Kupujemy grzejnik - zasady doboru

artykuł promocyjny


Eksperci marki FERRO S.A. podpowiadajÄ…, jak przygotować siÄ™ do zakupu grzejników, wskazujÄ…, na które parametry należy zwrócić uwagÄ™ oraz wyjaÅ›niajÄ… jak dziaÅ‚a grzejnik - by lepiej zrozumieć istotÄ™ tego podstawowego elemnetu grzewczego w każdym domu.

 

Grzejnik jest elementem oddającym ciepło do pomieszczenia na dwa zasadnicze sposoby:

  • poprzez konwekcjÄ™ - nagrzewanie warstwy powietrza przy Å›ciankach grzejnika, a nastÄ™pnie przemieszczanie siÄ™ w ogrzewanym pomieszczeniu powietrza ciepÅ‚ego w górÄ™ zaÅ› zimnego w dóÅ‚
  • poprzez radiacjÄ™ - promieniowanie to 5% ÷ 30% oddawanej energii, gdyż każde ciaÅ‚o o temperaturze wyższej niż zero absolutne (0K czyli -273,15oC) emituje ze swojej powierzchni promieniowanie elektromagnetyczne, w tym cieplne.

Kupujemy grzejnik - jakie parametry sprawdzić

 

Można wyróżnić trzy podstawowe parametry charakteryzujÄ…ce pracÄ™ grzejnika. SÄ… to:

  • Tz - temperatura zasilania - temperatura czynnika wpÅ‚ywajÄ…cego do grzejnika
  • Tp - temperatura powrotu - temperatura czynnika opuszczajÄ…cego grzejnik
  • m – masowy przepÅ‚yw czynnika - ilość czynnika przepÅ‚ywajÄ…cego przez grzejnik w jednostce czasu [kg/s] (dla wody w instalacji CO można przyjąć gÄ™stość 1kg/dm3).

 

 

Dobór grzejnika - porady FERRO S.A.

 

1. Mnożąc przez siebie różnicÄ™ temperatur oraz przepÅ‚yw i ciepÅ‚o wÅ‚aÅ›ciwe czynnika (ilość energii cieplnej zgromadzonej w jednostce masy czynnika 4,19 kJ/kgK) otrzymujemy moc grzejnika. To pierwszy parametr, o którym musimy wiedzieć przystÄ™pujÄ…c do doboru grzejnika do naszych indywidualnych warunków.

 

WAÅ»NE! Wielkość grzejnika jest dobierana w taki sposób, aby zapewniÅ‚a przekazanie odpowiedniego strumienia ciepÅ‚a (mocy cieplnej) w danych warunkach. Nie można jednak bazować tylko na tych z góry zaÅ‚ożonych parametrach, gdyż grzejnik, w dominujÄ…cym zakresie konwekcyjnym, bÄ™dzie pracowaÅ‚ z takÄ… mocÄ… cieplnÄ… na jakÄ… pozwoli mu różnica Å›redniej temperatury powierzchni grzejnika i temperatury ogrzewanego pomieszczenia.

Dobór grzejnika - porady eksperta

 

2. Czynnikiem decydujÄ…cym o mocy grzejnika jest również jego powierzchnia. To od niej w dużej mierze zależy ilość przekazywanego ciepÅ‚a.

 

WSKAZÓWKA: Im powierzchnia wiÄ™ksza, tym ilość energii cieplnej oddawanej przez grzejnik wiÄ™ksza.
 

Zatem moc cieplna oddawana przez grzejnik do ogrzewanego pomieszczenia jest wprost proporcjonalna do jego powierzchni i temperatury zasilania oraz przepływu czynnika. Natomiast temperatura powrotu jest determinowana przez strumień ciepła (moc) odebranego w grzejniku od czynnika i przekazanego pomieszczeniu, czyli przez wszystkie powyższe parametry.

 

3. Bardzo istotnym elementem w doborze wielkoÅ›ci grzejnika jest jego usytuowanie w pomieszczeniu oraz możliwość opÅ‚ywu powietrza wokóÅ‚ powierzchni grzejnika.


