Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Typowe rozwiązania systemu doprowadzania spalin w kotłach kondensacyjnych

artykuł promocyjny


Istnieje szereg rozwiązań technicznych sposobu odprowadzenia spalin z kotłów kondensacyjnych.
Dla kotłów kondensacyjnych możemy zastosować układy rozdzielne (SPS) tj. osobne przewody spalinowe i SPSoddzielne doprowadzające powietrze do kotła lub układy współosiowe (WSPS) z przewodem spalinowym koncentrycznie umieszczonym w przewodzie powietrznym. Dobór właściwego systemu zależny jest od umiejscowienia kotła względem konstrukcji budynku i technicznych parametrów kotła (głównie sprężu wentylatora).

W trakcie projektowania instalacji istotne jest określenie umiejscowienia wyrzutu spalin oraz sposobu zaopatrzenia kotła w powietrze spalania. Spaliny możemy wyprowadzić ponad dach jak w klasycznych rozwiązaniach kominów podciśnieniowych lub dla określonych mocą kotłów możemy spaliny wyprowadzić za ścianę budynku. To ostatnie rozwiązanie jest może łatwe technicznie lecz nie jest zbyt korzystne dla elewacji budynku.

WSPSTak samo sprawa się przedstawia z dostarczeniem do kotła powietrza spalania. Można go dostarczyć przewodem współosiowym WSPS lub osobnym przewodem zza ściany czy z wentylowanego pomieszczenia.

Kolejną sprawą jest możliwość stosowania podłączeń wielu kotłów do wspólnego przewodu spalinowego (czego zabraniały przepisy w przypadku kotłów atmosferycznych).

Możemy zatem podłączyć kilka kotłów kondensacyjnych pracujących na różnych kondygnacjach do wspólnego (zbiorczego) przewodu spalinowego (lub WSPS) tzw. system LAS lub zaprojektować kotłownię z połączenia kilku kotłów mniejszej mocy tworząc tzw. kaskadę. W takich przypadkach należy kotły odpowiednio zabezpieczyć przed przedostawaniem spalin do kotłów niepracujących oraz przed zatrzymaniem przepływu spalin w instalacji . Często przy większych mocach kotłowni i długich kanałach spalinowych wykorzystuje się także połączenie kominów podciśnieniowych z systemami nadciśnieniowymi. W takim przypadku spaliny z kotła odprowadzane są spalinowym przewodem nadciśnieniowym do pionowego komina podciśnieniowego (z reguły komina izolowanego na elewacji budynku) gdzie ich usuwanie wspomagane przez klasyczny „ciąg kominowy”.

 

Komin-Flex - odprowadzanie spalin z kotła kondensacyjnegoKomin-Flex - odprowadzanie spalin z kotła kondensacyjnego

 

 

Wymagania dla kominów do kotłów kondensacyjnych

 

W przypadku kotłów kondensacyjnych mamy do czynienia z dwoma podstawowymi parametrami spalin: są to spaliny mokre, a w przewodach występuje nadciśnienie.

Zatem przewody odprowadzające spaliny powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć (i to znacznej ilości), a połączenia poszczególnych elementów z których składa się instalacja spalinowa muszą być dodatkowo uszczelnione zapewniając wymaganą szczelność.

 

Komin-Flex - odprowadzanie spalin z kotła kondensacyjnegoKomin-Flex - odprowadzanie spalin z kotła kondensacyjnego

 

Niemniej istotne są inne cechy jak niepalność, przewodnictwo cieplne, czy bogaty wybór kształtek i elementów pozwalający na projektowanie najkorzystniejszych z punktu bezpieczeństwa i efektywności energetycznej systemów powietrzno-spalinowych.

W końcu ważna jest także cena i trwałość systemów spalinowych. Niepalność zapewniają przewody spalinowe wykonane z odpowiedniej stali nierdzewnej. 

Kontakt w sprawie produktów:

Komin-Flex sp. z o.o.
tel. (32) 210 11 44
www: www.kominflex.com.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Jaki system kominowy wybrać do domu i gdzie go umieścić?

Jaki system kominowy wybrać do domu i gdzie go umieścić?

Budowa komina i dobór systemu kominowego to tematy, które powinno się przemyśleć... ¬ więcej...
 
Najlepsze kominy na świecie od Jeremias

Najlepsze kominy na świecie od Jeremias

Jeremias Systemy Kominowe to wiodący producent systemów kominowych dedykowanych... ¬ więcej...
 
Rotowenty - samonastawne nasady kominowe

Rotowenty - samonastawne nasady kominowe

Przewód kominowy służy do sprawnego odprowadzania spalin i dymu. Aby system ten... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet











Facebook