Standard WT 2021 - wymagania, warunki techniczne

artykuł promocyjny


WT 2021 to określenie dotyczące nowych wymagań stawianych budynkom, które powstaną od 2021 roku. Zamieszanie wokół tego zagadnienia związane jest przede wszystkim ze znacznym obostrzeniem zaleceń ustawodawcy dotyczących energooszczędności budynków. W związku z tym każdy inwestor planujący budowę będzie musiał wybrać rozwiązania i technologie. Nowe wytyczne będą miały znaczący wpływ na wiele aspektów budowy i wykończenia domu. Największa rewolucja czeka jednak kwestii związanej z wyborem systemu grzewczego.

 

Warunki związane z wprowadzeniem w życie przepisów WT 2021:

  • wymagania dotyczą inwestorów, którzy otrzymają pozwolenie na budowę w 2021 roku
  • każdy nie zrealizowany projekt (nie sfinalizowane formalności) stworzony według starych wymagań będzie musiał być dostosowany do nowych wytycznych
  • zaostrzone warunki techniczne będą musiały spełniać także budynki rozbudowywane oraz modernizowane
  • wiele projektów budynków jednorodzinnych już dziś opatrzonych jest znakiem, że spełnia wymagania WT 2021 - projektanci oraz dostawcy rozwiązań budowlanych skutecznie przygotowują się do nowych wymagań

fot.: Daikin - nowe przepisy mają również na celu rozpowszechnienie ekologicznych źródeł ciepła 

 

Warunki techniczne od 2021 roku - wymagania dla budynków i instalacji

 

  • maksymalne, dopuszczalne wartości współczynnika przenikania ciepła U dla poszczególnych przegród domu. Określa jak wiele ciepła ucieka z domu na zewnątrz - im niższa jego wartość, tym mniejsze straty ciepła.


Nowe domy będą musiały być skuteczniej izolowane. Możliwe jest to poprzez zwiększenie grubości materiału izolacyjnego lub zastosowanie materiałów o lepszej jakości. Deklarowana przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła (lambda) powinna być jak najmniejsza. Taki materiał lepiej izoluje, a dzięki temu grubość ocieplenia może być mniejsza.
 

Zobacz >> Tabela: Wartości współczynników przenikania ciepła zalecane przez WT 2021

 


WARTO WIEDZIEĆ! zmiany dotyczące współczynnik przenikania ciepła U w ciągu ostatnich lat

Dla ścian zewnętrznych:

- 2014 rok: współczynnik U spadł z wartości 0,3 W/m2K do 0,25 W/m2K (izolacja zwiększyła swoją grubość o ok. 2 cm.)
- 2017 roku: II etap zmian i obniżenie współczynnika U do 0,23 W/m2K.
- od 2021 roku współczynnik U nie będzie mógł przekroczyć 0,2 W/m2K.
 

Dla stolarki okiennej:

- zwykłe okna i drzwi balkonowe: z 1,1 W/m2K na 0,9 W/m2K
- okna połaciowe: z 1,3 W/m2K na 1,1 W/m2K

 

  • wartość współczynnika Ep - określa on maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia. Obecne standardy to Ep na poziomie 95 kWh/m2·rok. Od 2021 roku będzie musiał być obniżony do minimum 70 kWh/m2·rok.

fot.: Klima-therm - pompa ciepła powietrze-woda Fujitsu serii Comfort R32 do energooszczędnych domów jednorodzinnych i małych biur

EP - zmiana na przestrzeni lat

fot.: SAS

 

Jak osiągnąć standardy WT 2021 w budownictwie jednorodzinnym?

 

Gwarantem jest tu odpowiednio dobrana izolacja termiczna w połączeniu z zasilaniem energią ekologiczną (neutralną dla środowiska) dla systemów ogrzewania i wentylacji. Samo zaizolowanie nie zda egzaminu. Aby osiągnąć założenia WT 2021 musimy postawić na urządzenia korzystającego z energii odnawialnej. Tylko one pozwalają obniżyć zużycie energii pierwotnej zgodnej z wymaganiami warunków technicznych 2021. Warto przy tym zauważyć, że standardów tych nie spełnią kotły na węgiel, ale trudno je osiągnąć nawet przy ogrzewaniu olejowym, czy gazowym (również dla kotłów najnowszej generacji).
 

SPRAWDŹ KONIECZNIE >> Dotacja Czyste Powietrze - wymień kocioł, zainstaluj pompę ciepła, ociepl dom

Jak osiągnąć standardy WT 2021 w budownictwie jednorodzinnym

fot.: Immergas - WT 2021 traktują dom całościowo, dlatego nowe wymagania będą dotyczyły zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia (klimatyzacji), przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia

Przy rozważaniach na temat wyboru instalacji grzewczej spełniającej normy WT 2021 warto omówić jeszcze jeden istotny parametr. Jest to współczynnik nakładu energii pierwotnej. Określa on stopień obciążenia środowiska naturalnego przy produkcji energii końcowej dla danego paliwa. To on w dużej mierze kształtuje wysokość współczynnika Ep w budynku.
 


