gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex   logo Daikin

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-Projekt

logo Wilo   De Dietrich

ZĘBIEC   Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet    REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Grupa Armatura

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Zarządzanie ogrzewaniem w obiektach publicznych

aktualizacja: 29-10-2018, 08:47 – artykuł promocyjny


Aby w pełni wykorzystać możliwości ogrzewania budynków edukacyjnych, rekreacyjnych czy sakralnych trzeba przede wszystkim uwzględnić specyfikę poszczególnych obiektów. Jednym z najbardziej charakterystycznych cech jest okresowe, regularne korzystanie z pomieszczeń w określonych godzinach. Pytanie brzmi: jak zapewnić obiektom z dużą liczbą pomieszczeń odpowiednią temperaturę i jednocześnie zmniejszyć rachunki za energię? Pomogą w tym nowoczesne urządzenia do sterowania ciepłem.

 

sterowanie ogrzewaniem

 

 

Redukcja zużycia energii w obiektach wielkopowierzchniowych

 

Z roku na rok zmniejszają się pokłady paliw kopalnych. Aby wydłużyć czas korzystania z dostępnych źródeł energii, konieczna jest racjonalizacja ich zużywania poprzez z jednej strony wykorzystanie surowców odnawialnych, a z drugiej systematyczne zmniejszanie zapotrzebowania budynków na energię. Ogrzewanie obiektów wielkopowierzchniowych takich jak szkoły, przedszkola, uczelnie, obiekty rekreacyjne czy sakralne to prawdziwe wyzwanie. Budynki te wykorzystują bardzo dużo energii z racji swoich gabarytów oraz liczby pomieszczeń, w których przebywają ludzie. Na szczęście świadomość energetyczna i ekologiczna Polaków rośnie z roku na rok. Inicjowane są powolne zmiany mające na celu ograniczenie zużycia energii i osiągnięcie trzech głównych celów: oszczędności, komfortu i ograniczenia ilości szkodliwych substancji w powietrzu.

 

zarządzanie ogrzewaniem w obiektach publicznych

 

 

Ogrzewanie szkół, uczelni i innych dużych obiektów

 

Obiekty użyteczności publicznej są charakterystyczne ze względu na swoje przeznaczenie. Aby koszty ogrzewania obiektów wielkopowierzchniowych mogły zostać zredukowane, a system pracował możliwie najefektywniej, potrzebne są odpowiednie narzędzia do sterowania, które uwzględnią specyfikę każdego z nich.

Ogrzewanie szkół, hal sportowych czy siłowni musi uwzględniać takie specyficzne cechy jak:

 • krótkie wahania zapotrzebowania na ciepło (zajęcia i przerwy pomiędzy nimi);
 • porę największej aktywności (w szkołach, czy przedszkolach większa część pomieszczeń jest wykorzystywana przed południem, mniejsza w godzinach popołudniowych – zajęcia dodatkowe czy na świetlicy);
 • duża liczba osób przebywających w jednym miejscu, w tym samym czasie – w trakcie odbywania się zajęć.


Aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniach bez nadmiernych strat energii, potrzebny jest system cechujący się dużą elastycznością i szybko reagujący na zmieniające się zapotrzebowanie na ciepło. Brak regulacji powodować będzie straty i przyczyniać się do przegrzania części pomieszczeń, podczas kiedy inne będą niedogrzane. Problemem jest także zużywanie nadmierna ilość energii do ogrzewania pomieszczeń nieużywanych.

Energooszczędna eksploatacja systemu grzewczego musi się wiązać z odpowiednią i nieskomplikowaną w obsłudze regulacją temperatury we wszystkich pomieszczeniach. W obiektach z zainstalowanymi w pomieszczeniach grzejnikami zadanie to jest ułatwione, gdyż dostępne są zdalnie sterowane bezprzewodowe sterowniki grzejnikowe.

 

sterowanie ogrzewaniem z systemem grzejnikowym

 

Sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym jest bardzo dobrym rozwiązaniem ze względu na szybki, bezinwazyjny sposób montażu (wystarczy przykręcić termostat na grzejniku i skonfigurować połączenie z urządzeniem nadrzędnym), duży zakres i liczne możliwości edycji temperatury. Sprawne, szybkie i efektywne przekazywanie sygnału pomiędzy urządzeniami gwarantuje efektywną pracę oraz pozwala oszczędzić. Cechy systemu oraz możliwość budowy efektywnego układu grzewczego sprawiają, że zarówno w przypadku budynku nowego, jak i modernizowanego, zmiany można wprowadzić łatwo i wygodnie.

Dzięki temu, że termostaty grzejnikowe są montowane na każdym z grzejników z osobna, to można indywidualnie regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu budynku. System sterowania temperaturą jest kompleksowym rozwiązaniem, pozwalając na kontrolę i reakcję w razie odchyleń od parametrów programowanych.

 

zarządzanie ogrzewaniem w obiektach publicznych

 

Regulacja temperatury ma wpływ na funkcjonowanie organizmu w trakcie różnych aktywności, jakość pracy, nauki i wypoczynku. Chłód obniża wydajność pracy, ponieważ wzrasta ciśnienie krwi, zużywana jest większa ilość energii, aby się rozgrzać, co oznacza mniej energii na koncentrację na kreatywność i koncentrację choćby w czasie zajęć lekcyjnych. Wśród wielu różnych, wprowadzanych udogodnień w budynkach to właśnie sterowanie ogrzewaniem w dużych obiektach pozwala poprawić samopoczucie i zapewnić dobre warunki do realizacji codziennych zadań.

 

 

Nowoczesne i wygodne sterowanie przez Internet

 

Praktycznym i nowoczesnym rozwiązaniem, które można wykorzystać w zarządzaniu ogrzewaniem w dużych obiektach jest opcja sterowania przez Internet. Z poziomu standardowej przeglądarki internetowej można sprawdzić poszczególne parametry, korzystając z komputera stacjonarnego, jak i urządzeń mobilnych. Dla osoby odpowiedzialnej za sterowanie obiektem oznacza to możliwość swobodnego zarządzania ciepłem przez całą dobę i wpływania na instalację bez względu na miejsce, w którym aktualnie się znajduje. Dzięki temu w łatwy sposób można wprowadzać zmiany oraz pewne odstępstwa od wcześniej założonych godzin grzania. Dzięki modułowi internetowemu otwierają się szerokie możliwości kontroli, wpływu i monitorowania temperatury w pomieszczeniach. Dostępne harmonogramy pozwalają planować temperaturę w określonych dniach tygodniach w wyznaczonych przedziałach czasowych i dzięki temu zredukować koszty.

 

 

Inne sposoby na oszczędzanie w obiektach edukacyjnych

 

W szkołach, na uczelniach wyższych, czy w przedszkolach konieczne jest podejmowanie właściwych decyzji dotyczących przedsięwzięć racjonalizujących gospodarowanie ciepłem w budynku.

Wśród innych sposobów na racjonalizację energii wymienia się:

 • zastosowanie właściwej izolacji termicznej przegród budowlanych;
 • zapewnienie szczelności otworów okiennych, drzwiowych oraz przezroczystych przegród;
 • prawidłowe wietrzenie pomieszczeń (krótkie, a intensywne);
 • zapewnienie dobrego przepływu powietrza przy kaloryferach (nie mogą być zasłonięte meblami, ani zasłonami z grubego materiału);
 • uszczelnienie drzwi i okien;
 • umieszczenie folii aluminiowej za grzejnikami;
 • izolacja rur rozprowadzających ciepło oraz ciepłą wodę użytkową.
 • sprawdzenie poprawności działania kaloryferów (odpowietrzenie, jeśli wydają dziwne odgłosy lub słabo grzeją).

 

 

Nowoczesne ogrzewanie obiektów edukacyjnych i innych budynków publicznych

 

Obiekty użyteczności publicznej zajmują najczęściej dużą powierzchnię i są skomplikowane pod względem technicznym, dlatego też wymagają odpowiedniego przygotowania, by instalacja grzewcza pracowała efektywnie. Nie może być jednak mowy o rozsądnym zarządzaniu ciepłem, gdy temperatura w pomieszczeniach nie jest regulowana. Nowoczesne systemy sterownicze  to doskonałe rozwiązanie wspomagające eksploatację ogrzewania szkół, obiektów rekreacyjnych oraz turystycznych. Korzystanie z dobrodziejstw techniki pozwala być eko i przyczynia się do lepszego gospodarowania wspólnymi zasobami.

Więcej informacji na temat nowoczesnego sterowania ogrzewaniem grzejnikowym można znaleźć na stronie: https://www.techsterowniki.pl/k/sterowniki-do-ogrzewania-grzejnikowego

Kontakt w sprawie produktów:

TECH STEROWNIKI
tel. +48 33 330 00 07
www: www.techsterowniki.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Nowe klimakonwektory Aermec FCZ-H przeciwko wirusom

Nowe klimakonwektory Aermec FCZ-H przeciwko wirusom

Pandemia wywołana przez koronawirusa COVID-19 pokazała, jak ważne jest wprowadzenie... ¬ więcej...

 
REGULUS-system - grzejniki ścienne i kanałowe do ogrzewania i chłodzenia - TOP 2020

REGULUS-system - grzejniki ścienne i kanałowe do ogrzewania i chłodzenia - TOP 2020

Chłodzenie pomieszczenia za pomocą pompy ciepła jest możliwe tylko wtedy, gdy posiadamy... ¬ więcej...

 
Ociepl wnętrze za pomocą kolorystyki

Ociepl wnętrze za pomocą kolorystyki

Największą popularnością cieszą się wnętrza ciepłe i przytulne. Niemal każdy... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


regulus