Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Bosch - patron


Najczęstsze problemy z pracą regulatora pokojowego - jak ustawić i gdzie umieścić regulator temperatury

artykuł promocyjny


Regulacja temperatury z pomocą urządzenia sterującego ma wiele zalet, od uczucia komfortowego ciepła w naszym domu bez względu na warunki pogodowe na zewnątrz, po spore oszczędności na ogrzewaniu. Aby móc korzystać z pełnej funkcjonalności takiego urządzenia, konieczne jest poznanie zasad użytkowania i prawidłowego miejsca montażu. Do tego warto poznać tryby pracy regulatorów pokojowych i nauczyć się tworzyć odpowiednie dla nas harmonogramy. Jeśli mimo wszystko nasz regulator nie działa tak, jak tego oczekiwaliśmy, to warto sprawdzić, jakie mogą być przyczyny, które zakłócają pracę sterowników.

Miejsce montażu regulatora pokojowego nie może być z przypadku. Obecnie wygląd sterowników jest na tyle atrakcyjny, że nie zaburzają one aranżacji, w związku z tym warto wybrać najlepszą lokalizację, która zagwarantują pracę bez zakłóceń. W innym przypadku może dojść do zafałszowania odczytu z czujnika temperatury, co będzie skutkowało tym, że kocioł nie będzie się włączał, a w domu będzie znacznie chłodniej, niż oczekiwaliśmy. Unikajmy miejsc z dużymi wahaniami temperatury, czyli nasłonecznionych, narażonych na przeciągi, blisko grzejników, wentylatorów, kominka, kuchenki, a nawet źródeł światła. Optymalna wysokość montażu to 150 cm od podłogi. Przy modelach bezprzewodowych warto pamiętać również o niezakłóconej łączności nadajnika z odbiornikiem i chodzi tu zarówno o odległość, jak i przeszkody w postaci ścian.

Regulator nie włącza pieca - co robić?

fot.: Tech Sterowniki

 

Zasady programowania termostatów pokojowych

 

Sterowanie temperaturą w domu nigdy nie było tak łatwe, jednak nadal wiele osób ma problem z ustawieniem odpowiednich parametrów na termostacie, co często traktowane jest jako wadliwa praca tych urządzeń, a nawet zgłaszane do producenta jako reklamacja. Regulatory temperatury nie są trudne w obsłudze, trzeba znać podstawowe założenia, jak zadbać o komfortową temperaturę w domu. Ustawienie jednakowej temperatury zawsze i dla wszystkich pomieszczeń w domu to częsty błąd prowadzący do przegrzewania i tym samym strat energii, podobnie jak ustawianie temperatury maksymalnej, aby szybko zagrzać dom. Nie powinniśmy również zwiększać temperatury, gdy na zewnątrz robi się zimno, bo to właśnie zadanie regulatora dostosować swoją pracę warunków za oknem. Jakie zatem ustawienia będą optymalne? Przede wszystkim dostosujmy harmonogram do naszego trybu życia. Temperaturę warto obniżyć na pół godziny przed wyjściem z domu a ogrzewanie włączyć na pół godziny przed naszym powrotem. Na godzinę przed snem powinniśmy już zmniejszyć temperaturę, ale na pół godziny przed budzikiem warto zwiększyć temperaturę. Na dłuższą nieobecność w domu nie warto wyłączać ogrzewania, a jedynie je zmniejszyć, bo nagrzanie wychłodzonego domu pobierze więcej energii niż utrzymanie ogrzewania na niskich parametrach, a dodatkowo ryzykujemy pojawieniem się pleśni lub grzyba w domu.

Termostat pokojowy działa nie prawidłowo - jakie ustawienia wybrać i sprawdzić?

fot.: Engo - sterowanie ogrzewaniem może przynieść oszczędności na rachunkach nawet w wysokoścoi 30% >> czytaj dalej...

 

Jak ustawić regulator pokojowy?