Im większy udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym domu, tym łatwiej osiągnąć standard WT 2021.

 

Zważywszy na powyższe czynniki i dane nasuwa się pytanie - co zatem wybrać? Okazuje się, że jedną z najlepszych decyzji będzie pompa ciepła. Jej zastosowanie pozwala zapewnić wysoki udział energii odnawialnej w bilansie budynku, a co za tym idzie również spełnić wymagania odnośnie Ep.

Warunki techniczne od 2021 roku - wymagania dla budynków i instalacji

fot.: De Dietrich - powietrzna pompa ciepła

Jeśli nie pompa ciepła, to równie ekologiczny jest kocioł elektryczny, który zapewnia podobny komfort, wykorzystuje ten sam rodzaj energii, a jest znacznie tańszy, jeśli chodzi o koszty użytkowania.

Kocioł elektryczny Kapitan

fot.: Elterm - kocioł elektryczny Kapitan

Kolejnym rozwiązaniem wpisującym się w założenia nowych wymagań jest kocioł na pellet. Ogrzewanie tym paliwem jest tańsze jeśli chodzi o wykonanie instalacji. W późniejszym użytkowaniu również zaliczane jest do dość mało uciążliwych, choć pompa ciepła z pewnością zapewnia większy komfort.

Warunki techniczne od 2021 roku - wymagania dla budynków i instalacji

fot.: Galmet - ekologiczny kocioł na pellet

 

Na poprawę naszego bilansu energetycznego z pewnością wpływ mają także inne, mniej rozpowszechnione rozwiązania. Doskonałym przykładem jest system do rekuperacji wody, który w naszym kraju jest znany niewielu, a dzięki któremu w znaczący sposób ograniczamy pobór energii na przygotowanie ciepłej wody - energia ta pochodzi z odzysku ciepła z wody odpływającej do kanalizacji.

Rekuperacja wody, czyli odzysk ciepła z wody szarej

fot.: ECOMAX - rekuperator wody ZYPHO

 

Poprawa jakości energetycznej domu

 

Wymogi określone w warunkach technicznych 2021 z dużym naciskiem stawiają na ekologiczne i odnawialne źródła ciepła. W naturalny sposób premiowane są również instalacje niskotemperaturowe. Oczywistym efektem jest też wzrost świadomości inwestorów w zakresie zintegrowanego podejście do projektowania.


Ważnym kierunkiem rozwoju będzie także zwiększanie nakładów na izolację budynków. Poprawianie parametrów izolacyjności przegród i stolarki zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło, a to ma znaczenie w ogólnym bilansie energetycznym. Projekty domów spełniających normę WT 2021 należy zaklasyfikować jako budynki energooszczędne (zgodnie z obecnie obowiązującymi normami).


Kolejnym trendem, na który powinniśmy się przygotować, będzie zasilanie pomp ciepła z prądu generowanego przez mikroinstalacje fotowoltaiczne.

Poprawa jakości energetycznej domu

fot.: Solsum - dom z instalacją fotowoltaiczną z systemem inteligentnego zarządzenia i przechowywania energii

Zobacz koniecznie >> fotowoltaika


Budynki wznoszone w oparciu o założenia WT 2021 powinna charakteryzować dość zwarta, prosta bryła, która sprzyja energooszczędności i minimalizuje ryzyko powstawania mostków cieplnych odpowiedzialnych za uciekanie ciepła.


Duże znaczenie przypisać należy również wentylacji. Jest to instalacja, która może generować największe straty ciepła. Ten potencjał wykorzystuje rekuperacja, która w kontrolowany sposób wymienia zawsze odpowiednią ilość powietrza w budynku oraz dodatkowo odzyskuje z niej energię cieplną. W nowo powstających budynkach jest to jedyny słuszny system wentylacji.

schemat rekuperacja w domu glen dimplex

fot.: Glen Dimplex - zasada funkcjonowania systemu rekuperacji w domu z wykorzystaniem jednostki centralnej z serii ZL

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: De Dietrich, SAS, Elterm, Klima-therm, Daikin, ECOMAX, Immergas, Galmet, Solsum, Glen Dimplex
Zobacz także
System CERTA dla przemysłu ciężkiego

System CERTA dla przemysłu ciężkiego

Firma Thale, właściciel marki Niczuk, wprowadza linię CERTA, w skład której... ¬ więcej...
 
Instalacje szyte na miarę gwarancją efektywności i niskich kosztów

Instalacje szyte na miarę gwarancją efektywności i niskich kosztów

Rozwiązania systemowe – to termin, który zaczyna zyskiwać na popularności... ¬ więcej...
 
Podatek od deszczu 2023 - kto zapłaci?

Podatek od deszczu 2023 - kto zapłaci?

Opłata deszczowa weszła w życie już na początku 2018 roku. Jest to podatek za zmniejszenie... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


Facebook