Moc elementu grzewczego w pomieszczeniu musi być taka, aby przy zewnÄ™trznej temperaturze obliczeniowej dla danego rejonu zgodnie z „PodziaÅ‚em terytorium Polski na strefy klimatyczne” wg normy PN–EN 12831 zapewniÅ‚a wymaganÄ… temperaturÄ™ dla danego typu pomieszczenia również zgodnie PN–EN 12831. Moc grzewcza musi pokryć wszelkie straty ciepÅ‚a z pomieszczenia poprzez przenikanie ciepÅ‚a przez przegrody (na zewnÄ…trz, do gruntu, do innych pomieszczeÅ„) oraz zapotrzebowanie ciepÅ‚a na ogrzanie powietrza wentylacyjnego.
 

4. Grzejniki w zależnoÅ›ci od przeznaczenia i mocy majÄ… różne konstrukcje, ksztaÅ‚ty i powierzchnie.

 

Najpopularniejsze są grzejniki płytowe np. GRZEJNIKI STALOWE firmy FERRO (Typ C z przyłączem bocznym, Typ V z przyłączem dolnym oraz ze zintegrowanym systemem zaworowo-rurowym wyposażonym we wkładkę termostatyczną M30x1,5 (typ Heimeier) oraz korki i odpowietrzniki)
 

  • grzejniki pÅ‚ytowe zbudowane sÄ… z blachy stalowej w postaci dwu zgrzanych pÅ‚yt uformowanych w taki sposób, aby wystÄ™powaÅ‚y pomiÄ™dzy nimi kanaÅ‚y, którymi przepÅ‚ywa czynnik grzewczy oddajÄ…cy ciepÅ‚o do otaczajÄ…cego powietrza.
  • kanaÅ‚y zaopatrzone sÄ… w armaturÄ™ jak: zÅ‚Ä…czki umożliwiajÄ…ce Å‚Ä…czenie pÅ‚yt, króćce do przyÅ‚Ä…czenia grzejnika do sieci CO, odpowietrzniki ewentualnie zawory.
  • przeznaczone sÄ… do ogrzewania pomieszczeÅ„ w budynkach mieszkalnych, biurowych, użytecznoÅ›ci publicznej, zakÅ‚adach przemysÅ‚owych i usÅ‚ugowych oraz innych o normalnej wilgotnoÅ›ci.
  • można je stosować w instalacjach wodnych systemu zamkniÄ™tego (lub otwartego do mocy 30 kW pod warunkiem zastosowania do zÅ‚adu instalacji ochrony inhibitorowej).
  • maksymalne parametry pracy: ciÅ›nienie do 1,0 MPa (10 bar) i temperatura do 110°C.
  • wykoÅ„czenie grzejników: kataforeza poprzez zanurzenie oraz elektrostatyczne pokrycie farbÄ… w proszku, a nastÄ™pnie wypaleniu w piecu.

Kupujemy grzejnik - zasady doboruKupujemy grzejnik - zasady doboru

>> Grzejniki stalowe <<

 

Grzejniki łazienkowe rurowe, płaskie lub łukowe

  • majÄ… postać drabinki z dwoma pionowymi rurkami magistralnymi, rozprowadzajÄ…cymi czynnik do rurek poprzecznych.
  • rurki magistralne na obu koÅ„cach, majÄ… możliwość przyÅ‚Ä…czenia króćców, zaworów, odpowietrzników, a także grzaÅ‚ki elektrycznej używanej poza sezonem grzewczym.
  • wykoÅ„czone sÄ… biaÅ‚Ä… farbÄ… lub powÅ‚okÄ… chromowanÄ….

>> Grzejniki drabinkowe <<


Kontakt w sprawie produktów:

Ferro S.A.
tel. (12) 256 21 00
www: www.ferro.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Technologia budowania wspóÅ‚czesnych domów wraz z coraz to wyższymi wymaganiami... ¬ wiÄ™cej...
 
Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Ogrzewanie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb to klucz do komfortu i oszczÄ™dnoÅ›ci... ¬ wiÄ™cej...
 
Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Co roku wraz z poczÄ…tkiem sezonu grzewczego mnóstwo osób zadaje sobie to... ¬ wiÄ™cej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet







regulus

regulus





Facebook