 

Programowanie zależy od modelu sterownika, jaki posiadamy, ale większość nowoczesnych urządzeń posiada panel sterowania z dokładnością do 1 godziny. Tryb dzień-noc pozwala na ustawienie stałej temperatury w tych dwóch przedziałach czasowych, a program tygodniowy umożliwia zadanie osobnych parametrów dla dni roboczych i tych wolnych od pracy. Sterowanie możliwe jest z poziomu urządzenia (sterownika) lub za pomocą aplikacji mobilnej dostępne na telefon, komputer lub tablet i wówczas mamy możliwość zarządzania temperaturą z dowolnego miejsca na Ziemi.

Jak ustawić regulator pokojowy? Zasady programowania termostatów pokojowych

fot.: Tech Sterowniki - zdalne sterowanie grzejnikami >> czytaj dalej...

Błędne nawyki związane z korzystaniem z regulatorów odpowiadają za niepotrzebne straty energii. Podobnie jest, jeśli korzystamy wyłącznie z ustawień fabrycznych w obawie przed zmianą parametrów. Programowanie termostatu daje nam większe oszczędności, dlatego jego ustawienia powinniśmy dostosowywać regularnie — nawet tryb impreza pozwala nam jednorazowo zmienić harmonogram, by tego konkretnego dnia czuć się komfortowo we własnych czterech ścianach.

 

Najczęstsze problemy związane z pracą sterowników pokojowych

 

Nagłe nieprawidłowości w pracy sterowników mogą być spowodowane słabą baterią, mimo że urządzenie jeszcze nie sygnalizuje konieczności wymiany zasilania. Moc baterii z czasem słabnie i to może być powodem osłabienia sygnału. Podobnie jest przy braku komunikacji z odbiornikiem. Czasem zwykły reset może okazać się rozwiązaniem naszych problemów. Dotyczy to głównie urządzeń starszego typu, które mregulatora sąsiada. Reset pomoże również przy klasycznym parowaniu urządzeń po tym, jak stracą one ze sobą łączność. Takie sytuacje wpisują się w normalne użytkowanie wszelkich urządzeń elektronicznych.

Nieprawidłowa praca sterownika pokojowego - przyczyny, rozwiązania

fot.: Legrand - system Netatmo

Błędy mogą pojawić się również po naszej stronie, gdy wybierzemy niewłaściwe ustawienia lub pomylimy się w czasie montażu czy wyborze algorytmu. Warto więc poszukiwania błędów zacząć od dostosowania algorytmu sterującego do naszego typu instalacji oraz skontrolowania zakresu temperatury, jaki wprowadziliśmy dla poszczególnych pór dnia i nocy. Wszelkie ustawienia powinniśmy sprawdzić w instrukcji obsługi — to od jej dokładnego przeczytania zaczynamy pracę z regulatorem. Jeśli nie jest to naszą mocną stroną, możemy skorzystać z pomocy instalatora, który pomoże nam uruchomić instalację. Nie bójmy się jednak reagować na błędy i szukać optymalnych ustawień.

Niewłaściwe ustawienia i problemy z pracą sterowników pokojowych - jak je rozwiązać

fot.: Buderus - ConnectPRO, czyli aplikacja do zdalnego monitorowania systemów grzewczych

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Tech Sterowniki, Legrand, Buderus, Engo


Zobacz także
Kompletne i kompaktowe. Grupy pompowe idealne do domów jednorodzinnych

Kompletne i kompaktowe. Grupy pompowe idealne do domów jednorodzinnych

Coraz częściej w domkach jednorodzinnych (do 150m2 bez podpiwniczenia) łączy się... ¬ więcej...
 
Innowacyjne Rozwiązania Grzewcze: Poznaj Potencjał Kotłów Logamax Plus

Innowacyjne Rozwiązania Grzewcze: Poznaj Potencjał Kotłów Logamax Plus

Nowoczesne kotły Logamax Plus - efektywne rozwiązania dla Twojego budynku. Wysoka wydajność,... ¬ więcej...
 
Nowoczesne rozwiązania grzewcze i klimatyzacyjne od marki Beretta

Nowoczesne rozwiązania grzewcze i klimatyzacyjne od marki Beretta

Marka Beretta od lat stoi na czele innowacji w dziedzinie systemów grzewczych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook