Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Zbiorniki i bufory do pomp ciepła

artykuł promocyjny


Zbiorniki i bufory do pomp ciepła to dwa typy zasobników, które stanowią część instalacji grzewczej i mają różne funkcje. Zbiorniki do pomp ciepła mają za zadanie gromadzić ciepłą wodę. Bufory ciepła to z kolei urządzenia wspierające technologicznie pracę pompy i akumulujące energię cieplną. Dla prawidłowego działania obu rodzajów zasobników kluczowa jest izolacja termiczna - zasobniki powinny być szczelne. Ważne też by zbiornik czy bufor ciepła był dobrany indywidualnie do danej pompy ciepła.

Zasobnik ciepłej wody Kospel

fot.: Kospel

 

Zbiorniki c.w.u. do pomp ciepła

 

Zbiorniki do pomp ciepła, inaczej zasobniki albo bojlery, to konstrukcje służące przygotowywaniu i magazynowaniu ciepłej wody użytkowej. Mogą służyć przygotowywaniu wody na potrzeby bieżącej konsumpcji na co dzień albo do kumulowania ciepła na potrzeby ogrzewania budynku. Są to zbiorniki stojące, najczęściej wykorzystujące wewnętrzny wymiennik ciepła. Najlepiej, jeśli stosuje się zbiorniki ze stali nierdzewnej albo ze stali z ochronną warstwą emaliowaną, co pozwala zapewnić odpowiednią jakość wody (powyższe materiały umożliwiają zachowanie sterylności wody). W przypadku zbiorników do pomp ciepła ważna jest odpowiednia izolacja - producenci często stosują w tym celu piankę poliuretanową, która pozwala zminimalizować straty ciepła.

Zasobnik buforowy SPU2 Wolf

fot.: Wolf

 

W większości zasobników umieszczona jest wężownica, czyli spiralna rura przez którą płynie woda z zamkniętego obiegu c.o., podgrzana wcześniej przez źródło ciepła. Woda grzewcza przekazuje ciepło do wnętrza zasobnika, podgrzewając wodę do żądanej temperatury.

Kospel

fot.: Kospel - powyższa grafika dobrze obrazuje wnętrze zbiornika i to, jak wygląda wężownica, służąca do grzania wody w zbiorniku

 

Warto wiedzieć również, że na rynku dostępne są pompy ciepła przeznaczone do podgrzewania ciepłej wody, ze zintegrowanym zasobnikiem.

Hewalex schemat

fot.: Hewalex

 

Bufor ciepła - zastosowanie

 

Bufory do pompy ciepła to inny rodzaj zbiorników. Służą magazynowaniu energii. W zależności od swojej konstrukcji oraz od wielkości instalacji grzewczej bufor może mieć różne zadania. Głównym powodem stosowania buforów w instalacji jest chęć zoptymalizowania działania pompy ciepła i jak najlepsze wykorzystanie dostarczonego ciepła. Bufory mają różną pojemność - od 100 do nawet 1000 litrów. Bufor to polecane rozwiązanie, jeśli chcemy zwiększyć zład wody, a więc całkowitą pojemność wodną instalacji. Zbiornik buforowy zapewnia wystarczającą ilość wody grzewczej.

 

Zbiornik a bufor ciepła

 

Choć zbiorniki i bufory na pierwszy rzut oka są do siebie podobne, jest to jedynie wizualne podobieństwo. Mają różne zastosowanie. Zbiorniki to konstrukcje o prostym działaniu - mają podgrzewać i magazynować ciepłą wodę grzewczą, wykorzystywaną przez domowników np. do mycia. Z kolei bufory ciepła stanowią technologiczne wsparcie pompy ciepła i całego systemu grzewczego budynku, bo mogą kumulować ciepło, radzą sobie z nadmiarem mocy pompy, pozwalają na podłączenie do instalacji kilku źródeł ciepła i umożliwiają skuteczne odszranianie parownika.

 

Jak dobrać pojemność zasobnika do zapotrzebowania?

 

Dobór pojemności zbiornika c.w.u. do pompy ciepła zależy przede wszystkim od wielkości zapotrzebowania domowników na ciepłą wodę. Dla domów jednorodzinnych rekomendowaną, wystarczająca na typowe potrzeby pojemnością jest 200-300 litrów.  Odpowiedni zasobnik można dobrać, biorąc pod uwagę powierzchnię wężownicy. Trzeba wiedzieć, że na każdy 1 kW mocy grzewczej pompy ciepła powinno przypadać 0,25-0,45 m2.

Stiebel Eltron

fot.: Stiebel Eltron

 

Jaki bufor dobrać do pompy ciepła?

 

Aby zbiornik buforowy efektywnie spełniał swoją funkcję, niezbędne jest dobranie go do zapotrzebowania konkretnej instalacji. W praktyce przyjmuje się, że pojemność zbiornika buforowego powinna wynosić co najmniej 10 litrów na każdy 1 kW mocy zainstalowanej pompy ciepła. Warto jednak pamiętać, że pojemność bufora powinna być również dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkowników i specyfiki instalacji. W przypadku dużych budynków, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest wysokie, zaleca się stosowanie większych zbiorników buforowych, które zapewnią odpowiednią ilość ciepła w ciągu dnia oraz pozwolą na ograniczenie liczby cykli włączenia i wyłączenia pompy ciepła(tzw. taktowania pompy).

Pompa ciepła SOLA model AirMaster 150

fot.: Pompa ciepła SOLA model AirMaster 150

 

Należy również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu zbiornika buforowego przed korozją i osadzaniem się kamienia. Dlatego też, warto wybierać modele wykonane z materiałów odpornych na działanie wody oraz zastosować odpowiednie filtry i urządzenia ochronne.

 

Zarówno zbiornik, jak i bufor ciepła, to ważne elementy uzupełniające instalację grzewczą i optymalizujące działanie pompy ciepła. Warto rozważyć ich wprowadzenie do układu, jednak trzeba dobrać je indywidualnie do wielkości i mocy danej instalacji. W tej sprawie najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który doradzi najlepszą objętość zasobnika.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Wolf, Kospel, SOLA, Hewalex, Stiebel Eltron


Zobacz także
SAS - ekologiczne urządzenia grzewcze

SAS - ekologiczne urządzenia grzewcze

SAS ma ponad 40-letnie doświadczenie w produkcji urządzeń grzewczych do polskich domów.... ¬ więcej...
 
Zbiorniki i bufory do pomp ciepła

Zbiorniki i bufory do pomp ciepła

Zbiorniki i bufory do pomp ciepła to dwa typy zasobników, które stanowią... ¬ więcej...
 
Nowa seria podgrzewaczy AQUAvie od De Dietrich

Nowa seria podgrzewaczy AQUAvie od De Dietrich

Podgrzewacz ciepłej wody użytkowej AQUAvie można wykorzystać jako samodzielny elektryczny... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook