności magazynowania opału
  • ekologiczne - brak emisji spalin zanieczyszczających powietrze
  • możliwość montażu w każdym miejscu w domu ze względu mały rozmiar
  • nie wymaga nawiewu i wentylacji
  • łatwość montażu i użytkowania

 
Wady:

  • wysoki koszt ogrzewania (rachunki)
  • wymagają zasilania trójfazowego i instalacji dużych mocy (powyżej 6kW) - konieczność wystąpienia do rejonu energetycznego o zwiększenie przydziały mocy
  • może nastąpić konieczność przerobienia instalacji i przyłącza


ZOBACZ WIĘCEJ >> Kotły elektryczne - zestawienie oferty rynkowej

 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe


Ogrzewanie podłogowe to komfort i wygoda dla domu i jego mieszkańców. Takie rozwiązanie może być zastosowane jako ogrzewanie podstawowe lub uzupełniające. Ogrzewanie podłogowe elektryczne w domu można wykonać z zastosowaniem: przewodów grzejnych, mat grzejnych lub folii grzewczych. Przewody, z których zostało wykonane ogrzewanie są wykonane z materiału o specjalnie dobranym oporze elektrycznym, powodującym rozgrzanie się przewodu w momencie przepływu przez niego prądu elektrycznego. Temperatura jest regulowana przy pomocy termostatów lub czujników temperatury.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe mata grzejna Fenix Elektryczne ogrzewanie podłogowe - Fenix
fot. Elektryczne ogrzewanie podłogowe - Fenix

Ogrzewanie podłogowe z wykorzystaniem elektrycznych mat NANOHEAT - budowa

fot.: Marax - maty grzewcze NANOHEAT

Takie ogrzewanie może być zastosowane pod: terakotę i marmur, wykładzinę dywanową, wykładzinę PCV, parkiet, panele laminowane czy deskę warstwową. Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być: bezpośrednie wówczas kable grzejne znajdują się tuż pod posadzką w warstwie zaprawy klejącej lub też akumulacyjne - kable grzewcze znajdują się pod warstwą betonowej wylewki.  

Elektryczne ogrzewanie podłogowe tyco thermal controls13 Pentair Elektryczne ogrzewanie podłogowe Elektra
fot. nVent Thermal Polska
fot. Elektra


Zalety:

  • duża powierzchnia grzejna
  • niski koszt wykonania instalacji,
  • brak konieczności konserwacji
  • brak widocznych urządzeń grzejnych
  • komfort użytkowania za pomocą urządzeń sterujących
  • możliwość zastosowania w każdym pomieszczeniu w domu i pod różnymi typami wykończenia
  • może być instalowane w domkach letniskowych bez obaw o ryzyko zamrznięcia wody w instalacji
  • brak konieczności kucia posadzki, możliwość zastosowania na już istniejących


Wady:

  • wysoki koszt eksploatacji (wysokie rachunki za energię elektryczną)
  • duża bezwładność cieplna (musi minąć określony czas by podłoga się zdażyła nagrzać)

 

Pompa ciepła

 

Wśród instalacji zasilanych prądem znajdują się również pompy ciepła. Są to nowoczesne urządzenia pozwalające oszczędnie gospodarować energią - potrzebują jej jedynie do transportu ciepła, które pochodzi z innych zasobów przyrodniczych (z grunty, z wody lub powietrza). Taka instalacja wiedzie prym jeśli chodzi o ekologię, a koszty użytkowania również są na niższym poziomie niż w pozostałych przypadkach.

fot.: HKS Lazar

Zalety:

  • najbardziej ekologiczne źródło ciepła - bez misji CO2, bez dymu, popiołu i innych zanieczyszczeń
  • mało inwazyjny montaż (powietrzne pompy ciepła) i brak konieczności wydzielenia kotłowni
  • komfort użytkowania - sterowanie zdalne, możliwość regulacji temperatury dla poszczególnych pomieszczeń
  • przy współpracy z fotowoltaiką może dać nam darmowe ogrzewanie


Wady:

  • wysoki koszt zakupu urządzeń, a przy gruntowych pompach ciepła również wykonania odwiertów
  • brak zaufania inwestorów - instalacja nadal zbyt mało znana z praktyki, dużo osób nadal tylko słyszała lub czytała o pompach ciepła, a nie miała okazji sprawdzić, jak to działa w praktyce
Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja, Elektrotermia, Fondital, Stiebel Eltron
Zdjęcia: HKS Lazar, Centrowent, nVent Thermal Polska, Elektra, Fenix, Marax, Stiebel Eltron, Kospel, Enerzon


Zobacz także
Bez strat energii - bezpośrednie ciepło przyjazną środowisku alternatywą dla centralnego ogrzewania

Bez strat energii - bezpośrednie ciepło przyjazną środowisku alternatywą dla centralnego ogrzewania

Piece akumulacyjne, konwektory oraz promienniki to elektryczne urządzenia grzewcze, które... ¬ więcej...
 
Instal Projekt: Niezawodne grzejniki i suszarki elektryczne dla nowoczesnego domu

Instal Projekt: Niezawodne grzejniki i suszarki elektryczne dla nowoczesnego domu

Od małego zakładu do międzynarodowego przedsiębiorstwa – taka jest historia... ¬ więcej...
 
Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki

W ostatnich latach kładzie się spory nacisk na oszczędne i ekologiczne życie. Zwłaszcza... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet







regulus





Facebook